Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieProfilaktyka 1 min.

Odciski na stopach – jak się ich pozbyć?

Marta Drzazga

27.03.2023

Aktualizacja: 02.05.2023

Odciski na stopach to powszechny problem. Przyczyną powstawania bolesnych nagniotków jest najczęściej noszenie zbyt ciasnego obuwia lub wykonywanie monotonnego ruchu przez dłuższy czas. Ta zmiana skórna nie tylko nieestetycznie wygląda, ale może też powodować uciążliwe stany zapalne. Z tego powodu warto jak najszybciej pozbyć się odcisków. Pomoże w tym podolog, czyli specjalista od chorób stóp, który zlikwiduje zmiany za pomocą fachowych narzędzi. Oprócz tego można użyć maści, plastra lub skorzystać ze sprawdzonych, domowych sposobów. Sprawdź, jak skutecznie poradzić sobie z tym kłopotliwym problemem.


Potrzebujesz porady dermatologa?

Skonsultuj się ze specjalistą nawet w ciągu godziny!

E-wizyta od 85 zł
Teleporada w ciągu godziny
odciski-na-stopach-jak-usunac-sposoby-na-odciski
pixabay.com

Polecane

Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
woda-z-octem-na-opuchlizne-jak-przygotowac
Zdrowie
1 min.
Woda z octem na opuchliznę - jak przygotować?
24.01.2022
opuchniete-kolano-przyczyny-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Opuchnięte kolano - przyczyny, domowe sposoby
29.10.2021
Spis treści
 1. Skąd się biorą odciski na stopach?
 2. Odciski na stopach – dlaczego trzeba się ich szybko pozbyć?
 3. Odciski na stopach – do jakiego specjalisty się udać?
 4. Zabieg usuwania odcisków na stopach – jak wygląda?
 5. Jak usunąć odciski na stopach domowymi sposobami?
 6. Usuwanie odcisków na stopach – na co zwrócić uwagę?

Skąd się biorą odciski na stopach?

Odciski na stopach to twarde zgrubienia, które wyraźnie oddzielają się od skóry i powodują ból. W większości przypadków mają one lekko żółtą barwę i nieestetyczny wygląd. Niektóre zmiany są ukorzenione, tj. mają twardą podstawę, potocznie nazywaną korzeniem. Jest to tzw. czop rogowy, który oddziałuje na nerwy i staje się przyczyną dolegliwości bólowych. Nagniotki na stopie powstają zazwyczaj na skutek noszenia źle dobranego, zbyt ciasnego obuwia. Mogą tworzyć się także u osób aktywnych fizycznie, które wykonują określoną sekwencję ruchów przez długi czas. Odcisk to nic innego jak reakcja skóry na zbyt duży nacisk, do której dochodzi np. w czasie ciężkiej pracy fizycznej, biegu na długim dystansie lub wielogodzinnego marszu. Uważa się też, że większą tendencję do powstawania odcisków mają osoby z chorobami metabolicznymi (np. z cukrzycą) lub z nadciśnieniem tętniczym.

Odciski na stopach – dlaczego trzeba się ich szybko pozbyć?

Odciski należy wyeliminować ze względu na dyskomfort podczas chodzenia oraz ich nieestetyczny wygląd. Ale to niejedyne powody, dla których warto jak najszybciej umówić się do specjalisty lub sięgnąć po sprawdzone, domowe sposoby. Trzeba mieć świadomość, że odcisk to stan patologiczny. Jeśli siła nacisku będzie zbyt duża, zrogowaciały naskórek zacznie jeszcze bardziej „wciskać się” w zdrowe tkanki, a to spowoduje stan zapalny. Pamiętaj, że usuwanie nagniotków, wokół których powstało ognisko zapalne, wiąże się z dużo większym bólem. Dlatego usunięcie zmiany powinno odbyć się wcześniej.

Odciski na stopach – do jakiego specjalisty się udać?

Usuwaniem odcisków i leczeniem takich dolegliwości jak pękające pięty zajmuje się podolog. Nie jest to jednak lekarz, ale specjalista w zakresie kosmetologii, który diagnozuje i leczy problemy stóp oraz płytki paznokciowej. W jego gabinecie można wykonać szybki i bezbolesny zabieg. Dobry podolog legitymuje się dużym doświadczeniem, a oprócz tego stale współpracuje z lekarzami specjalistami – dermatologami, ortopedami czy chirurgami. W praktyce oznacza to, że jeśli zmiana będzie wymagała poszerzonej diagnostyki, podolog nie usunie odcisku, ale skieruje Cię do odpowiedniego specjalisty. Pamiętaj, że usługi tego fachowca nie są dostępne w ramach NFZ, ponieważ podolog nie figuruje na liście zawodów medycznych.

Zabieg usuwania odcisków na stopach – jak wygląda?

Podolog wykonuje bezpieczny zabieg usuwania odcisku, który jest krótki, bezbolesny i nie wymaga znieczulenia. Co ważne, przynosi on natychmiastową ulgę w bólu i nie stanowi zbytniego obciążenia dla budżetu domowego. Najczęściej stosowana metoda to mechaniczne likwidowanie patologicznych zmian. Odbywa się ono z wykorzystaniem profesjonalnych narzędzi, takich jak: małe dłuto, frezarka i skalpel.

Zabieg składa się z kilku etapów:

 1. oczyszczenie i przygotowanie skóry;

 2. usunięcie zrogowaciałego naskórka za pomocą skalpela;

 3. usunięcie właściwej części odcisku (korzenia) ze skóry właściwej za pomocą niewielkiego dłuta;

 4. wygładzenie naskórka za pomocą frezarki;

 5. aplikacja środków przyspieszających regenerację i założenie opatrunku.

Zabieg można wykonać również metodą laserową albo zmiękczyć odcisk substancją na bazie kwasu mlekowego lub salicylowego.

Aby uniknąć ponownego pojawienia się odcisku, noś odpowiednio dobrane obuwie. Ważną rolę w profilaktyce odcisków odgrywa także regularna pielęgnacja skóry stóp. 

Jak usunąć odciski na stopach domowymi sposobami?

Przed wizytą u podologa niektórzy wolą sięgnąć po domowe sposoby walki z odciskami. Lista propozycji jest naprawdę długa, a większość produktów, które wykorzystuje się do sporządzenia roztworów czy okładów, to artykuły znajdujące się niemal w każdej kuchni. Jak się okazuje, soda na popękane pięty będzie działała również na odciski. Wśród innych domowych metod można wymienić:

 • peeling za pomocą pumeksu;

 • moczenie stóp w roztworze z ciepłej wody i kilku kropel oleju rycynowego;

 • moczenie stóp w roztworze na bazie sody oczyszczonej, wody i cytryny;

 • kąpiel w wodzie z dodatkiem soli;

 • roztwór z wody i dużej ilości rumianku;

 • okład z liści szpinaku;

 • okład z aloesu;

 • okład z rozgniecionego ząbka czosnku.

Wszystkie te mikstury mają przede wszystkim działanie zmiękczające, łagodzące i przeciwzapalne. Jeśli na Twojej stopie pojawił się odcisk, możesz zastosować gotowe plastry lub kremy wyprodukowane na bazie kwasu salicylowego, mocznika czy kwasu mlekowego.

Usuwanie odcisków na stopach – na co zwrócić uwagę?

Domowe sposoby trzeba stosować z rozwagą. Jeśli dostrzegasz, że wybrana metoda nie przynosi efektów, a stan zapalny się nasila, niezwłocznie udaj się do podologa. Najgorszym błędem będzie próba samodzielnego usunięcia zmiany skórnej za pomocą ostrych (i często niedostatecznie sterylnych) narzędzi. Tego typu działania mogą tylko zwiększyć ból i pogłębić stan zapalny.

Źródła
 1. M. Klamczyńska i in., Podologia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020.
 2. D. Szafarowska, Defekty stóp i paznokci. Praktyczny poradnik podologa, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2022.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Szybka pomoc dermatologa nawet w ciągu godziny

Umów teleporadę

Najchętniej czytane

goraczka-ile-moze-trwac-jak-ja-zbic
Zdrowie
2 min.
Gorączka - ile może trwać? Jak ją zbić?
31.10.2021
przeciwciala-czym-sa-co-je-wytwarza
Zdrowie
2 min.
Przeciwciała - czym są? Co je wytwarza?
31.10.2021
mykotoksyny-co-to-jest-jakie-sa-objawy-zatrucia
Zdrowie
2 min.
Czym są mykotoksyny? Jak wygląda zatrucie pleśnią?
19.05.2021
jaka-jest-prawidlowa-temperatura-ciala-czlowieka
Zdrowie
1 min.
Jaka jest prawidłowa temperatura ciała człowieka?
30.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.