account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.

Czym jest połóg, jak przebiega i jak długo trwa?

Magdalena Drąg28.09.2023Aktualizacja: 28.09.2023

Połóg to czas, który trwa 6 tygodni od dnia porodu. To okres zmian i regeneracji organizmu, gdy ciało wraca do stanu sprzed ciąży. Połogowi towarzyszą gwałtowne wahania hormonów płciowych, zmęczenie związane z zachodzącymi w ciele zmianami i z sytuacją życiową, w jakiej aktualnie znajduje się świeżo upieczona mama.


polog-co-to-jest-jak-wyglada
Adobe Stock

Polecane

bol-zoladka-w-ciazy-przyczyny-leczenie
Zdrowie
1 min.
Przyczyny i leczenie bólu żołądka w ciąży
10.05.2022
imbir-w-ciazy-jakie-ma-dzialanie-jak-stosowac
Zdrowie
1 min.
Jak stosować imbir w ciąży? Jakie jest jego działanie?
17.09.2021
jaki-powinien-byc-kolor-sluzu-w-ciazy
Zdrowie
1 min.
Jaki kolor śluzu w ciąży jest prawidłowy? Jaki powinien zaniepokoić?
10.05.2022
co-brac-na-bol-glowy-w-ciazy
Zdrowie
1 min.
Domowe sposoby na ból głowy w ciąży. Jak można sobie z nim poradzić?
09.05.2022
Spis treści
  1. Czym jest połóg, jak przebiega i jak długo trwa?
  2. Jak wyglądają pierwsze dni po cięciu cesarskim?
  3. Pierwsze dni po porodzie drogami natury
  4. Jakie objawy pojawiają się podczas połogu?

Czym jest połóg, jak przebiega i jak długo trwa?

Połóg trwa półtora miesiąca i pozwala organizmowi powrócić do stanu sprzed ciąży. W zależności od drogi porodu, czy to był poród drogami natury, czy cięcie cesarskie, pierwsze dni połogu nieco się od siebie różnią.

Jak wyglądają pierwsze dni po cięciu cesarskim?

Kobieta po rozwiązaniu ciąży drogą cięcia cesarskiego odczuwa większy ból, w końcu jest za nią duża operacja brzuszna. Przyjmuje silne leki przeciwbólowe, takie jak morfina, by odczuwanie bólu się zmniejszyło. Przez 6 godzin po znieczuleniu podpajęczynówkowym nie powinna gwałtownie wstawać z łóżka ani podnosić wysoko klatki piersiowej i głowy. Jest to profilaktyka popunkcyjnych bólów głowy. 

Część pacjentek ze względu na wciąż działające znieczulenie może nie być w stanie chodzić lub bezpiecznie się przemieszczać bez ryzyka upadku. Pacjentka jest uruchamiana 12 godzin po cięciu cesarskim. Wtedy wstaje z łóżka i z asystą położnych zaczyna się poruszać, może wziąć prysznic i skorzystać z toalety. 

W ciągu kilku dni stan pacjentki się zwykle poprawia. Po 48 godzinach lub w 3. dobie po cięciu cesarskim może ona zostać wypisana do domu. 

Pierwsze dni po porodzie drogami natury

Po porodzie drogami natury kobieta od razu może wstać z łóżka, czuje się zdecydowanie lepiej, porusza się o własnych siłach. Zwykle leczenie przeciwbólowe nie jest wymagane. 

Jeśli pacjentka miała zaopatrywane chirurgicznie pęknięcie bądź nacięcie krocza, powinna szczególną uwagę zwrócić na utrzymanie rany w czystości i suchości oraz dostęp do niej powietrza. Po każdym skorzystaniu z toalety rana krocza powinna zostać umyta i dokładnie osuszona czystym ręcznikiem. Najlepiej skorzystać z płynu, którego dotychczas pacjentka używała do higieny intymnej. Nie muszą to być przeznaczone do tego płyny, ważne, żeby pacjentka nie miała uczulenia na stosowany kosmetyk. Miej na uwadze, że brzuch po porodzie potrzebuje czasu, żeby wrócić do wyglądu sprzed ciąży.

Pacjentki mogą zostać wypisane do domu po 48 godzinach od porodu drogami natury. Należy pamiętać, że zwykle wypisujemy dwoje pacjentów – matkę i dziecko. Dziecko również jest badane w czasie hospitalizacji, prowadzona jest przesiewowa diagnostyka najczęściej występujących chorób metabolicznych, sprawdza się słuch, stężenie bilirubiny we krwi, którego podwyższenie jest przyczyną żółtaczki. W ośrodkach trzeciego poziomu referencyjności (najwyższego) często bada się również serce dziecka w echokardiografii. Za zgodą rodziców podawane są szczepionki zaplanowane na pierwsze dni życia. Nie tylko położnicy, ale też neonatolodzy mają zadania, które powinny zostać zrealizowane przed wypisem pacjentki.

Jakie objawy pojawiają się podczas połogu?

Podczas połogu kobieta czuje skurcze macicy, która zmniejsza swoją objętość. Te dolegliwości zwiększają się, gdy wzrasta stężenie oksytocyny, co ma miejsce podczas karmienia piersią, gdy maluch drażni brodawkę sutkową. Dno macicy obniża się przez zmniejszenie wymiarów macicy. W pierwszym dniu po porodzie dno macicy znajduje się zwykle około 2 cm pod pępkiem, by po kilku dniach być wyczuwalne tuż nad spojeniem łonowym. Wysokość dna macicy jest badana przez położników, by szybko zareagować w razie atonii macicy i w konsekwencji krwotoku poporodowego.

Odchody połogowe, czyli krwawienie z dróg rodnych, zmieniają swój charakter w czasie połogu. Na początku, kilka godzin po porodzie, krwawienie jest żywoczerwone i dosyć obfite, następnie zaczyna przypominać standardową miesiączkę, by po kilku dniach przyjąć postać brunatnej wydzieliny. Krwawienie w połogu może trwać kilkanaście dni, nie ma sztywnych ram czasowych. Jeśli krwawienie gwałtownie by się zatrzymało lub zintensyfikowało, to należy zgłosić się do lekarza, który ustali przyczynę i wdroży odpowiednie postępowanie. 

Niepokojącym objawem są złowonne odchody połogowe. Brzmi tajemniczo, ale oznacza zmianę zapachu wydzieliny z dróg rodnych na nieprzyjemną. Może to być pierwszym objawem infekcji, do którego dołączają gorączka, dreszcze i złe samopoczucie. Taki stan należy bezzwłocznie zgłosić lekarzowi położnikowi na oddziale, a jeśli zdarzy się on po wypisie ze szpitala, trzeba zgłosić się na izbę przyjęć celem wykluczenia stanu zapalnego.

Kobiety karmiące piersią często mają problemy z przystawianiem dziecka do piersi. W większości oddziałów ginekologiczno-położniczych oprócz położnych, które pomagają świeżo upieczonym mamom, pracuje również doradca laktacyjny. Warto zapytać go o porady związane z karmieniem piersią. 

Część kobiet zmaga się z zapaleniem gruczołu piersiowego. Nieleczone, może przeobrazić się w ropień piersi, a nawet spowodować ogólnoustrojowe zapalenie, które zagraża zdrowiu i życiu matki. Zapalenie gruczołu piersiowego jest spowodowane zatkaniem kanalików odprowadzających mleko na zewnątrz i wymaga konsultacji z lekarzem. Przyczyną zwykle jest niewystarczające opróżnianie piersi z produkowanego mleka. W leczeniu na ogół stosuje się antybiotykoterapię cefalosporynami.

Baby blues. Połogowi towarzyszą gwałtowne wahania hormonów płciowych, zmęczenie związane z zachodzącymi w ciele zmianami i z sytuacją życiową, w jakiej aktualnie znajduje się świeżo upieczona mama. Codzienność również nie przypomina tej rutynowej sprzed ciąży. Może to być czas wielu emocji, zarówno tych dobrych jak radość, ale również obniżenia nastroju, baby bluesa. Należy obserwować własne reakcje i odczucia i w razie potrzeby zasięgnąć pomocy specjalistów. Rozpoczęcie regularnego ćwiczenia po porodzie dobrze działa na nastrój. 

Jeśli jesteś teraz w okresie połogu, pamiętaj, że nie jesteś sama. Jestem przekonana, że masz bliskich, którzy Cię wspierają, położne środowiskowe, gotowe do pomocy i zespół lekarzy, którzy w razie komplikacji służy pomocą. Bądź dla siebie wyrozumiała i dbaj o siebie. Pamiętaj, że zmiany nastroju, regeneracja organizmu, wahania hormonów w końcu miną. Noworodka mamy jedynie przez 4 tygodnie, niemowlę przez kolejne 50 tygodni. Czas mija, a charakter obowiązków zmienia się razem z nim.

Źródła
  1. G.H. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020.
  2. J.W. Dudenhausen, Położnictwo praktyczne i operacje położnicze, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020.
Author Magdalena Drąg picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
bole-brzucha-przed-porodem-co-oznaczaja
Zdrowie
1 min.
Bóle brzucha przed porodem. Kiedy należy jechać do szpitala?
10.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.