Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieCiąża i poród 1 min.

Seks po porodzie – kiedy zacząć współżyć po ciąży?

Angelika Janowicz

19.05.2021

Aktualizacja: 05.12.2022

Seks po ciąży jest jedną z najważniejszych kwestii dla młodych rodziców. Kobieta i mężczyzna zastanawiają się nie tylko nad tym, kiedy jest odpowiedni moment na powrót do współżycia. Obawy dotyczą również tego, jaka będzie jego jakość, częstotliwość oraz intensywność doznań. Zobacz, co powinieneś wiedzieć o seksie po porodzie.


seks-po-porodzie-kiedy-mozna-do-niego-wrocic
unsplash.com

Polecane

zielona-bakteria-na-paznokciu-leczenie-domowe
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
regeneracja-watroby-ile-trwa-jak-ja-wspomoc
Zdrowie
1 min.
Co regeneruje wątrobę? Jak szybko ją odbudować?
19.05.2021
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
pot-o-zapachu-cebuli-co-to-znaczy-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Pot o zapachu cebuli - co to znaczy? Przyczyny
24.01.2022
Spis treści
 1. Seks po porodzie – kiedy jest odpowiedni moment?
 2. Od czego zależy wybór odpowiedniego momentu na seks po ciąży?
 3. Seks w czasie połogu
 4. Współżycie po porodzie a pozycja seksualna
 5. Seks po porodzie – najczęstsze problemy
 6. Seks po porodzie a antykoncepcja

Seks po porodzie – kiedy jest odpowiedni moment?

Zalecane jest, aby pierwszy seks po ciąży miał miejsce 4–6 tygodni po porodzie, czyli po zakończeniu połogu. Jest to bardzo ważne ze względu na zmiany, które zachodzą w tym czasie w organizmie kobiety. Nie tylko normuje się gospodarka hormonalna, ale przede wszystkim goją się narządy rodne i wracają do stanu sprzed ciąży. Powyższe zalecenia obowiązują zarówno przy porodzie naturalnym, jak i cesarskim cięciu.Pamiętaj jednak, że odpowiedni moment na seks po porodzie to nie tylko gotowość narządów rodnych. Niektóre kobiety potrzebują zdecydowanie więcej czasu niż 4–6 tygodni. Wynika to z różnych czynników i potrzeb.

Od czego zależy wybór odpowiedniego momentu na seks po ciąży?

Na moment rozpoczęcia współżycia po porodzie mają wpływ m.in.:

 • samopoczucie kobiety,

 • stan narządów rodnych oraz ran związanych w porodem (np. po nacięciu krocza lub cięciu cesarskim),

 • objawy obecne w czasie połogu (np. obfite odchody połogowe),

 • stan piersi (np. nadmierna tkliwość związana z laktacją),

 • samopoczucie związane z nowymi obowiązkami,

 • samopoczucie związane z własną samooceną.

Niezwykle ważna jest także relacja między partnerami. Nieporozumienia często odsuwają w czasie moment rozpoczęcia współżycia po ciąży.

Seks w czasie połogu

Seks w czasie połogu przez wiele osób nie jest uznawany za dobrą opcję. Wynika to z faktu, że narządy rodne nie uległy jeszcze całkowitemu zagojeniu, co może powodować ból. Wzrasta także ryzyko infekcji intymnej. Pamiętaj jednak, że jest to kwestia indywidualna. Jeżeli oboje w związku wyrazicie taką chęć, nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować rozpocząć współżycie.

Współżycie po porodzie a pozycja seksualna

Na pewno zastanawiasz się, jaka jest najlepsza pozycja podczas pierwszego seksu po porodzie. Tak naprawdę nie ma ona znaczenia pod warunkiem, że narządy rodne zagoiły się i wróciły do stanu sprzed ciąży. W przeciwnym razie zbliżenie może być nieprzyjemne, powodować ból i dyskomfort. Z tego powodu na początek zalecane są pozycje bez głębokiej penetracji (np. klasyczna lub na boku). Również inne sposoby na to, jak zadowolić kobietę i mężczyznę, mogą okazać się przydatne.

Seks po porodzie – najczęstsze problemy

Współżycie po ciąży może wiązać się z pewnymi problemami. Choć nie występują one u wszystkich par, warto jednak, abyś zdawał sobie sprawę, z czego wynikają i jak im zaradzić.Jednym z najczęstszych problemów jest brak ochoty na seks. Na znacznie obniżone libido ma wpływ stężenie hormonu, a dokładniej niskie stężenie estrogenów. Gospodarka hormonalna ulega normalizacji kilka tygodni po porodzie, dlatego warto dać sobie czas. Pamiętaj jednak, że brak seksu w związku

Seks po porodzie a antykoncepcja

Decydując się na seks po porodzie, musisz pamiętać o antykoncepcji. Powszechne przekonanie o tym, że w czasie karmienia piersią nie można zajść ponownie w ciążę, jest mitem. Kobieta nie jest w stanie w żaden sposób przewidzieć tego, kiedy powróci jej płodność. Jest to sprawa całkowicie indywidualna.Owszem, karmienie piersią może opóźnić moment powrotu cyklu menstruacyjnego. Zdarza się, że nawet o kilka miesięcy. Nie brakuje jednak przypadków pojawienia się miesiączki mimo naturalnego karmienia. Wówczas istnieje realna szansa na zapłodnienie. Dlatego pary, które nie chcą zostać rodzicami ponownie, muszą stosować jedną z dostępnych metod antykoncepcji.Kobieta, która karmi piersią, nie może stosować wszystkich rodzajów antykoncepcji. Dopuszczalne są: jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, wkładka wewnątrzmaciczna lub wszystkie metody mechaniczne (m.in. prezerwatywy) i środki plemnikobójcze. Pozostałe rodzaje antykoncepcji są przeznaczone dla mam, które nie karmią piersią.

Źródła
 1. K. Filipek, M.E. Marcyniak, J. Kuran, Rozpoczęcie współżycia płciowego po zakończonym połogu, „Seksuologia Polska” 2014, t. 12, nr 1, s. 8–14.
 2. G. Stadnicka i in., Satysfakcja seksualna kobiet po porodzie – część I, „Problemy Pielęgniarstwa” 2015, t. 23, nr 3, s. 357–361.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się
Popularne w kategorii Zdrowie
skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.