account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.

Jak złagodzić podrażnienie brodawek sutkowych?

Magdalena Drąg29.01.2024Aktualizacja: 28.02.2024

Poranione brodawki sutkowe to problem wielu karmiących kobiet. Ból związany z podrażnieniem brodawek sutkowych czasami jest tak nasilony, że kobiety decydują o zakończeniu karmienia piersią. Poznaj skuteczne metody leczenia brodawek sutkowych.


poranione-brodawki-jak-sobie-pomoc-co-stosowac
Pixabay.com

Polecane

bole-krzyzowe-w-ciazy-co-oznaczaja
Zdrowie
1 min.
Bóle krzyżowe w ciąży – co oznaczają i jak je zwalczyć?
10.05.2022
imbir-w-ciazy-jakie-ma-dzialanie-jak-stosowac
Zdrowie
1 min.
Jak stosować imbir w ciąży? Jakie jest jego działanie?
17.09.2021
bol-zoladka-w-ciazy-przyczyny-leczenie
Zdrowie
1 min.
Przyczyny i leczenie bólu żołądka w ciąży
10.05.2022
jaki-powinien-byc-kolor-sluzu-w-ciazy
Zdrowie
1 min.
Jaki kolor śluzu w ciąży jest prawidłowy? Jaki powinien zaniepokoić?
10.05.2022
Spis treści
  1. Karmienie piersią
  2. Higiena, dbanie o piersi podczas laktacji
  3. Przyczyny bólu brodawek sutkowych
  4. Sposoby na złagodzenie podrażnienia brodawek sutkowych

Karmienie piersią

W czasie pierwszych dni karmienia piersią brodawki sutkowe są bardzo wrażliwe i łatwo ulegają podrażnieniom. Jednak po mniej więcej tygodniu, czyli czasie, jaki jest potrzebny do wyćwiczenia, nauczenia się karmienia piersią przez kobietę i dziecko, te objawy powinny ustąpić.

Podrażnienie może dawać uciążliwe dolegliwości, takie jak: ból, tkliwość czy świąd. Drobne ranki powstające na skutek otarć czy ugryzienia przez dziecko mogą nawet pękać i krwawić. Jeśli po zakończeniu każdego karmienia brodawki sutkowe nadal bolą, mamy problem i należy szybko na niego zareagować. Warto zapobiegać powstawaniu takich zmian. Szybkie rozpoznanie i podjęcie odpowiednich kroków da poczucie ulgi i możliwość wyleczenia zmian. 

Rozwiązanie problemu poranionych brodawek sutkowych jest bardzo ważne, nie tylko dla Twojej wygody i dobrego samopoczucia, ale też do podtrzymania chęci kontynuowania karmienia piersią. Gdy karmienie jest łatwiejsze i bezbolesne, zarówno mama, jak i dziecko na tym korzystają.

Higiena, dbanie o piersi podczas laktacji

Podczas karmienia mlekiem modyfikowanym rodzice często wyparzają butelki i smoczki by były (względnie) sterylne. Kiedy mama karmi dziecko piersią, nie musi się do tego specjalnie przygotowywać, a na pewno nie powinna piersi odkażać. Mycie piersi przed karmieniem również nie jest konieczne. Flora bakteryjna skóry matki nie jest dla dziecka zagrożeniem. 

Na pewno warto przed karmieniem umyć ręce. Często przy przystawianiu dziecka do piersi używa się dłoni, a na nich można mieć szereg groźnych drobnoustrojów. Dotykając poręczy schodów, guzików windy czy nawet telefonu, możemy przenieść na swoje ręce potencjalne groźne dla dziecka bakterie.

Piersi powinny być nawilżane, najlepiej lanoliną. Na rynku są odpowiednie preparaty, które zawierają 100% lanoliny bez zbędnych dodatków. Takich preparatów nie trzeba zmywać z piersi przed karmieniem, co jest korzystne, bo każde mycie wodą z mydłem wysusza skórę. Preparat powinien być przebadany na kobietach karmiących – zwróć na to uwagę przy wyborze kremu czy maści do brodawek sutkowych. 

Bardzo ważne dla prawidłowego gojenia się mikrourazów sutków jest ich wietrzenie. Dostęp do świeżego powietrza pomaga w procesie regeneracji. Lepiej nie nosić ciasnej bielizny i staników wykonanych ze sztucznych materiałów.

Przyczyny bólu brodawek sutkowych

Brodawki sutkowe mogą zostać podrażnione na kilka sposobów.

Najczęstsze jest podrażnienie podczas pierwszych dni karmienia z powodu nieprzygotowania piersi do karmienia. Kiedy po raz pierwszy karmi się piersią, brodawki sutkowe są bardzo wrażliwe. Jest to spowodowane również zmianami hormonalnymi zachodzącymi w ciele kobiety w połogu (czyli położnicy). Jak wspominałam, jeśli zaognienie jest tym spowodowane, zwykle mija w ciągu tygodnia. 

Częste i długie karmienia, czyli takie, jakie występują w pierwszych dniach po podjęciu karmienia piersią, również mogą podrażniać brodawki sutkowe. 

Kolejnym problemem jest nieprawidłowe przystawianie noworodka, czyli:

  • brak umiejętności chwytania brodawki sutkowej w odpowiedni sposób,

  • za krótkie wędzidełko podjęzykowe u dziecka – to bardzo częsta przyczyna ranienia brodawek sutkowych,

  • niecierpliwość dziecka w trakcie karmienia,

  • zagryzanie i mocne ściskanie sutków przez dziecko.

  • Przeczytaj też: Jak karmić piersią? Jak przestać karmić?

Częste i intensywne stosowanie laktatorów (zarówno ręcznych, jak i elektrycznych) także może skutkować podrażnieniem brodawek sutkowych.

Zapalenie piersi z powodu zastoju pokarmu to kolejny potencjalny powód podrażnienia. Dlatego tak często zwraca się uwagę na niedopuszczenie do zastoju i na każdym oddziale położniczym powtarza się to każdej kobiecie po kilka razy. Zapalenie sutka (czyli tkanki gruczołowej piersi, nie brodawki sutkowej) objawia się bólem piersi, jej zaczerwienieniem, obrzękiem i stwardnieniem. Niekiedy dołącza do tych objawów gorączka z towarzyszami w postaci dreszczy, bólu głowy, mięśni i stawów. Komplet symptomów przypomina objawy grypy. Zapalenie sutka może skutkować nawet powstaniem ropnia i koniecznością przeprowadzenia jego chirurgicznego drenażu. A tak łatwo można zapobiec eskalacji infekcji! Opróżniaj regularnie piersi. Zapalenie piersi nie jest przeciwwskazaniem do karmienia chorą piersią! Lekarze zalecają karmić szczególnie piersią z infekcją, dlatego że jej opróżnianie umożliwia prawidłowe gojenie, a mleko z takiej piersi jest wciąż odpowiednie do podania dziecku.

Podrażnienie brodawek sutkowych może być następstwem choroby piersi, takich jak obrzęki alergiczne, grzybica.

Przesuszenie skóry piersi i brodawek sutkowych powoduje kruchość tkanek. Zwiększa to podatność na urazy. Ważne jest nawilżanie skóry piersi i brodawek sutkowych.

Sposoby na złagodzenie podrażnienia brodawek sutkowych

Prawidłowa technika karmienia piersią to żaden sekret, a ta wiedza może znacznie zmniejszyć podrażnienie brodawek sutkowych. Możesz poprosić o poradę położną środowiskową, doradcę laktacyjnego bądź lekarza położnika. Specjaliści zalecają:

  • zmianę pozycji do karmienia na pozycję, w której kobieta odczuwa najmniejszy dyskomfort,

  • karmienie najpierw niebolesną piersią,

  • przerywanie ssania za pomocą wsunięcia palca w usta niemowlęcia, co zmniejszy pociąganie brodawki sutkowej,

  • diagnozę i leczenie za krótkiego wędzidełka podjęzykowego u dziecka,

  • częste karmienie.

Sprawdzonym sposobem na złagodzenie podrażnienia jest też właściwa higiena piersi, czyli ich nawilżanie, wietrzenie i nieprzesadzanie z kilkukrotnym myciem dziennie wodą z mydłem. Umycie piersi podczas kąpieli ciała wystarczy. Smarowanie brodawek sutkowych własnym mlekiem nawilża i nie powoduje alergii. Warto po karmieniu rozprowadzić kroplę mleka po brodawce sutkowej.

Pomóc mogą także:

  • Nakładanie na pierś przed karmieniem ciepłego i wilgotnego kompresu.

  • Unikanie ciasnej i obcierającej bielizny.

  • Zimne kompresy na piersi w okresach pomiędzy karmieniami.

  • Doustne leki przeciwbólowe z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), takie jak ibuprofen czy paracetamol.

  • Stosowanie lejków do karmienia piersią.

Jeśli ból jest silny, można przerwać karmienie piersią na mniej więcej dobę i w tym czasie delikatnie odciągać pokarm laktatorem.

Jeśli chcesz mieć szybki dostęp do ginekologa, rozważ kupno Polisy Zdrowie Welbi, czyli prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego od TU Zdrowie, którego ofertę możesz zamówić na Welbi. 

W ramach pakietu OCHRONA GOLD już od 239 zł miesięcznie będziesz mieć możliwość konsultacji nie tylko z ginekologiem, ale również:

  • z innymi 38 specjalistami zarówno w formie e-konsultacji, jak i wizyt stacjonarnych, bez skierowania; czas oczekiwania na wizytę będzie nie dłuższy niż 3 dni robocze;

  • możliwość wykonania diagnostyki obrazowej, takiej jak ultrasonografia, badanie rezonansu magnetycznego, tomografia komputerowa czy klasyczne zdjęcia rentgenowskie;

  • dostęp do 152 badań laboratoryjnych;

  • dostęp do corocznego profilaktycznego przeglądu stanu zdrowia; 

  • 4 wizyty domowe i 2 konsultacje z psychologiem lub psychiatrą w roku;

  • zabiegi rehabilitacyjne po złamaniach i zwichnięciach,

  • szczepienie ochronne przeciwko grypie sezonowej.

Wypełnij formularz na Welbi i porozmawiaj z konsultantem. Dowiedz się, więcej o pakiecie OCHRONA GOLD i innych opcjach. Z usług medycznych w ramach pakietu możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Źródła
  1. G.H. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020.
  2. V. Berghelli, Położnictwo według zasad EBM, Medycyna Praktyczna, Warszawa 2023.
Author Magdalena Drąg picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
bole-brzucha-przed-porodem-co-oznaczaja
Zdrowie
1 min.
Bóle brzucha przed porodem. Kiedy należy jechać do szpitala?
10.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.