account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.

Jakie są wskazania do użycia kleszczy położniczych?

Magdalena Drąg07.04.2024Aktualizacja: 07.04.2024

Jest wiele czynników matczynych i płodowych, ocenianych przed rozpoczęciem porodu, by przewidzieć potencjalne komplikacje podczas niego. Niestety czasami nie można przewidzieć wszystkich możliwych powikłań. W razie ich wystąpienia należy szybko zakończyć poród, by jak najbezpieczniej pomóc dziecku przyjść na świat. Jednym z rozwiązań jest wówczas poród kleszczowy.


porod-kleszczowy-czy-jest-niebezpieczny
Pixabay.com

Polecane

bole-krzyzowe-w-ciazy-co-oznaczaja
Zdrowie
1 min.
Bóle krzyżowe w ciąży – co oznaczają i jak je zwalczyć?
10.05.2022
imbir-w-ciazy-jakie-ma-dzialanie-jak-stosowac
Zdrowie
1 min.
Jak stosować imbir w ciąży? Jakie jest jego działanie?
17.09.2021
bol-zoladka-w-ciazy-przyczyny-leczenie
Zdrowie
1 min.
Przyczyny i leczenie bólu żołądka w ciąży
10.05.2022
jaki-powinien-byc-kolor-sluzu-w-ciazy
Zdrowie
1 min.
Jaki kolor śluzu w ciąży jest prawidłowy? Jaki powinien zaniepokoić?
10.05.2022
Spis treści
  1. Czym jest poród kleszczowy?
  2. Jak przeprowadza się poród kleszczowy?
  3. Jak zbudowane są kleszcze?
  4. Kiedy wdraża się postępowanie zabiegowe w postaci kleszczy porodowych?
  5. Dlaczego nie można ukończyć porodu cięciem cesarskim? 
  6. Jakie ryzyko niesie za sobą poród kleszczowy?

Czym jest poród kleszczowy?

Bez względu na własne wyobrażenia o przebiegu porodu, każdy przyszły rodzic pragnie, aby narodziny dziecka były bezpieczne i aby maluch przyszedł na świat zdrowy. Poród to moment pełen emocji i nadziei, każda kobieta marzy, by był bezpieczny i komfortowy.

Przed kwalifikacją ciężarnej do porodu drogami natury dokładnie analizuje się różne aspekty związane z matką i z dzieckiem w celu przewidzenia potencjalnych komplikacji. Mierzy się wymiary miednicy przyszłej mamy, obwody główki i brzuszka płodu, ocenia się ich stosunek i szacuje masę dziecka. Jednak nie zawsze da się przewidzieć wszystkie możliwe powikłania. W przypadku ich wystąpienia konieczne jest szybkie zakończenie porodu.

Poród kleszczowy to rodzaj porodu zabiegowego za pomocą kleszczy porodowych. Jest to interwencja medyczna, która polega na użyciu specjalnych kleszczy, aby pomóc wydobyć dziecko z dróg rodnych matki. Zwykle ta procedura jest stosowana, gdy pojawiają się trudności w postępie porodu, a natężenie skurczów macicy lub inne okoliczności utrudniają wydostanie się dziecka na świat.

Jak przeprowadza się poród kleszczowy?

Przeprowadzenie operacji kleszczowej, jak każdej procedury medycznej, ma kilka etapów:

  • ginekolog prezentuje kleszcze przed ich założeniem. Wygląda to tak, że po prostu składa je odpowiednio, sprawdzając, czy łyżki do siebie pasują;

  • położnik ostrożnie umieszcza kleszcze w drogach rodnych na głowie dziecka, starając się je odpowiednio dostosować;

  • łączy oba ramiona w zamku kleszczy;

  • sprawdza, czy są odpowiednio ułożone na główce;

  • przeprowadza próbne pociąganie, a potem pociąganie właściwe;

  • kleszcze pomagają w prowadzeniu dziecka przez kanał rodny matki. 

Jak zbudowane są kleszcze?

Kleszcze położnicze są narzędziem, które może być stosowane w sytuacjach, gdy konieczna jest interwencja podczas porodu. Ich konstrukcja jest tak zaprojektowana, aby minimalizować ryzyko uszkodzenia zarówno dziecka, jak i dróg rodnych matki podczas ich użycia. Kleszcze położnicze są wykonane z metalu i mają dwa ramiona z częściami składającymi się w zamek mogący je połączyć. Każde ramię zawiera:

  • łyżkę, której zadaniem jest objęcie główki dziecka w odpowiednim miejscu. Łyżki mają kształt zakrzywiony, co pozwala na delikatne uchwycenie i prowadzenie główki przez kanał rodny matki;

  • rękojeść, która jest chwytana przez położnika i umożliwia kontrolowane i precyzyjne prowadzenie kleszczy podczas ich użycia.

Kiedy wdraża się postępowanie zabiegowe w postaci kleszczy porodowych?

Poród kleszczowy jest stosowany jako metoda ratująca życie płodu. Zawsze powinien być przeprowadzany przez wykwalifikowanych specjalistów i tylko wtedy, gdy istnieje rzeczywista potrzeba:

  1. Kiedy nieprawidłowy zapis KTG sugeruje zagrożenie życia płodu, a poród jest już bardzo zaawansowany.

  2. Kiedy przedłuża się drugi okres porodu:

  • gdy pod koniec porodu skurcze porodowe osłabły i nie reagują na stymulację oksytocyną;

  • przy wyczerpaniu rodzącej, gdy poród zbliża się ku końcowi.

Dlaczego nie można ukończyć porodu cięciem cesarskim? 

Poród zabiegowy wybiera się ponad cięciem cesarskim wtedy, gdy:

  • poród jest na tyle zaawansowany, że szybciej zakończyć go można drogami natury. Przewiezienie pacjentki na salę operacyjną, zorganizowanie zespołu, znieczulenie trwa dłużej niż założenie kleszczy położniczych, gdy główka jest wystarczająco nisko;

  • cięcie cesarskie przy pełnym rozwarciu szyjki macicy i główce płodu bardzo zaawansowanej w drogach rodnych może wiązać się z powikłaniami okołooperacyjnymi. Zabieg jest dużo trudniejszy technicznie niż cięcie cesarskie, wykonane na wcześniejszych etapach porodu.

Jakie ryzyko niesie za sobą poród kleszczowy?

By rozważyć, jakie ryzyko może nieść za sobą użycie kleszczy położniczych, należy najpierw zdać sobie sprawę, że są one stosowane w przypadku zagrożenia życia płodu. Są używane w ostateczności, by zwiększyć szanse dziecka na zdrowe życie i prawidłowy dalszy rozwój. Są używane, by zmniejszyć ryzyko poważnych powikłań u płodu.

Jak każdy zabieg, użycie kleszczy położniczych może wiązać się z urazami dróg rodnych, pęknięciem krocza, uszkodzeniem szyjki macicy czy urazami główki dziecka, w postaci np. siniaków. Przeprowadzenie porodu kleszczowego wymaga precyzji i doświadczenia ze strony personelu medycznego, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia dziecka lub matki. Po narodzinach może być konieczne dokładniejsze zbadanie dziecka pod kątem ewentualnych urazów spowodowanych przez kleszcze.

Jeśli masz pytania na temat porodu kleszczowego czy porodu w ogóle, skonsultuj się z lekarzem ginekologiem w gabinecie lub online. Kup pakiet OCHRONA GOLD w ramach Polisy Zdrowie Welbi, żeby móc umawiać się na e-konsultacje i wizyty stacjonarne do ginekologa i 38 innych specjalistów oraz lekarzy pierwszego kontaktu. Z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej będziesz mogła skonsultować się w ciągu 24 godzin, a ze specjalistą (z reguły) w ciągu 3 dni roboczych.

Oprócz tego od 239 zł miesięcznie będziesz mieć dostęp do blisko 300 badań, w tym laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych, np. morfologii krwi, badań hormonalnych czy USG ciąży.

Zamów na Welbi ofertę i sprawdź, dlaczego warto kupić pakiet OCHRONA GOLD. Pamiętaj, że ochrona ubezpieczeniowa w ramach Twojej polisy może objąć również Twoje dziecko do 7 roku życia.

Źródła
  1. G.H. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020.
  2. V. Berghelli, Położnictwo według zasad EBM, Medycyna Praktyczna, Warszawa 2023.
  3. R. Nowicki, S. Majewski, Dermatologia i choroby przenoszone drogą płciową, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa, 2019.
  4. A. Milanowski, T. Lissauer, W. Carroll, Pediatria Lissauer, Edra Urban & Partner, Warszawa 2019.
  5. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników (PTGiP), Rekomendacje PTGiP dotyczące indukcji porodu, „Ginekologia i Perinatologia Praktyczna” 2021.
Author Magdalena Drąg picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
bole-brzucha-przed-porodem-co-oznaczaja
Zdrowie
1 min.
Bóle brzucha przed porodem. Kiedy należy jechać do szpitala?
10.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.