account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
SeksZdrowie seksualne 3 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Problemy z erekcją – jakie są ich przyczyny? Jak można leczyć?

Angelika Janowiczlek. Wiktor Trela24.01.2022Aktualizacja: 03.04.2024

Problem z erekcją to dla wielu mężczyzn powód do wstydu i temat tabu. Dlatego spora część z nich nie zgłasza się po profesjonalną pomoc i nie rozpoczyna odpowiedniego leczenia. Tymczasem okazuje się, że wiele zaburzeń można skutecznie wyleczyć. Sprawdź, jakie są przyczyny problemów z erekcją i co robić, gdy się pojawią.


problemy-z-erekcja-jakie-sa-objawy-i-przyczyny
unsplash

Polecane

jaki-jest-sklad-spermy-co-warto-o-niej-wiedziec
Seks
1 min.
Jaki jest skład spermy? Co warto o niej wiedzieć?
24.01.2022
ile-trwa-okres-jakie-sa-normy-co-warto-wiedziec
Seks
2 min.
Ile trwa okres? Jakie są normy? Co warto wiedzieć?
21.01.2022
niedobor-progesteronu-jakie-sa-przyczyny-i-objawy
Seks
1 min.
Niedobór progesteronu - jakie są przyczyny i objawy?
21.01.2022
biale-uplawy-po-okresie-po-stosunku-co-oznaczaja
Seks
1 min.
Białe upławy – w ciąży, w czasie cyklu, w chorobie
10.05.2022
Spis treści
  1. Problemy z erekcją
  2. Objawy problemów z erekcją
  3. Problemy z erekcją – przyczyny
  4. Problemy z erekcją a styl życia
  5. Wpływ zaburzeń psychicznych i stresu na erekcję
  6. Problemy z erekcją w młodym wieku
  7. Co robić, gdy pojawiają się problemy z erekcją?
  8. Leczenie problemów z erekcją

Problemy z erekcją

Erekcja to stan, w którym penis powiększa się i staje sztywny. Dzieje się to dzięki impulsom nerwowym przekazywanym z ośrodka erekcji, który jest zlokalizowany w rdzeniu kręgowym. W efekcie ciała jamiste w prąciu wypełniają się krwią. Właśnie to stanowi przyczynę usztywnienia i powiększenia się penisa. To warunek konieczny do odbycia stosunku seksualnego.

Erekcja pojawia się na skutek podniecenia seksualnego. Doprowadzić mogą do niej bodźce wzrokowe, słuchowe, zapachowe, dotykowe, ale też wyobrażenia. Zdarza się, że nie ma ona nic wspólnego z chęcią odbycia stosunku. Tak działa m.in. poranna erekcja.

Niestety wielu mężczyzn cierpi na problemy z erekcją. Szacuje się, że w Polsce jest ich nawet 1,5 miliona. Dokładne dane nie są znane, ponieważ nie wszyscy panowie przyznają się to tego rodzaju zaburzeń i szukają pomocy medycznej. Jeszcze do niedawna problemy z erekcją były określane jako impotencja, a mężczyzna, który na nie cierpi – impotent. Obecnie stosowanie tych terminów nie jest zalecane ze względu na ich negatywny wydźwięk.

Objawy problemów z erekcją

Problemy z erekcją objawiają się przede wszystkim niemożnością uzyskania wzwodu. Oznacza to, że penis nie powiększa się i nie twardnieje mimo podniecenia seksualnego (lub bodźców, które je wywołują). Powinieneś pamiętać, że zaburzenia mogą mieć różny stopień nasilenia. Narastają stopniowo. Zdarza się też, że pojawiają się nagle – nawet jeśli nic wcześniej nie wskazywało na jakiekolwiek nieprawidłowości.

Objawy problemów z erekcją to nie tylko brak wzwodu. Panowie mogą zmagać się też z niemożnością jego utrzymania na czas potrzebny do zakończenia aktu seksualnego. Zdarza się, że prącie nie jest wystarczająco sztywne i twarde. Jest to niepełny wzwód. Taki objaw również jest zaliczany do problemów z erekcją.

Dodatkowo mogą być obecne objawy schorzeń i zaburzeń, które są przyczyną problemów z erekcją. Ich rodzaj i nasilenie zależy od tego, który układ w ciele pracuje nieprawidłowo. Jeżeli takie dolegliwości są obecne, należy również powiadomić o nich lekarza.

Problemy z erekcją – przyczyny

Przyczyny zaburzeń erekcji mogą być różne. Często zdarza się, że nakłada się na siebie kilka czynników jednocześnie. Mimo to bardzo ważne jest ich ustalenie. Tylko dzięki temu można wdrożyć odpowiednią terapię oraz liczyć na jej powodzenie.

Problem z erekcją może pojawić się w wyniku chorób przewlekłych. Za najczęstszą przyczynę uważa się cukrzycę. Na skutek podwyższonego poziomu glukozy we krwi dochodzi do stopniowego uszkodzenia naczyń krwionośnych i nerwów. Jeżeli są to te, które odpowiadają za wzwód – nie jest możliwe jego osiągnięcie. Problemy z erekcją bywają także spowodowane niewydolnością narządów (m.in. nerek) lub przyjmowaniem niektórych leków przez długi czas.

Przyczynami problemów z erekcją często są ponadto choroby układu krążenia. Niemożność uzyskania wzwodu obserwują u siebie panowie, którzy chorują na nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową lub miażdżycę. Ta ostatnia prowadzi do uszkodzenia naczyń, które doprowadzają krew do ciał jamistych w penisie.

Problemy z erekcją obserwuje się w chorobach układu nerwowego. Jest to m.in. stwardnienie rozsiane. Charakteryzuje się ono uszkodzeniem tkanki nerwowej w wielu miejscach. Ponadto niemożność uzyskania wzwodu często pojawia się jako efekt urazu w obrębie układu nerwowego (np. rdzenia kręgowego).

Również zaburzenia hormonalne odpowiadają za problemy z erekcją. Mowa przede wszystkim o zmniejszeniu się poziomu androgenów. W większości przypadków dochodzi do niego na skutek starzenia się organizmu.

Inną przyczyną problemów z erekcją jest przerost gruczołu krokowego. Powiększenie się tego narządu może powodować ucisk na nerwy. W efekcie utrudnione jest przesyłanie impulsów nerwowych, które odpowiadają za wzwód.

Problemy z erekcją a styl życia

Często zdarza się, że problemy z erekcją są skutkiem prowadzenia niezdrowego stylu życia. Jeżeli nie odżywiasz się prawidłowo, możesz odczuć to w sferze seksualnej. Dzieje się tak, ponieważ nie dostarczasz organizmowi niezbędnych witamin i minerałów, które są potrzebne do jego prawidłowego funkcjonowania.

Podobnie działa brak aktywności fizycznej. Same ćwiczenia nie mają istotnego wpływu na erekcję. Jednak siedzący tryb życia jest czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia. One z kolei są ważną przyczyną zaburzeń związanych z uzyskaniem i utrzymaniem wzwodu.

Problemy z erekcją często pojawiają się u panów, którzy stosują używki. Alkohol, papierosy lub narkotyki mają negatywny wpływ na cały organizm. Są czynnikiem ryzyka wystąpienia chorób przewlekłych. Ponadto zawarte w nich substancje prowadzą do zwężenia tętnic, co utrudnia dopływ krwi do ciał jamistych w penisie. Gdy nie wypełniają się one krwią, nie może zaistnieć wzwód.

Wpływ zaburzeń psychicznych i stresu na erekcję

Również czynniki psychologiczne odgrywają istotną rolę w problemach z erekcją. Jest to tzw. impotencja psychogenna. Pojawia się, gdy osiągnięcie wzwodu jest niemożliwe w powodu:

  • zaburzeń nastroju,

  • depresji,

  • lęku i niepokoju,

  • chorób psychicznych,

  • uzależnień,

  • długotrwałego lub silnego stresu,

  • konfliktów z partnerką,

  • błędnych przekonań na temat seksu,

  • niegotowości do rozpoczęcia życia seksualnego,

  • strachu przed niechcianą ciążą.
    Powinieneś jednak zdawać sobie sprawę, że zaburzenia natury psychologicznej często pojawiają się jako skutek, a nie przyczyna problemów z erekcją. Wielu panów odczuwa dużą presję związaną z gotowością do odbycia stosunku seksualnego. Niemożność uzyskania wzwodu powoduje spadek pewności siebie, niską samoocenę, zaburzenia nastroju oraz konflikty w związku.

Problemy z erekcją w młodym wieku

Wielu osobom wydaje się, że problemy z erekcją dotyczą przede wszystkim panów w starszym wieku. To prawda, większość przypadków obserwuje się u mężczyzn po 50. roku życia, ale ryzyko wystąpienia istotnie wzrasta już po ukończeniu 40 lat. Powinieneś jednak zdawać sobie sprawę, że zaburzenia wzwodu dotyczą także młodych panów (nawet już po 18. roku życia). Niemniej przyczyny w każdej grupie wiekowej są inne.

Co robić, gdy pojawiają się problemy z erekcją?

Wszystko zależy od stopnia nasilenia kłopotów. Jeżeli doświadczasz ich jednorazowo i w długich odstępach czasu, nie powinieneś mieć powodów do zmartwień. Przyczyną niemożności odbycia stosunku seksualnego może być stres, przemęczenie lub spożycie alkoholu. Zastanów się nad możliwym powodem oraz obserwuj swój organizm.

Jeżeli problemy z erekcją są nasilone lub pojawiają się często, powinieneś udać się do lekarza. Konieczne jest wykonanie badań, które pozwolą ustalić przyczynę nieprawidłowości. Nie możesz zwlekać z konsultacją szczególnie, jeśli obecne są jeszcze inne objawy (np. schorzenia ze strony układu krążenia), które mogą nasilać problemy z erekcją.

Nie wiesz, jaki lekarz na problemy z erekcją może Ci pomóc? Najlepiej zgłosić się do urologa. Specjalista wyda skierowanie na badania diagnostyczne. Są to m.in.:

  • testy laboratoryjne krwi (morfologia, poziom hormonów, lipidogram, stężenie glukozy);

  • badanie ultrasonograficzne naczyń prącia,

  • badania neurologiczne,

  • pomiar ciśnienia tętniczego krwi.

Jeżeli podejrzewasz, że kłopoty z erekcją są spowodowane przez czynniki psychologiczne, możesz od razu udać się do psychologa. Dobrym posunięciem jest też wizyta u seksuologa. Warto jednak mimo wszystko wykonać podstawowe badania, aby sprawdzić ogólny stan zdrowia.

Leczenie problemów z erekcją

Istnieje kilka sposobów na to, jak poprawić erekcję. W uzasadnionych przypadkach konieczne okazuje się leczenie farmakologiczne. Jednym z najczęściej stosowanych leków jest sildenafil. Panowie z zaburzeniami hormonalnymi powinni przyjmować preparaty zawierające testosteron. Bardzo ważne jest także leczenie choroby podstawowej, która przyczynia się do problemów z erekcją.

Jeżeli problemy z erekcją są wywołane przez czynniki psychologiczne, należy rozważyć psychoterapię. Jest ona skutecznym sposobem leczenia. Niestety wciąż niewielu panów decyduje się na jej rozpoczęcie.

Możesz wypróbować też domowe sposoby. Polecane są ćwiczenia na potencję. Ich celem jest wzmocnienie mięśni dna miednicy. Przyczyniają się one nie tylko do pojawienia się wzwodu, ale też jego wzmocnienia i przedłużenia.

Warto wypróbować też zioła na potencję. Są one polecane jako naturalne i bezpieczne dla organizmu. Spożywać je możesz w formie naparu. Dobre działanie na potencję mają: żeń-szeń, korzeń lukrecji, korzeń lubczyku oraz miłorząb japoński. Powinieneś ponadto zrezygnować z używek i przyjrzeć się swojej diecie (włącz do jadłospisu więcej świeżych warzyw, ryb, olejów roślinnych, orzechów).

Jeśli jesteś w grupie ryzyka, np. chorujesz na nadciśnienie lub miażdżycę, które mogą prowadzić do wystąpienia problemów w erekcją, i chcesz mieć możliwość skorzystania z konsultacji z lekarzem (w tym z urologiem) w sytuacji, gdy wystąpi u Ciebie ten problem, rozważ zakup Polisy Zdrowie Welbi. To prywatne ubezpieczenie medyczne, którego ofertę zamówisz na Welbi. W ramach wybranego pakietu możesz mieć dostęp nawet do 39 specjalistów oraz lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, drobnych zabiegów ambulatoryjnych, a także do blisko 300 badań, w tym laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych, np. USG jądra i najądrza, badania poziomu hormonów.

Zamów ofertę na Welbi. Dowiedz się, co jeszcze możesz zyskać, decydując się na jeden z trzech pakietów tego prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Źródła
  1. Z. Zdrojewicz, P. Biega, J. Rychter, Zaburzenia erekcji a choroby układu krążenia, „Seksuologia Polska” 2013, t. 11, nr 2, s. 29–39.
  2. K. Okręglicka, Ż. Skwierczyńska, K. Wiśniewska, Rola wybranych czynników żywieniowych w zaburzeniach erekcji, „Seksuologia Polska” 2016, t. 14, nr 2, s. 79–87.
Author Angelika Janowicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

stres-a-okres-jak-stres-wplywa-na-miesiaczke
Seks
1 min.
Stres a miesiączka – jak zdenerwowanie wpływa na cykl menstruacyjny?
31.05.2022
sapioseksualnosc-co-to-jest-na-czym-polega
Seks
2 min.
Sapioseksualność - co to jest? Na czym polega?
30.07.2021
bol-piersi-przed-okresem-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Ból piersi przed okresem - jakie są przyczyny?
24.01.2022
stan-podgoraczkowy-przed-okresem-czy-to-norma
Seks
1 min.
Stan podgorączkowy przed okresem - czy to norma?
24.01.2022
Popularne w kategorii Seks
jak-poprawic-erekcje-domowym-sposobem
Seks
2 min.
Jak poprawić erekcję domowym sposobem?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.