account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.

Jakie są wskazania do zakończenia porodu za pomocą próżnociągu?

Magdalena Drąg23.04.2024Aktualizacja: 23.04.2024

Kiedy poród nie postępuje jak powinien, a pojawiają się objawy zagrożenia płodu, poród musi być jak najszybciej ukończony zabiegowo. Poród zabiegowy odbywa się z pomocą próżnociągu położniczego lub kleszczy porodowych.


proznociag-do-czego-sluzy-kiedy-stosowac
Pixabay.com

Polecane

brzuch-po-ciazy-jak-wyglada-jak-go-zgubic
Zdrowie
2 min.
Brzuch po ciąży - jak wygląda? Jak go zgubić?
30.10.2021
jaki-powinien-byc-kolor-sluzu-w-ciazy
Zdrowie
1 min.
Jaki kolor śluzu w ciąży jest prawidłowy? Jaki powinien zaniepokoić?
10.05.2022
piersi-w-ciazy-jak-sie-zmieniaja-jak-wygladaja
Zdrowie
1 min.
Piersi w ciąży - jak się zmieniają? Jak wyglądają?
31.10.2021
imbir-w-ciazy-jakie-ma-dzialanie-jak-stosowac
Zdrowie
1 min.
Jak stosować imbir w ciąży? Jakie jest jego działanie?
17.09.2021
Spis treści
 1. Czym jest poród z pomocą próżnociągu?
 2. Jak zbudowany jest próżnociąg?
 3. Jakie są wskazania do zastosowania próżnociągu?
 4. Dlaczego nie można ukończyć porodu cięciem cesarskim? 
 5. Jakie ryzyko niesie za sobą poród zabiegowy z vacuum?

Czym jest poród z pomocą próżnociągu?

Poszczególne etapy porodu następują dynamicznie, więc rzadko można przewidzieć ich dokładny przebieg, nawet mimo wcześniejszej oceny matczynych i płodowych czynników ryzyka. Chociaż lekarze starają się przewidzieć potencjalne komplikacje, w przypadku pojawienia sią zagrożenia dla zdrowia matki czy dziecka, najważniejsze jest zapewnienie ich bezpieczeństwa i zakończenie porodu w szybki sposób. 

Jest to rodzaj porodu zabiegowego przeprowadzany z pomocą próżnociągu położniczego. To interwencja medyczna, polegająca na użyciu specjalnego urządzenia, które przyczepia się do główki dziecka, aby pomóc wydobyć dziecko z dróg rodnych matki. Procedura z pomocą próżnociągu jest przeprowadzana w przypadku braku postępu porodu lub pojawienia się objawów zagrożenia zdrowia płodu lub ciężarnej.

Jak zbudowany jest próżnociąg?

Próżnociąg położniczy, nazywany również vacuum, to element wyposażenia sali porodowej. Bywa stosowany w razie konieczności pilnej interwencji podczas porodu. Wyciągacz próżniowy został zaprojektowany i wykonany przez Tage'a Malmströma w 1954 roku. Jego sposób wykonania i działania minimalizuje ryzyko uszkodzenia zarówno główki dziecka, jak i dróg rodnych matki. Próżnociąg składa się z:

 • przyssawki wykonanej z miękkiego materiału, taki jak guma, silikon lub plastik wypełniony gąbką. Przy przykładaniu przyssawki do główki dziecka wytwarza się podciśnienie pozwalające na przyssanie tego elementu go główki;

 • długiej, mocnej i elastycznej rurki połączonej z przyssawką. Pozwala na wytworzenie potrzebnego podciśnienia. Do niej jest przymocowany uchwyt;

 • uchwytu, jakim personel medyczny steruje podczas prowadzenia główki dziecka przez kanał rodny. Uchwyt umożliwia kontrolę kierunku i siły pociągania główki;

 • zaworu próżniowego kontrolującego ciśnienie ssące. Działa na zasadzie ssania powietrza lub z wnętrza przyssawki. To pozwala na wytworzenie próżni ułatwiającej narodziny dziecka.

Jakie są wskazania do zastosowania próżnociągu?

Porody zabiegowe są rozwiązaniem często ratującym życie płodu. Ta procedura powinna być przeprowadzany przez wykwalifikowanych położników wtedy, gdy istnieje natychmiastowa potrzeba zakończenia porodu, czyli:

 • kiedy nieprawidłowy zapis KTG sugeruje zagrożenie życia płodu, a poród jest już bardzo zaawansowany;

 • gdy przedłuża się drugi okres porodu – kiedy pod koniec porodu skurcze porodowe osłabły i nie reagują na ich stymulację oksytocyną; lub przy wyczerpaniu rodzącej, gdy poród zbliża się ku końcowi.

Dlaczego nie można ukończyć porodu cięciem cesarskim? 

Poród zabiegowy wybiera się ponad cięciem cesarskim wtedy, gdy:

 • poród jest na tyle zaawansowany, że szybciej będzie zakończyć go drogami natury. Przewiezienie pacjentki na salę operacyjną, zorganizowanie zespołu i podanie znieczulenia trwa dłużej niż założenie próżnociągu, gdy główka jest wystarczająco nisko w kanale rodnym;

 • cięcie cesarskie przy pełnym rozwarciu szyjki macicy i główce płodu bardzo zaawansowanej w drogach rodnych wiąże się z większym ryzykiem powikłań okołooperacyjnych. Zabieg jest dużo trudniejszy technicznie, niż cięcia cesarskie wykonane na wcześniejszych etapach porodu.

Jakie ryzyko niesie za sobą poród zabiegowy z vacuum?

Porody zabiegowe są przeprowadzane jedynie w przypadku zagrożenia życia płodu. Są używane w ostateczności, by zwiększyć szanse dziecka na zdrowe życie i prawidłowy dalszy rozwój. Są obecne na porodówce, by w razie potrzeby zmniejszyć ryzyko poważnych powikłań u płodu.

Poród zabiegowy nierzadko wiąże się z urazami dróg rodnych, takimi jak pęknięcie krocza czy uszkodzenie szyjki macicy lub z urazami główki dziecka w postaci np. podbiegnięcia krwawego, obrzęku czy krwawienia do ośrodkowego układu nerwowego, które występuje wyjątkowo rzadko.

Przeprowadzenie porodu z próżnociągiem wymaga precyzji i doświadczenia ze strony personelu medycznego. Po narodzinach bywa konieczne dokładniejsze zbadanie dziecka pod kątem ewentualnych urazów.

Jeśli chcesz mieć szybki dostęp do ginekologa, np. żeby podczas konsultacji rozwiać swoje wątpliwości dotyczące porodu, rozważ kupno Polisy Zdrowie Welbi, czyli prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, którego ofertę możesz zamówić na Welbi. 

W ramach pakietu OCHRONA GOLD od 239 zł miesięcznie będziesz mieć nie tylko możliwość  konsultacji z ginekologiem, ale również:

 • z innymi 38 specjalistami zarówno w formie e-konsultacji, jak i wizyt stacjonarnych, bez skierowania;

 • możliwość wykonania 121 rodzajów badań obrazowych, w tym USG i RTG;

 • dostęp do 152 badań laboratoryjnych;

 • możliwość wykonania 11 badań czynnościowych, np. EKG;

 • dostęp do corocznego profilaktycznego przeglądu stanu zdrowia – w wersji dla kobiet obejmuje od konsultację z ginekologiem, badanie cytologiczne i USG piersi lub mammografię; 

 • możliwość umówienia 4 wizyt domowych i 2 konsultacji z psychologiem lub psychiatrą w roku;

 • dostęp do zabiegów rehabilitacyjnych po złamaniach i zwichnięciach;

 • wykonania szczepienia ochronnego przeciwko grypie sezonowej.

Ochrona ubezpieczeniowa w ramach Twojej polisy może objąć również dziecko do 7 roku życia! Wypełnij formularz na Welbi i otrzymaj ofertę. Dowiedz się, więcej o pakiecie OCHRONA GOLD i innych opcjach. Z usług medycznych w ramach pakietu możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Źródła
 1. G.H. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020.
 2. V. Berghelli, Położnictwo według zasad EBM, Medycyna Praktyczna, Warszawa 2023.
 3. J.W. Dudenhausen, Położnictwo praktyczne i operacje położnicze, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020.
Author Magdalena Drąg picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
bole-brzucha-przed-porodem-co-oznaczaja
Zdrowie
1 min.
Bóle brzucha przed porodem. Kiedy należy jechać do szpitala?
10.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.