account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieProfilaktyka 1 min.

Jak skutecznie zwalczyć pryszcze?

Sylwia Brodniewska 20.03.2024Aktualizacja: 20.03.2024

Pryszcze mogą pojawić się w każdym wieku. Często towarzyszy im błyszczenie się skóry, czarne zaskórniki czy ropa. Najszybszym sposobem ich usuwania jest wyciskanie, które niestety prowadzi do blizn i przebarwień. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, jak cieszyć się promienną i gładką skórą.


pryszcze-jak-skutecznie-je-zwalczyc-co-stosowac
Pixabay.com

Polecane

jakie-jest-polozenie-serca-w-klatce-piersiowej
Zdrowie
2 min.
Jakie jest położenie serca w klatce piersiowej?
31.10.2021
wszy-skad-sie-biora-wyglad-objawy
Zdrowie
1 min.
Wszy – skąd się biorą, jak wyglądają i jak się nimi zarazić?
31.05.2022
wzmocnienie-organizmu-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak możesz wzmocnić swój organizm po antybiotyku?
30.05.2022
jak-obnizyc-cisnienie-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Zdrowie
2 min.
Jak obniżyć ciśnienie? Sprawdź domowe sposoby walki z nadciśnieniem
19.05.2021
Spis treści
  1. Jak powstają pryszcze?
  2. Przyczyny powstawania pryszczy
  3. Jak pozbyć się pryszcza?
  4. Domowe sposoby na pryszcze

Jak powstają pryszcze?

Pryszcze pojawiają się w najmniej oczekiwanym momencie. Tak potocznie nazywa się wypryski, które są jednym z objawów trądziku pospolitego. Często są zlokalizowane na brodzie, nosie oraz czole, czyli w tzw. strefie T. Wynika to z faktu, że w tych miejscach jest najwięcej gruczołów łojowych. 

Gruczoły łojowe produkują sebum, które wchodzi w skład płaszcza lipidowego skóry. Jego ilość powinna być umiarkowana – nie powinna powodować ani przesuszenia skóry, ani jej nadmiernego błyszczenia. Zbyt duża produkcja sebum przyczynia się do powstawania krost i wyprysków, czyli pryszczy. Ponadto błyszczy się, w efekcie makijaż jest dużo mniej trwały. Zatkane pory prowadzą do namnażania się bakterii odpowiedzialnych za zmiany trądzikowe. 

Przyczyny powstawania pryszczy

Pogorszenie kondycji skóry może mieć wiele przyczyn. Nie wszystkie są cechami cery trądzikowej. Na większość z nich masz wpływ. Pryszcze na twarzy mogą pojawić się w wyniku:

  • złej diety bogatej w cukier, przetworzoną żywność,

  • przewlekłego stresu,

  • stosowania hormonów,

  • spożywania alkoholu,

  • nieumiejętnej pielęgnacji, w szczególności stosowania produktów złuszczających, które zaburzają barierę hydrolipidową. 

U dorosłych nasilenie problemu trądziku często wynika z sytuacji stresowych czy traumatycznych wydarzeń. Zmiany skórne gromadzą się na żuchwie, brodzie i szyi, rzadziej na czole. Na skórze odbija się ogólny stan organizmu. Jeśli zmagasz się z chorobą, złym samopoczuciem, możesz zauważyć nie tylko pryszcze na twarzy, ale również osłabione włosy czy kruche paznokcie. 

Znalezienie przyczyny powstawania zmian skórnych jest kluczowe w ich eliminacji. Niestety nie jest to najłatwiejsze. Często pryszcze mają kilka przyczyn i wyeliminowanie jednej z nich nie poprawia stanu skóry. 

Jak pozbyć się pryszcza?

Jeśli chcesz pozbyć się pryszcza w szybki sposób, musisz pamiętać, aby zrobić to delikatnie, bez podrażniania swojej skóry. Nieumiejętne wyciskanie zmian skórnych może spowodować nasilenie się problemu, a także ich dodatkowe zakażenie. Musisz również liczyć się z pojawieniem się nieestetycznych blizn czy przebarwień w tym miejscu. Wyciskanie pryszczy powoduje też wzmożoną produkcją łoju. Jaka jest tego konsekwencja? Jeśli nie usuniesz w całości czopa ropnego, w tym samym miejscu szybko pojawi się kolejna zmiana. 

Wiele osób ma również tendencję do rozdrapywania zmian bez zwracania uwagi na czystość swoich dłoni. Prowadzi to do roznoszenia bakterii po skórze. Pryszcze mogą się przenieść na inne partie skóry. Dla innych wyciskanie i drapania zmian skórnych powoduje wydzielanie dopaminy.

Problematyczne mogą być pryszcze na plecach. Mogą pojawić się w wyniku nie tylko nieprawidłowej higieny, ale również nadmiernego pocenia się, stosowania źle dobranych kosmetyków czy noszenia ubrań z syntetycznych tkanin. Trądzik na plecach ma również inne przyczyny. Jeśli zmiany skórne są trudne w usunięciu domowymi sposobami lub towarzyszy im wysięk ropny, konieczna będzie wizyta u dermatologa.

Jeśli chcesz skonsultować się z dermatologiem bez czekania w długich kolejkach, kup prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego ofertę możesz zamówić na Welbi. W ramach Polisy Zdrowie Welbi będziesz mieć możliwość e-konsultacji z dermatologiem i 13 innymi specjalistami już od 69 zł miesięcznie lub wizyty stacjonarnej u tego i 28 innych specjalistów od 119 zł miesięcznie. Na konsultację będziesz czekać nie dłużej niż 3 dni robocze.

W ramach tego prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego możesz mieć dostęp również do badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych, w tym m.in. badań hormonalnych (pełna listą znajduje się w dokumentach do polisy).

Zamów ofertę, podpisz umowę i zyskaj dostęp do dermatologa, internisty czy innych specjalistów, którzy w szybki sposób pomogą Ci uporać się z problemem, skierują na badania czy przepiszą odpowiednie leki. Sprawdź, jaka oferta będzie dla Ciebie najlepsza.

Pamiętaj też o odpowiedniej pielęgnacji. Nie sięgaj po produkty nadmiernie wysuszające, ponieważ spowoduje to uszkodzenie bariery lipidowej. Stosuj środki, które delikatnie oczyszczą skórę, a następnie ją nawilżą. Szukaj produktów, które zawierają cynk, siarkę, niacynamid, kwas hialuronowy lub kwasy AHA/BHA. Odpowiednia pielęgnacja znacząco poprawia stan skóry, zmniejsza stany zapalne i pomaga zachować prawidłową barierę hydrolipidową. 

Domowe sposoby na pryszcze

W walce z pryszczami mogą być pomocne domowe środki. Pamiętaj jednak, że są to jedynie doraźne metody i niezbędna może się okazać wizyta lekarska. Miejsca pokryte zmianami możesz przecierać olejkiem z drzewa herbacianego. Ma on działanie antybakteryjne i odkażające. Jeśli pryszczom towarzyszy zaczerwienienie lub opuchlizna, możesz wypróbować okład z lodu. Sprawdzą się kostki lodu lub zimny kompres. 

Raz w tygodniu możesz też nałożyć maseczkę z kurkumy. Działa ona antybakteryjnie, a także zmniejsza stan zapalny. Wystarczy, że łyżeczkę przyprawy połączysz z łyżeczką miodu i 2–3 łyżkami jogurtu naturalnego. Całość nałóż na miejsce objęte wypryskami na 15 minut, a następnie zmyj wodą. Można również stosować zioła na trądzik. Sprawdzą się w formie naparów, herbat czy świeżych przypraw dodawanych do potraw.

Źródła
  1. M. Noszczyk, Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2019. 
  2. A. Kołodziejczak, Kosmetologia tom 1, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2019.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.