Umów teleporadę
ZdrowieChoroby 2 min.

Trądzik na plecach - jakie są jego przyczyny i jak się go pozbyć?

Paulina Kłos-Wojtczak

24.01.2022

Aktualizacja: 21.10.2023

Trądzik na plecach to problem dotykający nie tylko nastolatków, ale także osoby powyżej 30. roku życia. Nieestetyczne zmiany mogą być powodem wielu kompleksów, a nawet tendencji do unikania kontaktów towarzyskich. Przeczytaj, jak pozbyć się pryszczy z pleców.


tradzik-na-plecach-jak-sie-go-pozbyc-przyczyny
pexels.com

Polecane

bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
goraca-kapiel-na-przeziebienie-najlepsze-rozwiazanie
Zdrowie
1 min.
Czy gorąca kąpiel pomaga na przeziębienie?
02.06.2022
Spis treści
 1. Czym jest trądzik?
 2. Rodzaje trądziku na plecach
 3. Jakie są przyczyny trądziku na plecach?
 4. Zasady zmniejszania trądziku na plecach
 5. Domowe sposoby na trądzik

Czym jest trądzik?

Trądzik jest najpowszechniej występującą dermatozą o charakterze przewlekłym. Ta zapalna choroba skóry pojawia się głównie u osób młodych, między 11. a 25. rokiem życia. Nie oznacza to jednak, że problem nie dotyczy także starszych. Coraz więcej osób powyżej trzeciej dekady życia doświadcza rozległych zmian skórnych, lokalizujących się w różnych częściach ciała, w tym także na plecach. Trądzik na plecach pojawia się na skutek działania wielu czynników, zarówno modyfikowalnych, jak i niemodyfikowalnych.

Za rozwój trądziku na plecach odpowiedzialna jest nadmierna produkcja łoju przez gruczoły łojowe. W warunkach fizjologicznych łój chroni skórę przed przesuszeniem i stanowi dla niej barierę ochroną. Dodatkowo nawilża ją i zatrzymuje wodę w komórkach. Jego nadmierna produkcja doprowadza do zaczopowania porów naskórka, co blokuje ujście mieszka włosowego. Takie warunki zwiększają ryzyko powstania stanu zapalnego, a przede wszystkim infekcji bakterii.

Dlaczego zmiany trądzikowe na plecach są tak powszechnym zjawiskiem? W tej części ciała znajduje się bardzo dużo gruczołów łojowych, szczególnie w jego górnym obszarze.

Rodzaje trądziku na plecach

Na plecach może pojawić się kilka rodzajów zmian. Tym samym wyróżnia się m.in.:

 • trądzik zaskórnikowy - najczęstsza, ale zaraz najłagodniejsza postać trądziku. Zaskórniki mają średnio od 1 do 3 mm wielkości, formę otwartą lub zamkniętą. W pierwszym przypadku na skórze pojawiają się ciemne, wypełnione utlenioną kreatyną punkty, a w drugim ujścia gruczołów nie są widoczne,

 • trądzik krostkowy - jak sama nazwa wskazuje, na skórze pojawiają się krosty, które początkowo mają niewielki rozmiar, jednak z czasem wypełniają się ropną treścią, a skóra wokół nich robi się lekko zaczerwieniona. Proces leczenia może być długotrwały i nie zawsze skuteczny. Niestety, po krostach mogą pozostać nieestetyczne blizny,

 • trądzik grudkowo-krostkowy - grudki mają kolor czerwony i mogą powodować dolegliwości bólowe. Na ogół znikają same. Na plecach pojawiają się również krosty, które wymagają wdrożenia odpowiedniej pielęgnacji, a w poważniejszych przypadkach także leczenia.

Bez względu na rodzaj zmian skórnych trądzik na plecach nie jest wyrokiem. Odpowiednie postępowania pozwoli na całkowite pozbycie się zmian lub wyraźne ich zredukowanie.

Jakie są przyczyny trądziku na plecach?

Przyczyn trądziku na plecach jest co najmniej kilka. Wiele uzależnione jest jednak od stylu życia, sposobu pielęgnacji skóry, a nawet od prowadzonej diety. Najczęstszymi czynnikami wpływającymi na pojawienie się na plecach pryszczy są:

 • zmiany hormonalne - zaburzenia w wydzielaniu hormonów płciowych, w tym testosteronu,

 • stres - przewlekłe stany stresowe wpływają na zwiększenie wydzielania łoju i wrażliwość na podrażnienia,

 • złe nawyki żywieniowe - spożywanie dań ubogich w błonnik, warzyw i owoców. Tworzeniu się pryszczy sprzyjają dania tłuste, pikantne, wysokoprzetworzone i o wysokim indeksie glikemicznym,

 • nadużywanie alkoholu,

 • palenie papierosów,

 • brak odpowiedniej higieny - zbyt rzadkie zmienianie koszulek, podkoszulek i piżam. Noszenie odzieży wykonanej ze sztucznych, a co za tym idzie - mało przewiewnych materiałów,

 • dobór niewłaściwej pielęgnacji skóry - wybór kosmetyków, w których składzie znajdują się substancje alergizujące, zapachowe, sztuczne barwniki i konserwanty. Mogą one nie tylko podrażniać, ale i mocno wysuszać skórę.

Zasady zmniejszania trądziku na plecach

Osoby, które borykają się z trądzikiem na plecach, muszą pamiętać o tym, aby w miarę możliwości nie narażać się na nadmierną ekspozycją na słońce. Nie zaleca się również używania preparatów na bazie alkoholu, który może znacznie wysuszyć skórę i spowodować nadmierną produkcję łoju.

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest wyciskanie pryszczy. Zwiększa ono ryzyko powstawania blizn, ale również rozprzestrzenienia się stanu zapalnego na obszary skóry niezajęte chorobowo.

Domowe sposoby na trądzik

Jednym z naturalnych sposobów na pozbycie się trądziku z pleców są zioła lecznicze. Łagodząco na zmiany działają m.in.: nagietek, rozmaryn, tymianek, lawenda, arnika, szałwia i oczar wirginijski. Można przyjmować je doustnie lub w formie ekstraktów dodawać do domowych maseczek czy kremów nawilżających.

Aloes (w postaci żelu) na trądzik nie tylko nawilża skórę, ale także wykazuje działanie łagodzące, zmniejsza stany zapalne i zapobiega namnażaniu się chorobotwórczych bakterii. Wykazano również, że ma zdolności do usuwania martwego naskórka. Wystarczy uciąć niewielki fragment liścia, przekroić go na pół i wydobyć cenny żel.

Cenionym surowcem jest olejek z drzewa herbacianego, który można nakładać punktowo na zmiany trądzikowe lub dodawać do codziennie używanych kosmetyków. Wykazuje on działanie przeciwdrobnoustrojowe (antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe). Ze względu na możliwość pojawienia się alergii przed aplikacją olejku na skórę pleców warto nanieść kilka jego kropel na przedramiona i sprawdzić, czy nie powoduje uczulenia.

Źródła
 1. K. Janda, M. Chwiłkowska, Trądzik pospolity - etiologia, klasyfikacja, leczenie, „Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie” 2014, t. 60, nr 2, s.13-18.
Author Paulina Kłos-Wojtczak picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

afta-w-gardle-jakie-sa-objawy-jak-wyglada-leczenie
Zdrowie
2 min.
Afta w gardle - jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?
24.01.2022
jak-odgrzybic-organizm-domowymi-sposobami
Zdrowie
2 min.
Jak odgrzybić organizm domowymi sposobami?
24.01.2022
stluczone-kolano-jakie-sa-objawy-co-robic
Zdrowie
1 min.
Stłuczone kolano - jakie są objawy? Co robić?
24.01.2022
bole-brzucha-przed-porodem-co-oznaczaja
Zdrowie
1 min.
Bóle brzucha przed porodem. Kiedy należy jechać do szpitala?
10.05.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.