account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieZabiegi 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Przeszczep kału – wskazania, przebieg zabiegu, korzyści

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian12.02.2024Aktualizacja: 12.02.2024

Przeszczep kału – choć nazwa wydaje się szokująca – jest to zabieg polegający na przeszczepie prawidłowej mikrobioty jelitowej do organizmu osoby, u której występują różnego rodzaju zaburzenia w składzie flory bakteryjnej. Jego wykonanie zaleca się szczególnie wtedy, gdy dojdzie do zakażenia bakterią Clostridium difficile. Badania amerykańskich naukowców wskazują jednak, że pomaga także w leczeniu otyłości czy zespołu jelita drażliwego. Sam zabieg wykonywany jest metodą endoskopową lub przy użyciu sondy, choć opracowano już tabletki, dzięki którym można przyjąć wyizolowane bakterie od dawcy doustnie. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat mikrobioty jelitowej i jej przeszczepu.


przeszczep-kalu-kiedy-jest-potrzebny-jak-to-wyglada
Pixabay.com

Polecane

gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Spis treści
 1. Mikrobiota jelitowa – co to takiego i jakie ma znaczenie dla organizmu?
 2. Przeszczep kału – co to takiego?
 3. Jakie są wskazania do wykonania przeszczepu kału?
 4. Jak wygląda przeszczep kału?

Mikrobiota jelitowa – co to takiego i jakie ma znaczenie dla organizmu?

Aby zrozumieć, czym jest przeszczep kału i dlaczego w niektórych sytuacjach warto go wykonać, trzeba najpierw wyjaśnić, czym jest mikrobiota jelitowa. Jak się okazuje, ludzkie jelita to jeden z najbardziej skolonizowanych przez bakterie ekosystemów na świecie – w składzie mikroflory znajduje się więcej niż 1000 rodzajów drobnoustrojów. Ich największe zagęszczenie występuje w końcowych odcinkach jelita grubego, gdzie w 1 g resztek pokarmowych – tzw. treści jelitowej – występuje do 100 mld bakterii. Szacuje się, że w składzie mikrobioty dominują dobre bakterie typu Firmicutes (ok. 40%) oraz Bacteroidetes (ok. 30%). Inne rodzaje bakterii bytujące w organizmie człowieka to: Clostridium, Bifidobacterium, Enterococcus, Eubacterium, Fusobacterium, Peptostreptococcus, Ruminococcus, Streptococcus, Bacillus. 

Każdy człowiek ma nieco inny skład mikrobioty jelitowej i pod tym względem można porównać go nawet do linii papilarnych – te u każdego człowieka przebiegają w inny sposób. Flora bakteryjna jelit ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Odpowiada ona m.in. za:

 • regulowanie procesu trawienia,

 • pobudzanie perystaltyki jelit,

 • ograniczenie wchłaniania cholesterolu do krwi,

 • produkcję witamin z grupy B oraz witaminy K,

 • wsparcie odporności,

 • utrzymanie ciągłości bariery śluzówkowej jelita,

 • ochronę organizmu przed szkodliwymi drobnoustrojami i patogenami, które mogą wywoływać stany zapalne.

Zdrowe jelita wpływają na nastrój i ogólne samopoczucie. Podczas fermentacji bakteryjnej wytwarzane są krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe – dzięki nim mikrobiota jelitowa „komunikuje się” z kluczowymi organami ciała, takimi jak mózg czy wątroba. Flora bakteryjna jelit ma więc wpływ m.in. na funkcje poznawcze, nastrój i sen. 

Przeszczep kału – co to takiego?

Bakterie jelitowe znajdują się przede wszystkim w kale. Przeszczep kału to zabieg polegający na przekazaniu prawidłowo ukształtowanej mikrobioty jelitowej osobie, u której wystąpiło zaburzenia w jej funkcjonowaniu lub doszło do zakażenia bakteryjnego. Nowe bakterie kolonizują jelita i niszczą chorobotwórcze drobnoustroje, uszczelniając przy tym ochronną barierę jelitową. 

Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twoja mikrobiota ma prawidłowy skład, skonsultuj się z gastrologiem, czyli specjalistą zajmującym się funkcjonowaniem układu pokarmowego i chorobami, jakie się z nim wiążą. 

Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, którego ofertę możesz zamówić na Welbi, możesz uzyskać dostęp nie tylko do gastroenterologa (w najbardziej rozbudowanym pakiecie usług), ale też wielu innych specjalistów. Czas oczekiwania na wizytę u specjalisty to maksymalnie 3 dni robocze. Konsultację stacjonarną lub online zarezerwujesz wygodnie za pośrednictwem Contact Center (CC) TU Zdrowie, prosty system e-rejestracji czy przez aplikację mobilną. Sprawdź, jakie jeszcze korzyści da Ci prywatne ubezpieczenie zdrowotne i umów się na rozmowę z konsultantem, żeby poznać szczegóły pakietu dla Ciebie.

Jakie są wskazania do wykonania przeszczepu kału?

Wraz z upływem czasu dochodzi do zaburzeń równowagi w ramach mikrobioty jelitowej (dysbiozy jelitowej). U osób starszych zwiększa się liczba bakterii Lactobacillus, Clostridium i Eubacterium, a zmniejsza Bacteroides i Bifidobacterium. Skład mikrobioty pogarsza się również na skutek nieprawidłowej diety, chorób układu pokarmowego, przebytych operacji w obrębie przewodu pokarmowego, przyjmowania niektórych leków (antybiotyków, sterydów, chemioterapii) czy palenia papierosów. 

Wskazaniem do przeprowadzenia przeszczepu kału jest przede wszystkim zakażenie bakterią Clostridium difficile, ale metoda przyniesie równie dobre rezultaty w leczeniu innych jednostek chorobowych takich jak: otyłość, zespół jelita drażliwego, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, a także choroba Parkinsona. Przeszczep kału zalecany jest również dla osób w spektrum autyzmu, ponieważ często występuje u nich dysbioza jelitowa, a więc brak równowagi między korzystnymi bakteriami a szkodliwymi mikroorganizmami.

Jak wygląda przeszczep kału?

Przeszczep kału wykonuje się metodą endoskopową (podobnie jak gastroskopię lub kolonoskopię) lub za pomocą sondy wprowadzonej do dwunastnicy przez nos. Materiał od dawcy wprowadzany jest do jelit za pomocą specjalnej rurki. Do wykonania takiego zabiegu potrzeba ok. 30 g kału od zdrowego dawcy, który nie jest zakażony bakterią C. difficile, prowadzi zdrowy tryb życia i ma wskaźnik BMI w normie. 

Do jelita wprowadza się wyizolowaną zawiesinę w soli fizjologicznej. Mniej inwazyjną metodą jest przyjęcie kapsułki z liofilizowanym proszkiem pochodzącym z materiału pobranego od dawcy.

Źródła
 1. A. Panasiuk i in., Mikrobiota przewodu pokarmowego, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2019.
 2. J. Baj i in., Biologia molekularna bakterii, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2016.
 3. M. Raman i in., Prebiotyki i Probiotyki, Wydawnictwo Esprit, Kraków 2021.
 4. J. Nurek i in., Mikrobiota jelitowa a przeszczep kału, “Hygeia Public Health” 54 (1) 2019, s. 11-14.
 5. Z. Przewoźny, Autyzm – z czym to się je?, https://instytut-mikroekologii.pl/autyzm-z-czym-to-sie-je-o-roli-zywienia-i-mikrobiocie-jelitowej-u-osob-ze-spektrum-autyzmu/ (dostęp z 20.08.20230.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
dieta-po-kolonoskopii-czego-nie-wolno-jesc
Odżywianie
3 min.
Jak wygląda dieta po kolonoskopii? Co jeść, a czego unikać?
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.