Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.

Rozstępy w ciąży – skąd się biorą i jak im zapobiegać?

Marta Drzazga19.01.2023Aktualizacja: 28.02.2024

Rozstępy w ciąży to powszechny problem, z którym boryka się wiele przyszłych mam. Pod wpływem nagłego zwiększenia obwodu ciała skóra na brzuchu, udach i piersiach pęka, tworząc czerwone, pionowe blizny. Przyczyn powstawania rozstępów należy szukać w gwałtownych zmianach hormonalnych lub w uwarunkowaniach genetycznych. Można zapobiegać rozstępom lub zmniejszyć ich widoczność za pomocą specjalnych balsamów oraz kremów przeznaczonych dla kobiet w ciąży. Niebagatelne znaczenie w walce z tym nieestetycznym problemem ma także odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o rozstępach w ciąży.


rozstepy-w-ciazy-kiedy-co-stosowac-na-rozstepy.jpg
unsplash.com

Polecane

jakie-sa-objawy-ciazy-pozamacicznej
Zdrowie
2 min.
Jakie są objawy ciąży pozamacicznej?
30.10.2021
bole-kosci-w-ciazy-przyczyny-objawy
Zdrowie
1 min.
Przyczyny i objawy bólu kości w ciąży
10.05.2022
bole-krzyzowe-w-ciazy-co-oznaczaja
Zdrowie
1 min.
Bóle krzyżowe w ciąży – co oznaczają i jak je zwalczyć?
10.05.2022
piersi-w-ciazy-jak-sie-zmieniaja-jak-wygladaja
Zdrowie
1 min.
Piersi w ciąży - jak się zmieniają? Jak wyglądają?
31.10.2021
Spis treści
  1. Rozstępy w ciąży – kiedy i gdzie się pojawiają?
  2. Rozstępy w ciąży – jak je rozpoznać?
  3. Rozstępy w ciąży – skąd się biorą?
  4. Co pomaga na rozstępy w ciąży? Jak im zapobiegać?
  5. Pielęgnacja skóry
  6. Dieta
  7. Aktywność fizyczna
  8. Rozstępy po ciąży – jak je zlikwidować?

Rozstępy w ciąży – kiedy i gdzie się pojawiają?

Rozstępy to nieestetyczne zmiany zachodzące w skórze właściwej i zarazem zmora wielu przyszłych mam. Zazwyczaj pojawią się w drugim trymestrze, gdy brzuch w ciąży jest już wyraźnie widoczny, a waga kobiety wzrosła. Co ciekawe, ich pierwszym objawem jest dokuczliwy świąd skóry. Ciążowe rozstępy dotyczą przede wszystkim okolic brzucha i piersi, które w okresie oczekiwania na dziecko wyraźnie się powiększają. Częstym miejscem występowania rozstępów są również uda i biodra, gdzie zazwyczaj u kobiet gromadzi się tkanka tłuszczowa. 

Rozstępy w ciąży – jak je rozpoznać?

Rozstępy mają dość charakterystyczny wygląd. Są to białe lub czerwone, pionowe pasma, które przypominają bliznę. Mogą być wklęsłe lub nieco wypukłe, a ich brzegi pozostają nierówne. Występują pojedynczo lub w większych skupiskach. Tworzą się blisko siebie lub w większych odstępach, a często dochodzi do tego, że pokrywają znaczną część danej partii ciała. U każdej przyszłej mamy zmiany te wyglądają nieco inaczej, podobnie jak kształt brzucha w ciąży czy tempo jego wzrostu. Te zmiany skórne dotyczą nie tylko kobiet spodziewających się dziecka, lecz także nastolatków w czasie największej „burzy hormonalnej” oraz osób, które sporo przytyły w krótkim czasie. 

Rozstępy w ciąży – skąd się biorą?

Rozstępy to zmiany skórne, których powstanie wiąże się ze zmniejszeniem odporności komórek ciała na rozciąganie. Szybko rosnący ciążowy brzuch i piersi powodują nacisk na skórę, która nie jest przygotowana na tak intensywne zmiany w krótkim czasie. Dochodzi do osłabienia włókien elastynowych i kolagenowych, a w konsekwencji do pękania skóry i utraty jej jędrności. Pęknięcia te tworzą charakterystyczne blizny, których niełatwo się pozbyć. 

Powstawanie rozstępów w okresie ciąży ma przede wszystkim podłoże hormonalne. W ciele przyszłej mamy już po zapłodnieniu zaczynają zachodzić gwałtowne zmiany. Wzrasta poziom estrogenów, relaksyny i kortyzolu, co prowadzi do znacznego osłabienia struktur skóry. Nie oznacza to jednak, że każda kobieta zmaga się z tym problemem. Warto zaznaczyć, że ma on również podłoże genetyczne, tj. tendencje do pękania skóry pod wpływem rosnącego brzucha przechodzą z pokolenia na pokolenie. Z tego powodu warto pytać mamę i babcie o ich ciąże.

Co pomaga na rozstępy w ciąży? Jak im zapobiegać?

Ponieważ rozstępy w ciąży mają najczęściej podłoże genetyczne lub hormonalne, można przewidzieć ich pojawienie się i odpowiednio wcześnie przygotować środki zaradcze. Te charakterystyczne zmiany skórne nie zawsze da się całkowicie powstrzymać lub wyeliminować. W wielu przypadkach można jedynie zmniejszyć ich widoczność poprzez pielęgnację skóry, masaże, zdrowe odżywianie czy odpowiednio dobraną aktywność fizyczną. 

Pielęgnacja skóry

Wiele przyszłych mam zastanawia się, jakiego kremu na rozstępy w ciąży używać i w jaki sposób stosować preparaty, aby przyniosły oczekiwane efekty. Firmy kosmetyczne oferują szeroki wybór kremów, balsamów i olejków dla przyszłych mam. W składzie tych specyfików można znaleźć m.in.: olej kokosowy, olej z wiesiołka, olej ze słodkich migdałów lub masło shea. Wykazują one przede wszystkim działanie wygładzające i nawilżające – ich głównym zadaniem jest poprawa kondycji skóry i zwiększenie jej elastyczności. Niektóre preparaty można stosować od samego początku ciąży, a inne dopiero od miesiąca określonego przez producenta. Nie dają one gwarancji, że zmiany skórne się nie pojawią – jeśli ich przyczyną są uwarunkowania genetyczne, trudno będzie całkowicie wyeliminować problem. Kremy i oleje mogą być stosowane także wtedy, gdy rozstępy już wystąpiły – regularne smarowanie nimi skóry zmniejszy widoczność zmian.

Dieta

Rozstępom może zapobiegać odpowiednia dieta, dzięki której waga w ciąży nie będzie tak szybko rosła. W jadłospisie przyszłej mamy powinny znajdować się przede wszystkim: warzywa, chude mięso, nabiał oraz duża ilość wody mineralnej. Apetyt na słodycze warto nieco powstrzymać lub sięgać po zdrowe smakołyki.

Aktywność fizyczna

Umiarkowana aktywność fizyczna to klucz do zdrowia przyszłych mam. Regularne spacery, joga, ćwiczenia dla kobiet w ciąży czy pływanie przygotowują ciało do porodu i jednocześnie zapobiegają gwałtownemu wzrostowi wagi, który często przyczynia się do powstawania rozstępów. Dobrą praktyką jest masaż skóry narażonej na rozstępy – można wykonać go pod prysznicem za pomocą strumienia ciepłej wody.

Rozstępy po ciąży – jak je zlikwidować?

Zmiany skórne w postaci rozstępów są niestety nieodwracalne. Za pomocą przeznaczonych do tego balsamów i kremów można znacznie zmniejszyć widoczność rozstępów po ciąży i przywrócić skórze utraconą jędrność i elastyczność. W likwidacji rozstępów pomogą profesjonalne zabiegi kosmetyczne, takie jak: peeling chemiczny, mikrodermabrazja, mezoterapia czy naświetlanie laserem.

Źródła
  1. A. Dziura i in., Zdrowa dieta przyszłej mamy, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2021.
  2. M. Jastrzębska-Więsek i in., Współczesne możliwości terapii rozstępów, „Farmacja Polska” 2018, t. 74, nr 7, s. 417–426.
  3. P. Sarti i in., Ciąża, poród, macierzyństwo. Kompletny poradnik od poczęcia do szóstego roku życia dziecka, Wydawnictwo Rea, Kolonia Lesznowola 2012.
  4. S. William i in., Księga ciąży, Wydawnictwo Mamania, Warszawa 2014.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
bol-plecow-przed-okresem-krzyza-kregoslupa
Seks
1 min.
Jak złagodzić ból pleców przed okresem?
03.06.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.