Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
  • Poradniki
  • Plany żywieniowe (diety)
  • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
Zdrowie psychiczneEmocje i stres 1 min.

Jak radzić sobie z uczuciem samotności w związku?

Paulina Kłos-Wojtczak

19.05.2021

Aktualizacja: 16.09.2021

Uczucie samotności jest przez nas coraz silniej odczuwane, szczególnie dotkliwie w dobie pandemii. Z badań wynika, że coraz częściej czujemy się samotni, będąc w związkach, relacjach partnerskich i małżeńskich. Jakie jest źródło osamotnienia i co zrobić, aby znowu poczuć bliskość?


Kiedy wchodzimy w bliską relację, zaczynamy widzieć wszystko w różowych barwach. W naszej wyobraźni tworzymy plan na wspólną przyszłość. Niestety nie zawsze nasze wyobrażenia mają pokrycie w rzeczywistości. Jesteś samotny, mimo że tworzysz bliską relację? Zobacz, jakie mogą być tego przyczyny i kiedy warto udać się na terapię dla par.

samotnosc-w-zwiazku-jak-sobie-z-nia-radzic
pexels.com

Polecane

zlosc-jak-sobie-z-nia-radzic-na-czym-polega-terapia
Zdrowie psychiczne
1 min.
Skąd bierze się złość i jak można sobie z nią konstruktywnie radzić?
19.05.2021
hipokryta-kto-to-jest-po-czym-mozna-go-rozpoznac
Zdrowie psychiczne
1 min.
Hipokryta - kto to jest? Po czym można go rozpoznać?
30.07.2021
hejt-czym-jest-jak-sobie-z-nim-poradzic
Zdrowie psychiczne
2 min.
Hejt – czym jest i jakie ma konsekwencje? Jak sobie radzić z hejtem?
19.05.2021
co-to-sa-kompleksy-jak-sie-ich-pozbyc-
Zdrowie psychiczne
1 min.
Co to są kompleksy? Jak się ich pozbyć?
30.10.2021
Spis treści
  1. Przyczyny samotności w związku
  2. Samotność związku – gdzie szukać pomocy?

Przyczyny samotności w związku

Uczucie osamotnienia w związku może pojawić się na różnych jego etapach, jednakże zazwyczaj doświadczają go osoby będące w wieloletnich relacjach. Nie oznacza to jednak, że do sytuacji takiej można przywyknąć. Nie jest ona też mniej dotkliwa. Osoby samotne w związku mogą doświadczać wielu skrajnych emocji, zdarza się nawet, że chorują na depresję. Osamotnienie negatywnie wpływa to na samoocenę i znacznie obniża poczucie własnej wartości. Trwanie w takim stanie emocjonalnym pogarsza również znacznie stan zdrowia. W konsekwencji lęku i stresów może dojść do rozwoju wielu poważnych schorzeń, w tym poważnego spadku odporności, a także chorób układu sercowo-naczyniowego.

Przyczyn samotności w związku może być wiele. Psychologowie najczęściej wymieniają jednak:

  • idealistyczne przekonanie o relacji – wiele osób, szczególnie niedoświadczonych w relacjach, wchodząc w nowy związek, zaczyna go idealizować. Nie do końca wiadomo, z czego to wynika, jednak na takie postrzeganie ma wpływ obraz miłości wykreowany w kinematografii i literaturze. Zakochani nie przyjmują do wiadomości, że namiętność do drugiej osoby z czasem zastąpi uczucie przywiązania i trwałej, głębokiej miłości. W momencie, gdy jedna strona nadal pragnie silnych doznań, druga może już marzyć o stabilizacji i spokoju. Można tu mówić o konflikcie oczekiwań;

  • nadmiar obowiązków – w dzisiejszych czasach nie trudno o poświęcenie czasu i energii na obowiązki zawodowe. Chęć wzbogacenia się, coraz trudniejsza sytuacja ekonomiczna kraju i podwyżki, ponadto przyzwyczajenie do wysokiego standardu życia zmuszają, by przyjmować nadgodziny, dodatkowy etat lub zlecenie. Sztuką jest odnalezienie równowagi między pracą a życiem prywatnym

  • wypalenie uczucia – z czasem uczucia między dwojgiem ludzi zwyczajnie słabną. Jeśli ten stan jest powodem osamotnienia, to znak o potrzebie zakończenia relacji;

  • niedopasowanie do partnera – konflikty i niezaspokojenie potrzeb w związku mogą wynikać z niezgodności charakterów. Zmieniają się nasze priorytety, zainteresowania i inne kwestie stają się dla nas najważniejsze. Jest to związane z naturalnym etapem rozwoju osobowości człowieka. Cele partnerów i wymagania życiowe mogą się wówczas różnić;

  • pojawienie się na świecie dzieci – jest to bez wątpienia najpiękniejszy czas w życiu każdego rodzica, ale i okres obfitujący w wiele nowych obowiązków i wyzwań. Może być to powodem samotności w związku. Problem dotyczy przede wszystkim mężczyzn, którzy nagle zostają zdetronizowani, mogą czuć się odsunięci, nawet niepotrzebni.

Bez względu na przyczynę osamotnienia w związku, takie uczucie zawsze jest sygnałem, że w relacji nie układa się najlepiej. Jak radzić sobie z samotnością w związku?

Samotność związku – gdzie szukać pomocy?

Gdy czujesz się odtrącony, konieczna jest szczera rozmowa z partnerem. Znajdźcie dla siebie wolny wieczór, zadbajcie o spokojną i miłą atmosferę, przedstawcie wzajemne oczekiwania. Ważne jest, aby każdy z was mówił o swoich odczuciach, a przy tym nie obarczał winą drugiego. Agresja i nerwy nie będą waszymi sprzymierzeńcami. Pamiętaj też, aby przygotować się do takiej rozmowy. Dokonaj analizy sytuacji, w których czułeś się samotny. Spróbuj nazwać własne emocje i określić, czy twoje oczekiwania były adekwatne do przypadków, w których czułeś się niekomfortowo.

Innym rozwiązaniem jest zaplanowanie rekreacji z osobą bliską. Porozmawiaj z partnerem o potrzebie spędzania czasu tylko we dwoje. Zorganizujcie go tak, jak lubicie. Możecie wybrać się do kina lub do teatru. Warto też zaplanować ulubioną formę ruchu na świeżym powietrzu. Ustalcie, że przynajmniej jedno popołudnie w tygodniu będzie tylko dla was. Pilnujcie, aby nikt wam wówczas nie przeszkadzał.

Czasami konieczna jest jednak terapia dla par. Jeśli dysponujesz środkami finansowymi, warto z niej skorzystać. Może być przeprowadzana indywidualnie lub grupowo. Wymaga jednak zaangażowania obojga stron i nieustannej pracy nad relacją. Warto być przy tym wyrozumiałym i empatycznym.

Źródła
    Author Paulina Kłos-Wojtczak picture

    Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

    Najchętniej czytane

    jak-sie-uspokoic-jakie-sa-skuteczne-sposoby
    Zdrowie psychiczne
    1 min.
    Jak można się szybko uspokoić? Sposoby na atak paniki, nerwy i stres
    14.05.2021
    nadpobudliwosc-objawy-u-dzieci-i-doroslych
    Zdrowie psychiczne
    2 min.
    Jak objawia się nadpobudliwość u dzieci i dorosłych?
    19.05.2021
    autyzm-wysokofunkcjonujacy-objawy-terapia
    Zdrowie psychiczne
    1 min.
    Autyzm wysokofunkcjonujący – jak się objawia i jak sobie z nim radzić?
    28.07.2022
    platoniczny-zwiazek-co-to-jest-na-czym-polega
    Zdrowie psychiczne
    1 min.
    Platoniczny związek - co to jest? Na czym polega?
    24.01.2022
    Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
    introwertyk-kto-to-jest-jakie-ma-cechy-charakterystyczne
    Zdrowie psychiczne
    1 min.
    Introwertyk - kto to jest? Jakie ma cechy charakterystyczne?
    28.10.2021
    • Kontakt
    • Regulamin serwisu
    • Polityka prywatności

    © 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

    Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.