Kiedy warto udać się na terapię dla par?

Marta Wielgosz

14.05.2021

Aktualizacja: 09.08.2021

Terapia dla par służy rozwiązywaniu konfliktów i innych problemów, które mogą pojawić się w małżeństwie lub w nieformalnym związku. Korzystając z pomocy dobrego psychoterapeuty, można poprawić relacje, a także nauczyć się lepszej komunikacji.


Każdy, nawet najlepszy związek, może przechodzić przez większe lub mniejsze kryzysy. Często udaje się rozwiązać je samodzielnie – wystarczy szczera rozmowa z partnerem. Jeśli jednak problemy i nieporozumienia w twoim związku narastają i zaczynają się wymykać spod kontroli, warto, abyście wspólnie poszukali pomocy. Miejsce, które powinniście odwiedzić, to poradnia dla małżeństw lub gabinet psychologa prowadzącego terapię dla par. Pamiętajcie, że to żaden wstyd. Przeciwnie, skorzystanie z profesjonalnego wsparcia w trudnej sytuacji jest wyrazem odpowiedzialności.

terapia-dla-par-na-czym-polega-ile-trwa
unsplash.com

Kiedy terapia dla par ma sens?

Terapia dla małżeństw i nieformalnych związków jest dobrym rozwiązaniem, jeżeli samodzielnie nie radzicie sobie z rozwiązywaniem trudności pojawiających w waszej relacji. Może to dotyczyć wielu sfer życia. Choć najpopularniejsza wydaje się terapia dla par po zdradzie, spotkania z psychologiem lub psychoterapeutą pozwalają na poukładanie wielu innych kwestii. Wskazaniem do terapii mogą być m.in.:

  • problemy z komunikacją dotyczące wyrażania uczuć i potrzeb,

  • oddalenie się od siebie i samotność w związku

  • nadmierna zazdrość,

  • nadopiekuńczość ze strony jednego z partnerów,

  • problemy natury seksualnej

  • narastający konflikt,

  • zależność emocjonalna między partnerami.

Terapia par nie jest jednak remedium na wszystkie problemy. Specjaliści odradzają ją w przypadku przemocy w związku, uzależnienia lub choroby psychicznej jednego z partnerów, a także wtedy, gdy została już podjęta decyzja o rozwodzie. W takich sytuacjach warto poszukać innych rozwiązań.

Pamiętaj także, że psychoterapia par może być skuteczna tylko wtedy, gdy będzie wspólną decyzją obojga partnerów. Dlatego też zanim się na nią wybierzecie, upewnijcie się, że oboje tego chcecie i wykazujecie zainteresowanie poprawą waszej relacji.

Na czym polega terapia małżeńska?

Jeśli myślicie o wspólnej wizycie u psychologa dla małżeństw, zapewne zastanawiacie się, jak wygląda terapia dla par. Opiera się ona głównie na rozmowach między partnerami, które moderuje terapeuta. Podczas pierwszych spotkań powinien on przeprowadzić konsultację w celu poznania waszych problemów i historii waszej relacji oraz kryzysu, z którym się zmagacie. Dzięki temu będzie mógł zdecydować, jakie rozwiązania i metody sprawdzą się najlepiej w waszym przypadku. W początkowej fazie wraz z psychologiem ustalicie też cel psychoterapii dla par, a następnie specjalista przedstawi wam możliwości dalszego działania i plan kolejnych spotkań, nad których będziecie pracować nad poprawą relacji. Podczas nich będziecie rozmawiać o trudnych dla was sprawach i dzielić się, często nieprzyjemnymi i wypieranymi dotąd, emocjami. Celem sesji jest bowiem nie tylko to, aby odkryć źródło problemu, zrozumieć go i naprawić, lecz także nauczyć się wzajemnego porozumiewania się i zdobyć umiejętność spojrzenia na pewne kwestie z perspektywy partnera. Bardzo ważne jest więc, abyście potrafili się otworzyć i szczerze powiedzieć o wszystkim, co was boli – od tego zależy skuteczność terapii małżeńskiej. Dobry psycholog zadba jednak o to, abyście w jego towarzystwie mogli poczuć się jak najbardziej komfortowo.

Musisz przy tym wiedzieć, że istnieją różnorodne terapie dla par. Sesje z psychologiem mogą odbywać się np. w nurcie psychodynamicznym lub poznawczo-behawioralnym. Jeszcze innym rozwiązaniem jest systemowa psychoterapia małżeńska. To, które z podejść zostanie zastosowane w waszym przypadku, zależy nie tylko od terapeuty, lecz także od waszych uwarunkowań i problemów, z którymi się zmagacie.

Ile trwa terapia małżeńska?

To, ile trwa terapia dla par, uzależnione jest od kilku czynników. Wpływ na jej długość ma m.in. nurt, w którym jest ona prowadzona. Oprócz tego kluczową kwestią jest rodzaj problemu, który ma zostać dzięki niej rozwikłany. Jeżeli ma ona pomóc w rozwiązaniu drobnych trudności, może mieć charakter krótkoterminowy. Gdy jednak zmagacie się z poważnym konfliktem lub wyjątkowo trudnymi emocjami – musicie się przygotować na wiele spotkań z psychologiem. Terapia dla małżeństw może więc trwać od kilku tygodni nawet do kilku miesięcy. Jej szacowaną długość powinniście poznać na jednym z pierwszych spotkań ze specjalistą. Oprócz tego terapeuta ustala wówczas częstotliwość sesji. Terapia par najczęściej odbywa się raz na tydzień lub na dwa tygodnie, a spotkania trwają około godziny.

Jaka jest skuteczność terapii małżeńskiej?

Kwestia tego, czy terapia dla par okaże się skuteczna, zależy od ciebie i osoby, z którą pozostajesz w związku. Zadaniem psychologa jest bowiem jedynie wspieranie was, pomaganie w zrozumieniu siebie nawzajem i kierowanie na właściwą ścieżkę (nigdy nie podaje gotowych rozwiązań). Jeżeli jednak oboje jesteście odpowiednio zmotywowani, psychoterapia może pomóc wam w przezwyciężeniu trudności, choć nie zawsze chroni przed rozstaniem – czasami najlepszym rozwiązaniem okazuje się bowiem zakończenie relacji.

Źródła
  1. M. Wolska, Wskazania i przeciwwskazania do terapii małżeńskiej/terapii par, „Psychoterapia”, nr 4 (155), Kraków 2010.

  2. I. Namysłowska, A. Siewierska, Terapia rodzinna, terapia par, „Psychoterapia”, nr 3 (142), Kraków 2007.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
Ad

Najchętniej czytane

terapia-gestalt-na-czym-polega-jakie-sa-jej-zasady
Zdrowie psychiczne
2 min.
Terapia Gestalt - na czym polega? Jakie są jej zasady?
30.07.2021
jakie-sa-typy-osobowosci-co-warto-o-nich-wiedziec
Zdrowie psychiczne
2 min.
Jakie są typy osobowości? Co warto o nich wiedzieć?
30.07.2021
olejek-geraniowy-jakie-ma-wlasciwosci-i-zastosowanie
Zdrowie psychiczne
1 min.
Olejek geraniowy - jakie ma właściwości i zastosowanie?
30.07.2021
olejek-rozmarynowy-jakie-ma-wlasciwosci-i-zastosowanie
Zdrowie psychiczne
1 min.
Olejek rozmarynowy - jakie ma właściwości i zastosowanie?
30.07.2021

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.