Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieUrazy 2 min.

Skręcenie nadgarstka - objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Olga Dąbska

24.01.2022

Aktualizacja: 02.07.2023

Skręcenie nadgarstka to powszechnie występujący uraz. Najczęściej dochodzi do niego na skutek potknięcia się i amortyzacji upadku rozpostartymi dłońmi. Na skutek skręcenia może dojść do uszkodzenia torebki stawowej, więzadeł, chrząstki stawowej, przyczepów ścięgien, a nawet fragmentów kostnych. Sprawdź, na czym polega leczenie skręcenia nadgarstka.


skrecenie-nadgarstka-jakie-sa-objawy-jak-leczyc
pexels.com

Polecane

zerwany-miesien-jakie-sa-objawy-i-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Zerwany mięsień - jakie są objawy i jak leczyć?
24.01.2022
bol-piszczeli-w-spoczynku-przy-chodzeniu
Zdrowie
2 min.
Ból piszczeli w spoczynku, przy chodzeniu
24.01.2022
zapalenie-sciegna-achillesa-leczenie-domowe
Fitness
1 min.
Jak wyleczyć w domu zapalenie ścięgna Achillesa?
19.05.2021
wypadajacy-dysk-jakie-sa-objawy-jak-leczyc
Zdrowie
2 min.
Wypadający dysk – jakie są przyczyny i objawy tej przypadłości?
19.05.2021
Spis treści
 1. Czym jest skręcenie nadgarstka?
 2. Kiedy dochodzi do skręcenia nadgarstka?
 3. Jakie są objawy skręcenia nadgarstka?
 4. Jak rozpoznaje się i leczy skręcony nadgarstek?

Czym jest skręcenie nadgarstka?

Zanim omówione zostaną objawy i sposoby leczenie skręcenia nadgarstka, warto na wstępie wytłumaczyć, czym jest ten uraz, ponieważ nierzadko jest utożsamiany lub mylony ze zwichnięciem. W rzeczywistości są to dwa osobne stany patologiczne. Skręcenie jest inaczej nazwane dystorsją. Tłumaczy się je jako uraz, w którym dochodzi do przekroczenia fizjologicznego zakresu ruchu w stawie. Z kolei zwichnięcie nadgarstka to uszkodzenie, w którym stwierdza się utratę fizjologicznej łączności powierzchni stawowych kości tworzących staw i połączonych torebką stawową.

W zależności od intensywności uszkodzenia wyróżnia się kilka stopni skręcenia:

 • I° - dochodzi do naciągnięcia torebki stawowej i więzadeł,

 • II° - charakteryzuje się rozerwaniem torebki stawowej,

 • III° - oprócz rozerwania torebki stawowej ma miejsce naderwanie lub rozerwanie więzadeł,

 • IV° - stwierdza się tzw. złamanie awulsyjne, czyli oderwanie więzadeł z fragmentem kostnym.

Nadgarstek ma bardzo skomplikowaną budowę. Zbudowany jest z ośmiu kości, ułożonych w dwóch szeregach, które są połączone z kośćmi przedramienia - łokciową i promieniową - oraz z kośćmi śródręcza. Jeśli ma miejsce nadmierne rozciągnięcie otaczających je tkanek miękkich - więzadeł (pasma wytrzymałej tkanki łącznej, która łączy kości między sobą, wzmacniając stawy) i torebki stawowej - stwierdza się skręcenie nadgarstka. Najczęściej uszkodzone zostają więzadła łódeczkowato-księżycowate lub księżycowato-trójgraniaste. Elementy te odpowiadają za utrzymanie stawu w prawidłowej pozycji. Niekiedy przy skręceniu nadgarstka stwierdza się zerwane ścięgno.

Kiedy dochodzi do skręcenia nadgarstka?

Skręcenie nadgarstka ma miejsce wówczas, gdy zostanie on gwałtownie i mocno zgięty. Najczęstszą sytuacją, w której dochodzi do tego urazu, jest potknięcie się i amortyzacja upadku rozpostartymi dłońmi (wsparcie na wyprostowanym nadgarstku). Skręcenie nadgarstka to dość częsty uraz wśród osób uprawiających snowboard, jazdę na łyżworolkach, skateboard, jazdę na rowerze.

Jakie są objawy skręcenia nadgarstka?

Najczęściej występujące objawy skręcenia to:

 • Ostry ból, który znacznie ogranicza ruchomość stawu (sztywność w stawie), a podczas prób wykonania ruchu staje się jeszcze bardziej intensywny.

 • Wzmożone ocieplenie skóry w okolicy stawu.

 • Krwawy wylew i obrzęk w miejscu uszkodzonych struktur - z reguły występują w pobliżu uszkodzonych więzadeł lub obszaru torebki, w ciężkich skręceniach rozprzestrzeniają się na większy obszar kończyny.

W wyniku skręcenia ręki w nadgarstku rozwinąć się może również stan zapalny wokół obszaru objętego kontuzją.

Jak rozpoznaje się i leczy skręcony nadgarstek?

Rozpoznanie skręcenia nadgarstka stawia się na podstawie badania podmiotowego, czyli informacji odnośnie do urazu i subiektywnych odczuć chorego, oraz badania klinicznego - analizy objawów. Lekarz ocenia m.in. zakres ruchomości stawów, wykrywa miejsca bólowe, stwierdza obecność trzeszczenia, niestabilności, obrzęku, krwiaka oraz wybroczyn. Diagnoza obejmuje też badanie obrazowe. Z reguły wykonywane są USG i RTG. Niepoprzedzenie leczenia skrupulatną konsultacją wiąże się z ryzykiem pojawienia się powikłań, w tym m.in.: uszkodzenia ścięgna lub mięśnia, zniekształcenia bądź osłabienia stawu, a nawet złamania nadgarstka.

Leczenie skręcenia nadgarstka polega przede wszystkim na unieruchomieniu stawu. W tym celu używa się specjalnej elastycznej opaski, stabilizatorów na rękę (wykonane są zazwyczaj z neoprenu, pianki poliuretanowej, nylonu), protez nadgarstka lub ewentualnie opatrunku gipsowego. Unieruchomienie zapobiega dalszym urazom w stawie. Kiedy skręceniu nadgarstka towarzyszy duży krwiak, konieczne jest opróżnienie z niego stawu. Przy niewielkich krwiakach wystarczy stosowanie preparatów ułatwiających jego wchłanianie. Niekiedy wskazane mogą być leki przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Leczenie specjalistyczne skręcenia nadgarstka warto wspomagać domowymi sposobami. Najczęstsze spośród nich to okłady na opuchliznę. W jej zmniejszeniu skuteczne okazują się okłady kwaśne (np. zimna woda z octem) lub okłady zimne z użyciem kostek lodu. W leczeniu przeciążenia nadgarstka bardzo ważne jest również unikanie obciążenia stawu przez co najmniej 10-14 dni. Postępowanie to ogranicza ryzyko powiększenia urazu czy pojawienia się ewentualnych komplikacji.

W sytuacji, w której poza skręceniem nadgarstka doszło również do zerwania więzadeł, może okazać się konieczne leczenie operacyjne. Wykonuje się zabieg chirurgiczny, podczas którego zszywa się więzadła i stabilizuje nadgarstek specjalnymi drutami. Na koniec okolica operowana zostaje usztywniona w gipsie lub szynie.

W przypadku skręcenia nadgarstka, a także innych schorzeń tej struktury, jak np. zespół cieśni nadgarstka, leczenie obejmuje rehabilitację. Jej podstawą są ćwiczenia ruchowe. Na początku procesu terapeutycznego powinny być one wykonywane z małym obciążeniem, które z czasem ulega zwiększeniu. Poza terapią ruchową chory może być skierowany na fizykoterapię, np. laseroterapię, pole magnetyczne, kąpiele wirowe, ultradźwięki. Głównym jej celem jest uśmierzanie bólu, pobudzenie ukrwienia i intensyfikowanie procesu gojenia się tkanek. Wczesna i prawidłowo przeprowadzona rehabilitacja przyspiesza powrót do aktywności fizycznej.

Źródła
 1. A. Bochenek, M. Reicher, Anatomia człowieka. Tom I. Anatomia ogólna. Kości, stawy i więzadła, mięśnie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
 2. W. Noszczyk, Chirurgia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
opuchniety-staw-palca-u-reki-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Opuchnięty staw palca u ręki - jakie są przyczyny?
29.10.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.