Czy pijesz wystarczająco dużo wody w ciągu dnia? Sprawdź, jak wyrobić nawyk picia wody
Woda zapewnia odpowiednie nawilżenie skóry, bierze udział w transportowaniu substancji odżywczych i usuwaniu zbędnych produktów przemiany materii z organizmu. To dzięki niej Twój układ nerwowy działa prawidłowo – stan nawodnienia wpływa bezpośrednio na uwagę, pamięć, regulację nastroju i refleks.
Mimo, że komórki organizmu wciąż zużywają wodę, to pewnie zdarza Ci się zapominać o regularnym nawadnianiu, szczególnie w chłodniejsze dni lub w klimatyzowanych pomieszczeniach. Jednak brak pragnienia wcale nie oznacza, że nie musisz się nawadniać. Pamiętaj, że Twoje ciało składa się przecież w około 60% właśnie z wody, a traci ją z każdą chwilą wraz z wydychanym powietrzem, a także z potem i moczem.
Ile wody wypijać dziennie?
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) zaleca, aby dorosłe kobiety piły około 2-2,7 litrów wody dziennie, a dorośli mężczyźni nawet około 2,5-3,7 litrów – w zależności od masy ciała i stopnia aktywności. A czy Ty tyle wypijasz? Zapewne nie i podobnie jak wiele innych osób pijesz zbyt mało. Picie zbyt małej ilości wody może powodować objawy takie jak bóle głowy czy ogólne zmęczenie. Zamiast więc sięgać po tabletkę przeciwbólową, najpierw zadbaj o uzupełnienie ilości płynów i utrzymanie prawidłowego nawodnienia.
Najzdrowszym sposobem jest popijanie małych ilości wody w ciągu dnia. Natomiast wypijanie dużej ilości wody za jednym razem gasi pragnienie, ale zbyt duża ilość płynu zostaje po prostu wydalona wraz z moczem i nie jest wykorzystana przez organizm.
Praktyczne sposoby, które pomogą Ci wyrobić sobie nawyk picia wody.
1. Pij wodę rano
Napij się wody od razu po przebudzeniu – jeśli wyrobisz taki nawyk to nie tylko szybko uzupełnisz płyny po nocnym odpoczynku, ale też zwiększysz swój poziom energii. Po prostu postaw wodę wieczorem na szafce nocnej i wypij ją jeszcze zanim wstaniesz z łóżka.
2. Pij wodę przed każdym posiłkiem
Wypij pół szklanki wody przed posiłkiem – to jeden ze sposobów na zwiększenie ilości wypijanych płynów w ciągu dnia. Zamawiasz danie w restauracji? Najpierw poproś o wodę. Idziesz na obiad do znajomych? Spotkanie zacznij od wypicia kilku łyków wody. Przygotowujesz obiad w domu? Nalej sobie szklankę wody i popijaj ją w trakcie przygotowania posiłku.
3. Postaw wodę na biurku
Jeśli pracujesz przy komputerze i rzadko wstajesz od biurka to nic dziwnego, że pijesz za mało wody. Postaw sobie dużą szklankę wody na biurku i popijaj ją małymi łykami w czasie pracy. A gdy już wypijesz, wstań od biurka i nalej sobie kolejną szklankę! W ten sposób przez 8 godzin pracy wypijesz zdecydowanie więcej wody niż zwykle i zobaczysz, jak poprawi się Twoje samopoczucie.
4. Woda z owocami
Jeśli nie odpowiada Ci neutralny smak wody, możesz dodać do niej cząstki pomarańczy, cytryny, truskawek lub listki mięty. Aromat ulubionych owoców na pewno zachęci Cię do wypijania większej ilości wody.
5. Woda zawsze przy Tobie
Warto mieć zawsze przy sobie butelkę wody, którą będziesz popijać w samochodzie, komunikacji miejskiej czy podczas ćwiczeń. Zamiast butelki możesz też kupić praktyczny bidon na wodę, dzięki czemu ograniczysz użycie plastiku. Wychodzisz gdzieś? Zabierz ze sobą wodę!
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.