Umów teleporadę
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Stopa cukrzycowa – przyczyny, objawy, leczenie

Marta Drzazga

lek. Agnieszka Żędzian

09.05.2022

Aktualizacja: 28.09.2022

Zespół stopy cukrzycowej – popularnie określany jako stopa cukrzycowa – to poważne powikłanie, które dotyczy diabetyków. Szczególnie narażone są na nie osoby, u których poziom glukozy we krwi wciąż nie jest wyrównany. Dolegliwość ta objawia się m.in. destrukcją tkanek, stawów i kości kończyny dolnej oraz zaburzeniem czucia w obrębie stopy. W przypadku poważnego zaniedbania mogą pojawić się bolesne rany i owrzodzenia. Przypadłość ta wymaga skoordynowanego leczenia, w które włączają się tacy specjaliści jak diabetyk, podolog, chirurg czy fizjoterapeuta. Ostatecznym rozwiązaniem okazuje się amputacja chorej kończyny. Aby tego uniknąć, warto skupić się przede wszystkim na działaniach profilaktycznych – stosować odpowiednią dietę i kontrolować poziom cukru we krwi.


stopa-cukrzycowa-objawy-leczenie-co-to-jest
pexels

Polecane

bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
goraca-kapiel-na-przeziebienie-najlepsze-rozwiazanie
Zdrowie
1 min.
Czy gorąca kąpiel pomaga na przeziębienie?
02.06.2022
Spis treści
 1. Stopa cukrzycowa – co to takiego?
 2. Przyczyny powstawania stopy cukrzycowej
 3. Pierwsze objawy stopy cukrzycowej – na co zwrócić uwagę?
 4. Jak wygląda stopa cukrzycowa?
 5. Stopa cukrzycowa – leczenie 
 6. Stopa cukrzycowa – profilaktyka

Stopa cukrzycowa – co to takiego?

Zespół stopy cukrzycowej – popularnie zwany po prostu stopą cukrzycową – to poważna choroba dotycząca kończyny dolnej, która jest bezpośrednim powikłaniem zbyt wysokiego stężenia glukozy we krwi (hiperglikemii). Dolegliwość ta – podobnie jak np. nefropatia cukrzycowa – ma charakter przewlekły, a jej leczenie jest bardzo skomplikowane. Dochodzi tu do uszkodzenia tkanek głębokich, kości i stawów, a do tego zaburzone zostaje czucie w obrębie stopy. Z tego powodu chorzy nie reagują na oparzenia i często nie zwracają uwagi na zranienia w okolicy palców czy pięty, ponieważ nie odczuwają bólu.

Źródło filmu: youtube.com

Przyczyny powstawania stopy cukrzycowej

Stopa cukrzycowa to przypadłość charakterystyczna dla diabetyków. Szacuje się, że powikłanie to dotyczy ok. 10–15% chorych. Problem dotyczy przede wszystkim tych osób, które zaniedbują leczenie, są leczone nieprawidłowo lub nie starają się o wyrównanie poziomu cukru we krwi. Zbyt wysoki poziom glukozy we krwi, który utrzymuje się przez długi czas, prowadzi do uszkodzenia nerwów i naczyń krwionośnych. Pod tym względem stopy cukrzycowe diagnozuje się jako neuropatyczne lub niedokrwienne.

W obrębie niedożywionych i niedotlenionych tkanek powstaje martwica. Co więcej rany nie goją się prawidłowo i bardzo często ulegają zakażeniu. Stopy są bardziej narażone na tego typu infekcje, ponieważ należą do najbardziej eksploatowanych części ciała. Mają stały kontakt z podłożem i dlatego ryzyko zranień jest większe.

Pierwsze objawy stopy cukrzycowej – na co zwrócić uwagę?

Stopa cukrzycowa ma charakterystyczne symptomy, które niestety są lekceważone przez wielu chorych. Podobnie jak w przypadku objawów cukrzycy liczy się szybka reakcja i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Objawy stopy cukrzycowej to m.in.:

 • sucha i pękająca skóra na piętach i w przestrzeniach między palcami,

 • uczucie drętwienia, mrowienia i pieczenia w obrębie stóp,

 • zimne stopy,

 • zmiana koloru stóp na blady – to efekt zaburzonego krążenia,

 • deformacja paznokci,

 • zanik czucia występujący miejscowo,

 • zanik owłosienia na stopie,

 • nadmierne rogowacenie naskórka,

 • modzele (zgrubienie przypominające duży odcisk) na podeszwie stopy,

 • trudno gojące się skaleczenia i rany.

W przypadku wystąpienia tego typu objawów nie warto czekać, aż pojawią się owrzodzenia. Zaniedbanie i brak leczenia może prowadzić do znacznej deformacji stopy, a w konsekwencji nawet do jej amputacji. Wczesne rozpoznanie problemu pozwala jedynie zahamować rozwój stopy cukrzycowej. W przeciwieństwie do stanu przedcukrzycowego nie da się cofnąć tego procesu. 

Jak wygląda stopa cukrzycowa?

Ze stopą cukrzycową wiąże się cały zespół dolegliwości, a do tego dochodzi jeszcze nieestetyczny wygląd. W zaawansowanym stadium cukrzycowego powikłania kończyna jest zdeformowana, pojawiają się na niej owrzodzenia oraz otwarte rany, które się nie goją. Naskórek jest zrogowaciały, pięty pękają, a oprócz tego dochodzi do znacznej deformacji paznokci. Wrzody w kolorze czarnym, żółtym lub ciemnobrązowym to oznaka martwicy tkanek i informacja dla chorego, że jedynym ratunkiem może okazać się amputacja.

Stopa cukrzycowa – leczenie 

Leczenie stopy cukrzycowej to skoordynowane działanie wielu specjalistów – diabetyka, podologa, chirurga, chirurga naczyniowego i fizjoterapeuty. Najważniejszym krokiem, aby zatrzymać rozwój tej przypadłości, jest ustabilizowanie poziomu glukozy we krwi. Pomoże w tym dieta cukrzycowa. Jadłospis na 7 dni nie tylko dostarczy organizmowi niezbędnych składników, ale pozwoli także cieszyć się doskonałym smakiem potraw.

W przypadku stwierdzenia martwicy tkanek konieczna jest interwencja chirurga, który oczyści rany i usunie martwe komórki. Zakażenie leczone jest antybiotykoterapią oraz stosowaniem specjalnych opatrunków. Gojeniu ran sprzyja także dostarczanie organizmowi odpowiednich składników odżywczych w postaci np. nutridrinków. Oprócz tego chory powinien oszczędzać stopę i stworzyć jej odpowiednie warunki do wygojenia się ran. W procesie leczenia ważną rolę może odegrać również szewc, ponieważ stopa cukrzycowa wymaga odpowiedniego obuwia.

Stopa cukrzycowa – profilaktyka

Aby zapobiec powstaniu stopy cukrzycowej, trzeba przede wszystkim kontrolować poziom cukru we krwi i dążyć do jego wyrównania. Pomogą w tym zalecone środki farmakologiczne i odpowiednio zbilansowana dieta. Dlatego warto wiedzieć, jakie owoce można jeść przy cukrzycy, aby nie dopuścić do powstawania groźnych powikłań. Trzeba wybierać przede wszystkim produkty o niskim indeksie glikemicznym, które powodują stopniowy wzrost cukru we krwi i dają poczucie sytości przez długi czas. 

Źródła
 1. E. Dounis i in., Atlas stopy cukrzycowej, Wydawnictwo Medyczne Urban&Partner, Wrocław 2012.
 2. W. Karnafel, Profilaktyka stopy cukrzycowej. Praktyczne rady, Oficyna Wydawnicza Medyk, Warszawa 2018.
 3. E. Pańkowska, Cukrzyca Personalizacja terapii i opieki nad pacjentem, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2017.
 4. I. Radecka i in., Cukrzyca. Wszystko, co musisz wiedzieć, żeby planować zdrowe życie, Wydawnictwo Harde, Warszawa 2022.
 5. J. Tatoń, Stopa cukrzycowa, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 1987.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

afta-w-gardle-jakie-sa-objawy-jak-wyglada-leczenie
Zdrowie
2 min.
Afta w gardle - jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?
24.01.2022
jak-odgrzybic-organizm-domowymi-sposobami
Zdrowie
2 min.
Jak odgrzybić organizm domowymi sposobami?
24.01.2022
stluczone-kolano-jakie-sa-objawy-co-robic
Zdrowie
1 min.
Stłuczone kolano - jakie są objawy? Co robić?
24.01.2022
bole-brzucha-przed-porodem-co-oznaczaja
Zdrowie
1 min.
Bóle brzucha przed porodem. Kiedy należy jechać do szpitala?
10.05.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
dieta-cukrzycowa-jadlospis-na-7-dni-co-mozna-jesc
Odżywianie
1 min.
Co możesz jeść w diecie cukrzycowej? Jadłospis na tydzień
10.05.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.