account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
FitnessRegeneracja i wellness 1 min.

Co robić, gdy skóra pod oczami jest sucha? Jakie są tego przyczyny?

Paulina Bulek21.01.2022Aktualizacja: 21.10.2023

Skóra pod oczami jest bardzo wrażliwa. Szczególnie niekorzystne działanie ma na nią niewłaściwa pielęgnacja i czynniki atmosferyczne. Wraz z wiekiem skóra pod oczami ulega też przesuszeniu. Dlatego trzeba zadbać o jej dobrą ochronę, by nie przyczyniać się do rozwoju zmarszczek i długo cieszyć się pięknym, młodym wyglądem.


sucha-skora-pod-oczami-przyczyny-porady
pexels

Polecane

masaz-na-worki-pod-oczami-jak-go-wykonac
Fitness
1 min.
Masaż na worki pod oczami - jak go wykonać?
21.01.2022
grota-solna-co-to-jest-jakie-ma-dzialanie-i-wlasciwosci
Fitness
2 min.
Grota solna - co to jest? Jakie ma działanie i właściwości?
28.10.2021
oklad-na-oczy-z-rumianku-herbaty-jak-zrobic
Fitness
1 min.
Okład na oczy – z rumianku, herbaty. Jak zrobić?
24.01.2022
co-stosowac-na-porost-wlosow-domowe-sposoby
Fitness
2 min.
Co stosować na porost włosów? Domowe sposoby
24.01.2022
Spis treści
  1. Jakie są przyczyny suchej skóry pod oczami?
  2. Jak radzić sobie z suchą skórą pod oczami?
  3. Jakie są domowe sposoby na suchą skórę pod oczami?
  4. Sucha skóry pod oczami – jak wpływa na wygląd?

Jakie są przyczyny suchej skóry pod oczami?

Jedną z głównych przyczyn suchej skóry pod oczami jest nieodpowiednia pielęgnacja. Skóra pod oczami jest niezwykle cienka i delikatna, dlatego musisz pamiętać o tym, by odpowiednio ją nawilżać. Już od 20. roku życia należy stosować kremy nawilżające do twarzy, a wraz z biegiem czasu odpowiednio dobrany krem pod oczy. Skóra pod oczami ma bardzo niewiele gruczołów łojowych i dlatego bardzo szybko ulega wysuszeniu.

Okolice oczu robią się suche, gdy nie chronisz ich odpowiednio przed słońcem. Pamiętaj o stosowaniu odpowiednich kremów z filtrem UV podczas opalania, a także na co dzień – niezależnie od pory roku. Słońce osłabia skórę pod oczami i przez to staje się ona dużo mniej odporna na działanie mrozu i wiatru.

Skóra pod oczami staje się sucha wraz z wiekiem. Z upływem czasu spada nawilżenie skóry, w tym tej pod oczami. Twój organizm z wiekiem produkuje mniej kwasu hialuronowego, który pomaga w odpowiednim nawodnieniu skóry. Około 30. roku życia warto pomyśleć o regularnym stosowaniu kremu z kwasem hialuronowym.

Jeśli prowadzisz niehigieniczny tryb życia, to Twoja skóra pod oczami może również ulec przesuszeniu. Kiedy się nie wysypiasz, masz złą dietę, pijesz mało wody, nie dostarczasz swojemu organizmowi witamin i składników mineralnych, żyjesz w ciągłym stresie, to stan Twojej skóry pogarsza się.

Skórze pod oczami nie służy także palenie papierosów i picie alkoholu. Zbyt agresywne środki do demakijażu i silne pocieranie skóry również przyczyniają się do jej przesuszenia. Równie niekorzystne dla niej jest przebywanie w pomieszczeniach z klimatyzacją.

Jak radzić sobie z suchą skórą pod oczami?

Kiedy pod oczami skóra staje się sucha, należy zadbać o jej regularne nawilżanie, natłuszczanie i dostarczanie substancji odżywczych. Musisz dobrać odpowiedni krem pod oczy z kwasem hialuronowym, aloesem, wit. A, C i E i innymi substancjami, które będą wspierały barierę ochronną skóry.

Pamiętaj też o tym, by wybierać delikatne kosmetyki do demakijażu, które nie będą nadmiernie obciążać i wysuszać Twojej skóry. Uważaj na preparaty z dodatkiem alkoholu i mydła. Najlepiej w tej sytuacji sprawdzi się łagodne mleczko do demakijażu albo nawilżający płyn micelarny.

Warto kilka razy w tygodniu zrobić sobie nawilżającą i odżywczą maseczkę na skórę pod oczami. Dzięki takiemu zabiegowi uzupełnisz braki w jej odżywieniu i nawodnieniu, a także zapobiegniesz dodatkowemu przesuszeniu.

Jeśli stosowanie kremów nie pomaga Ci przywrócić przesuszonej skóry pod oczami do normalności, możesz skorzystać z oferty gabinetów kosmetycznych. Tam możesz zrobić zabieg pod oczy przy użyciu czystej postaci kwasu hialuronowego. Pomoże Ci one nie tylko uporać się z suchą skórą, lecz także pozbyć się cieni i worków pod oczami.

Jakie są domowe sposoby na suchą skórę pod oczami?

Istnieje kilka skutecznych domowych sposobów na to, by nawilżyć przesuszoną skórę pod oczami. Są to m.in.:

  • Okłady na oczy ze świeżego ogórka – dzięki nim Twoja skóra pod oczami będzie nawilżona, rozjaśniona i jędrniejsza. Plasterki ogórka schładzaj przez godzinę w lodówce, a następnie ułóż na powiekach na kilkanaście minut. Możesz też przygotować inny wariant ogórkowego ukojenia. Wystarczy, że schłodzonego ogórka zetrzesz na tarce i nałożysz na oczy za pomocą wacika. Plasterki zielonego ogórka to też doskonałe okłady na opuchliznę pod oczami.

  • Maseczka z surowego startego ziemniaka – dzięki nałożeniu pod oczy papki z ziemniaka rozjaśnisz, odżywisz i nawilżysz swoją skórę wokół oczu. Witamina C zawarta w ziemniaku uodporni skórę na działanie promieni UV. Maseczka z surowego ziemniaka to też bardzo dobry domowy sposób na pozbycie się worków pod oczami.

  • Maseczka z jogurtu i natki pietruszki – wymieszaj 2 łyżki jogurtu naturalnego z natką pietruszki, a następnie nałóż mieszankę na oczy na kilkanaście minut. Maseczka jest bogata w witaminę A, C i E.

  • Maseczka z awokado i miodu – zmieszaj zgniecioną widelcem połówkę dojrzałego awokado z łyżką płynnego miodu. Taką maseczkę nałóż na skórę pod oczami na kilkanaście minut. Skóra pod oczami będzie odżywiona i nawilżona.

  • Maseczka z banana, awokado i oleju z pestek winogron – połącz ze sobą pół banana, połówkę dojrzałego awokado i łyżkę oleju z pestek winogron. Jednolitą masę nałóż na skórę pod oczami na kilkanaście minut. Maseczka doskonale nawilży i odżywi skórę pod oczami.

Sucha skóry pod oczami – jak wpływa na wygląd?

Jeżeli Twoja skóra pod oczami będzie zbyt sucha, to możesz mieć problem z wykonaniem makijażu. Dodatkowo możesz wyglądać na osobę zmęczoną i starszą, niż jesteś w rzeczywistości. Ze względu na to, że skóra pod oczami jest bardzo wrażliwa i podatna na utratę nawilżenia, mogą też pogłębiać się zmarszczki.

Źródła
  1. A. Kępa, Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej na okolice oczu, Kosmetologia Estetyczna, 2015.
  2. M. Zasada, E. Budzisz, Retinoids: active molecules influencing skin structure formation in cosmetic and dermatological treatments, Postępy Dermatologii i Alergologii, 2019.
Author Paulina Bulek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

maseczka-z-sody-oczyszczonej-na-wagry-na-tradzik
Fitness
1 min.
Maseczka z sody oczyszczonej - na wągry, na trądzik
28.10.2021
co-daje-stawianie-baniek-jak-i-gdzie-nalezy-to-robic
Fitness
1 min.
Co daje stawianie baniek? Jak i gdzie należy to robić?
27.07.2021
jak-wyszczuplic-lydki-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Fitness
1 min.
Jak wyszczuplić łydki? Jakie są skuteczne sposoby?
29.10.2021
orbitrek-jakie-sa-efekty-cwiczen-brzuch-posladki
Fitness
1 min.
Orbitrek - jakie są efekty ćwiczeń? Brzuch, pośladki
30.07.2021
Popularne w kategorii Fitness
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.