account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Co to jest torbiel Bakera? Jak wygląda jej leczenie?

Angelika Janowiczlek. Wiktor Trela14.03.2022Aktualizacja: 21.03.2024

Torbiel Bakera rozwija się w dole podkolanowym. Powoduje szereg dolegliwości, które ograniczają ruchomość stawu kolanowego. Dodatkowo towarzyszą jej bóle, a niekiedy również objawy innych chorób układu ruchu. Konieczne jest leczenie. Zobacz, co to jest torbiel Bakera i jakie są jej przyczyny.


torbiel-bakera-co-to-jest-przyczyny
pexels

Polecane

toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
afta-w-gardle-jakie-sa-objawy-jak-wyglada-leczenie
Zdrowie
2 min.
Afta w gardle - jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?
24.01.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
Spis treści
 1. Torbiel Bakera
 2. Dlaczego powstaje torbiel Bakera?
 3. Objawy torbieli Bakera
 4. Pęknięcie torbieli Bakera
 5. Diagnostyka
 6. Leczenie torbieli Bakera
 7. Rehabilitacja przy torbieli Bakera

Torbiel Bakera

Jest nazywana również torbielą dołu podkolanowego lub cystą Bakera. To zmiana umiejscowiona z tyłu stawu kolanowego, czyli w dole podkolanowym. Dokładnie znajduje się w obszarze między mięśniem półbłoniastym a przyśrodkową głową mięśnia brzuchatego łydki. Torbiel tworzy się na skutek uwypuklenia torebki stawowej w tylnej części.

Zastanawiasz się, jak wygląda torbiel Bakera? Ma ona postać guzka, który może osiągać różne wymiary. Niekiedy jest na tyle duży, że można wyczuć go podczas dotyku. Jego wnętrze jest wypełnione płynną treścią.

Torbiel Bakera jest częstą zmianą. Jej obecność stwierdza się nawet u ¼ osób, które cierpią z powodu bólu kolana. Obserwuje się ją głównie u dorosłych między 35. a 70. rokiem życia. Wraz z wiekiem wzrasta częstość występowania. Torbiele zdarzają się jednak również u dzieci.

Dlaczego powstaje torbiel Bakera?

Przyczyną pojawienia się torbieli Bakera w dole podkolanowym jest wzrost produkcji płynu stawowego w stawie kolanowym. Zbiera się on w kaletce mięśnia półbłoniastego. Z tego powodu zmiana jest obecna w dole podkolanowym.

Torbiel Bakera powstaje na skutek zmian zwyrodnieniowych. Z tego powodu większość przypadków dotyczy osób dorosłych. Guzek w dole podkolanowym może być również skutkiem:

 • urazu stawu kolanowego i uszkodzenia jego struktur,

 • chorób o podłożu zapalnym (np. reumatoidalnego zapalenia stawów),

 • infekcji stawu kolanowego.

Torbiel Bakera dość często pojawia się na skutek przeciążenia kolana. Może to tłumaczyć fakt, że jest często rozpoznawana u osób uprawiających sport lub mających nadmierną masę ciała. Zdarza się, że nie udaje się ustalić przyczyny schorzenia.

Objawy torbieli Bakera

Schorzenie może przebiegać całkowicie bezobjawowo. Dzieje się tak, gdy torbiel ma bardzo małe rozmiary. W takiej sytuacji najczęściej jest wykrywana przypadkowo w czasie badania z innego powodu (np. podczas dopplera kończyn dolnych). Zwykle jednak zmiana w dole podkolanowym powoduje nieprzyjemne dolegliwości. Objawy torbieli Bakera to:

 • wyczuwalny guzek lub zgrubienie pod kolanem,

 • uczucie dyskomfortu w dole podkolanowym,

 • ból kolana,

 • uczucie przeszkody pod kolanem,

 • ograniczenie ruchomości w stawie kolanowym (głównie w czasie zginania kolana),

 • drętwienie łydki,

 • zaczerwienienie skóry w dole podkolanowym.

Często torbieli Bakera towarzyszą objawy związane z chorobą, która spowodowała nagromadzenie się płynu w dole podkolanowym. Mogą to być: opuchnięte kolano, obrzęki innych stawów, zablokowanie stawu kolanowego, uczucie przeskakiwania w stawie.

Jeśli chcesz mieć dostęp do lekarzy rozmaitych specjalizacji bez konieczności czekania w długich kolejkach, zamów na Welbi ofertę Polisy Zdrowie Welbi – prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Po opłaceniu pierwszej składki będziesz mieć możliwość uzyskania porady, omówienia wyników badań, a także otrzymania recepty i skierowania na badania i zabiegi, jeśli lekarz uzna, że są one konieczne.

Diagnoza i leczenie torbieli Bakera wiąże się z koniecznością wykonania rozmaitych badań, stałych kontroli medycznych i przeprowadzenia zabiegów. Zapewnij sobie wsparcie. Prywatna opieka medyczna, której ofertę zamówisz na Welbi, to m.in.:

 • nielimitowane wizyty u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej,

 • konsultacje u lekarzy specjalistów bez skierowania (nawet u 39 specjalistów w pakiecie OCHRONA GOLD, w tym u ortopedy),

 • dostęp do minimum 190 badań diagnostycznych, w tym do diagnostyki obrazowej (np. do USG dołów podkolanowych),

 • wizyty u lekarzy bez kolejek – ze specjalistą skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych, a z lekarzem POZ w ciągu 1 dnia,

 • opiekę w placówkach na terenie całego kraju – prawie 3500 placówek współpracujących z ubezpieczycielem w 650 miastach Polski.

Wypełnij formularz i zamów ofertę. Sprawdź, co możesz zyskać, wybierając pakiet Polisy Zdrowie Welbi. Ochrona ubezpieczeniowa działa niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Pęknięcie torbieli Bakera

Torbiel Bakera może pęknąć. W takiej sytuacji jej zawartość rozlewa się między mięśnie. Pojawiają się następujące objawy:

 • obrzęk kolana i podudzia,

 • zasinienie łydki,

 • nagły ból z tyłu kolana,

 • ucieplenie podudzia,

 • tkliwość podudzia.

Pęknięcie torbieli Bakera jest określane mianem rzekomego zakrzepowego zapalenia żył głębokich podudzia. Aby wykluczyć zakrzepicę, konieczne jest wykonanie badania ultrasonograficznego metodą Dopplera.

Diagnostyka

Rozpoznanie torbieli Bakera zwykle nie sprawia trudności. Podstawowym testem diagnostycznym jest badanie ultrasonograficzne (USG). Zmiana jest dobrze widoczna. Można też określić jej rozmiar, gęstość i dokładną lokalizację. Niekiedy lekarz decyduje o konieczności przeprowadzenia dodatkowych testów (m.in. badań laboratoryjnych krwi, rezonansu magnetycznego).

Leczenie torbieli Bakera

Terapia może odbywać się przy pomocy różnych metod. To, która z nich zostanie wybrana, w głównej mierze zależy od stopnia zaawansowania problemu oraz od objawów klinicznych. W niektórych przypadkach lekarz decyduje się na podanie leków przeciwzapalnych i opróżnienie torbieli pod kontrolą USG. Niekiedy konieczne jest chirurgiczne wycięcie zmiany. Jednocześnie należy zwalczyć przyczynę torbieli Bakera. Bez tego problem może nawracać.

Rehabilitacja przy torbieli Bakera

W leczeniu torbieli Bakera duże znaczenie ma rehabilitacja. Jej elementem są nie tylko ćwiczenia na ból kolana pod okiem specjalisty, ale także różnego rodzaju zabiegi. Mogą to być:

 • magnetoterapia,

 • ultradźwięki,

 • jonoforeza,

 • kinesiotaping,

 • masaż głęboki lub z użyciem kostek lodu,

 • schładzające okłady żelowe.

Jednocześnie ważne jest, aby nie obciążać nadmiernie kolana. W czasie odpoczynku należy układać kończynę nieco wyżej od reszty ciała.

Źródła
 1. A.D. Leib i in., Backer’s Cyst, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430774/ (dostęp 08.02.2022).
 2. E. Bednarczyk, Torbiel Bakera – rehabilitacja, „Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja” 2021, https://www.praktycznafizjoterapia.pl/artykul/torbiel-bakera-rehabilitacja (dostęp 08.02.2022).
Author Angelika Janowicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
opuchniety-staw-palca-u-reki-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Opuchnięty staw palca u ręki - jakie są przyczyny?
29.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.