Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів
Zweryfikowane przez eksperta

Torbiel krwotoczna jajnika – czy jest groźna? Przyczyny i objawy

Angelika Janowicz

lek. Wiktor Trela

14.03.2022

Aktualizacja: 14.03.2022

Torbiel krwotoczna jajnika jest zmianą, która powstaje po owulacji. Chociaż jej rozpoznanie często wzbudza obawy, w większości przypadków nie jest ona groźna i nie powoduje powikłań. Konieczna jest jednak jej obserwacja. Zobacz, jakie są przyczyny torbieli krwotocznej.


torbiel-krwotoczna-przyczyny-objawy
pexels

Torbiel krwotoczna jajnika

Torbiel jest patologiczną zmianą, która może powstawać w różnych miejscach w ciele człowieka. W tkance tworzy się przestrzeń, która jest wypełniona płynem. Często jest to treść surowicza, ale może to być również krew. Torbiele są zmianami nienowotworowymi. Jednak zawsze wymagają obserwacji, a w niektórych sytuacjach również leczenia.

U kobiet często można zaobserwować torbiel jajnika. Wyróżnia się kilka rodzajów tego typu zmian. Różnią się one zawartością oraz sposobem powstawania. Jedną z nich jest torbiel krwotoczna.

Torbiel krwotoczna to owalna przestrzeń w jajniku, która jest wyraźnie odgraniczona od prawidłowej tkanki tego narządu. Jest ona wypełniona krwią, która pochodzi z naczyń krwionośnych. Torbiele krwotoczne zwykle występują pojedynczo. Mogą osiągać różne rozmiary.

Jakie są przyczyny torbieli krwotocznej jajnika?

Torbiel krwotoczna powstaje po owulacji. Komórka jajowa dojrzewa w pęcherzyku. W odpowiednim momencie cyklu – gdy zmienia się stężenie hormonów płciowych – dochodzi do jego pęknięcia. Uwolniona komórka jajowa przedostaje się do jajowodu, a następnie może zostać zapłodniona. Proces ten zachodzi co miesiąc.

Pęcherzyk z dojrzewającą komórką jajową znajduje się w tkankach, które są dobrze unaczynione. W momencie jego pęknięcia przypadkowo może dojść do uszkodzenia naczynia krwionośnego. Wówczas krew wylewa się do pęcherzyka i wypełnia go. W ten sposób dochodzi do powstania torbieli krwotocznej.

Torbiel krwotoczna jajnika może powstawać co pewien czas, gdy pęcherzyk z komórką jajową jest umiejscowiony w pobliżu naczynia krwionośnego. Pamiętaj jednak, że tego typu zmiana może pojawiać się również w każdym cyklu menstruacyjnym. Dzieje się tak, ponieważ niektóre kobiety mają tendencję do ich tworzenia się. Przyczyna tego stanu nie została dokładnie poznana.

Torbiel krwotoczna a torbiel endometrialna

Torbiel krwotoczna nie powinna być mylona z torbielą endometrialną. Są to dwie różne zmiany. Mają one inne przyczyny, objawy oraz sposób postępowania terapeutycznego. Torbiel endometrialna pojawia się u kobiet, które chorują na endometriozę. Jej przyczyną jest obecność komórek błony śluzowej macicy w jajniku. Zmiana również jest wypełniona krwią, ale jest to krew menstruacyjna.

Objawy torbieli krwotocznej jajnika

Torbiel krwotoczna może przebiegać bezobjawowo i być wykryta przypadkowo w czasie rutynowego badania ginekologicznego. Zdarza się jednak, że zmiana jest duża i uciska na sąsiadujące struktury. Tym samym może pojawić się ból podbrzusza, dyskomfort, kłucie w okolicy jajnika. Dolegliwości występują w drugiej połowie cyklu, po owulacji.

Diagnostyka torbieli krwotocznej jajnika

Jeżeli zaobserwowałaś u siebie objawy, które wskazują na torbiel krwotoczną, powinnaś udać się do ginekologa. Lekarz zbierze wywiad i przeprowadzi standardowe badanie ginekologiczne. Wykona również badanie ultrasonograficzne (USG) przezpochwowe, aby zobaczyć, czy w tkance jajników obecne są zmiany.

W badaniu USG torbiel krwotoczna ma regularny i kulisty kształt. Ginekolog jest w stanie określić jej cechy, zawartość i unaczynienie. Tym samym może odróżnić ją od innych zmian, które mogą być obecne w jajnikach. Jeżeli cokolwiek niepokoi lekarza, zleca dodatkowe testy diagnostyczne.

Torbiel krwotoczna a ciąża

Dla wielu kobiet istotna jest kwestia, czy torbiel krwotoczna jajnika utrudnia zajście w ciążę. Tego typu zmiana nie ma wpływu na zapłodnienie. Nie stanowi również zagrożenia dla samego przebiegu ciąży. Pamiętaj jednak, że płodność mogą zaburzać inne rodzaje torbieli jajnika – głównie te, które są związane z endometriozą lub zespołem policystycznych jajników (PCOS).

Leczenie torbieli krwotocznej

W większości przypadków leczenie torbieli krwotocznej nie jest konieczne. Zmiana ulega samoistnemu wchłonięciu. Dzieje się to zwykle w kolejnym cyklu menstruacyjnym. W przypadku nawracających torbieli lekarz może zdecydować o włączeniu leczenia hormonalnego w postaci dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych.

Czy torbiel krwotoczna jest groźna?

Torbiel krwotoczna w większości przypadków nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia i życia. Nie jest to zmiana nowotworowa, a więc nie rozwija się z niej rak jajnika. Jej wykrycie jest jednak wskazaniem do dalszej obserwacji w badaniu ultrasonograficznym.

Zdarza się, że dochodzi do pęknięcia torbieli. Dotyczy to przede wszystkim dużych zmian. Niepokojące objawy to: silny ból brzucha, wzrost temperatury ciała i złe samopoczucie. Jest to sytuacja, która wymaga pomocy lekarskiej, aby uniknąć poważnej infekcji jamy otrzewnej.

Źródła
  1. C.N. Webb, Ovarian Cyst Rupture, https://emedicine.medscape.com/article/253620-overview#a5 (dostęp 11.02.2022).

  2. K. Szyłło, N. Leśnik, Zasady postępowania w przypadku niezłośliwych guzów jajnika, „Forum Położnictwa i Ginekologii” 2016, nr 30 https://www.forumginekologii.pl/artykul/zasady-postepowania-w-przypadku-niezlosliwych-guzow-jajnika (dostęp 11.02.2022).

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
  • specjalistyczna porada
  • przedłużenie recepty
  • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

owsiki-u-doroslego-jakie-sa-objawy-jak-leczyc
Zdrowie
2 min.
Owsiki u dorosłego - jakie są objawy? Jak leczyć?
31.10.2021
zaburzenia-hormonalne-a-bole-glowy
Zdrowie
1 min.
Zaburzenia hormonalne a bóle głowy - jak przebiega migrena hormonalna
30.11.2021
domowe-sposoby-na-grzybice-paznokci-skory-jezyka
Zdrowie
2 min.
Domowe sposoby na grzybicę paznokci, skóry, języka
24.01.2022
jakie-sa-domowe-sposoby-na-owsiki
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na owsiki?
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.