account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieOdchudzanie 1 min.

Tuńczyk – cenny produkt w diecie czy rtęciowa bomba?

Katarzyna Grzyś-Kurka29.03.2023Aktualizacja: 02.05.2023

Tuńczyk ceniony jest za wysoką zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych DHA i EPA, które są istotne m.in. dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Niestety mięso tuńczyka ma tendencję do kumulowania rtęci (a dokładniej jej pochodnej – metylortęci). Ważne jest więc, aby kupować ryby oznaczone certyfikatem MSC, co świadczy o zrównoważonym sposobie połowu.


tunczyk-wartosci-odzywcze-ile-kosztuje
pixabay.com

Polecane

laknienie-spaczone-co-to-jest-jak-je-leczyc
Odżywianie
2 min.
Łaknienie spaczone - co to jest? Jak je leczyć?
28.10.2021
koktajle-odchudzajace-jakie-sa-najlepsze-jakie-wybrac
Odżywianie
1 min.
Koktajle odchudzające – co powinno się znaleźć w ich składzie?
29.05.2022
nadwaga-jakie-sa-rodzaje-jak-z-nia-walczyc
Odżywianie
2 min.
Co to jest nadwaga i jak ją ocenić? Jak walczyć z nadmierną masą ciała?
19.05.2021
jak-przyspieszyc-metabolizm-jakie-sa-sposoby
Odżywianie
1 min.
Jak przyspieszyć metabolizm? Jakie są sposoby?
29.10.2021
Spis treści
  1. Czy warto jeść tuńczyka?
  2. Co warto docenić w tuńczyku?
  3. Jaki tuńczyk jest najzdrowszy?
  4. Jakie są wartości odżywcze tuńczyka?
  5. Ile kalorii ma tuńczyk?
  6. Ile kosztuje tuńczyk?

Czy warto jeść tuńczyka?

Obecność ryb w diecie jest nie do przecenienia. Zawierają one cenne wielonienasycone kwasy tłuszczowe, pełnowartościowe białko, a także witaminy i minerały. Same korzyści i żadnych negatywów. Niestety nie zawsze. Niekiedy spożywanie ryb nie jest w pełni bezpieczne i wartościowe dla organizmu. Jeśli ryby przebywają w zanieczyszczonych wodach, wówczas wchłaniają toksyny, które kumulują się w ich tkankach. W przypadku tuńczyka problem jest szczególnie wyraźny. Ma szczególną właściwość wchłaniania rtęci, a dokładniej rzecz ujmując – jej pochodnej nazywanej metylortęcią. Rtęć wytwarzana w procesie spalania paliw płynnych oraz węgla kamiennego wchłaniana jest przez mikroorganizmy i przekształcana do postaci metylortęci. Tuńczyk, żywiąc się tymi mikoorganizmami, przyswaja też znaczne dawki metali ciężkich. Jakie są tego konsekwencje dla człowieka? Rtęć odkłada się w organach wewnętrznych, w tym także w mózgu, doprowadzając do parestezji (czucia opacznego). Wywołuje również stres oksydacyjny, a w przypadku kobiet w ciąży może doprowadzić do nieprawidłowego rozwoju płodu.

Czy to oznacza, że nie warto jeść tuńczyka? Nic bardziej mylnego. Kupuj jednak zdrowego tuńczyka, a więc takiego, który oznaczony został certyfikatem MSC. Oznacza to, że połów ryb odbył się w sposób zrównoważony. Rzecz się ma podobnie jak w przypadku właściwości migdałów – nie wszystkie odmiany wspierają zdrowie (niektóre mogą wręcz poważnie mu zaszkodzić). 

Co warto docenić w tuńczyku?

W tuńczyku znajdują się: pełnowartościowe białko, witaminy D i z grupy B oraz minerały (selen, jod, potas i magnez). Jednak tym, za co szczególnie warto go docenić, są wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Organizm nie jest w stanie samodzielnie ich wytworzyć. Dlatego też muszą być dostarczane wraz z pożywieniem.

Powodem, dla którego szczególnie warto sięgnąć po tuńczyka, jest obecność kwasów z grupy omega-3 – kwasu dokozaheksaenowego (DHA) oraz kwasu eikozapentaenowego (EPA). Choć również właściwością masła orzechowego jest wysoka zawartość kwasów omega-3, to niestety DHA i EPA znajdują się wyłącznie w rybach i algach morskich. Produktem przemiany kwasów DHA i EPA są eikozanoidy, istotne dla łagodzenia stanów zapalnych, rozwijających się w organizmie. Rozkurczają mięśnie gładkie, wyściełające naczynia krwionośne, a także redukują ryzyko powstania zakrzepów w świetle naczyń krwionośnych. Regularne spożywanie kwasów DHA i EPA zawartych w tuńczyku redukuje ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych (podobne właściwości mają jagody), a w przypadku kobiet w ciąży wspiera prawidłowy rozwój płodu.

Jaki tuńczyk jest najzdrowszy?

Tuńczyk poławiany jest z 23 głównych stad, w których hodowanych jest 5 gatunków tych ryb:

  • tuńczyk błękitnopłetwy – jest największy i ma wyjątkowo dużą zawartość tłuszczu, przez co wykorzystywany jest przede wszystkim do produkcji sashimi;

  • tuńczyk wielkopłetwy (opastun) – ma stosunkowo rozbudowaną tkankę tłuszczową, która nadaje wilgotność mięsu;

  • tuńczyk żółtopłetwy – ma łagodny smak i zwarte mięso, dzięki czemu sprzedawany jest w formie filetów oraz konserw;

  • tuńczyk biały – ze względu na jasne i zwarte mięso sprzedawany jest w postaci świeżych steków, ale też po uprzednim zakonserwowaniu czy w marynacie z oliwy z oliwek;

  • tuńczyk bonito – często sprzedawany jest w postaci konserw.

Nie można powiedzieć, że któryś tuńczyk jest najzdrowszy w ogóle. Wszystko zależy od kondycji poławianych stad. Warto wybierać ryby dostarczane przez rybołówstwa z certyfikatem MSC. Miej też na uwadze, że im starsze są ryby, tym większe zachodzi ryzyko, że w ich tkankach odłożyły się duże zapasy metylortęci.

Jakie są wartości odżywcze tuńczyka?

W 100 g surowego tuńczyka znajduje się aż 24,4 g białka i 0,49 g tłuszczu. W przypadku tuńczyka w puszce (w zalewie z wody) wartości te są zbliżone. Zawartość białka wynosi 19 g/100 g mięsa, a tłuszczu – 0,94 g/100 g mięsa. Parametry są znacząco podwyższone w przypadku tuńczyka w puszce w zaledwie z oleju. Zawartość białka wynosi wówczas 29,13 g/100 g mięsa, a tłuszczu – 8,21 g/100 g mięsa.

Ile kalorii ma tuńczyk?

Kaloryczność tuńczyka zmienia się podobnie jak jego wartości odżywcze – w zależności od sposobu podania:

  • surowy tuńczyk ma 109 kcal/100 g produktu,

  • tuńczyk w konserwie w zalewie wodnej ma 90 kcal/100 g produktu,

  • tuńczyk w konserwie w zalewie olejowej ma 198 kcal/100 g produktu.

Ile kosztuje tuńczyk?

Cena tuńczyka jest ściśle uzależniona od gatunku ryby. Najdroższe są tuńczyki błękitnopłetwe. Stanowią zaledwie 1% połowów. Są przez to rekordowo drogie. Za kilogram ryby (przy rozładunku połowu) trzeba zapłacić nawet 15 euro. Dla porównania za 1 kg najpopularniejszego tuńczyka bonito trzeba zapłacić zaledwie 1 euro, za tuńczyka białego i żółtopłetwego 2–2,5 euro/kg, a za tuńczyka wielkookiego – niemal 4 euro/kg.

Źródła
  1. D. Dworak, S. Krakowiak, Stężenie rtęci w próbkach tuńczyka świeżego i przetworzonego, „Medycyna Środowiskowa – Environmental Medicine” 2019, t. 22, nr 1–2, s. 24–28.
  2. Tuńczyk – kompendium wiedzy o zrównoważonych połowach, Marine Stewardship Council, 2020, https://www.msc.org/docs/default-source/po-files/tunczyk/tunczyk-raport-msc-2020.pdf, dostęp: 13.12.2022 r.
  3. Tuna, fresh, row, U.S. Department of Agriculture, 2020, https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/1099030/nutrients, dostęp: 13.12.2022 r.
  4. Tuna, canned, water pack, U.S. Department of Agriculture, 2020, https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/1099042/nutrients, dostęp: 13.12.2022 r.
  5. Tuna, canned, oil pack, U.S. Department of Agriculture, 2020, https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/1099042/nutrients, dostęp: 13.12.2022 r.
Author Katarzyna Grzyś-Kurka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

sprawdzony-przepis-na-chrupiace-gofry-fit
Odżywianie
2 min.
Przepis na gofry fit – jak zrobić pyszny i zdrowy posiłek w kilku wersjach?
19.05.2021
sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
uczucie-glodu-po-jedzeniu-jakie-sa-przyczyny
Odżywianie
1 min.
Uczucie głodu po jedzeniu - jakie są przyczyny?
28.10.2021
otreby-pszenne-przepis-na-sniadania-i-ciasteczka
Odżywianie
1 min.
Otręby pszenne w diecie – właściwości i przepisy.
31.05.2022
Popularne w kategorii Odżywianie
physalis-miechunka-co-to-jest-jak-jesc
Odżywianie
1 min.
Physalis (miechunka) - co to jest? Jak jeść?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.