Umów teleporadę
OdżywianieOdchudzanie 1 min.

Tuńczyk – cenny produkt w diecie czy rtęciowa bomba?

Katarzyna Grzyś-Kurka

29.03.2023

Aktualizacja: 02.05.2023

Tuńczyk ceniony jest za wysoką zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych DHA i EPA, które są istotne m.in. dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Niestety mięso tuńczyka ma tendencję do kumulowania rtęci (a dokładniej jej pochodnej – metylortęci). Ważne jest więc, aby kupować ryby oznaczone certyfikatem MSC, co świadczy o zrównoważonym sposobie połowu.


tunczyk-wartosci-odzywcze-ile-kosztuje
pixabay.com

Polecane

slodycze-bez-cukru-jak-wykorzystac-stewie-i-erytrol
Odżywianie
1 min.
Jak wykorzystać stewię i erytrol do zrobienia pysznych słodyczy bez cukru?
25.05.2022
jak-ograniczyc-slodycze-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Odżywianie
1 min.
Jak ograniczyć słodycze? Jakie są skuteczne sposoby?
28.10.2021
jak-uzyskac-plaski-brzuch-co-jesc-a-czego-unikac
Odżywianie
1 min.
Płaski brzuch – co jeść i jak ćwiczyć, aby go uzyskać?
19.05.2021
jak-przyspieszyc-metabolizm-jakie-sa-sposoby
Odżywianie
1 min.
Jak przyspieszyć metabolizm? Jakie są sposoby?
29.10.2021
Spis treści
 1. Czy warto jeść tuńczyka?
 2. Co warto docenić w tuńczyku?
 3. Jaki tuńczyk jest najzdrowszy?
 4. Jakie są wartości odżywcze tuńczyka?
 5. Ile kalorii ma tuńczyk?
 6. Ile kosztuje tuńczyk?

Czy warto jeść tuńczyka?

Obecność ryb w diecie jest nie do przecenienia. Zawierają one cenne wielonienasycone kwasy tłuszczowe, pełnowartościowe białko, a także witaminy i minerały. Same korzyści i żadnych negatywów. Niestety nie zawsze. Niekiedy spożywanie ryb nie jest w pełni bezpieczne i wartościowe dla organizmu. Jeśli ryby przebywają w zanieczyszczonych wodach, wówczas wchłaniają toksyny, które kumulują się w ich tkankach. W przypadku tuńczyka problem jest szczególnie wyraźny. Ma szczególną właściwość wchłaniania rtęci, a dokładniej rzecz ujmując – jej pochodnej nazywanej metylortęcią. Rtęć wytwarzana w procesie spalania paliw płynnych oraz węgla kamiennego wchłaniana jest przez mikroorganizmy i przekształcana do postaci metylortęci. Tuńczyk, żywiąc się tymi mikoorganizmami, przyswaja też znaczne dawki metali ciężkich. Jakie są tego konsekwencje dla człowieka? Rtęć odkłada się w organach wewnętrznych, w tym także w mózgu, doprowadzając do parestezji (czucia opacznego). Wywołuje również stres oksydacyjny, a w przypadku kobiet w ciąży może doprowadzić do nieprawidłowego rozwoju płodu.

Czy to oznacza, że nie warto jeść tuńczyka? Nic bardziej mylnego. Kupuj jednak zdrowego tuńczyka, a więc takiego, który oznaczony został certyfikatem MSC. Oznacza to, że połów ryb odbył się w sposób zrównoważony. Rzecz się ma podobnie jak w przypadku właściwości migdałów – nie wszystkie odmiany wspierają zdrowie (niektóre mogą wręcz poważnie mu zaszkodzić). 

Co warto docenić w tuńczyku?

W tuńczyku znajdują się: pełnowartościowe białko, witaminy D i z grupy B oraz minerały (selen, jod, potas i magnez). Jednak tym, za co szczególnie warto go docenić, są wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Organizm nie jest w stanie samodzielnie ich wytworzyć. Dlatego też muszą być dostarczane wraz z pożywieniem.

Powodem, dla którego szczególnie warto sięgnąć po tuńczyka, jest obecność kwasów z grupy omega-3 – kwasu dokozaheksaenowego (DHA) oraz kwasu eikozapentaenowego (EPA). Choć również właściwością masła orzechowego jest wysoka zawartość kwasów omega-3, to niestety DHA i EPA znajdują się wyłącznie w rybach i algach morskich. Produktem przemiany kwasów DHA i EPA są eikozanoidy, istotne dla łagodzenia stanów zapalnych, rozwijających się w organizmie. Rozkurczają mięśnie gładkie, wyściełające naczynia krwionośne, a także redukują ryzyko powstania zakrzepów w świetle naczyń krwionośnych. Regularne spożywanie kwasów DHA i EPA zawartych w tuńczyku redukuje ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych (podobne właściwości mają jagody), a w przypadku kobiet w ciąży wspiera prawidłowy rozwój płodu.

Jaki tuńczyk jest najzdrowszy?

Tuńczyk poławiany jest z 23 głównych stad, w których hodowanych jest 5 gatunków tych ryb:

 • tuńczyk błękitnopłetwy – jest największy i ma wyjątkowo dużą zawartość tłuszczu, przez co wykorzystywany jest przede wszystkim do produkcji sashimi;

 • tuńczyk wielkopłetwy (opastun) – ma stosunkowo rozbudowaną tkankę tłuszczową, która nadaje wilgotność mięsu;

 • tuńczyk żółtopłetwy – ma łagodny smak i zwarte mięso, dzięki czemu sprzedawany jest w formie filetów oraz konserw;

 • tuńczyk biały – ze względu na jasne i zwarte mięso sprzedawany jest w postaci świeżych steków, ale też po uprzednim zakonserwowaniu czy w marynacie z oliwy z oliwek;

 • tuńczyk bonito – często sprzedawany jest w postaci konserw.

Nie można powiedzieć, że któryś tuńczyk jest najzdrowszy w ogóle. Wszystko zależy od kondycji poławianych stad. Warto wybierać ryby dostarczane przez rybołówstwa z certyfikatem MSC. Miej też na uwadze, że im starsze są ryby, tym większe zachodzi ryzyko, że w ich tkankach odłożyły się duże zapasy metylortęci.

Jakie są wartości odżywcze tuńczyka?

W 100 g surowego tuńczyka znajduje się aż 24,4 g białka i 0,49 g tłuszczu. W przypadku tuńczyka w puszce (w zalewie z wody) wartości te są zbliżone. Zawartość białka wynosi 19 g/100 g mięsa, a tłuszczu – 0,94 g/100 g mięsa. Parametry są znacząco podwyższone w przypadku tuńczyka w puszce w zaledwie z oleju. Zawartość białka wynosi wówczas 29,13 g/100 g mięsa, a tłuszczu – 8,21 g/100 g mięsa.

Ile kalorii ma tuńczyk?

Kaloryczność tuńczyka zmienia się podobnie jak jego wartości odżywcze – w zależności od sposobu podania:

 • surowy tuńczyk ma 109 kcal/100 g produktu,

 • tuńczyk w konserwie w zalewie wodnej ma 90 kcal/100 g produktu,

 • tuńczyk w konserwie w zalewie olejowej ma 198 kcal/100 g produktu.

Ile kosztuje tuńczyk?

Cena tuńczyka jest ściśle uzależniona od gatunku ryby. Najdroższe są tuńczyki błękitnopłetwe. Stanowią zaledwie 1% połowów. Są przez to rekordowo drogie. Za kilogram ryby (przy rozładunku połowu) trzeba zapłacić nawet 15 euro. Dla porównania za 1 kg najpopularniejszego tuńczyka bonito trzeba zapłacić zaledwie 1 euro, za tuńczyka białego i żółtopłetwego 2–2,5 euro/kg, a za tuńczyka wielkookiego – niemal 4 euro/kg.

Źródła
 1. D. Dworak, S. Krakowiak, Stężenie rtęci w próbkach tuńczyka świeżego i przetworzonego, „Medycyna Środowiskowa – Environmental Medicine” 2019, t. 22, nr 1–2, s. 24–28.
 2. Tuńczyk – kompendium wiedzy o zrównoważonych połowach, Marine Stewardship Council, 2020, https://www.msc.org/docs/default-source/po-files/tunczyk/tunczyk-raport-msc-2020.pdf, dostęp: 13.12.2022 r.
 3. Tuna, fresh, row, U.S. Department of Agriculture, 2020, https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/1099030/nutrients, dostęp: 13.12.2022 r.
 4. Tuna, canned, water pack, U.S. Department of Agriculture, 2020, https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/1099042/nutrients, dostęp: 13.12.2022 r.
 5. Tuna, canned, oil pack, U.S. Department of Agriculture, 2020, https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/1099042/nutrients, dostęp: 13.12.2022 r.
Author Katarzyna Grzyś-Kurka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

ziola-na-obnizenie-potasu-jakie/
Odżywianie
1 min.
Zioła na obniżenie potasu – co warto wybrać?
10.08.2022
detoks-cukrowy-co-jesc-jak-go-przeprowadzic
Odżywianie
1 min.
Detoks cukrowy - co jeść? Jak go przeprowadzić?
29.10.2021
sok-z-imbiru-jakie-ma-dzialanie-jak-zrobic
Odżywianie
1 min.
Jak zrobić sok z imbiru i kiedy warto go stosować?
19.05.2021
uczucie-glodu-po-jedzeniu-jakie-sa-przyczyny
Odżywianie
1 min.
Uczucie głodu po jedzeniu - jakie są przyczyny?
28.10.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
physalis-miechunka-co-to-jest-jak-jesc
Odżywianie
1 min.
Physalis (miechunka) - co to jest? Jak jeść?
24.01.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.