account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
TelemedycynaPorady 1 min.

Ubezpieczenie prywatne na miesiąc – czy można? Czy warto?

Redakcja22.12.2023Aktualizacja: 28.02.2024

Jeśli chcesz mieć prywatną polisę ubezpieczeniową, w pierwszej kolejności musisz podpisać umowę. W dokumencie znajdą się m.in. informacje o kwocie miesięcznej składki i dokładny wykaz usług, z jakich możesz korzystać w ramach ubezpieczenia. Niektórzy zastanawiają się, czy można wykupić prywatne ubezpieczenie na miesiąc. Teoretycznie jest to możliwe, jeśli zdecydujesz się na polisę, która z założenia jest krótkoterminowa (np. ubezpieczenie turystyczne). Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na ten temat!


ubezpieczenie-prywatne-na-miesiac-czy-to-mozliwe
Adobe Stock

Polecane

moje-dziecko-zle-sie-czuje-czy-warto-skorzystac-z-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Moje dziecko źle się czuje. Czy warto skorzystać z telewizyty?
03.11.2021
w-jakich-sytuacjach-warto-skorzystac-z-teleporady
Telemedycyna
1 min.
W jakich sytuacjach warto skorzystać z teleporady?
24.11.2021
porady-lekarskie-online-dlaczego-warto-5-najwazniejszych-powodow
Telemedycyna
1 min.
Porady lekarskie online – dlaczego warto? 5 najważniejszych powodów
24.11.2021
nagla-potrzeba-czy-moge-skorzystac-z-telemedycyny
Telemedycyna
1 min.
Nagła potrzeba – czy mogę skorzystać z telemedycyny?
26.11.2021
Spis treści
  1. Prywatne ubezpieczenie na miesiąc – kto chce korzystać z takiego rozwiązania?
  2. Prywatne ubezpieczenie na miesiąc – czy można skorzystać z takiej oferty?
  3. Czy warto ubezpieczać się prywatnie na miesiąc?
  4. Ubezpieczenie na krótki okres – inne możliwości
  5. Dlaczego warto ubezpieczyć się prywatnie na dłużej niż miesiąc?

Prywatne ubezpieczenie na miesiąc – kto chce korzystać z takiego rozwiązania?

Kupowanie prywatnego ubezpieczenia na miesiąc nie jest powszechnie stosowaną praktyką. Takiego rozwiązania mogą jednak szukać osoby, które właśnie straciły lub porzuciły pracę i przewidują, że ich poszukiwania potrwają najwyżej kilka tygodni. Krótkoterminowych polis szukają również osoby, które wyjeżdżają za granicę w celach turystycznych lub w odwiedziny do rodziny/znajomych – idealnym rozwiązaniem w ich przypadku będzie prywatne ubezpieczenie turystyczne, w którym długość trwania ochrony ubezpieczeniowej można dostosować do terminu wyjazdu. Studenci wybierający się na wymianę międzynarodową lub osoby planujące podjąć pracę za granicą muszą pomyśleć o długoterminowej polisie, jaką jest np. EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. To certyfikat uprawniający do korzystania z państwowej opieki medycznej na takich samych zasadach, jak obywatele państwa, które jest celem podróży.

Prywatne ubezpieczenie na miesiąc – czy można skorzystać z takiej oferty?

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują prywatne ubezpieczenia, z których można korzystać po podpisaniu umowy i opłaceniu pierwszej składki. Z powszechnej praktyki wynika, że umowy zawierane są minimum na 12 miesięcy. Nie licząc ubezpieczenia turystycznego i niektórych pakietów OC, pakiety ubezpieczeniowe zawierające kompleksową ochronę nie są sprzedawane na miesiąc. 


Czy więc można wykupić ubezpieczenie prywatne na miesiąc? Raczej nie znajdziesz na rynku takiej oferty.

Czy warto ubezpieczać się prywatnie na miesiąc?

Kupowanie prywatnej, kompleksowej polisy ubezpieczeniowej na 1 miesiąc nie ma sensu, ponieważ przez tak krótki czas prawdopodobnie nie zdążysz skorzystać z możliwości, jakie daje to ubezpieczenie. Zanim wykupisz prywatną polisę ubezpieczeniową, upewnij się, czy rzeczywiście jest Ci ona potrzebna i jak wyobrażasz sobie jej zakres. 

Ubezpieczenie na krótki okres – inne możliwości

Jeśli właśnie straciłeś/straciłaś pracę, a chcesz zachować ciągłość ubezpieczenia zdrowotnego, możesz wybrać jedną z opcji:

  • zarejestrować się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Ten status daje Ci dostęp do opieki zdrowotnej w ramach NFZ. Gdy znajdziesz pracę, tytułem do ubezpieczenia społecznego będzie Twoja nowa umowa o pracę, od której będą również odprowadzane składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe; 

  • zgłosić się do ubezpieczenia dobrowolnie – wymaga to wypełnienia odpowiedniego wniosku ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia, uiszczenia opłaty dodatkowej zależnej od przerwy w ciągłości ochrony ubezpieczeniowej, zebrania wymaganych dokumentów i złożenia ich wraz z wnioskiem w oddziale wojewódzkim NFZ lub w jednej z delegatur;

  • poprosić bliskiego członka rodziny o to, aby zgłosił Cię do ubezpieczenia w ramach swojej umowy – prawo daje możliwość, aby ubezpieczać w ten sposób dzieci, wnuki, małżonków i rodziców.

Dlaczego warto ubezpieczyć się prywatnie na dłużej niż miesiąc?

Jeśli zdecydujesz się na kompleksową opiekę zdrowotną w ramach prywatnego ubezpieczenia, możesz odnieść wiele korzyści. Nawet najtańszy pakiet medyczny od TU Zdrowie oferowany na Welbi to przede wszystkim:

  • szybki dostęp do lekarzy kilkunastu specjalności – na wizytę u lekarza POZ czekasz 1 dzień, a do specjalisty maksymalnie 3 dni;

  • możliwość zarezerwowania wizyty stacjonarnej (lekarze POZ) lub teleporady (lekarze POZ i specjaliści) w nowoczesnych placówkach na terenie całej Polski;

  • dostęp do 120 rodzajów badań laboratoryjnych i wielu badań diagnostyki obrazowej.


Z kolei w pakiecie kosztującym ponad 200 zł miesięcznie masz dodatkowe usługi, a wśród nich m.in.: wizyty domowe, wsparcie psychologiczne oraz profilaktyczny przegląd zdrowia dla kobiet i mężczyzn raz do roku.


Długoterminowe polisy ubezpieczeniowe dają przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa i spokój, że z kompleksowej opieki zdrowotnej możesz skorzystać w każdej chwili.

Źródła
  1. Narodowy Fundusz Zdrowia, Jak ubezpieczyć się dobrowolnie?, http://www.nfz-warszawa.pl/dla-pacjenta/zalatw-sprawe-krok-po-kroku/jak-ubezpieczyc-sie-dobrowolnie/ [18.12.2023 r.].
  2. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Ubezpieczenie członków rodziny, https://www.zus.pl/pracujacy/ubezpieczenie-zdrowotne-w-polsce/zasady-podlegania-ubezpieczeniu-zdrowotnemu/ubezpieczenie-czlonkow-rodziny [18.12.2023 r.].
  3. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Ubezpieczenie obowiązkowe, https://www.zus.pl/pracujacy/ubezpieczenie-zdrowotne-w-polsce/zasady-podlegania-ubezpieczeniu-zdrowotnemu/ubezpieczenie-obowiazkowe [18.12.2023 r.].

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

problemy-ze-stawami-do-jakiego-lekarza-sie-udac
Telemedycyna
1 min.
Problemy ze stawami – do jakiego lekarza się udać?
18.11.2021
przewlekle-zmeczenie-kiedy-skonsultowac-sie-z-lekarzem
Telemedycyna
1 min.
Przewlekłe zmęczenie – kiedy skonsultować się z lekarzem?
18.11.2021
ortopeda-kiedy-potrzebna-jest-teleporada
Telemedycyna
1 min.
Ortopeda: jak wygląda teleporada?
02.11.2021
urolog-jak-moze-pomoc-ci-podczas-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Urolog: jak może pomóc Ci online?
03.11.2021
Popularne w kategorii Telemedycyna
przewlekle-zmeczenie-kiedy-skonsultowac-sie-z-lekarzem
Telemedycyna
1 min.
Przewlekłe zmęczenie – kiedy skonsultować się z lekarzem?
18.11.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.