account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
TelemedycynaPorady 1 min.

Ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe – jakie są różnice?

Redakcja09.01.2024Aktualizacja: 28.02.2024

Ubezpieczenie zdrowotne i chorobowe to dwa ubezpieczenia, z których korzystają osoby zmagające się z różnorodnymi chorobami. Posiadanie ich obydwu uprawnia nie tylko do nieodpłatnego korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, ale również do pobierania zasiłku chorobowego lub macierzyńskiego. Jeżeli zastanawiasz się, jakie są różnice między ubezpieczeniem zdrowotnym a chorobowym, to artykuł właśnie dla Ciebie!


Ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe
pexels.com

Polecane

moje-dziecko-zle-sie-czuje-czy-warto-skorzystac-z-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Moje dziecko źle się czuje. Czy warto skorzystać z telewizyty?
03.11.2021
w-jakich-sytuacjach-warto-skorzystac-z-teleporady
Telemedycyna
1 min.
W jakich sytuacjach warto skorzystać z teleporady?
24.11.2021
porady-lekarskie-online-dlaczego-warto-5-najwazniejszych-powodow
Telemedycyna
1 min.
Porady lekarskie online – dlaczego warto? 5 najważniejszych powodów
24.11.2021
nagla-potrzeba-czy-moge-skorzystac-z-telemedycyny
Telemedycyna
1 min.
Nagła potrzeba – czy mogę skorzystać z telemedycyny?
26.11.2021
Spis treści
  1. Ubezpieczenie zdrowotne i chorobowe – czym się różnią?
  2. Ubezpieczenie chorobowe – jakie świadczenia Ci przysługują?
  3. Zasiłek chorobowy
  4. Zasiłek opiekuńczy
  5. Zasiłek macierzyński
  6. Świadczenie rehabilitacyjne
  7. Zasiłek wyrównawczy

Ubezpieczenie zdrowotne i chorobowe – czym się różnią?

Choć nazwa może sugerować, że ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenie chorobowe to to samo, w rzeczywistości są to dwa odrębne ubezpieczenia. Posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego uprawnia do bezpłatnego korzystania ze świadczeń opieki medycznej finansowanych ze środków publicznych. Ubezpieczenie chorobowe umożliwia natomiast uzyskanie świadczenia pieniężnego w sytuacji niezdolności do pracy wynikającej z choroby, wypadku czy macierzyństwa. Jeżeli masz jedynie ubezpieczenie zdrowotne, nie możesz ubiegać się o zasiłek chorobowy. Masz jednak dostęp do leczenia ambulatoryjnego i szpitalnego w podmiotach leczniczych mających podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Przysługują Ci również bezpłatne badania (na podstawie skierowania od lekarza), a w razie posiadania określonych wskazań również refundacja leków.

Dobrym uzupełnieniem świadczeń opieki medycznej finansowanej ze środków publicznych może być prywatne ubezpieczenie, które pozwala na szybkie umówienie się na konsultację do wybranego lekarza. Decydując się na prywatne ubezpieczenie zdrowotne oferowane na Welbi przez TU Zdrowie, uzyskasz możliwość umówienia się do specjalisty bez skierowania, a czas oczekiwania na wizytę to maksymalnie 3 dni!

Ubezpieczenie chorobowe jest obowiązkowe dla osób posiadających umowę o pracę. Możesz jednak opłacać składkę również dobrowolnie, m.in. jeżeli pracujesz na umowę-zlecenie lub prowadzisz działalność gospodarczą. Jeśli o to zadbasz, masz gwarancję ciągłości finansowej w przypadku choroby lub zajścia w ciążę. W przeciwieństwie do ubezpieczenia chorobowego, ubezpieczenie zdrowotne możesz mieć mimo braku zatrudnienia. Dotyczy to m.in. dzieci, młodzieży i studentów do 26. roku życia zgłoszonych do ubezpieczenia przez członka rodziny, emerytów czy rencistów. Szczegółowe informacje o tym, czym jest ubezpieczenie zdrowotne, znajdziesz w naszym serwisie.

Ubezpieczenie chorobowe – jakie świadczenia Ci przysługują?

Ubezpieczenie chorobowe, a właściwie ubezpieczenie społeczne w razie choroby i macierzyństwa, daje Ci prawo do otrzymania świadczeń pieniężnych w momencie, gdy z powodu choroby, wypadku czy macierzyństwa nie możesz wykonywać pracy. W zależności od przyczyny niezdolności do pracy możesz uzyskać jedno z 5 świadczeń pieniężnych, nazywanych również zasiłkami.

Zasiłek chorobowy

Chociaż najczęściej zasiłek chorobowy wypłacany jest z tytułu niezdolności do pracy wywołanej chorobą, to można go również uzyskać w innych sytuacjach, np. z powodu konieczności poddania się kwarantannie czy wykonania badań lekarskich przed oddaniem komórek, tkanek czy narządów. Zasiłek chorobowy można uzyskać na maksymalnie 182 dni. Wyjątkiem są tutaj ciąża i gruźlica – jeżeli niezdolność do pracy jest ich konsekwencją, zasiłek przysługuje na nie dłużej niż 270 dni. Różne są również wysokości wypłacanego świadczenia pieniężnego. Najczęściej wynosi ono 80% podstawy wymiaru zasiłku, czyli średniego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy. Na 100% podstawy wymiaru zasiłku mogą natomiast liczyć przyszłe mamy czy osoby, których niezdolność do pracy wystąpiła w wyniku wypadku w pracy lub w drodze z pracy lub do pracy.

Zasiłek opiekuńczy

Na zasiłek opiekuńczy mogą liczyć osoby, które nie mogą wykonywać pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny. Przysługuje on również opiekunom dzieci do lat 8 w przypadku, gdy doszło do nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola czy szkoły. Zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku.

Zasiłek macierzyński

Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która urodziła dziecko lub przyjęła dziecko na wychowanie. Wynosi on 81,5% podstawy wymiaru zasiłku. Co istotne, zasiłek macierzyński przysługuje również ojcu dziecka, w sytuacji gdy matka zrezygnowała z jego pobierania (nie wcześniej jednak niż 8 tygodni od porodu).

Świadczenie rehabilitacyjne

O świadczenie rehabilitacyjne mogą wystąpić osoby, które z powodu choroby czy wypadku nie mogą wrócić do pracy, ale mają szansę na powrót do zdrowia. Świadczenie jest wypłacane przez maksymalnie rok.

Zasiłek wyrównawczy

Zasiłek wyrównawczy przysługuje osobom pracującym, które w wyniku doznania uszczerbku na zdrowiu nie są w stanie wykonywać w pełni dotychczasowych obowiązków, wskutek czego ich wynagrodzenie uległo obniżeniu.

Źródła
  1. Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, Dz. U. 2004 Nr 210 poz. 2135.
  2. Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, Dz. U. 1999 Nr 60 poz. 636.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

problemy-ze-stawami-do-jakiego-lekarza-sie-udac
Telemedycyna
1 min.
Problemy ze stawami – do jakiego lekarza się udać?
18.11.2021
przewlekle-zmeczenie-kiedy-skonsultowac-sie-z-lekarzem
Telemedycyna
1 min.
Przewlekłe zmęczenie – kiedy skonsultować się z lekarzem?
18.11.2021
ortopeda-kiedy-potrzebna-jest-teleporada
Telemedycyna
1 min.
Ortopeda: jak wygląda teleporada?
02.11.2021
urolog-jak-moze-pomoc-ci-podczas-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Urolog: jak może pomóc Ci online?
03.11.2021
Popularne w kategorii Telemedycyna
przewlekle-zmeczenie-kiedy-skonsultowac-sie-z-lekarzem
Telemedycyna
1 min.
Przewlekłe zmęczenie – kiedy skonsultować się z lekarzem?
18.11.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.