account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieUrazy 1 min.

Jak rozpoznać uszkodzoną macierz paznokcia?

Sylwia Brodniewska 25.03.2024Aktualizacja: 25.03.2024

Paznokcie, w szczególności te u rąk, są wizytówką każdego z nas. Pojawienie się jakiejkolwiek zmiany należy skonsultować z lekarzem. Uszkodzenie macierzy paznokcia powoduje, że staje się on zdeformowany, wolniej rośnie lub jest konieczne jego całkowite usunięcie. Warto skorzystać z pomocy specjalistów. Z artykułu dowiesz się, kiedy udać się do lekarza.


uszkodzona-macierz-paznokcia-objawy-jak-wyglada
Pixabay.com

Polecane

przeciazenie-nadgarstka-na-czym-polega-leczenie-domowe
Zdrowie
1 min.
Przeciążenie nadgarstka - na czym polega leczenie domowe?
24.01.2022
cwiczenia-na-dyskopatie-szyjna-jakie-sa-wskazane
Zdrowie
1 min.
Ćwiczenia na dyskopatię kręgosłupa szyjnego – zasady, przykładowy zestaw, praktyczne wskazówki
03.06.2022
bol-palcow-u-nog-jakie-sa-najczestsze-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Ból palców u nóg - jakie są najczęstsze przyczyny?
24.01.2022
cwiczenia-na-kregoslup-szyjny
Zdrowie
1 min.
Trening i rehabilitacja odcinka szyjnego kręgosłupa
02.06.2022
Spis treści
  1. Jak wygląda macierz paznokcia?
  2. Kiedy najczęściej dochodzi do uszkodzenia macierzy paznokcia?
  3. Onycholiza i uszkodzona macierz paznokcia
  4. Jak leczyć uszkodzoną macierz paznokcia?

Jak wygląda macierz paznokcia?

Każdy paznokieć ma swoją macierz. Jest ona niewidoczna, ponieważ znajduje się pod wałem paznokciowym. Wyrasta z niej nowy paznokieć, dlatego jakiekolwiek uszkodzenie może spowodować widoczne zmiany, np. deformacje lub całkowite zatrzymanie wzrostu. Intensywnie dzielące się w macierzy keratynocyty tworzą paznokieć. Dzięki nim rośnie, a stara płytka jest zastępowana nową. Macierz paznokcia pełni również funkcję odżywczą i regeneruje łożysko. 

Kiedy najczęściej dochodzi do uszkodzenia macierzy paznokcia?

Najczęstszą przyczyną uszkodzeń paznokci jest uraz mechaniczny, czyli zmiażdżenie bądź przygniecenie palca na wysokości paznokcia. Do uszkodzenia może również dojść w wyniku nieprawidłowego manicure. Zbyt głębokie odsuwanie skórek przy użyciu drewnianych patyczków, frezarki czy metalowego kopytka może uszkodzić macierz i doprowadzić do zahamowania wzrostu lub zdeformowania płytki paznokciowej. 

Na płytce paznokciowej może pojawić się krwiak, którego pozbycie się często wymaga kilku miesięcy. Uszkodzenie macierzy można zauważyć, jeśli:

  • paznokieć rośnie wolniej od pozostałych;

  • na powierzchni paznokcia są widoczne zgrubienia, wgłębienia, płytka rozwarstwia się;

  • pojawia się soleonychia (zmiany obejmują tylko kciuk) lub onycholiza (zmiany obejmują różne paznokcie);

  • płytka jest tkliwa podczas dotyku, pojawiają się dolegliwości bólowe;

  • odrastający paznokieć jest zdeformowany.

Wszelkie choroby paznokci nie wyglądają estetycznie i nie należy ich bagatelizować. Odpowiednie leczenie pozwoli poprawić wygląd płytki paznokciowej, zmniejszyć ból i powstałe deformacje. 

Onycholiza i uszkodzona macierz paznokcia

Onycholiza to choroba paznokci polegająca na odklejaniu się płytki od łożyska. Pod paznokciem powstaje pusta przestrzeń. Wymaga ona zachowania krótkich paznokci (aby nie dopuścić do naderwania). Onycholiza może pojawiać się w wyniku źle wykonanego manicure, a dokładnie nieumiejętnego usuwania lakieru hybrydowego. Na chorobę bardziej narażone są osoby mające częsty kontakt z detergentami i niedbające o higienę osobistą. 

Zarówno w przypadku onycholizy, jak i uszkodzenia macierzy paznokcia należy udać się do dermatologa, chirurga lub podologa. Jest to konieczne, aby zweryfikować, czy nie pojawiła grzybica paznokci, która często wymaga leczenia antybiotykami. Paznokcie objęte chorobami nie powinny być malowane lakierami hybrydowymi, a podczas wizyty u stylistki paznokci powinny być dokładnie oczyszczane, dezynfekowane i odkażane. Na czas leczenia należy zrezygnować z ich malowania i stylizowania. Warto natomiast zadbać o ich kształt oraz długość. Skrócenie paznokci zmniejsza ryzyko naderwania i spowodowania większych uszkodzeń. Nie należy również pozostawiać ostrych krawędzi.

Jeśli niepokoi Cię wygląd paznokci, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty. Możesz np. skorzystać z usług medycznych w ramach Polisy Zdrowie Welbi. To prywatne ubezpieczenie zdrowotne może dać Ci dostęp do dermatologa i chirurga w ciągu 3 dni roboczych. W pakiecie OCHRONA COMPLEX od 119 zł miesięcznie dostępne są e-konsultacje i wizyty stacjonarne łącznie u 29 specjalistów oraz lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Oprócz tego możesz zyskać dostęp do:

  • profilaktycznego przeglądu zdrowia 1 raz w roku dla kobiet i mężczyzn,

  • szczepienia ochronnego przeciwko grypie sezonowej,

  • 142 rodzajów badań laboratoryjnych,

  • 74 rodzajów badań obrazowych,

  • 5 rodzajów badań czynnościowych.

Zamów ofertę na Welbi i sprawdź, dlaczego warto kupić to prywatne ubezpieczenie zdrowotne. 

Jak leczyć uszkodzoną macierz paznokcia?

Wiele osób bagatelizuje wygląd paznokci. Czasem problem rozwija się miesiącami, a każda zmiana na paznokciu powinna zostać jak najszybciej skonsultowana z dermatologiem. Może się okazać, że konieczne będzie założenie opatrunku lub rekonstrukcja paznokcia. Pamiętaj, że uszkodzona macierz powinna być pod kontrolą lekarza.

Leczenie uszkodzonej macierzy zależy od stopnia zaawansowania zmiany. Niekiedy konieczne jest całkowite usunięcie paznokcia. Terapia mniej zaawansowanych uszkodzeń polega na zabezpieczeniu tkanek przed drobnoustrojami, które mogą wywołać infekcję. Paznokci nie można obgryzać. Jeśli borykasz się z tym problemem, warto zastosować domowe sposoby na wyeliminowanie tej przypadłości. 

Na miejsca objęte chorobą możesz doraźnie nakładać olejek z drzewa herbacianego, który działa antybakteryjnie. Warto również zabezpieczyć paznokieć plastrem lub opatrunkiem. Unikaj długotrwałego moczenia rąk, stosowania środków chemicznych i dotykania paznokci. Podczas leczenia zrezygnuj z ich malowania. Możesz natomiast sięgnąć po odżywkę z keratyną i kolagenem, która poprawi ich wygląd. Domowym sposobem na odbudowę macierzy paznokcia są okłady z cebuli. Możesz nałożyć sok z tego warzywa na wacik, a następnie przyłożyć do miejsca objętego zmianą.

Źródła
  1. M. Noszczyk, Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2019.
  2. Z. Adamski, Dermatologia dla kosmetologów, Wydawnictwo Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2017.
  3. B. Gradowicz, Grzybica paznokci. Czynniki ryzyka, profilaktyka, metody leczenia i pielęgnacji, „Kosmetologia estetyczna” 2019, vol. 8, s. 599–602.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.