Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Waginoza bakteryjna – przyczyny i leczenie

Emilia Kruszewskalek. Agnieszka Żędzian24.02.2023Aktualizacja: 03.01.2024

Waginoza bakteryjna to stan zaburzenia równowagi flory bakteryjnej pochwy. Powstaje na skutek działania czynników zewnętrznych, np. antybiotykoterapii, antykoncepcji mechanicznej, diety bogatej w cukier czy stosowania irygacji. Dlaczego waginoza wymaga leczenia? Jak odbudować mikroflorę bakteryjną pochwy?


waginoza-bakteryjna-przyczyny-objawy-leczenie
unsplash.com

Polecane

bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
swedzace-uszy-w-srodku-na-zewnatrz-u-dziecka
Zdrowie
2 min.
Swędzące uszy - w środku, na zewnątrz, u dziecka
24.01.2022
Spis treści
  1. Waginoza bakteryjna – drogi zakażenia i przyczyny 
  2. Objawy waginozy bakteryjnej 
  3. Diagnostyka waginozy bakteryjnej 
  4. Profilaktyka i leczenie waginozy bakteryjnej
  5. Powikłania waginozy bakteryjnej 

Waginoza bakteryjna – drogi zakażenia i przyczyny 

Waginoza bakteryjna to stan zaburzenia równowagi flory bakteryjnej pochwy, potocznie określany terminem infekcji intymnej. Nie jest jednak tym samym co bakteryjne zapalenie pochwy. Waginoza rozwija się u pacjentek w każdym wieku, niezależnie od aktywności seksualnej i nie jest chorobą przenoszoną drogą płciową. O waginozie bakteryjnej mówimy wtedy, gdy "dobre" bakterie z rodziny Lactobacillus zastępowane są bakteriami beztlenowymi, np. Gardnerella vaginalis, Porphyromonas, Mycoplasma hominis, sprzyjającymi stanom zapalnym. Przyczyny rozwoju infekcji są złożone i zależą od działania kilku czynników. Do wewnętrznych należą m.in. kondycja układu immunologicznego pacjentki, funkcjonowanie układu hormonalnego oraz metabolicznego i wszelkie występujące w nich zaburzenia. Natomiast czynnikami zewnętrznymi sprzyjającymi rozwojowi waginozy są m.in.: 

  • nawracające infekcje intymne,

  • częsta zmiana partnerów seksualnych,

  • niewystarczająca lub przesadna higiena okolic intymnych, np. irygacje, które zaburzają mikroflorę pochwy,

  • palenie papierosów,

  • nadużywanie alkoholu, 

  • ubogoresztkowa dieta z przewagą cukru, który sprzyja rozwojowi drożdżaków,

  • antybiotykoterapia,

  • stosowanie antykoncepcji mechanicznej, np. wkładki domacicznej. 

Podsumowując, z waginozą bakteryjną mamy do czynienia wtedy, gdy dochodzi do zaburzenia ekosystemu pochwy, w wyniku czego zmienia się jej pH.

Objawy waginozy bakteryjnej 

Waginoza bakteryjna objawia się obecnością szaro-białych upławów o charakterystycznym rybim zapachu. W badaniu przedmiotowym stwierdza się obecność białej wydzieliny powlekającej ściany pochwy. Bardzo rzadko pacjentka odczuwa świąd. Waginoza bakteryjna może również przebiegać bezobjawowo. 

Diagnostyka waginozy bakteryjnej 

Podstawowa diagnostyka waginozy bakteryjnej uwzględnia wywiad lekarski i badanie przedmiotowe. Ze względu na to, że choroba może przebiegać bezobjawowo lub skąpoobjawowo, niezbędne jest wykonanie badania mikroskopowego wymazu z szyjki macicy. Potwierdzeniem zakażenia jest obecność komórek jeżowych w pobranej próbce i stwierdzenie pH wydzieliny powyżej 4,5. Lekarz może również zlecić wykonanie badania mikrobiologicznego (posiewu) wymazu z pochwy, który wykrywa obecność szkodliwych bakterii i pozwala na ocenę stanu mikroflory pochwy. Jeśli w składzie wymazu dominują pałeczki Lactobacillus, wynik testu jest negatywny. Natomiast obecność każdej patologicznej bakterii, nawet w nieznacznie większej ilości, świadczy o waginozie. 

Profilaktyka i leczenie waginozy bakteryjnej

Leczenie waginozy bakteryjnej polega na przywróceniu prawidłowej równowagi mikrobiologicznej pochwy. W tym celu podawane są probiotyki (pałeczki kwasu mlekowego) i środki bakteriobójcze, np. metronidazol. Stosowane preparaty mają formę miejscową lub doustną. W trakcie terapii przeciwwskazane jest spożywanie alkoholu i współżycie seksualne. Probiotyki, pomimo iż są środkami dostępnymi bez recepty, nie powinny być przyjmowane na własną rękę. W nadmiarze prowadzą do niekontrolowanego namnażania bakterii, co skutkuje poważnym zaburzeniem mikrobiomu. W celu przywrócenia równowagi mikroflory bakteryjnej najczęściej stosowane są szczepy Lactobacillus rhamnosus i Lactobacillus plantarum. Bakterie te nie tylko hamują aktywność chorobotwórczych patogenów, ale też wzmacniają jelitowy układ immunologiczny. 

Waginoza bakteryjna może mieć charakter nawracającej infekcji intymnej, co świadczy o nieprawidłowym leczeniu i profilaktyce. Bardzo duże znaczenie w zapobieganiu jej nawrotom mają nawyki żywieniowe. W diecie należy uwzględnić produkty nieprzetworzone, wspomagające układ immunologiczny. Kluczowe jest unikanie nadmiernego spożycia cukru, które zaburza mikroflorę organizmu. Pacjentkom, u których dochodzi do nawrotów infekcji, zaleca się zmianę rodzaju antykoncepcji. Wśród czynników ryzyka waginozy wymienia się również korzystanie z basenu oraz częste podróże.  

Powikłania waginozy bakteryjnej 

Waginoza wymaga leczenia, gdyż bagatelizowana prowadzi do poważnych powikłań zdrowotnych, m.in. zwiększa ryzyko rozwoju chorób przenoszonych drogą płciową (np. chlamydiozy). Szczególnie niebezpieczna jest bakteryjna infekcja intymna w ciąży. Waginoza może przyczynić się do przedwczesnego porodu, rozwoju poporodowego zapalenia błony śluzowej macicy, infekcji wewnątrzmacicznej, urodzenia dziecka o niskiej masie urodzeniowej, a nawet poronienia.

Źródła
  1. M. Gałęcka, P. Szachta, Nawrotowe grzybice i bakteryjne zapalenia pochwy – charakterystyka przyczyn oraz możliwości terapeutycznych i profilaktycznych, „Forum Zakażeń”  2013, 4(2),  s. 121–125.
  2. A. Harasim-Dylak, i in., Skuteczność preparatu Trivagin w przywróceniu i utrzymaniu prawidłowego ekosystemu pochwy u kobiet leczonych z powodu nawracającej waginozy bakteryjnej, „Current Gynecologic Oncology”  2011, 9(4),  s. 245–252.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.