account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieSkładniki odżywcze 1 min.

Jakie są prozdrowotne właściwości kozieradki?

Olga Dąbska24.01.2022Aktualizacja: 28.02.2024

Właściwości kozieradki cenione są już od stuleci. Roślina znana jest z działania przeciwzapalnego, przeciwhiperglikemicznego, przeciwnowotworowego. Poznaj inne właściwości prozdrowotne kozieradki i sprawdź, jak korzystać z jej dobroczynnego wpływu na organizm.


wlasciwosci-kozieradki-zastosowanie-lecznicze
pexels.com

Polecane

nalewka-z-aloesu-zastosowanie-i-wlasciwosci
Odżywianie
1 min.
Nalewka z aloesu – zastosowanie i właściwości
19.05.2021
nadmiar-zelaza-objawy-skorne-i-neurologiczne
Odżywianie
1 min.
Nadmiar żelaza - objawy skórne i neurologiczne
21.01.2022
jaki-kefir-jest-najzdrowszy-i-kiedy-powinno-sie-go-pic
Odżywianie
1 min.
Czy kefir jest zdrowy? W jaki sposób należy go pić?
25.05.2022
woda-oligocenska-jakie-ma-wlasciwosci
Odżywianie
1 min.
Co to jest woda oligoceńska? Poznaj jej pochodzenie i właściwości
19.05.2021
Spis treści
  1. Kozieradka - co to za roślina?
  2. Kozieradka - wpływ na układ pokarmowy i krążenia
  3. Poznaj inne prozdrowotne działanie kozieradki
  4. Kozieradka pospolita - właściwości kosmetyczne
  5. W jaki sposób wykorzystuje się kozieradkę?

Kozieradka - co to za roślina?

Kozieradka to gatunek rośliny należącej do rodziny bobowatych. Zwyczajowo określana jest „greckim sianem”, „bożą trawką”, „kozioroźnikiem”. Kozieradka wywodzi się z terenów Azji (Kaukazu, Turkmenistanu, Uzbekistanu) i Europy Wschodniej. Obecnie uprawiana jest niemal na całym świecie. Surowcem zielarskim są jej nasiona, wykazujące liczne właściwości prozdrowotne, a to za sprawą ich bogatego składu. Zawierają: śluz polisacharydowy (główny składnik; jego zawartość przekracza 40%), tłuszcze, saponiny steroidowe, białka roślinne, olejek eteryczny, flawonoidy, alkaloid trygonelinę, cholinę, lecytynę, witaminy (PP, F, D). Nasiona kozieradki mają kształt czterościenny, romboidalny lub pryzmatyczny. Osiągają 3-5 mm długości i 2-3 mm szerokości. Są twarde, matowe, żółtobrązowe, o intensywnym aromacie.

Kozieradka - wpływ na układ pokarmowy i krążenia

Kozieradka znana jest z działania hipolipidemicznego. Oznacza to, że oddziałuje korzystnie na wartość poziomu cholesterolu w surowicy krwi. Prowadzi do obniżenia stężenia całkowitego cholesterolu, frakcji LDL (tzw. złego cholesterolu) i trójglicerydów, a podwyższa stężenie frakcji HDL (tzw. dobrego cholesterolu). Na uwagę zasługuje fakt, że związki zawarte w kozieradce inicjują hematopoezę. Surowiec ten jest naturalnym aktywatorem procesów wytwarzania krwinek. Kozieradka to jedno z bardziej znanych ziół na żołądek. Jej nasiona wykazują właściwości osłaniające i przeciwzapalne na błonę śluzową przewodu pokarmowego. W związku z tym polecane są w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Przypisuje się im działanie żółciopędne, żółciotwórcze, pobudzające wydzielanie soku trzustkowego, żołądkowego i jelitowego. Dodatkowo kozieradka wzmacnia i usprawnia wchłanianie pokarmów oraz reguluje wypróżnianie. Jej nasiona są używane pomocniczo także w leczeniu chorób pasożytniczych przewodu pokarmowego.

Poznaj inne prozdrowotne działanie kozieradki

Kozieradka pospolita wykazuje właściwości moczopędne, łagodzi objawy towarzyszące infekcji dróg moczowych. Roślina pobudza regenerację wszystkich tkanek. Ze względu na zdolności mlekopędne polecana jest kobietom karmiącym piersią. Poza tym działa przeciwalergicznie, dzięki czemu może zredukować nadmierną reakcję układu odpornościowego na wybrane czynniki. Kozieradka ma działanie wykrztuśne, wykorzystywane przy wspomaganiu leczenia chorób górnych dróg oddechowych.

Nasiona kozieradki pospolitej znane są z obniżania poziom glukozy we krwi. Jest ono szczególnie cenne z uwagi na rosnący odsetek osób zmagających się z cukrzycą. Substancje czynne zawarte w nasionach kozieradki wykazują działanie neurologiczne, polegające na aktywności neuroprotekcyjnej, czyli ochronnej względem układu nerwowego. Surowiec ten może zostać wykorzystany w profilaktyce oraz w leczeniu chorób degeneracyjnych, np. alzheimera, parkinsona.

Zawarte w nasionach kozieradki związki czynne wykazują działanie przeciwnowotworowe. Piśmiennictwo donosi o wpływie surowca na zmiany nowotworowe jelita grubego, tarczycy, sutka, jajnika, czerniaka, białaczkę, chłoniaka komórek B i T. Za właściwości przeciwnowotworowe kozieradki pospolitej odpowiadają przede wszystkim saponiny steroidowe, które hamują wzrost zmienionych chorobowo komórek, nasilają ich apoptozę, czyli obumieranie.

Kozieradka pospolita - właściwości kosmetyczne

Kozieradka pospolita z uwagi na cenne właściwości jest powszechnie wykorzystywana w dermatologii oraz w kosmetyce. Nasiona kozieradki wykazują działanie zmiękczające i redukujące obrzęki, dlatego dobrze radzą sobie z drobnymi urazami skóry. Zalecane są w stanach zapalnych skóry (czyrakach, egzemie, ropniach). Znane jest zastosowanie kozieradki na zmarszczki. Roślina ta polecana jest do pielęgnacji cery trądzikowej i problematycznej. Kozieradka jest wskazana w przypadku problemów z włosami - silnie stymuluje ich porost, wzmacnia cebulki, zapobiega nadmiernemu wypadaniu, działa przeciwłupieżowo i przeciwzapalnie, łagodzi podrażnienia i koi delikatną skórę głowy. Dodatkowo wspomaga gospodarkę gruczołów łojowych, dzięki czemu skutecznie zwalcza nadprodukcję łoju i nadmierne przetłuszczanie włosów.

W jaki sposób wykorzystuje się kozieradkę?

Z właściwości kozieradki korzystać można na różne sposoby. Z jej nasion przygotowywać można ekstrakty wodne i maceraty. Popularnością cieszy się olej z kozieradki, który powstaje podczas tłoczenia nasion na zimno. Z nich też przygotowuje się odwar - 1 łyżkę stołową sproszkowanych nasion zalewa się 1 szklanką letniej wody. Miksturę trzyma się na ogniu do wrzenia i gotuje pod przykryciem przez 3 minuty. Po tym czasie odstawia się ją do wystudzenia. Odwar można pić lub używać do robienia kompresów. Ciekawym pomysłem jest też dodanie nasion kozieradki do posiłków. Warto je uprażyć, co niweluje ich goryczkowy posmak. Można nimi przyprawiać sosy, sałatki, zupy, twarożki, zapiekanki, dania mięsne. Kozieradka jest też spotykana jako składnik kosmetyków do pielęgnacji skóry i włosów. Wyciąg z kozieradki występuje również w formie kapsułek.

Wśród przeciwwskazań do stosowania kozieradki wymienia się przede wszystkim ciążę. Zioło może prowadzić do skurczów macicy i tym samym do przedwczesnego porodu, a w ciężkich przypadkach nawet do poronienia. Ponadto kozieradka zakłóca działanie niektórych leków przeciwzakrzepowych.

Źródła
  1. M. Kilar, J. Kilar, H. Różański, Wykorzystanie kozieradki pospolitej (Trigonella foenum-graecum L.) w zielarstwie i fitoterapii, „Herbalism” 2016, t. 2, nr 1, s. 89-106.
  2. M. Senderski, Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie, Wydawnictwo Podkowa Leśna, Podkowa Leśna 2015.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

sprawdzony-przepis-na-chrupiace-gofry-fit
Odżywianie
2 min.
Przepis na gofry fit – jak zrobić pyszny i zdrowy posiłek w kilku wersjach?
19.05.2021
sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
uczucie-glodu-po-jedzeniu-jakie-sa-przyczyny
Odżywianie
1 min.
Uczucie głodu po jedzeniu - jakie są przyczyny?
28.10.2021
otreby-pszenne-przepis-na-sniadania-i-ciasteczka
Odżywianie
1 min.
Otręby pszenne w diecie – właściwości i przepisy.
31.05.2022
Popularne w kategorii Odżywianie
physalis-miechunka-co-to-jest-jak-jesc
Odżywianie
1 min.
Physalis (miechunka) - co to jest? Jak jeść?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.