account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieProfilaktyka 1 min.

Kompleks Edypa – kiedy jest on problemem?

Katarzyna Piątkowska19.02.2024Aktualizacja: 19.02.2024

Kompleks Edypa i Elektry – większość z nas zetknęła się z tym terminem choćby w dziełach kultury. Nie każdy jednak wie, co kryje się za tym nieco literackim określeniem. Czym jest syndrom Edypa? Jakie są jego źródła i jakie mogą być skutki? Co o kompleksie Edypa mówi współczesna psychologia? Przyjrzyjmy mu się bliżej.


z-czego-wynika-syndrom-edypa-jak-sie-objawia
Pixabay.com

Polecane

jakie-jest-polozenie-serca-w-klatce-piersiowej
Zdrowie
2 min.
Jakie jest położenie serca w klatce piersiowej?
31.10.2021
wszy-skad-sie-biora-wyglad-objawy
Zdrowie
1 min.
Wszy – skąd się biorą, jak wyglądają i jak się nimi zarazić?
31.05.2022
jak-obnizyc-cisnienie-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Zdrowie
2 min.
Jak obniżyć ciśnienie? Sprawdź domowe sposoby walki z nadciśnieniem
19.05.2021
wzmocnienie-organizmu-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak możesz wzmocnić swój organizm po antybiotyku?
30.05.2022
Spis treści
  1. Czym jest kompleks Edypa? 
  2. Objawy kompleksu Edypa
  3. Na czym polega syndrom Elektry?
  4. Jak reagować na syndrom Edypa u dzieci?
  5. Kompleks Edypa w dorosłym życiu
  6. Leczenie

Czym jest kompleks Edypa? 

Zacznijmy od nazwy. Termin wywodzi się z mitologii greckiej. Wyrocznia delficka przepowiedziała, że Edyp, syn Lajosa i Jokasty, zabije swojego ojca i poślubi matkę. Dowiedziawszy się o tym, Lajos porzucił syna. Kiedy Edyp dorósł, postanowił opuścić rodzinne strony, by zapobiec zabiciu własnego ojca. Niestety nie miał świadomości, że wychowujący go ludzie nie byli jego prawdziwymi rodzicami. W wyniku nieszczęśliwego zbiegu okoliczności Edyp jednak zgładził Lajosa, a następnie poślubił Jokastę. 

Odnosząc się do mitu, Zygmunt Freud wprowadził pojęcie kompleksu Edypa. Określa ono naturalną fazę rozwoju psychoseksualnego. Według Freuda zjawisko to występuje u dzieci płci męskiej między 3. a 5. rokiem życia i polega na pragnieniu chłopca, by związać się z własną matką i pozbyć się ojca. Często używane jest również określenie „syndrom Edypa i Elektry”. Zjawisko kompleksu Elektry opisał Carl Gustav Jung. Według niego jest to pociąg dziewczynki (również w wieku 3–5 lat) do ojca i nienawiść do matki jako potencjalnej rywalki.

Objawy kompleksu Edypa

Co o syndromie Edypa mówi współczesna psychologia? Kompleks Edypa jest naturalną fazą w rozwoju psychoseksualnym dzieci. Choć niektórzy rodzice z trudem to akceptują, dziecko zaczyna interesować się swoimi narządami płciowymi jako źródłem przyjemności już w wieku przedszkolnym. Jest to zjawisko zdrowe i stanowi normalny etap rozwoju. Mały człowiek zaczyna wówczas podświadomie kierować zainteresowanie w stronę jedynej dostępnej dla niego osoby płci przeciwnej – rodzica. 

W przypadku syndromu Edypa kilkuletni chłopiec zaczyna dążyć do utrzymywania kontaktu fizycznego z matką. Obserwuje i próbuje naśladować ojca w okazywaniu mamie zainteresowania. Może chcieć razem z nią spać, dotykać ją, całować w usta. Jednocześnie postrzega tatę jako zagrożenie i stara się na różne sposoby odsunąć go od matki. Nierzadko otwarcie okazuje wrogość dorosłemu „rywalowi” i zazdrość. 

Kompleksowi Edypa towarzyszy tzw. lęk kastracyjny. Kilkulatek podświadomie obawia się, że ojciec ukarze go za próby zawłaszczenia matki, pozbawiając go penisa. Obawa ta powoduje spadek poczucia bezpieczeństwa w relacji z rodzicem płci męskiej. Jest jednak konieczna i stymulująca dla prawidłowego przepracowania kompleksu Edypa. W efekcie syn zaczyna się identyfikować z ojcem, romantyczne uczucia i popęd seksualny względem matki przeradzają się zaś w prawidłowe przywiązanie. 

Na czym polega syndrom Elektry?

Podobne zjawisko zachodzi w przebiegu rozwoju psychoseksualnego dziewcząt. Nazwane zostało „syndromem Elektry” od mitologicznej postaci – kobiety, która pomściła zamordowanego ojca, zabijając matkę i jej kochanka.

Kilkuletnia dziewczynka zaczyna odczuwać nieuświadomiony pociąg i uczucia romantyczne względem ojca. Jednocześnie pojawia się u niej obawa przed odwetem matki, którą postrzega wówczas jako konkurencję w walce o względy taty. W wyniku tego zaczyna traktować mamę jak intruza, może nawet fantazjować o pozbyciu się jej. U dziewczynek element kompleksu Elektry – lęk kastracyjny – przybiera formę zazdrości o członek ojca. 

Jak reagować na syndrom Edypa u dzieci?

Przede wszystkim pamiętaj, że jest to zjawisko normalne, a jego wystąpienie świadczy o prawidłowym przebiegu rozwoju psychoseksualnego. To właśnie na etapie kompleksu Edypa intensywnie kształtuje się seksualność mężczyzn (a w przypadku kompleksu Elektry – seksualność kobiet). Nie wpadaj więc w panikę ani nie złość się, gdy kilkuletni syn próbuje pocałować mamę, a córka w wieku przedszkolnym powtarza, że tata ma zostać jej mężem.

Kluczowe jest zrozumienie sytuacji i zachowanie spokoju. Dziecka nie należy wyśmiewać ani krytykować. Trzeba jednak postawić zdrowe granice i delikatnie nakierowywać na adekwatne zachowania. Naucz swojego przedszkolaka, że może całować rodzica, ale tylko w policzek; pocałunek w usta zarezerwowany jest dla dorosłego partnera. Unikaj przedłużania fazy spania dziecka razem z rodzicami w łóżku. Nie dopuszczaj do sytuacji, w której syn czy córka mogliby stać się świadkami stosunku seksualnego. W przypadku deklaracji ze strony dziecka, że „chce się ożenić” z mamą lub tatą, warto spokojnie tłumaczyć, że dany rodzic ma już męża/żonę. Nie zapominaj przy tym, by okazywać dziecku szacunek i dużo czułości. 

Kompleks Edypa w dorosłym życiu

Niestety zdarza się, że kompleks Edypa – prawidłowy na wczesnym etapie życia – nie zostanie przepracowany. Może do tego dojść szczególnie wtedy, gdy relacje w rodzinie są w jakiś sposób zaburzone. Może to być silny konflikt między rodzicami, łącznie z separacją czy rozwodem. Niekiedy ojciec jest mało obecny, a matka skupia całą uwagę na synu. Zwłaszcza w przypadku rozwodu rodziców, jeśli syndrom Edypa nie zostanie potraktowany z należytą uwagą, może dojść do jego utrwalenia. Chłopiec ma bowiem wówczas poczucie, że – tak jak podświadomie pragnął – „wygrał” z ojcem i pozbył się go. W efekcie powoduje to także ugruntowanie nieprawidłowej relacji z matką.

Jakie są objawy kompleksu Edypa u dorosłego mężczyzny? Należą do nich:

  • wystąpienie zachowań narcystycznych, łącznie z rozwojem osobowości narcystycznej (m.in. przeświadczenie o własnej wyjątkowości, brak odporności na krytykę, nadmierna koncentracja na swojej osobie);

  • niezdolność do opuszczenia rodzinnego domu i rozpoczęcia niezależnego życia;

  • trudności z budowaniem relacji romantycznych (toksyczne związki, konflikty na tle nadmiernego przywiązania do matki).

Z podobnymi skutkami dla kobiety wiąże się nieprzepracowany syndrom Elektry. Głównym problemem staje się niemożność zbudowania trwałej relacji z mężczyzną. Idealizowana postać ojca „zawiesza poprzeczkę” tak wysoko, że potencjalni partnerzy nie są w stanie do niej doskoczyć. Kobiety, u których utrwalił się kompleks Elektry, często wiążą się z mężczyznami dużo starszymi od siebie, poszukując w nich podświadomie ojca. 

Leczenie

Ponieważ opisane zaburzenie rzutuje negatywnie zarówno na funkcjonowanie dotkniętej nim osoby, jak i na jej otoczenie, warto sięgnąć po pomoc. Skutecznym sposobem na radzenie sobie z kompleksem Edypa w dorosłym życiu jest podjęcie psychoterapii. Praca terapeutyczna polega m.in. na sprawdzaniu, jakie wydarzenia z przeszłości mogły wpłynąć na fakt, że ta faza rozwoju nie została prawidłowo zamknięta. Wspólnie z psychoterapeutą dorosły człowiek uczy się budować adekwatną relację z rodzicem i wchodzić w zdrowe związki romantyczne.

Źródła
  1. D.M. Buss, Psychologia ewolucyjna, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2003, s. 145–147
  2. L. Cierpiałkowska (red.), Psychologia zaburzeń osobowości: wybrane zagadnienia, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Poznań 2008.
Author Katarzyna Piątkowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
rozgrzewka-dla-dzieci-jak-powinna-wygladac
Fitness
2 min.
Rozgrzewka dla dzieci - jak powinna wyglądać?
30.07.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.