account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Zapalenie spojówek – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Olga Dąbska27.04.2024Aktualizacja: 27.04.2024

Zapalenie spojówek to częsta przypadłość. Może być wywołana przez bakterie, wirusy, grzyby, ale i mieć podłoże nieinfekcyjne. Na obraz kliniczny zapalenia spojówek składa się szereg objawów, a najczęstsze to: łzawienie, zaczerwienienie, pieczenie, świąd oka. Sprawdź, jakie jeszcze mogą być przyczyny i objawy zapalenia spojówek oraz jak się je leczy.


zapalenie-spojowek-przyczyny-leczenie
Pixabay.com

Polecane

ugryzienie-baka-jak-wyglada-co-zrobic
Zdrowie
2 min.
Ugryzienie bąka - jak wygląda? Co zrobić?
24.01.2022
nadmierna-potliwosc-glowy-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Nadmierna potliwość głowy - jakie są przyczyny?
24.01.2022
co-najlepiej-jesc-na-uchylki-jelita-grubego
Zdrowie
1 min.
Co najlepiej jeść na uchyłki jelita grubego?
24.01.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
  1. Zapalenie spojówek – co to za choroba?
  2. Objawy zapalenia spojówek
  3. Jakie są przyczyny zapalenia spojówek?
  4. Jak leczyć zapalenie spojówek?

Zapalenie spojówek – co to za choroba?

Zapalenie spojówek to jedna z najczęściej występujących chorób okulistycznych. To stan zapalny toczący się w obrębie cienkiej błony śluzowej, która pokrywa wewnętrzną część powiek i zewnętrzną przednią część twardówki (białą część oka). Zapalenie spojówki może mieć różnoraki przebieg i przyczynę powstania, a w konsekwencji również różne sposoby leczenia.

  • Sprawdź, jakie są rodzaje wad wzroku i na czym polega ich diagnostyka.

Objawy zapalenia spojówek

Zapaleniu spojówek towarzyszyć może wiele dolegliwości. Do najczęstszych objawów należą:

  • łzawienie,

  • uczucie obecności ciała obcego w oku,

  • kłucie w oku,

  • pogorszenie wzroku,

  • swędzenie, 

  • pieczenie,

  • obrzęk, który może spowodować wybrzuszenie spojówki,

  • światłowstręt, czyli wrażliwość na światło.

W przebiegu stanu zapalnego spojówki dochodzi do nadmiernego wypełnienia krwią okolicznych naczyń krwionośnych. W konsekwencji tego oko staje się zaczerwienione. W zależności od skali problemu wyróżniono takie stopnie przekrwienia:

  • powierzchowne – podrażnienie dotyczy przeważnie całej spojówki, która przybiera kolor czerwony, poszerzone naczynia krwionośne przesuwają się podczas poruszania spojówką, aplikacja kropli do oczu zawierających fenylefrynę lub adrenalinę powoduje zblednięcie spojówki,

  • głębokie – spojówka staje się sinoczerwona, nadmiernie napełnione naczynia krwionośne nie są przesuwalne względem gałki ocznej, aplikacja środków o działaniu sympatykomimetycznym nie powoduje ich zwężenia,

  • mieszane – stanowi zestawienie cech typowych dla obu ww. rodzajów przekrwienia.

Z uwagi na zaczerwienienie spojówki podczas zapalenia zwyczajowo określa się je jako „czerwone oko”.

Kolejnym objawem zapalenia spojówki jest obecność wydzieliny w oku. Za jej produkcję odpowiadają gruczoły potowe, łojowe, łzowe, których ujścia znajdują się w spojówce. W zależności od przyczyny zapalenia spojówki wydzielina w oku będzie miała różny charakter. Mianowicie wodnista jest typowa dla stanu zapalnego o podłożu toksycznym lub wirusowym; ropna – dla ciężkich zapaleń bakteryjnych; śluzowo-ropna – dla łagodnych i umiarkowanych zapaleń bakteryjnych, w tym chlamydii; śluzowa – dla wiosennego zapalenia spojówek i nieprawidłowości w produkcji filmu łzowego.

Niekiedy zapaleniu spojówek towarzyszą: wybroczyny, powiększenie okolicznych węzłów chłonnych, błony prawdziwe lub rzekome, a w przypadku podłoża alergicznego dodatkowo objawy alergicznego nieżytu nosa. Poza tym w przebiegu zapalenia spojówek wystąpić mogą grudki. Są one efektem przerośnięcia tkanki limfatycznej. Pojawiają się w zapaleniu wywołanym przez chlamydie i wirusy. Na spojówce wystąpić mogą też brodawki utworzone z przerośniętego nabłonka spojówki. Zazwyczaj towarzyszą przewlekłemu zapaleniu brzegów powiek. 

Jakie są przyczyny zapalenia spojówek?

Okuliści zwracają uwagę na różne przyczyny zapalenia spojówek. Choroba ta może mieć podłoże infekcyjne i nieinfekcyjne. W pierwszym przypadku wyróżnić można:

  • bakteryjne zapalenie spojówek – najczęściej wywołują je bakterie paciorkowca, a dokładnie Streptococcus pyogenes,Streptococcus pneumoniae, Streptococcus viridans,gronkowca, w tym zwłaszcza Staphylococcus epidermidis, Staphylococcus aureus, poza tym Haemophilus influenzae, Pasteurella spp.,Neisseria gonorrhoeae, Moraxella lacunata,

  • wirusowe zapalenie spojówek – najczęściej wywołane przez adenowirusy (zwłaszcza typu 8 i 19), rzadziej przez wirus opryszczki pospolitej, wirus ospy wietrznej i półpaśca, możliwe są przypadki zapalenia spojówek w przebiegu wirusowych chorób zakaźnych wieku dziecięcego,

  • grzybicze zapalenie spojówek – najczęściej współwystępuje z inną chorobą, która osłabiła układ odpornościowy, może być też skutkiem ubocznym długotrwałej sterydoterapii lub antybiotykoterapii.

Wśród nieinfekcyjnych przyczyn zapalenia spojówek znajdują się m.in.:

  • zespół suchego oka,

  • niewyrównana wada refrakcji,

  • przewlekły brak snu,

  • ekspozycja na czynniki chemiczne, np. na gazy, parę, dym, czy na czynniki fizyczne, takie jak pył, wiatr, światło,

  • urazy mechaniczne – zazwyczaj obecność ciała obcego w oku i drażnienie poprzez nieprawidłowo wrastające rzęsy,

  • reakcja alergiczna – alergiczne zapalenie spojówek sezonowe (towarzyszące np. alergii na pyłki drzew) lub całoroczne (np. atopowe zapalenie spojówek w atopowym zapaleniu skóry),

  • choroby ogólnoustrojowe – zapalenie spojówek w przebiegu zespołów skórno-śluzówkowych, np. ocznej pęcherzycy rzekomej, rumienia wielopostaciowego.

Twoje oczy są zaczerwienione, pieką lub swędzą? Pogorszył Ci się wzrok lub łzawisz? Udaj się na konsultację do okulisty. A jeśli nie lubisz czekać w długich kolejkach, sprawdź Polisę Zdrowie Welbi, czyli prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego ofertę możesz zamówić na Welbi. Dzięki niemu możesz zyskać m.in.:

  • konsultacje u lekarzy specjalistów bez skierowania (nawet 39 specjalistów w pakiecie OCHRONA GOLD, w tym okulista),

  • dostęp do minimum 190 badań diagnostycznych, w tym do diagnostyki obrazowej,

  • wizyty u lekarzy bez konieczności czekania w długich kolejkach – ze specjalistą skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych, a z lekarzem POZ w ciągu 1 dnia,

  • opiekę w placówkach na terenie całego kraju – prawie 3500 placówek współpracujących z ubezpieczycielem w 650 miastach Polski,

  • możliwość e-wizyty, podczas której otrzymasz receptę i zwolnienie lekarskie, jeśli lekarz uzna to za konieczne,

  • inne korzyści w zależności od pakietu.

Wypełnij formularz i zamów ofertę. Sprawdź, co możesz zyskać, wybierając pakiet Polisy Zdrowie Welbi. Ochrona ubezpieczeniowa działa niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Jak leczyć zapalenie spojówek?

Zapalenie spojówek wymaga leczenia. Bagatelizowanie tej choroby wiąże się z ryzykiem szerzenia się stanu zapalnego na inne części oka. Bez względu na podłoże choroby okulista zaleci chłodne okłady, które łagodzą obrzęk i świąd, oraz ograniczenie ekspozycji na czynniki drażniące oczy. Objawy zapalenia spojówek zmniejszy aplikowanie nawilżających preparatów sztucznych łez bez konserwantów. W zależności od podłoża choroby lekarz może zalecić krople z antybiotykiem (przy bakteryjnym zapaleniu spojówek) czy z glikokortykosteroidami (w alergicznym zapaleniu spojówek). Zadbaj o higienę oczu przeznaczonymi do tego preparatami w celu usunięcia wydzieliny i zanieczyszczeń gromadzących się na rzęsach i brzegach powiek. Ważne, aby przed aplikacją leku usunąć zalegającą w worku spojówkowym wydzielinę i oczyścić powieki. Na czas choroby zrezygnuj z soczewek kontaktowych i zastąp je okularami. Jeśli zapalenie spojówek ma charakter wtórny, konieczne jest leczenie choroby podstawowej, która doprowadziła do stanu zapalnego oka.

Wyżej opisane metody leczenia można uzupełnić o domowe sposoby na zapalenie spojówek. Nie powinny one jednak zastępować postępowania ustalonego przez lekarza. Aby usprawnić proces leczenia i zmniejszyć w przyszłości ryzyko problemów okulistycznych, dostarczaj organizmowi witamin na wzrok. Sprawdź, które witaminy wykazują korzystny wpływ na oczy i gdzie ich szukać. Pamiętaj o podejmowaniu działań zapobiegających rozsiewowi zakażenia – myciu rąk, osobnych ręcznikach, unikaniu kontaktu z innymi osobami (zwłaszcza dziećmi).

Źródła
  1. J. Izdebska, Przychodzi pacjent do lekarza z… zapaleniem spojówek, „Lekarz POZ” 2017, nr 3, s. 201–202.
  2. M. Mielczarek, Choroby zapalne spojówek, „Medycyna Rodzinna” 2005, nr 2, s. 40–49.
  3. A. Stodolska-Nowak, J. Siwiec-Prościńska, Zapalenie spojówek, „Okulistyka po Dyplomie” 2017, nr 3. Online: https://podyplomie.pl/okulistyka/27463,zapalenie-spojowek [dostęp: 19.01.2024].
  4. A. Zaleska-Żmijewska, Rola lekarza POZ w leczeniu najczęstszych schorzeń powierzchni oka, „Lekarz POZ” 2016, nr 4, s. 349–355.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
ugryzienie-szerszenia-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie szerszenia - jak wygląda? Jakie są objawy?
24.01.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
rodzaje-kleszczy-jakie-sa-najgrozniejsze
Zdrowie
2 min.
Rodzaje kleszczy - jakie są najgroźniejsze?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.