Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
  • Poradniki
  • Plany żywieniowe (diety)
  • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieMedycyna naturalna 2 min.

Zioła na trawienie – pięć roślin, które warto mieć pod ręką, gdy pojawią się problemy ze strony układu pokarmowego

Katarzyna Grzyś-Kurka

24.01.2022

Aktualizacja: 06.10.2022

Jedzenie w pośpiechu, nieplanowany posiłek w barze szybkiej obsługi, przejedzenie – to tylko kilka przykładów sytuacji, których konsekwencją mogą być problemy ze strony układu pokarmowego. Na szczęście nie jesteś skazana na ból i dyskomfort. Możesz sobie pomóc, stosując zioła na trawienie.


Potrzebujesz porady dermatologa?

Skonsultuj się ze specjalistą nawet w ciągu godziny!

E-wizyta od 85 zł
Teleporada w ciągu godziny
ziola-na-trawienie-jakie-sa-najlepsze-jakie-wybrac
pexels

Polecane

skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
woda-z-octem-na-opuchlizne-jak-przygotowac
Zdrowie
1 min.
Woda z octem na opuchliznę - jak przygotować?
24.01.2022
opuchniete-kolano-przyczyny-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Opuchnięte kolano - przyczyny, domowe sposoby
29.10.2021
Spis treści
  1. Zioła na lepsze trawienie – kiedy warto po nie sięgnąć?
  2. Mięta pieprzowa – szybkie ułatwienie trawienia
  3. Rumianek pospolity – aromatyczne zioło i ukojenie dla żołądka
  4. Fenkuł włoski (koper włoski) – nie tylko na kolki niemowlęce
  5. Kminek zwyczajny – cenny dodatek do potraw
  6. Czosnek pospolity – zapomniane zioło na układ trawienny

Zioła na lepsze trawienie – kiedy warto po nie sięgnąć?

Choć wstępna część trawienia rozpoczyna się już w jamie ustnej, to jednak za zasadniczą część tego procesu odpowiedzialny jest żołądek i jelito cienkie. To w nich są trawione białka, tłuszcze i węglowodany. Nie zawsze jednak ten proces przebiega bez zakłóceń. Może pojawić się niestrawność, zgaga czy zaparcia.

Wiele dolegliwości możesz łagodzić domowymi sposobami. Nie musisz przy tym wiedzieć, co powoduje wzdęcia, nadmierne gazy czy odbijanie się – wystarczy, że dowiesz się, jakie zioła na trawienie stosować, by zmniejszyć odczuwany dyskomfort.

Po zioła na dobre trawienie warto sięgnąć przede wszystkim przy dolegliwościach takich jak:

  • bolesne wzdęcia,

  • zgaga,

  • odbijanie się,

  • bóle brzucha,

  • niestrawność,

  • nudności i wymioty.

Polecamy

bol-brzucha-a-helicobacter-pylori-jakie-objawy-moga-wskazywac-na-zakazenie
Zdrowie

Ból brzucha a Helicobacter Pylori: jakie objawy mogą wskazywać na zakażenie?

Helicobacter pylori to bakteria, która ma zdolność do bytowania w ludzkim żołądku. Bakteria może zobojętnić kwaśne środowisko tego narządu, które zwykle ma właściwości bakteriobójcze. Za tę zdolność odpowiedzialny jest wytwarzany przez Helicobacter pylori, enzym – ureaza. Wytwarzane przez bakterie toksyny są powodem zapaleń i wrzodów żołądka.

Redakcja30.11.2021

Mięta pieprzowa – szybkie ułatwienie trawienia

Spośród wszystkich ziół na trawienie mięta pieprzowa jest tym najbardziej popularnym i najpowszechniej stosowanym w Polsce. Jest cennym źródłem mentolu, mentonu, estrów mentolu, garbników (tanin) i flawonoidów.

Chcąc wykorzystać miętę pieprzową jako zioło usprawniające trawienie,zastosuj wyciąg z liści. Wspomoże on produkcję soku żołądkowego i żółci. Dzięki temu układ trawienny poradzi sobie z przyswojeniem składników odżywczych nawet z bardzo obfitego posiłku.

Mięta pieprzowa rozkurcza również mięśnie gładkie jelit. Dzięki temu treść pokarmowa jest sprawniej przesuwana ku jelitu grubemu wraz z gazami fermentacyjnymi. W efekcie nie dochodzi do bolesnych wzdęć.

Po miętę możesz również sięgnąć przy nieprawidłowej fermentacji i niestrawności. Nie musisz się przy tym obawiać o skutki uboczne. Stosowanie liści mięty pieprzowej nawet w bardzo dużych ilościach nie jest szkodliwe. Zachowaj natomiast ostrożność przy zażywaniu olejku – w dużych dawkach ma bowiem działanie toksyczne.

Rumianek pospolity – aromatyczne zioło i ukojenie dla żołądka

Rumianek jest ceniony za znajdujące się w koszyczkach kwiatowych: chamazulen, α-bisabolol, spiroeter, β-farnezen, mircen, kadinen, a także flawonoidy i pochodne kumarynowe.

Dlaczego warto stosować rumianek? Właściwością tego zioła jest działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie jelita cienkiego. W efekcie tego pokarm jest szybciej przesuwany w kierunku jelita grubego, a gazy są sprawniej wydalane.

Napary rumiankowe możesz stosować przy chorobie wrzodowej, nadmiernej fermentacji, wzdęciach, odbijaniu się i zgadze.

Jeśli nie wiesz, jakie zioła na trawienie wybrać dla dziecka – zastosuj rumianek. Jest on bezpieczny także dla niemowląt. Zanim jednak podasz napar do wypicia – sprawdź, czy maluch nie jest uczulony na zawarty w nim antekotulid.

Fenkuł włoski (koper włoski) – nie tylko na kolki niemowlęce

Herbata koperkowa jest stosowana przede wszystkim jako środek na kolki niemowlęce. Tymczasem koper włoski może być z powodzeniem wykorzystywany jako zioło wspomagające trawienie u osób dorosłych.

W olejku eterycznym owoców kopru znajdują się m.in. pochodne kumaryny, flawonoidy i fitosterole.

Koper włoski pobudza produkcję soku żołądkowego, zmniejsza napięcie mięśni gładkich jelita cienkiego, a także usprawnia ruchy robaczkowe jelit. Dzięki temu pozbędziesz się zalegających gazów i zredukujesz napięcie brzucha towarzyszące wzdęciom.

Koper włoski warto stosować przy problemach trawiennych o niewielkim nasileniu. Jeśli dolegliwości będą bardziej doskwierające, przyjmowanie zbyt dużej ilości zioła wywoła odwrotny skutek – spowoduje bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia i odbijanie się.

Kminek zwyczajny – cenny dodatek do potraw

W ziołolecznictwie wykorzystuje się dojrzałe owoce kminku zwyczajnego, które zawierają karwon, limonen, a także flawonoidy i związki kumarynowe.

Kminek zwyczajny ma korzystny wpływ na układ pokarmowy ‒ zmniejsza napięcie mięśni gładkich jelita, przewodów żółciowych, a także zwieracza Oddiego. Dzięki temu żółć wraz z sokiem trzustkowym sprawniej dociera do dwunastnicy.

Kminek zwyczajny wzmaga również produkcję soku żołądkowego, wspomagając tym samym trawienie i wydalanie gazów. W efekcie możesz się szybko pozbyć bólu brzucha spowodowanego wzdęciami oraz ograniczysz intensywność odbijania się (zwłaszcza po obfitym posiłku).

Czosnek pospolity – zapomniane zioło na układ trawienny

Zastosowanie czosnku w kuchni nie budzi zdziwienia, podobnie jak jego wykorzystanie do łagodzenia przebiegu infekcji wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych. Mało jednak kto zdaje sobie sprawę, że czosnek pospolity należy też do grupy ziół na poprawę trawienia. Jest to zasługa zawartych w nim pochodnych siarkowych, fitosteroli i flawonoidów.

Czosnek pospolity wspiera proces trawienia, pobudzając produkcję soków trawiennych i żółci oraz usprawniając ich przepływ. Jeśli zjesz ciężkostrawny posiłek, wspomoże organizm w przyswajaniu składników odżywczych, zahamuje nadmierną fermentację jelitową i usprawni wydalanie gazów.

Zrezygnuj jednak ze stosowania czosnku, jeśli borykasz się z niskim ciśnieniem krwi lub ostrym nieżytem żołądkowo-jelitowym. W pozostałych przypadkach możesz go jeść bez obaw – dawka toksyczna to bowiem dopiero 600 g.

Źródła
  1. S. J. Konturek, Fizjologia układu pokarmowego, T. Brzozowski (red.), „Fizjologia człowieka” Edra Urban & Partner, Wrocław 2019, s. 305–320.
  2. M. Zielińska-Pisklak, Rumianek lekarski – dlaczego warto mieć go w domowej apteczce, „Lek w Polsce” 2013, vol. 23, nr 9, s. 72–79.
Author Katarzyna Grzyś-Kurka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Szybka pomoc dermatologa nawet w ciągu godziny

Umów teleporadę

Najchętniej czytane

ocet-jablkowy-na-stawy-jak-go-stosowac
Zdrowie
2 min.
Ocet jabłkowy na stawy - jak go stosować?
24.01.2022
siemie-lniane-na-refluks-jak-przygotowac
Zdrowie
2 min.
Siemię lniane na refluks - jak przygotować?
24.01.2022
oczyszczanie-nerek-co-jest-dobre-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Oczyszczanie nerek - co jest dobre? Domowe sposoby
29.10.2021
piolun-na-pasozyty-jak-stosowac-napar-nalewka
Zdrowie
1 min.
Jak stosować piołun na pasożyty? Czy jest skuteczny?
19.05.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
opuchniety-staw-palca-u-reki-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Opuchnięty staw palca u ręki - jakie są przyczyny?
29.10.2021
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.