Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Afonia – przyczyny, objawy i leczenie bezgłosu

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian05.05.2024Aktualizacja: 05.05.2024

Afonia – znana również jako bezgłos – to stan, w którym człowiek traci zdolność do wydawania dźwięków lub doświadcza ich znacznego osłabienia. Zaburzenie dotyczy strun głosowych, które są odpowiedzialne za wibracje potrzebne do wydobywania dźwięków. Terapia zależy przede wszystkim od przyczyn schorzenia, które mogą mieć charakter organiczny, czynnościowy, a nawet psychogenny. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat afonii.


afonia-przyczyny-leczenie
Pixabay.com

Polecane

swedzace-uszy-w-srodku-na-zewnatrz-u-dziecka
Zdrowie
2 min.
Swędzące uszy - w środku, na zewnątrz, u dziecka
24.01.2022
opuchlizna-po-wyrwaniu-zęba-ile-czasu-schodzi
Zdrowie
1 min.
Jak długo utrzymuje się opuchlizna po wyrwaniu zęba i jak można ją złagodzić?
31.05.2022
jak-wyleczyc-zoladek-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak wyleczyć żołądek po antybiotyku i jak go chronić przed niekorzystnym działaniem antybiotykoterapii?
30.05.2022
grzybica-miedzy-palcami-domowe-sposoby-leczenie
Zdrowie
1 min.
Grzybica między palcami – co to za choroba? Domowe sposoby na grzybicę międzypalcową
30.05.2022
Spis treści
  1. Afonia – co to takiego?
  2. Przyczyny afonii
  3. Afonia organiczna
  4. Afonia czynnościowa
  5. Afonia psychogenna
  6. Jakie są objawy afonii?
  7. Afonia – do jakiego lekarza się zgłosić?
  8. Metody leczenia afonii
  9. Terapia głosowa
  10. Terapia psychologiczna
  11. Leczenie farmakologiczne
  12. Zabiegi chirurgiczne

Afonia – co to takiego?

Afonia, nazywana również bezgłosem, to najcięższa odmiana dysfonii, która polega na całkowitej utracie dźwięczności głosu. W praktyce oznacza to, że osoba z afonią nie może wydawać dźwięków mówionych. Jest to najcięższa postać zaburzeń czynnościowych głosu. Może mieć charakter krótkotrwały lub długotrwały

Jest to problem, którego najbardziej obawiają się aktorzy, muzycy, nauczyciele, dziennikarze radiowi i wszystkie osoby, które w swojej pracy zawodowej operują głosem. Dokładne statystyki dotyczące częstości występowania afonii są trudne do oszacowania, ponieważ wiele osób nie zgłasza się do lekarza z powodu krótkotrwałej utraty głosu.

Szacuje się, że zaburzenie dotyka około 1% populacji w ciągu roku, a kobiety są na nie bardziej narażone niż mężczyźni. Ryzyko afonii wzrasta wraz z wiekiem, a najczęstszą przyczyną afonii jest zapalenie krtani. Do afonii może prowadzić nieleczone przeziębienie, grypa z silnym kaszlem, alergie i nadmierne używanie głosu.

Przyczyny afonii

Afonia może mieć różne przyczyny, które w literaturze fachowej dzieli się na trzy główne kategorie: afonia organiczna, afonia czynnościowa oraz afonia psychogenna.

Afonia organiczna

Afonia organiczna jest spowodowana uszkodzeniem lub chorobą narządów odpowiedzialnych za wydawanie głosu. Wśród tego rodzaju przyczyn występują m.in. guzy, zapalenie strun głosowych, urazy krtani, nowotwory krtani oraz inne choroby, które wpływają na struktury anatomiczne krtani takie jak miastenia, czyli osłabienie siły mięśni. 

Afonia może wynikać również z zaburzeń rozwoju lub budowy krtani. Nieprawidłowości anatomiczne mogą utrudniać prawidłowe funkcjonowanie strun głosowych. Do afonii mogą prowadzić również reakcje alergiczne, w przebiegu których dochodzi do obrzęku krtani, jak również stan zapalny po anginie lub zapaleniu krtani.  

Afonia czynnościowa

Afonia czynnościowa występuje, gdy struktury odpowiedzialne za produkcję głosu są zdrowe, ale osoba nie jest w stanie wydobyć dźwięków ze względu na nieprawidłowe funkcjonowanie mięśni krtani. Przyczyną afonii czynnościowej może być nadmiernie napięcie mięśni krtani, nieprawidłowa technika emisji głosu lub przewlekłe nadużywanie głosu.

Afonia psychogenna

Afonia psychogenna, zwana również afonią emocjonalną, to rodzaj zaburzenia które ma swoje źródło w stanie emocjonalnym osoby. Do całkowitej utraty głosu może dojść wtedy, gdy przeżywasz silne emocje, doświadczasz lęki lub przewlekłego stresu. W tym przypadku struktury anatomiczne odpowiedzialne za wydawanie głosu są zdrowe, ale człowiek nie jest w stanie wydobyć dźwięków.

Jakie są objawy afonii?

Objawy afonii mogą się różnić w zależności od przyczyny zaburzenia. Najczęściej wymieniane symptomy to:

  • całkowita utrata zdolności do wydawania dźwięków głosowych lub znaczne osłabienie siły głosu;

  • trudności w mówieniu lub wydawaniu dźwięków;

  • ból lub dyskomfort w gardle;

  • chrypka lub szorstkość głosu;

  • trudności w komunikacji i wyrażaniu się;

  • wzmożony wysiłek przy próbie mówienia.

Osoba z afonią zazwyczaj może komunikować się za pomocą szeptu. Zaburzenie może przybrać jednak tak poważną postać, że człowiek nie może wydobyć głosu w ogóle. W takich przypadkach mówimy o apsityrii.

  • Sprawdź też, jak rozpoznać kaszel krtaniowy i jak skutecznie go złagodzić. 

Afonia – do jakiego lekarza się zgłosić?

W przypadku wystąpienia tych objawów, zaleca się skonsultowanie się z otolaryngologiem w celu dokładnej diagnozy i ustalenia przyczyny afonii. Jeśli osobie chorej towarzyszą trudności ze słuchem, konieczna będzie też wizyta u audiologa, czyli specjalisty, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń słuchu i równowagi.

Obserwujesz u siebie pogorszenie słuchu? Nie czekaj i udaj się do laryngologa. A jeśli nie lubisz czekać w długich kolejkach, sprawdź Polisę Zdrowie Welbi. To prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego ofertę zamówisz na Welbi, dzięki któremu możesz zyskać dostęp do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz nawet 39 specjalistów (w pakiecie OCHRONA GOLD), w tym laryngologa. W ramach wybranego pakietu możesz zyskać:

  • konsultacje ze specjalistami (bez długich kolejek i skierowania!),

  • krótki czas oczekiwania na wizytę – na wizytę u lekarza rodzinnego będziesz czekać maksymalnie 1 dzień, a z innymi specjalistami z listy skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych.

  • dostęp do diagnostyki obrazowej (np. RTG) i laboratoryjnej, a także badań czynnościowych, np. EKG

  • coroczny profilaktyczny przegląd zdrowia (w pakietach OCHRONA COMPLEX i OCHRONA GOLD) w wersji dla kobiet i mężczyzn.

Zamów ofertę. Dowiedz się, co możesz zyskać, wybierając jeden z dostępnych pakietów.

Metody leczenia afonii

Metody leczenia afonii zależą od przyczyny i stopnia nasilenia objawów. Istnieje kilka podejść terapeutycznych, które mogą być stosowane w przypadku afonii:

Terapia głosowa

Terapia głosowa jest często stosowana w przypadku afonii czynnościowej. Polega ona na nauce prawidłowej techniki emisji głosu, oddechu i artykulacji. Terapeuta głosowy będzie pracować z pacjentem, aby poprawić funkcjonowanie mięśni krtani i przywrócić prawidłowe funkcje głosu.

Terapia psychologiczna

W przypadku afonii psychogennej, terapia psychologiczna może okazać się najskuteczniejszym rozwiązaniem. Psychoterapeuta pomoże zidentyfikować i zrozumieć emocje oraz inne czynniki, które mogą wpływać na funkcjonowanie głosu. Proces terapeutyczny obejmuje zazwyczaj techniki relaksacyjne, terapię poznawczo-behawioralną oraz inne strategie pomagające w radzeniu sobie z emocjami.

Leczenie farmakologiczne

W niektórych przypadkach – szczególnie wtedy, gdy afonia ma charakter długotrwały – konieczne może być leczenie farmakologiczne. Jeśli afonia jest spowodowana stanem zapalnym krtani, lekarz może przepisać leki przeciwzapalne lub przeciwbólowe. 

Zabiegi chirurgiczne

W przypadkach afonii organicznej, gdy występują strukturalne uszkodzenia strun głosowych, jedynym wyjściem okazuje się zabieg chirurgiczny. Operacja ma na celu przywrócenie prawidłowego funkcjonowania strun głosowych poprzez usunięcie guzów, polipów lub innych zmian patologicznych.

Źródła
  1. L. Zawadzka-Głos, Otolaryngologia dziecięca, t. 1–2, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2023.
  2. J. Latkowski, Otorynolaryngologia dla studentów medycyny i stomatologii, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2004.
  3. J. Olszewski, Otorynolaryngologia Podręcznik dla studentów kierunku lekarskiego i lekarsko-dentystycznego, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2022.
  4. D. Grzesiak-Witek i in., Dysfunkcje mowy i zaburzenia funkcjonowania społecznego w chorobach psychicznych, Wydawnictwo Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, Kielce 2021.
  5. S. Milewski i in., Biomedyczne podstawy logopedii, Wydawnictwo Harmonia, Gdańsk 2023.
  6. https://search.nih.gov/search?utf8=%E2%9C%93&affiliate=nih&query=aphonia&commit=Search (dostęp 03.2024).

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
sluch-absolutny-co-to-jest-jak-sprawdzic
Zdrowie
1 min.
Słuch absolutny - co to jest? Jak sprawdzić?
24.01.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.