Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Kaszel krtaniowy u dzieci i dorosłych. Jak można sobie z nim radzić?

Magda Habel

lek. Wiktor Trela

15.03.2022

Aktualizacja: 31.01.2023

Kaszel krtaniowy jest łatwy do rozpoznania. Określa się go jako kaszel szczekający, suchy i nieproduktywny. U dzieci może być bardzo niebezpiecznym objawem, dlatego, gdy się pojawia, należy udać się do lekarza.


kaszel-krtaniowy-przyczyny-objawy
pexels

Polecane

afta-w-gardle-jakie-sa-objawy-jak-wyglada-leczenie
Zdrowie
2 min.
Afta w gardle - jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?
24.01.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
nadmierna-potliwosc-glowy-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Nadmierna potliwość głowy - jakie są przyczyny?
24.01.2022
ugryzienie-baka-jak-wyglada-co-zrobic
Zdrowie
2 min.
Ugryzienie bąka - jak wygląda? Co zrobić?
24.01.2022
Spis treści
 1. Kaszel krtaniowy – jak go rozpoznać?
 2. Jaka choroba powoduje kaszel krtaniowy?
 3. Kaszel krtaniowy u dziecka – kiedy należy iść do lekarza?
 4. Suchy, męczący kaszel u dorosłych w nocy – czy to może być kaszel krtaniowy?
 5. Domowe sposoby na kaszel krtaniowy

Kaszel krtaniowy – jak go rozpoznać?

Nie jest to trudne zadanie, nawet dla osób, które nie miały jeszcze do czynienia z tym objawem. Kaszel krtaniowy jest bardzo charakterystyczny – można go określić jako szczekający. Co więcej, to rodzaj uporczywego kaszlu, który może pojawić się nocą i zakłócić spokojny sen. Tego objawu nie wolno bagatelizować i leczyć samodzielnie. Udajemy się do lekarza, który prawidłowo rozpozna chorobę i przepisze leczenie na kaszel krtaniowy. Jak brzmi najczęściej podawana diagnoza? Poniżej poznasz prawdopodobne przyczyny ataków suchego, uporczywego kaszlu.

Jaka choroba powoduje kaszel krtaniowy?

Jak zapewne się domyślasz, kaszel krtaniowy jest objawem infekcji w obrębie krtani. Najczęściej jego przyczyną okazuje się krup, czyli zapalenie krtani. Objawy towarzyszące to chrypka i tzw. stridor, czyli świst krtaniowy. Zapalenie krtani u niemowląt i starszych dzieci to niebezpieczna choroba, która może wymagać hospitalizacji. Dlatego, gdy słyszysz charakterystyczny, szczekający kaszel u malucha, nie czekaj z wizytą u pediatry.

Kaszel krtaniowy u dorosłego zwykle ma to samo podłoże – czyli infekcję krtani. Zapalenie krtani może objawiać się jako suchy, męczący kaszel w nocy. Towarzyszy mu ból i podrażnienie gardła. Nie można go bagatelizować, ponieważ często przeradza się on w zapalenie tchawicy. Gdy do tego dochodzi, kaszel zmienia się w tchawiczy – suchy, uporczywy i dudniący.

U dzieci do zapalenia krtani dochodzi najczęściej po zakażeniu adenowirusami, wirusami grypy i paragrypy oraz bakterią Haemophilus influenzae (HiB). W ostatnim przypadku infekcji jest coraz mniej dzięki szczepieniu przeciwko HiB.

Zdarza się, że kaszel alergiczny mylony jest z krtaniowym. Jednak w przypadku reakcji na alergen wraz z suchym kaszlem pojawiają się łzawienie oczu, kichanie czy wodnisty katar.

Kaszel krtaniowy u dziecka – kiedy należy iść do lekarza?

Zapalenie krtani u dzieci jest chorobą o ostrym przebiegu. Dlatego, gdy pojawiają się pierwsze objawy, należy udać się z dzieckiem do pediatry. Kaszel krtaniowy u niemowląt jest szczególnie niebezpieczny.

Utrudnione oddychanie i wyraźny problem ze złapaniem oddechu to moment, w którym należy wzywać do dziecka karetkę. Pierwsza pomoc w takiej sytuacji to wystawienie dziecka na chłód – na przykład otwarcie lodówki lub okna, aby maluch mógł oddychać zimnym powietrzem. Obkurczy ono naczynia krwionośne i pozwoli bezpiecznie doczekać przyjazdu lekarza. Starsze dziecko można ubrać i wyjść z nim na zewnątrz, oczywiście, gdy temperatura powietrza jest niższa niż w pomieszczeniu.

Suchy, męczący kaszel u dorosłych w nocy – czy to może być kaszel krtaniowy?

Przyczyn męczącego, nocnego kaszlu może być wiele i nie zawsze jest to zapalenie krtani. Suchy kaszel bywa objawem astmy czy reakcją na przyjmowane leki. Kaszel krtaniowy u dorosłego nie jest jedynym objawem infekcji – zapaleniu krtani zazwyczaj towarzyszy chrypka i ból gardła.

Jeśli mamy do czynienia z kaszlem przewlekłym, który trwa dłużej niż 8 tygodni, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, aby zlecił badania. Mają one na celu wykluczyć poważne choroby, mogące objawiać się duszącym, suchym kaszlem w nocy. 

Pamiętajmy przy tym, że kaszel suchy może być objawem psychosomatycznym. To oznacza, że odruch kaszlu pojawia się w sytuacjach stresowych. Również wieczorem i nocą, gdy pozostajemy sami z własnymi myślami, zamiast się rozluźnić i odpoczywać. Przewlekły kaszel nie zawsze oznacza poważną chorobę płuc, ale jak widać, zawsze wymaga pomocy specjalisty.

Domowe sposoby na kaszel krtaniowy

Wiesz już, że kaszel krtaniowy u dziecka jest objawem niebezpiecznym i wymaga natychmiastowej konsultacji pediatrycznej. Nie przeszukuj internetu w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania: „Co pomaga na kaszel krtaniowy?” lub „Jaki syrop kupić na kaszel krtaniowy?”. Po prostu umów się na konsultację do lekarza. Jak łagodzić kaszel krtaniowy? Domowe sposoby są jak najbardziej skuteczne i dobrze wspierają leczenie farmakologiczne.

Zarówno u dzieci, jak i u dorosłych sprawdza się metoda utrzymywania stałej temperatury w pomieszczeniach. Nie może być ona zbyt wysoka, zaleca się, by nie przekraczała 20 stopni Celsjusza. Powietrze trzeba również nawilżać, by choremu łatwiej było oddychać. Suche powietrze wzmaga podrażnienie gardła. Nebulizacje z soli fizjologicznej przyniosą ulgę i nawilżą drogi oddechowe. Niezawodny jest miód, który poza działaniem antyseptycznym pomaga regenerować podrażniony nabłonek. Dorośli i starsze dzieci mogą przyjmować pastylki do ssania – bardzo dobrze sprawdzą się tu specyfiki z porostem islandzkim.

Źródła
 1. Mazurek H. i in., 2020, Ostre podgłośniowe zapalenie krtani. Etiologia, epidemiologia, patogeneza i obraz kliniczny, „Pneumonologia Polska” 1(2), s. 117–126
 2. Emeryk A., 2018, Ostre infekcje krtani, czyli jednostki chorobowe z kręgu zespołu krupu u dzieci (aktualizacja), „Alergoprofil” 14(2), s. 45–49
 3. Sybilski A.J., 2019, Zespół krupu – najważniejsze pytania i odpowiedzi, „Pediatria i Medycyna Rodzinna” 15(1).
 4. Gronek A., 2020, Postępowanie ratunkowe w zespole krupu – opis przypadku.
Author Magda Habel picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
ugryzienie-szerszenia-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie szerszenia - jak wygląda? Jakie są objawy?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.