account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Astenia – co to takiego? Przyczyny, objawy, leczenie

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian07.05.2024Aktualizacja: 07.05.2024

Dokucza Ci ciągły brak energii, a problemy z koncentracją utrudniają Ci codziennie funkcjonowanie? To może być astenia, czyli stan ogólnego osłabienia organizmu, który charakteryzuje się chronicznym zmęczeniem i brakiem energii. Może mieć różne przyczyny, takie jak choroby przewlekłe, zaburzenia hormonalne, czy niedobory składników odżywczych. Sprawdź, do kogo udać się po poradę lekarską i na czym polega leczenie tej przypadłości.


astenia-przyczyny-terapia
Pixabay.com

Polecane

co-najlepiej-jesc-na-uchylki-jelita-grubego
Zdrowie
1 min.
Co najlepiej jeść na uchyłki jelita grubego?
24.01.2022
skurcze-miesni-jakie-sa-przyczyny-neurologiczne
Zdrowie
1 min.
Skurcze mięśni - jakie są przyczyny neurologiczne?
29.10.2021
jak-wyleczyc-zoladek-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak wyleczyć żołądek po antybiotyku i jak go chronić przed niekorzystnym działaniem antybiotykoterapii?
30.05.2022
guzki-reumatoidalne-na-palcach-co-oznaczaja
Zdrowie
1 min.
Guzki reumatoidalne na palcach – o czym świadczą? Jak należy z nimi postępować?
10.05.2022
Spis treści
 1. Czym jest astenia?
 2. Jakie mogą być przyczyny astenii? 
 3. Jakie są objawy astenii?
 4. Jak wygląda diagnostyka astenii? 
 5. Terapia astenii – jak przebiega?
 6. Astenia u dzieci i młodzieży

Czym jest astenia?

Słowo astenia pochodzi od greckiego słowa astheneia, które można przetłumaczyć jako słabość, brak siły, wyczerpanie. Pojęcie to jest używane w medycynie, aby opisać stan ogólnego zmęczenia, senności, osłabienia organizmu i chronicznego braku energii. 

Nie jest to choroba, lecz zespół objawów towarzyszący różnym stanom chorobowym. Wśród nich są poważne zaburzenia, dlatego tak ważne jest zwrócenie uwagi na symptomy astenii i skonsultowanie ich z lekarzem. Dzięki temu możesz szybciej zidentyfikować przyczynę problemu, rozpocząć leczenie i odzyskać utraconą energię i chęć do życia. 

Jakie mogą być przyczyny astenii? 

Astenia może być zarówno efektem przewlekłego stresu, skutkiem ubocznym stosowania określonego preparatu medycznego lub objawem poważnego schorzenia. Jej najważniejsze przyczyny to:

 • choroby przewlekłe – przede wszystkim cukrzyca, depresja, choroby autoimmunologiczne czy nowotwory;

 • zaburzenia hormonalne – m.in. niedoczynność tarczycy, zaburzenia hormonalne u kobiet (np. zespół napięcia przedmiesiączkowego) czy niedobór hormonów płciowych. Podwyższony poziom hormonu stresu/kortyzolu również zwiększa ryzyko astenii;

 • zmęczenie psychiczne – stres, przeciążenie emocjonalne, problemy osobiste czy trudności w relacjach międzyludzkich mogą prowadzić do wystąpienia astenii;

 • zaburzenia snu – niewłaściwa higiena snu, bezsenność, zaburzenia rytmu dobowego czy bezdech senny;

 • niedobór składników odżywczych – w szczególności żelaza, witaminy B12 i kwasu foliowego. Do astenii może prowadzić również niedożywienie, czyli spożywanie zbyt małej ilość spożywanych kalorii w stosunku do zapotrzebowania organizmu;

 • efekty uboczne leków – astenia może być skutkiem przyjmowania leków przeciwnowotworowych, leków psychotropowych czy przeciwhistaminowych.

Jakie są objawy astenii?

Osoby cierpiące na astenię często odczuwają ogólne osłabienie organizmu i ciągły brak energii do działania. Mogą mieć trudności z wykonywaniem codziennych czynności i brak siły do aktywności fizycznej. Chroniczne zmęczenie nie ustępuje nawet po odpoczynku. Osoby dotknięte tym stanem często czują się znużone i niezdolne do podejmowania nawet prostych czynności. Omawiana przypadłość ma także wpływ na funkcje poznawcze, takie jak koncentracja i pamięć – dlatego osoby cierpiące na astenię mają mają trudności z zapamiętywaniem informacji i mogą mieć problemy w pracy.

Na porządku dziennym są też problemy ze snem – trudności z zasypianiem,  budzenie nocne lub niewystarczająco regenerujący sen. Astenia prowadzi również do zmniejszenia wydolności fizycznej. Osoby dotknięte tym stanem mogą odczuwać szybkie zmęczenie podczas wykonywania nawet prostych czynności fizycznych, a u wyczynowych sportowców można zaobserwować pogorszenie wyników.

Jak wygląda diagnostyka astenii? 

Diagnostyka astenii polega na zebraniu dokładnego wywiadu medycznego, przeprowadzeniu badań laboratoryjnych i konsultacji specjalistycznych.

Podczas wywiadu medycznego lekarz zbiera informacje na temat objawów, czasu trwania astenii, chorób przewlekłych, leków przyjmowanych na stałe oraz stylu życia. Badania laboratoryjne mogą pomóc w wykluczeniu innych chorób i wykryciu ewentualnych niedoborów składników odżywczych. Przeprowadza się m.in. badania krwi, badania hormonalne oraz ocenę stanu odżywienia organizmu.

W przypadku podejrzenia astenii lekarz może skierować Cię na konsultacje do specjalistów, takich jak endokrynolog, psychiatra, psycholog, specjalista ds. snu czy dietetyk. 

Dostrzegasz u siebie niepokojące objawy? Wybierz jeden z trzech pakietów prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, którego ofertę można zamówić na Welbi. Podpisz umowę i opłać pierwszą składkę, żeby zapewnić sobie szybki i łatwy dostęp do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej bez czekania w długich kolejkach – z lekarzem skonsultujesz się w ciągu 1 dnia. Oprócz tego już od 69 zł miesięcznie możesz zyskać dostęp do e-konsultacji z 14 specjalistami, a od 239 zł miesięcznie także do wizyt w gabinecie lekarskim u aż 39 specjalistów. Co więcej, na konsultację ze specjalistą będziesz czekać nie dłużej niż 3 dni robocze. W pakietach tego prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego są dostępne również badania laboratoryjne, obrazowe i czynnościowe, jak morfologia, RTG klatki piersiowej czy EKG, a ich liczba zależy od wysokości miesięcznej składki. Np. w pakiecie OCHRONA GOLD do wyboru jest łącznie blisko 300 badań.

Zamów ofertę i sprawdź, z jakich usług medycznych i na jakich zasadach można korzystać w ramach miesięcznej składki.

Terapia astenii – jak przebiega?

Terapia astenii rozpoczyna się od rozpoznania głównej przyczyny problemu i wdrożenia leczenia. W niektórych przypadkach lekarz może zdecydować o zastosowaniu farmakoterapii. Leki mogą być stosowane w celu zmniejszenia objawów astenii lub leczenia chorób, które są przyczyną osłabienia organizmu.

Terapia behawioralna może być pomocna w przypadku astenii związanej z przeciążeniem emocjonalnym, stresem lub zaburzeniami snu. Terapeuta może pomóc w radzeniu sobie z negatywnymi emocjami, wprowadzać techniki relaksacyjne oraz wpływać na poprawę jakości snu.

Picie energetyków nie pomoże trwale pozbyć się objawów astenii. Znacznie bardziej pomocna będzie zmiana stylu życia, a w szczególności:

 • zdrowa dieta bogata w witaminy z grupy B, żelazo i kwas foliowy. Dobrym rozwiązaniem będą również suplementy witaminowe;

 • odpowiednia higiena snu, czyli wypoczynek nocny trwający 7–8 godzin;

 • unikanie nadmiernego stresu i efektywne zarządzanie czasem;

 • medytacja i relaksacja;

 • wsparcie najbliższych osób (rodziny i przyjaciół) – ma ono kluczowe znaczenie, aby znaleźć motywację do codziennych aktywności;

 • terapia manualna – masaż relaksacyjny czy terapia punktów spustowych może pomóc w redukcji napięcia mięśniowego;

 • Zobacz, jakie jeszcze są sposoby, aby mieć więcej energii.

Astenia u dzieci i młodzieży

Astenia może występować również u dzieci i młodzieży. Istnieją specjalne czynniki, które należy wziąć pod uwagę podczas diagnozowania i leczenia tej przypadłości u młodszych pacjentów.

Brak siły i energii może negatywnie wpływać na rozwój dzieci i nastolatków. Skutkiem są przede wszystkim trudności w nauce, ograniczenia aktywności fizycznej oraz utrata radości z codziennych czynności.

Diagnoza astenii u dzieci i młodzieży wymaga szczególnej uwagi i dokładnej obserwacji. Podobnie jak w przypadku osób dorosłych lekarz przeprowadza wywiad medyczny, zleca badania laboratoryjne oraz konsultacje specjalistyczne w celu ustalenia głównej przyczyny dolegliwości i określenia najlepszej metody leczenia.

Źródła
 1. What to know about asthenia (weakness). Dostęp online: https://www.medicalnewstoday.com/articles/asthenia-weakness [dostęp 03.2024].
 2. E. Kempisty-Jeznach, Chorzy ze stresu. Problemy psychosomatyczne, Wydawnictwo Prószyński, Warszawa 2023.
 3. S. Lilienfeld, Zdrowie psychiczne. Mity i fakty, Kałuszyn 2018.
 4. A. Szulc i in., Psychiatria, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2018.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
oklady-z-octu-na-opuchlizne-stluczenia-jak-zrobic
Zdrowie
1 min.
Okłady z octu - na opuchliznę, stłuczenia. Jak zrobić?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
depresja-lekowa-jakie-sa-objawy-jak-z-nia-walczyc
Zdrowie psychiczne
2 min.
Depresja lękowa - jakie są objawy? Jak z nią walczyć?
31.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.