Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieCiąża i poród 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Przyczyny i leczenie bólu żołądka w ciąży

Marta Drzazga

lek. Agnieszka Żędzian

10.05.2022

Aktualizacja: 29.09.2022

Dolegliwości związane z układem pokarmowym, takie jak nudności, wymioty czy zgaga, to typowe przypadłości kobiet w ciąży. Bardzo uciążliwe mogą okazać się bóle żołądka. Do ich najczęstszych przyczyn należy zaliczyć niewłaściwą dietę, a także ucisk na narządy wewnętrzne, którego powodem jest rosnące dziecko. Jeśli nie towarzyszą im dodatkowe dolegliwości – biegunka lub gorączka – można wyeliminować je za pomocą naturalnych sposobów. Jeżeli są one objawem poważnej choroby, takiej jak np. “grypa żołądkowa”, przyszła mama musi szybko skonsultować się z lekarzem prowadzącym i wdrożyć odpowiednie leczenie. Sprawdź, jak postępować, gdy w ciąży pojawia się ból żołądka.


Wszyscy lekarze w jednym miejscu

Teleporada bez kolejek i dojazdów!

E-wizyta od 65 zł
bol-zoladka-w-ciazy-przyczyny-leczenie
pexels

Polecane

Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
woda-z-octem-na-opuchlizne-jak-przygotowac
Zdrowie
1 min.
Woda z octem na opuchliznę - jak przygotować?
24.01.2022
opuchniete-kolano-przyczyny-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Opuchnięte kolano - przyczyny, domowe sposoby
29.10.2021
Spis treści
 1. Bóle żołądka w ciąży – skąd się biorą?
 2. Kiedy pojawiają się bóle żołądka w ciąży?
 3. Ból żołądka w ciąży – czy zagraża mamie i dziecku?
 4. Co stosować na ból żołądka w ciąży? 
 5. Grypa żołądkowa w ciąży – jak sobie z nią poradzić?
 6. Ból żołądka w ciąży – symptomy, które powinny zaniepokoić

Bóle żołądka w ciąży – skąd się biorą?

Bóle żołądka, podobnie jak inne dolegliwości w ciąży, mogą dokuczać przyszłym mamom na różnych etapach oczekiwania na dziecko. Wynikają one przede wszystkim z intensywnych zmian, które zachodzą w organizmie kobiety. Maluch, który cały czas powiększa swoje rozmiary, uciska na narządy wewnętrzne. Rosnąca macica znajduje się bardzo blisko żołądka – nic więc dziwnego, że procesy trawienne są znacznie utrudnione. Niestrawność jest naturalnym efektem zwiększonego apetytu i spożywania większej ilości jedzenia. Żołądek może reagować źle również z tego powodu, że przyszłej mamie dość drastycznie zmieniły się upodobania kulinarne, np. zaczęła nagle używać ostrych przypraw, których nigdy wcześniej nie stosowała. Bólom żołądka w ciąży sprzyja także niewłaściwa dieta, a więc spożywanie tłustych, smażonych potraw czy picie gazowanych napojów. 

Kiedy pojawiają się bóle żołądka w ciąży?

Ból żołądka często pojawia się w pierwszym trymestrze. Dolegliwości gastryczne takie jak nudności i wymioty należą do najbardziej charakterystycznych objawów ciąży. W pierwszych tygodniach organizm doświadcza nagłych i bardzo szybkich zmian hormonalnych, które sprawiają, że dolegliwości stają się bardziej intensywne i trudne do zniesienia. Ból żołądka często pojawia się w trzecim trymestrze, kiedy dziecko zajmuje już sporą część brzucha, a ucisk na narządy wewnętrzne się zwiększa. Kobieta odczuwa te dolegliwości podobnie jak przed zajściem w ciążę. Dyskomfort w okolicy żołądka może przyjmować formy skurczu, kłucia lub uczucia ciężkości. Jego lokalizacja może być zupełnie inna niż np. bóle brzucha przed porodem, które zlokalizowane są w górnej części jamy brzusznej. 

Ból żołądka w ciąży – czy zagraża mamie i dziecku?

Przyszłe mamy, w szczególności te, które czekają na swoje pierwsze dziecko, często zastanawiają się, czy bóle żołądka są groźne. Same w sobie, podobnie jak np.  ból nóg w ciąży, nie zagrażają bezpośrednio zdrowiu mamy lub dziecka. Sytuacja zmienia się, gdy dolegliwości gastryczne są objawem infekcji wirusowej lub bakteryjnej, która może mieć bardzo negatywny wpływ na rozwój płodu. Dlatego kluczowa jest tu umiejętność rozróżnienia zwykłej niestrawności od poważnej choroby.

Co stosować na ból żołądka w ciąży? 

Jeśli ból żołądka nie jest związany z poważniejszą chorobą, przyszła mama ma do wyboru wiele sposobów, aby go złagodzić. Pierwszeństwo mają tu, podobnie jak w przypadku bólów porodowych, naturalne środki. Oto kilka nawyków, które pomogą złagodzić tę dolegliwość:

 • unikanie tłustych i ciężkostrawnych potraw;

 • zastąpienie napojów gazowanych wodą mineralną i naturalnymi sokami owocowymi;

 • rezygnacja ze smażenia potraw na rzecz gotowania w wodzie lub na parze;

 • picie siemienia lnianego;

 • ograniczenie spożycia kawy i herbaty;

 • rezygnacja z ostrych przypraw;

 • odpoczynek na lewym boku;

 • umiarkowana aktywność fizyczna i regularne dotlenianie organizmu.

Co ważne, nie należy zbyt często sięgać po herbatę miętową, ponieważ wysusza ona błonę śluzową żołądka.

Grypa żołądkowa w ciąży – jak sobie z nią poradzić?

Potocznie nazywana grypą żołądkową infekcja wirusowa, której towarzyszą takie objawy jak wysoka gorączka, wymioty i biegunka, może przytrafić się także przyszłej mamie. W tym przypadku naturalne metody nie zdadzą egzaminu. Przyszła mama cierpiąca na grypę żołądkową powinna niezwłocznie udać się do lekarza prowadzącego, aby ustalić odpowiednie leczenie. Trzeba pamiętać, że biegunka i wymioty mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu, które jest bardzo groźne dla przyszłej mamy i rozwijającego się dziecka. Dlatego w takiej sytuacji lekarze zalecają kobietom stosowanie bezpiecznych środków farmakologicznych. Należy jednak pamiętać, że żaden lek, nawet ten reklamowany jako bezpieczny, nie powinien być stosowany bez konsultacji z ginekologiem prowadzącym ciążę.

Ból żołądka w ciąży – symptomy, które powinny zaniepokoić

Bóle żołądka, podobnie jak bóle krzyżowe w ciąży, mogą znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Jeśli ból ma charakter ciągły i nie mija po zastosowaniu naturalnych metod, warto skonsultować się z lekarzem, aby ustalić przyczynę takiego stanu rzeczy. Do niepokojących symptomów towarzyszących bólom żołądka należy zaliczyć m.in.: znaczne osłabienie, wysokie ciśnienie, bardzo bolesne skurcze żołądka czy krwawienie z dróg rodnych. Przyszła mama, która uważnie obserwuje swój organizm, z pewnością rozpozna nietypowe objawy.

Źródła
 1. G. Bręborowicz, Położnictwo t. 1, Fizjologia ciąży, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2012.
 2. D. Ćwiek, Szkoła rodzenia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2010.
 3. B. Kleine-Gunk, Hormony kobiety, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2010.
 4. P. Sarti i in., Ciąża, poród, macierzyństwo. Kompletny poradnik od poczęcia do szóstego roku życia dziecka, Wydawnictwo Rea, Kolonia Lesznowola 2012.
 5. S. William i in., Księga ciąży, Wydawnictwo Mamania, Warszawa 2014.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Internista, pediatra i inni specjaliści dostępni nawet w 1h

Umów teleporadę
Popularne w kategorii Zdrowie
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.