account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Przyczyny i leczenie bólu żołądka w ciąży

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian10.05.2022Aktualizacja: 10.04.2024

Dolegliwości związane z układem pokarmowym, takie jak nudności, wymioty czy zgaga, to typowe przypadłości kobiet w ciąży. Bardzo uciążliwe mogą okazać się bóle żołądka. Do ich najczęstszych przyczyn należy zaliczyć niewłaściwą dietę, a także ucisk na narządy wewnętrzne, którego powodem jest rosnące dziecko. Jeśli nie towarzyszą im dodatkowe dolegliwości – biegunka lub gorączka – można wyeliminować je za pomocą naturalnych sposobów. Jeżeli są one objawem poważnej choroby, takiej jak np. “grypa żołądkowa”, przyszła mama musi szybko skonsultować się z lekarzem prowadzącym i wdrożyć odpowiednie leczenie. Sprawdź, jak postępować, gdy w ciąży pojawia się ból żołądka.


bol-zoladka-w-ciazy-przyczyny-leczenie
pexels

Polecane

jakie-sa-objawy-ciazy-pozamacicznej
Zdrowie
2 min.
Jakie są objawy ciąży pozamacicznej?
30.10.2021
miesiaczka-po-porodzie-kiedy-wraca-ile-trwa
Zdrowie
1 min.
Kiedy wraca miesiączka po porodzie? Co warto wiedzieć?
31.05.2022
mdlosci-w-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja-jak-dlugo-trwaja
Zdrowie
2 min.
Mdłości w ciąży - kiedy się pojawiają? Jak długo trwają?
30.07.2021
jakie-sa-objawy-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja
Zdrowie
3 min.
Jakie są objawy ciąży? Kiedy się pojawiają?
30.10.2021
Spis treści
  1. Bóle żołądka w ciąży – skąd się biorą?
  2. Kiedy pojawiają się bóle żołądka w ciąży?
  3. Ból żołądka w ciąży – czy zagraża mamie i dziecku?
  4. Co stosować na ból żołądka w ciąży? 
  5. Grypa żołądkowa w ciąży – jak sobie z nią poradzić?
  6. Ból żołądka w ciąży – symptomy, które powinny zaniepokoić

Bóle żołądka w ciąży – skąd się biorą?

Bóle żołądka, podobnie jak inne dolegliwości w ciąży, mogą dokuczać przyszłym mamom na różnych etapach oczekiwania na dziecko. Wynikają one przede wszystkim z intensywnych zmian, które zachodzą w organizmie kobiety. Maluch, który cały czas powiększa swoje rozmiary, uciska na narządy wewnętrzne. Rosnąca macica znajduje się bardzo blisko żołądka – nic więc dziwnego, że procesy trawienne są znacznie utrudnione. Niestrawność jest naturalnym efektem zwiększonego apetytu i spożywania większej ilości jedzenia. Żołądek może reagować źle również z tego powodu, że przyszłej mamie dość drastycznie zmieniły się upodobania kulinarne, np. zaczęła nagle używać ostrych przypraw, których nigdy wcześniej nie stosowała. Bólom żołądka w ciąży sprzyja także niewłaściwa dieta, a więc spożywanie tłustych, smażonych potraw czy picie gazowanych napojów. 

Kiedy pojawiają się bóle żołądka w ciąży?

Ból żołądka często pojawia się w pierwszym trymestrze. Dolegliwości gastryczne takie jak nudności i wymioty należą do najbardziej charakterystycznych objawów ciąży. W pierwszych tygodniach organizm doświadcza nagłych i bardzo szybkich zmian hormonalnych, które sprawiają, że dolegliwości stają się bardziej intensywne i trudne do zniesienia. Ból żołądka często pojawia się w trzecim trymestrze, kiedy dziecko zajmuje już sporą część brzucha, a ucisk na narządy wewnętrzne się zwiększa. Kobieta odczuwa te dolegliwości podobnie jak przed zajściem w ciążę. Dyskomfort w okolicy żołądka może przyjmować formy skurczu, kłucia lub uczucia ciężkości. Jego lokalizacja może być zupełnie inna niż np. bóle brzucha przed porodem, które zlokalizowane są w górnej części jamy brzusznej. 

Ból żołądka w ciąży – czy zagraża mamie i dziecku?

Przyszłe mamy, w szczególności te, które czekają na swoje pierwsze dziecko, często zastanawiają się, czy bóle żołądka są groźne. Same w sobie, podobnie jak np.  ból nóg w ciąży, nie zagrażają bezpośrednio zdrowiu mamy lub dziecka. Sytuacja zmienia się, gdy dolegliwości gastryczne są objawem infekcji wirusowej lub bakteryjnej, która może mieć bardzo negatywny wpływ na rozwój płodu. Dlatego kluczowa jest tu umiejętność rozróżnienia zwykłej niestrawności od poważnej choroby.

Co stosować na ból żołądka w ciąży? 

Jeśli ból żołądka nie jest związany z poważniejszą chorobą, przyszła mama ma do wyboru wiele sposobów, aby go złagodzić. Pierwszeństwo mają tu, podobnie jak w przypadku bólów porodowych, naturalne środki. Oto kilka nawyków, które pomogą złagodzić tę dolegliwość:

  • unikanie tłustych i ciężkostrawnych potraw;

  • zastąpienie napojów gazowanych wodą mineralną i naturalnymi sokami owocowymi;

  • rezygnacja ze smażenia potraw na rzecz gotowania w wodzie lub na parze;

  • picie siemienia lnianego;

  • ograniczenie spożycia kawy i herbaty;

  • rezygnacja z ostrych przypraw;

  • odpoczynek na lewym boku;

  • umiarkowana aktywność fizyczna i regularne dotlenianie organizmu.

Co ważne, nie należy zbyt często sięgać po herbatę miętową, ponieważ wysusza ona błonę śluzową żołądka.

Grypa żołądkowa w ciąży – jak sobie z nią poradzić?

Potocznie nazywana grypą żołądkową infekcja wirusowa, której towarzyszą takie objawy jak wysoka gorączka, wymioty i biegunka, może przytrafić się także przyszłej mamie. W tym przypadku naturalne metody nie zdadzą egzaminu. Przyszła mama cierpiąca na grypę żołądkową powinna niezwłocznie udać się do lekarza prowadzącego, aby ustalić odpowiednie leczenie. Trzeba pamiętać, że biegunka i wymioty mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu, które jest bardzo groźne dla przyszłej mamy i rozwijającego się dziecka. Dlatego w takiej sytuacji lekarze zalecają kobietom stosowanie bezpiecznych środków farmakologicznych. Należy jednak pamiętać, że żaden lek, nawet ten reklamowany jako bezpieczny, nie powinien być stosowany bez konsultacji z ginekologiem prowadzącym ciążę.

Ból żołądka w ciąży – symptomy, które powinny zaniepokoić

Bóle żołądka, podobnie jak bóle krzyżowe w ciąży, mogą znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Jeśli ból ma charakter ciągły i nie mija po zastosowaniu naturalnych metod, warto skonsultować się z lekarzem, aby ustalić przyczynę takiego stanu rzeczy. Do niepokojących symptomów towarzyszących bólom żołądka należy zaliczyć m.in.: znaczne osłabienie, wysokie ciśnienie, bardzo bolesne skurcze żołądka czy krwawienie z dróg rodnych. Przyszła mama, która uważnie obserwuje swój organizm, z pewnością rozpozna nietypowe objawy.

Jesteś w ciąży i zmagasz się z bólem żołądka, który powinien zostać skonsultowany z lekarzem? Nie czekaj w długich kolejkach! Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu Polisa Zdrowie Welbi, którego ofertę możesz zamówić na Welbi, Twoje oczekiwanie na e-konsultację lub na wizytę stacjonarną u specjalisty nie będzie trwało z reguły dłużej niż 3 dni robocze, a u lekarza POZ – 1 dzień roboczy. Zyskasz też możliwość wykonania wielu badań laboratoryjnych (np. CRP, morfologii, badania moczu), czynnościowych i obrazowych (np. USG brzucha).

Sprawdź, co wchodzi w zakres poszczególnych pakietów! Wypełnij formularz i zamów ofertę, żeby poznać szczegóły i podpisać umowę. Z usług możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Źródła
  1. G. Bręborowicz, Położnictwo t. 1, Fizjologia ciąży, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2012.
  2. D. Ćwiek, Szkoła rodzenia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2010.
  3. B. Kleine-Gunk, Hormony kobiety, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2010.
  4. P. Sarti i in., Ciąża, poród, macierzyństwo. Kompletny poradnik od poczęcia do szóstego roku życia dziecka, Wydawnictwo Rea, Kolonia Lesznowola 2012.
  5. S. William i in., Księga ciąży, Wydawnictwo Mamania, Warszawa 2014.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
bol-plecow-przed-okresem-krzyza-kregoslupa
Seks
1 min.
Jak złagodzić ból pleców przed okresem?
03.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.