account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieBadania 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Czym jest cholinoesteraza i jaką pełni funkcję w organizmie

Agata Muchowskalek. Wiktor Trela15.04.2024Aktualizacja: 15.04.2024

Jeśli cierpisz z powodu chorób wątroby lub zatrucia pestycydami, twój poziom cholinoesterazy w organizmie może być nieprawidłowy. Czym jest cholinoesteraza? Jakie pełni funkcje i jakie są jej normy? Tego dowiesz się tego z artykułu.


cholinoesteraza-jak-rozpoznac-te-chorobe
Pixabay.com

Polecane

erytrocyty-krwinki-czerwone-jakie-sa-normy
Zdrowie
2 min.
Erytrocyty (krwinki czerwone) - jakie są normy?
31.10.2021
jaki-jest-prawidlowy-poziom-cukru-we-krwi-jak-go-obnizyc
Zdrowie
1 min.
Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi? Jak go obniżyć?
30.11.2021
skladniki-krwi-i-ich-funkcje-co-warto-wiedziec
Zdrowie
3 min.
Składniki krwi i ich funkcje - co warto wiedzieć?
30.10.2021
donorstvo-krovi-khto-mozhe-zdavaty-krov
Zdrowie
1 min.
Хто, де, коли і як може здавати кров?
06.04.2022
Spis treści
  1. Rola cholinoesterazy w organizmie
  2. Kiedy zbadać poziom cholinoesterazy?
  3. Cholinoesteraza – normy
  4. Jak przebiega badanie cholinoesterazy
  5. Nieprawidłowe stężenie cholinoesterazy
  6. Leczenie nieprawidłowego stężenia cholinoesterazy
  7. Cholinoesteraza – zadbaj o wątrobę

Rola cholinoesterazy w organizmie

Cholinoesteraza wytwarzana jest w wątrobie.  Jest to enzym, który odpowiada za rozkładanie acetylocholiny do innych substancji chemicznych. Acetylocholina pełni ważną rolę w przekazywaniu impulsów nerwowych, szczególnie w układzie nerwowym obwodowym oraz w obszarach mózgu związanych z pamięcią, uczeniem się i koordynacją ruchową.

Cholinoesteraza dzieli się na dwie główne formy: acetylocholinoesterazę (AChE) i pseudocholinoesterazę (BChE). Acetylocholinoesteraza znajduje się przede wszystkim w tkankach nerwowych, mięśniach, a pseudocholinesteraza w osoczu i wątrobie. Jej obecność jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jednak jej nadmiar lub niedobór mogą budzić obawy. Cholinoesteraza jest bowiem doskonałym markerem diagnostycznym w przypadku niektórych chorób wątroby, takich jak marskość, nowotwór lub zatrucie pestycydami.

Kiedy zbadać poziom cholinoesterazy?

Badanie poziomu cholinoesterazy powinno być wykonywane u osób, u których istnieje podejrzenie uszkodzenia hepatocytów, czyli komórek wątroby odpowiedzialnych m.in. za produkcję żółci, metabolizm substancji chemicznych (np. leków lub alkoholu) oraz neutralizację toksyn. Dzieje się tak w przypadku takich chorób jak zapalenie wątroby, niedokrwienie, marskość lub nowotwór wątroby. Cholinoesterazę mierzy się także przy zatruciu pestycydami. Enzym ten regularnie powinni badać rolnicy oraz osoby, które mają częsty kontakt ze środkami chemicznymi. Cholinoesteraza jest również badaniem poprzedzającym zabiegi operacyjne, bowiem dzięki niej można ocenić wrażliwość na niektóre środki wykorzystywane w anestezjologii.

Badanie poziomu cholinoesterazy jest wskazane przy takich objawach jak:

  • zaburzenia widzenia,

  • powiększona wątroba,

  • nudności,

  • wymioty,

  • bóle głowy,

  • zaburzenia świadomości,

  • drgawki,

  • zwolnienie czynności serca,

  • żółte zabarwienie oczu i skóry,

  • zmniejszenie masy ciała,

  • przewlekłe zmęczenia,

  • obrzęki.

Takie symptomy mogą bowiem świadczyć o zatruciu lub uszkodzeniu wątroby.

Cholinoesteraza – normy

Wartości referencyjne cholinoesterazy wynoszą ok. 8–18 U/mL. Mogą się jednak nieco różnić w zależności od laboratorium oraz takich czynników jak płeć i ogólny stan zdrowia, dlatego wyniki badań zawsze powinien zinterpretować lekarz.

Naturalne obniżenie stężenia tego enzymu występuje u kobiet w ciąży oraz podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej. Mniejszy poziom cholinoesterazy mają też osoby cierpiące na przewlekłą niewydolność serca oraz przyjmujące leki takie jak cytostatyki lub benzodiazepiny. Większy wskaźnik natomiast obserwuje się u osób otyłych, chorujących na cukrzycę bądź mających problemy alkoholowe.

Jak przebiega badanie cholinoesterazy

Cholinoesterazę bada się za pomocą morfologii krwi. Przed badaniem należy być na czczo, to znaczy co najmniej przez 8 godzin powstrzymać się od jedzenia. Pobrana próbka zostanie poddana analizie laboratoryjnej. Zabieg nie jest skomplikowany i trwa zaledwie kilka minut. Pamiętaj, że wyniki zawsze należy skonsultować z lekarzem.

Nieprawidłowe stężenie cholinoesterazy

Zbyt niskie stężenie cholinoesterazy w organizmie może świadczyć o takich zaburzeniach jak:

  • niewydolność wątroby,

  • marskość wątroby,

  • nowotwór wątroby,

  • ropień wątroby,

  • zatrucie środkami ochrony roślin,

  • niedożywienie,

  • ostra infekcja.

Zbyt wysokie natomiast może być objawem cukrzycy typu 2, alkoholizmu,  łuszczycy, nadczynności tarczycy, enteropatii wydzielniczej bądź zespołu nerczycowego. Jej poziom rośnie także u osób w trakcie leczenia chorób wątroby.

Leczenie nieprawidłowego stężenia cholinoesterazy

Pamiętaj, że zbyt wysoka lub zbyt niska cholinoesteraza sama w sobie nie jest chorobą, a jedynie markerem diagnostycznym, mogącym świadczyć o pewnych zaburzeniach, dlatego zawsze wymaga konsultacji z lekarzem i odpowiedniej diagnostyki. Leczenie nieprawidłowego stężenia cholinoesterazy zależy od przyczyny tego stanu.

Lekarz może zastosować terapię farmakologiczną, zalecić zmianę diety lub trybu życia. W przypadku zatrucia pestycydami o metodzie leczenia powinien zadecydować lekarz toksykolog.  

Jeśli chcesz mieć łatwy dostęp do lekarza rodzinnego i nawet 39 innych specjalistów, kup prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego ofertę możesz zamówić na Welbi. W ramach wybranego pakietu możesz też wykonywać różne badania laboratoryjne, obrazowe i czynnościowe z listy oraz korzystać z innych usług medycznych (sprawdź w Katalogu Świadczeń). Zamów ofertę i dowiedz się, jak Polisa Zdrowie Welbi może wesprzeć Cię w zachowaniu zdrowia lub powrocie do pełni sił.


Cholinoesteraza – zadbaj o wątrobę

Wpływ na poziom cholinoesterazy w organizmie ma m.in. stan twoje wątroby. Choć niektórym chorobom nie da się zapobiec, można zmniejszyć ryzyko ich występowania, stosując dietę na wątrobę. Ogranicz spożycie tłuszczów nasyconych i trans. Zastąp je zdrowymi odpowiednikami, takimi jak tłuszcze roślinne, awokado czy orzechy. Zwiększ też spożycie błonnika, który pomaga w oczyszczaniu organizmu. Jedz więcej owoców, warzyw i pełnoziarnistych produktów zbożowych. Ogranicz spożycie soli. Pij dużo wody, aby utrzymać dobrą hydratację i pomagać wątrobie w usuwaniu toksyn. Kluczowe jest także samo unikanie toksyn, takich jak tytoń, narkotyki, alkohol i chemikalia. Regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych i utrzymanie odpowiedniej wagi również ma pozytywny wpływ na zdrowie wątroby. Jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.

Źródła
  1. M.A. Wasilewska, Toksykologia, Wydawnictwo Hogben, Szczecin 2008.
  2. J. Piekarczyk, Wątroba: zdrowa dieta, Literat, Toruń 2023.
  3. M. Kontek, Profilaktyka i pierwsza pomoc w zatruciach pestycydami, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Poznań 1974.
  4. M. Hartleb, Polekowe uszkodzenia wątroby i substancje hepatotoksyczne, Continuo, Wrocław 2022.
Author Agata Muchowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
ugryzienie-szerszenia-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie szerszenia - jak wygląda? Jakie są objawy?
24.01.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
regeneracja-watroby-ile-trwa-jak-ja-wspomoc
Zdrowie
1 min.
Co regeneruje wątrobę? Jak szybko ją odbudować?
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.