account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieBadania 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Czym jest chromogranina i jaka jest jej rola w organizmie?

Agata Muchowskalek. Wiktor Trela15.04.2024Aktualizacja: 15.04.2024

Chromogranina to białko znajdujące się naturalnie w organizmie. Odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu hormonalnego. Jego nadmiar może oznaczać obecność niektórych chorób nowotworowych. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, kiedy należy zbadać poziom chromograniny.


chromogranina-czym-jest-badanie
Pixabay.com

Polecane

morfologia-co-wykazuje-jak-interpretowac-wyniki
Zdrowie
2 min.
Co to jest morfologia krwi? Przygotowania, wskazania, wyniki
14.05.2021
podstawowe-badania-krwi-co-obejmuja-jakie-zrobic
Zdrowie
2 min.
Podstawowe badania krwi - co obejmują? Jakie zrobić?
31.10.2021
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Spis treści
 1. Chromogranina – czym jest?
 2. Rola chromograniny w organizmie
 3. Chromogranina – normy
 4. Chromogranina – kto powinien wykonać badanie?
 5. Chromogranina – diagnostyka
 6. Leczenie zbyt wysokiej chromograniny

Chromogranina – czym jest?

Chromogranina jest grupą białek glikoproteinowych występujących w komórkach neuroendokrynnych, odpowiadających za regulację funkcji hormonalnych organizmu. Istnieje kilka różnych rodzajów chromograniny, w tym chromogranina A, B, C i D. Najczęściej badana jest jednak chromogranina A (CgA). Jest ona syntetyzowana w jądrze komórkowym jako preprochromogranina, a następnie ulega obróbce do postaci aktywnej. 

Chromogranina pełni ważne funkcje organizmie. Jest odpowiedzialna m.in. za prawidłowe działanie układu hormonalnego i kontrolę wydzielania hormonów. Dodatkowo bierze udział w procesach neurologicznych. Jest również ważnym markerem diagnostycznym w niektórych chorobach neuroendokrynnych takich jak m.in. rak prostaty, rak trzustki, gruczolak wątroby czy neuroblastoma.

Rola chromograniny w organizmie

Rola chromograniny w organizmie obejmuje kilka funkcji:

 • bierze udział w magazynowaniu i stabilizacji hormonów i neuropeptydów w pęcherzykach wydzielniczych komórek neuroendokrynnych. Dzięki temu peptydy te mogą być uwalniane do krwiobiegu;

 • wpływa na sekrecję (czyli wytwarzanie i uwalnianie) hormonów i neuropeptydów poprzez wpływ na procesy egzocytozy;

 • odpowiada za integralność pęcherzyków wydzielniczych, chroniąc je przed uszkodzeniami oraz zapewniając ochronę przed działaniem enzymów trawiennych;

 • pełni niezbędną rolę w diagnostyce. Pomiary poziomu chromograniny w krwi lub moczu mogą być używane jako marker diagnostyczny. Wyższy poziom chromograniny może wskazywać na obecność niektórych nowotworów.

Chromogranina – normy

Normy chromograniny zależą od laboratorium, w jakim badanie zostało wykonane, oraz od przyjętej jednostki. Przyjmuje się, że normy wynoszą:

 • <93 ng/ml dla chromograniny A

Jeśli chromogranina jest powyżej normy, nierzadko świadczy to o obecności nowotworu. Bardzo wysokie stężenie wskazywać może na wysoką złośliwość nowotworu. Jeśli wzrost chromograniny jest niewielki, to może oznaczać problemy hormonalne. Stężenie chromograniny we krwi podnoszą niektóre leki, takie jak inhibitory pompy protonowej oraz blokery receptorów H2 stosowane podczas wrzodów żołądka, refluksu czy zakażenia bakterią Helicobacter pylori.

Niski poziom chromograniny nie ma wartości diagnostycznej.

Chromogranina – kto powinien wykonać badanie?

Poziom chromograniny należy zbadać także wówczas, gdy pojawią się takie objawy jak:

 • nagłe i gwałtowne zaczerwienienia twarzy i szyi,

 • skoki ciśnienia i zaburzenia rytmu serca,

 • częste zawroty głowy,

 • nadmierna potliwość,

 • nawracające wymioty i biegunki,

 • duszności, kaszel i świszczący oddech.

Takie symptomy mogą świadczyć o rakowiaku płuc lub przewodu pokarmowego. Zazwyczaj pojawiają się po spożyciu ostrych potraw lub alkoholu. Nieleczony rakowiak nierzadko prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych takich jak np. choroby serca lub niedrożność jelit.

Badanie należy wykonać w przypadku podejrzenia chorób nowotworowych o podłożu hormonalnym.

Profilaktyka chorób nowotworowych jest bardzo ważna, bo zwiększa ryzyko wczesnego wykrycia nieprawidłowości i rozpoczęcia leczenia, co zwiększa szanse na wyzdrowienie. Żeby mieć łatwy i szybki dostęp do lekarza oraz badań diagnostycznych, kup prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego ofertę można zamówić na Welbi. Dzięki niemu będziesz mieć możliwość konsultacji z lekarzem rodzinnym w ciągu 24 godzin i z wybranym specjalistą z listy dla danego pakietu w ciągu przeważnie 3 dni roboczych. Oprócz tego Polisa Zdrowie Welbi umożliwia w ramach miesięcznej składki wykonanie w krótkim czasie badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych (lista w Katalogu Świadczeń). Zamów ofertę i sprawdź, z jakich innych usług medycznych i na jakich zasadach można korzystać w ramach wybranego pakietu.

Chromogranina – diagnostyka

Poziom chromograniny w organizmie bada się z próbki pobranej krwi żylnej. Udając się na badanie, należy być na czczo przez co najmniej 8 godzin. Jeśli przyjmujesz takie leki, jak inhibitory pompy protonowej oraz blokery receptorów H2, po konsultacji z lekarzem odstaw je nawet 2 tygodnie przed badaniem, mogą one bowiem zaburzyć pomiary.

Leczenie zbyt wysokiej chromograniny

Leczenie zbyt wysokiej chromograniny zależy od przyczyny wystąpienia takiego stanu. Głównym celem terapii jest zwalczenie lub usunięcie guza, który może powodować wzrost poziomu CgA. W przypadku guzów neuroendokrynnych lub innych nowotworów, leczenie obejmuje m.in. chirurgiczne usunięcie nowotworu, stosowanie leków cytostatycznych w celu zahamowania wzrostu i rozmnażania się komórek nowotworowych, zastosowanie promieniowania lub terapie celowane.

Chromograniny nie da się obniżyć domowymi sposobami. Pamiętaj, że jedną z przyczyn nowotworów jest niehigieniczny tryb życia. Zła dieta, palenie tytoniu, brak aktywności fizycznej i stres zwiększają ryzyko zachorowania.

Jeżeli zauważysz u siebie niepokojące objawy, a poziom chromograniny będzie podwyższony, niezwłocznie udaj się do lekarza. Im szybsza diagnoza i rozpoczęcie leczenia, tym lepsze rokowania i większa szansa na wyleczenie. 

Źródła
 1. P. Rutkowski, Nowe terapie w onkologii, Via Medica, Gdańsk 2022.
 2. M. Jarosz, Nowotwory złośliwe. Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2015.
 3. P. Dobosz, Nowoczesna diagnostyka w onkologii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2021.
Author Agata Muchowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
ocet-na-grzybice-paznokci-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Ocet na grzybicę paznokci - domowe sposoby
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
jakie-sa-rodzaje-nowotworow-co-warto-wiedziec
Zdrowie
2 min.
Rodzaje nowotworów łagodnych i złośliwych
14.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.