account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 2 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Gruczolak wątroby - co to za choroba? Co go powoduje i jak można go leczyć?

Olga Dąbskalek. Agnieszka Widera31.10.2021Aktualizacja: 10.04.2024

Gruczolak wątroby to łagodny nowotwór, nie nacieka na okoliczne tkanki, nie daje przerzutów. W dużym stopniu do jego powstania przyczynia się stymulacja tkanki wątrobowej przez estrogeny lub sterydy anaboliczne. Choroba może długo nie dawać żadnych objawów i zostać wykryta przypadkowo.


Gruczolak wątroby nie należy do częstych nowotworów i rzadko ulega zezłośliwieniu. Jego leczenie opiera się na eliminacji czynników predysponujących do choroby, stosowaniu się do zaleceń dietetycznych i zabiegu chirurgicznym. Sprawdź, jakie są objawy gruczolaka wątrobowokomórkowego i jak jest on diagnozowany.

gruczolak-watroby-jakie-sa-objawy-jak-leczyc
pixabay.com

Polecane

goraca-kapiel-na-przeziebienie-najlepsze-rozwiazanie
Zdrowie
1 min.
Czy gorąca kąpiel pomaga na przeziębienie?
02.06.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
ugryzienie-szerszenia-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie szerszenia - jak wygląda? Jakie są objawy?
24.01.2022
Spis treści
  1. Gruczolak wątroby - co to za choroba?
  2. Gruczolak wątroby - objawy choroby
  3. Rozpoznanie gruczolaka wątroby
  4. Diagnostyka różnicowa gruczolaka wątroby z innymi chorobami
  5. Leczenie gruczolaka na wątrobie

Gruczolak wątroby - co to za choroba?

Gruczolak wątroby inaczej określany jest jako gruczolak wątrobowokomórkowy. To jeden z łagodnych nowotworów wątroby. Wywodzi się z hepatocytów, czyli komórek wątrobowych. Powstaje w wyniku guzowatego ich rozrostu. Zmiana może się zezłośliwić, choć następuje to rzadko. Wówczas ma miejsce transformacja w gruczolakoraka.

Gruczolak wątroby najbardziej rozpowszechniony jest wśród kobiet stosujących doustną antykoncepcję hormonalną (szczególnie środki zawierające duże dawki estrogenów). Innymi czynnikami predysponującymi do jego powstania są: stosowanie androgenów (hormonów płciowych) anabolicznych, niektóre glikogenozy (genetycznie uwarunkowane choroby metaboliczne, które polegają na nieprawidłowym magazynowaniu cukru glikogenu w mięśniach, nerkach i wątrobie), cukrzyca.

Inne rodzaje nowotworów łagodnych w obrębie wątroby to:

  • brodawczak dróg żółciowych,

  • naczyniak wątroby,

  • gruczolak z nabłonka dróg żółciowych,

  • ogniskowy rozrost guzkowy wątroby,

  • gruczolakotorbielak z dróg żółciowych.

Z kolei wśród nowotworów złośliwych najczęściej wymienia się: raka dróg żółciowych, raka wątrobowokomórkowego, naczyniakomięsaka, torbielakogruczolakoraka, wątrobiaka zarodkowego, raka złożonego wątrobowo-żółciowego czy wtórne nowotwory wątroby.

Gruczolak wątroby - objawy choroby

Gruczolak wątroby może nie dawać przez długi czas żadnych objawów klinicznych, dlatego też niekiedy wykrywany jest przypadkowo w czasie niezwiązanych z nim badań wątroby. Dolegliwości pojawiają się z reguły wraz z rozrostem zmiany. Przy czym należy zaznaczyć, że nie są swoiste (czyli nie są charakterystyczne dla tej choroby). Choroba może się okazać przyczyną dolegliwości bólowych, stanów gorączkowych, uczucia rozpierania w nadbrzuszu.

Gruczolak wątroby w niektórych przypadkach objawia się żółtaczką. Dlaczego? Dochodzi do tego w przypadku, gdy zmiana rozwija się niedaleko dużych przewodów odpowiedzialnych za wyprowadzanie żółci. Wówczas zaburza ten proces i po posiłku możesz odczuwać dolegliwości o typie kolki wątrobowej.

Gruczolaki spowodowane przez stosowanie środków antykoncepcyjnych w większym stopniu ulegają rozerwaniu, czemu towarzyszą:

  • krwawienie,

  • nagły, ostry ból w śródbrzuszu i prawym podżebrzu,

  • objawy zapalenia otrzewnej,

  • spadek ciśnienia krwi.

Kiedy dojdzie do pęknięcia zmiany, niezwłocznie wezwij pomoc, bo konieczna jest natychmiastowa interwencja chirurgiczna.

Rozpoznanie gruczolaka wątroby

Jakie badania na wątrobę są wykonywane przed postawieniem diagnozy o gruczolaku wątroby? Lekarz zaczyna od badania podmiotowego, czyli wywiadu. Może zadać ci pytania związane ze stylem życia, dotychczasowymi problemami zdrowotnymi, zażywanymi lekami. Wykonuje badania laboratoryjne i badanie przedmiotowe, w którym wyczuwalny jest palpacyjnie (dotykowo) guz w prawym podżebrzu. Gruczolak ma najczęściej postać pojedynczej zmiany. Kiedy rozwija się więcej niż 10 guzów, stan ten określa się jako gruczolakowatość wątroby.

Polecamy

czy-rak-jest-dziedziczny-czy-mozesz-byc-w-grupie-ryzyka
Zdrowie

Czy rak jest dziedziczny? Czy możesz być w grupie ryzyka?

Nowotwory dziedziczne są odpowiedzialne za rozwój około 1-10% wszystkich chorób nowotworowych. Osoby będące nosicielami genów związanych z dziedzicznymi nowotworami mają zwiększone ryzyko zachorowania na nie w ciągu życia w porównaniu z populacją ogólną. Dlaczego dochodzi do dziedziczenia nowotworów? Jakie są ich cechy? Dowiedz się z poniższego artykułu.

Redakcja01.12.2021

Stwierdzenie guzów w miąższu wątroby wymaga wykonania badań obrazowych. Lekarz zalecić może m.in. USG, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, scyntygrafię (dożylne podawany jest promieniotwórczy izotop, dzięki któremu wykrywa się miejsca o wzmożonym wychwycie znaczników). W przypadku krwawienia z guza dodatkowo poddany zostaniesz angiografii. Metoda ta pozwala na uwidocznienie naczyń krwionośnych. W gruczolaku wątroby nie wykonuje się z reguły biopsji z uwagi na duże ryzyko krwawienia. Potwierdzenie rozpoznania określa się ostatecznie na podstawie badania histopatologicznego, które przeprowadza się po wycięciu guza.

Diagnostyka różnicowa gruczolaka wątroby z innymi chorobami

Rozpoznanie gruczolaka wątroby może okazać się trudne, bo jego objawy przypominają często te pojawiające się w przebiegu innych chorób. Niekiedy wymagane jest różnicowanie m.in. z:

  • ogniskami chłoniaka,

  • ogniskowym stłuszczeniem wątroby,

  • pseudoguzem zapalnym,

  • wątrobiakiem płodowym,

  • guzkowym przerostem regeneracyjnym.

Podobne zmiany dawać może też bąblowica, czyli infekcja tasiemcem bąblowcem.

Leczenie gruczolaka na wątrobie

Gruczolak na wątrobie wymaga leczenia. Jeśli stosujesz preparaty hormonalne, konieczne będzie ich niezwłoczne odstawienie. Niekiedy dzięki temu dochodzi do regresji guza. Kiedy zmiana ma 3-4 cm średnicy, to możliwe jest przeprowadzenie zabiegu doszczętnego wycięcia z zachowaniem pewnego marginesu tkanek zdrowych. To najlepsze rozwiązanie z uwagi na możliwość przemiany w nowotwór złośliwy czy pęknięcia. Jeśli nie klasyfikujesz się do operacji, a istnieje ryzyko krwawienia guza, wykonywana jest embolizacja. Zabieg polega na przypaleniu naczyń doprowadzających krew do guza.

Ważnym elementem postępowania terapeutycznego jest dieta na wątrobę. Opiera się ona zwłaszcza na produktach lekkostrawnych, daniach gotowanych w wodzie i na parze lub pieczonych. Ważne, aby w twojej diecie pojawiły się zioła wspierające pracę wątroby, takie jak: tymianek, kminek, majeranek, oregano, mięta, jałowiec. Koniecznie ogranicz tłuszcz, potrawy smażone, pikantne, ciężkostrawne, panierowane, duszone w ciężkich sosach, produkty wysokoprzetworzone. Najlepiej z ustaleniem diety udaj się do dietetyka.

Jeśli jesteś w grupie ryzyka, np. stosujesz doustną antykoncepcję czy anaboliki, które mogą prowadzić do powstania gruczolaka wątroby, i chcesz mieć możliwość uzyskania szybkiej konsultacji z lekarzem w sytuacji, gdy doświadczysz objawów wskazujących na to schorzenie, rozważ zakup Polisy Zdrowie Welbi. To prywatne ubezpieczenie medyczne, którego ofertę możesz zamówić na Welbi. W ramach wybranego pakietu możesz mieć dostęp nawet do 39 specjalistów oraz do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, drobnych zabiegów ambulatoryjnych, a także do blisko 300 badań, w tym laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych, np. USG jamy brzusznej, prób wątrobowych.

Zamów ofertę na Welbi. Dowiedz się, co jeszcze możesz zyskać, decydując się na jeden z trzech pakietów tego prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Źródła
  1. S.J. Konturek, Gastroenterologia i hepatologia kliniczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, s. 754-755.
  2. J. Raszeja-Wyszomirska, M.P. Wasilewicz, K. Zasada-Cedro i in., Łagodne lite guzy wątroby - aktualny stan wiedzy, „Polski Merkuriusz Lekarski” 2009, t. XXVII, nr 157, s. 62-67.
  3. J. Szmidt, J. Kużdżał, Podstawy chirurgii, t. II, Medycyna Praktyczna, Kraków 2010, s. 881- 900.
  4. N.M. Martin, B.K. Abu Dayyeh, R.T. Chung, Anabolic steroid abuse causing recurrent hepatic adenomas and hemorrhage, „World Journal of Gastroenterology” 2008, t. 14, nr 28, s. 4573–4575.
  5. A. Szczeklik, Choroby wewnętrzne: podręcznik multimedialny oparty na zasadach EBM. Cz. III: Choroby układu pokarmowego, Medycyna Praktyczna, Kraków 2005, s. 969. J. Szmidt, J. Kużdżał, Podstawy chirurgii, t. II, Medycyna Praktyczna, Kraków 2010, s. 881– 900.
  6. T. Yamadam Podręcznik gastroenterologii, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2006, s. 663.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
dieta-po-kolonoskopii-czego-nie-wolno-jesc
Odżywianie
3 min.
Jak wygląda dieta po kolonoskopii? Co jeść, a czego unikać?
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.