Co zabrać do szpitala na poród? Praktyczne wskazówki
Jakie ubranka zabrać na porodówkę dla noworodka? Czy w szpitalu przyda się rogal do karmienia lub własny laktator? Wiele przyszłych mam zadaje sobie takie pytania, gdy czas rozwiązania zbliża się wielkimi krokami. Ty też zastanawiasz się, co zabrać do szpitala na poród? W walizce lub torbie, którą spakujesz odpowiednio wcześnie, powinny znaleźć się niezbędne rzeczy dla Ciebie i noworodka. Zanim zaczniesz się pakować, zrób listę!
Co zabrać do szpitala na poród? Lista rzeczy dla mamy
Wielu rodziców rozpoczyna kompletowanie wyprawki dla dziecka – tj. kupuje ubranka, łóżeczko, wózek, urządza dziecięcy pokoik – nawet kilka miesięcy przed spodziewanym terminem porodu. Torba lub walizka do szpitala to nie to samo, co wyprawka. Powinny znajdować się w niej tylko niezbędne rzeczy dla Ciebie i malucha. Poród – czy to drogami natury, czy poprzez cesarskie cięcie – to ogromne wyzwanie dla każdej kobiety, dlatego powinnaś się do niego dobrze przygotować.
Kilka tygodni przed pierwszymi bólami porodowymi spakuj do swojej walizki:
dokument tożsamości i kartę przebiegu ciąży – zapakuj je na samym końcu, bo w ciągu ostatnich tygodni ciąży z pewnością będziesz z nich jeszcze korzystać;
teczkę z aktualnymi wynikami badań – wśród nich powinny znaleźć się przede wszystkim: wyniki oznaczenia grupy krwi, testów serologicznych, posiewu z odbytu i pochwy w kierunku obecności bakterii GBS, wyniki badań USG I, II i III trymestru oraz dokumentacja ze wszystkich konsultacji, które mogą mieć znaczenie, a także wyniki badań KTG;
plan porodu (jeśli ułożyłaś go ze swoją położną lub lekarzem prowadzącym) – dla personelu szpitala będzie to jasna informacja, czy chcesz dostać znieczulenie oraz jakie pozycje porodowe preferujesz;
telefon komórkowy i ładowarkę;
2 koszule nocne przystosowane do karmienia piersią;
1 koszulę do porodu;
krótki top lub podkoszulkę, jeśli planujesz poród w wodzie;
szlafrok;
kapcie;
ręczniki, przybory do mycia (w tym żel do higieny intymnej) – zabierz ze sobą tylko sprawdzone kosmetyki, których aktualnie używasz;
biustonosz do karmienia piersią;
paczkę majtek siateczkowych (ok. 3 szt.);
1 paczkę podkładów na łóżko;
1 paczkę dużych podpasek na odchody połogowe;
wkładki laktacyjne;
kilka butelek niegazowanej wody mineralnej, aby ugasić pragnienie, które często towarzyszy świeżo upieczonym mamom.
Wyprawka dla noworodka: co zabrać do szpitala na poród?
Wyprawka do szpitala dla noworodka powinna być przede wszystkim dostosowana do pory roku i aktualnie panujących warunków pogodowych. Dla malucha spakuj przede wszystkim:
3 komplety ubrań z cieńszych lub grubszych tkanin (w zależności od pory roku) – w komplecie powinny być pajacyki (jednoczęściowe, zapinane na napy ubranko, które zazwyczaj pełni funkcję piżamy), body na długi lub krótki rękaw oraz skarpetki;
bawełnianą czapeczkę, którą personel szpitala zakłada maluchowi tuż po porodzie;
rożek niemowlęcy lub kocyk – to pierwsze sprawdza się zdecydowanie lepiej, ponieważ dziecko może być w nim ciasno (a przy tym bezpiecznie) otulone, podobnie jak w łonie mamy;
paczkę pieluch w rozmiarze 1 lub 0 – wybierając rozmiar, weź pod uwagę przewidywaną masę dziecka;
1–2 opakowania wilgotnych chusteczek, najlepiej zawierających jedynie wodę;
podkłady do przewijania;
5 pieluch tetrowych;
2 ręczniki kąpielowe;
poduszkę do karmienia;
smoczek – jeśli już wiesz, że będziesz go używać.
Pamiętaj, że skóra noworodka jest bardzo delikatna, dlatego wybieraj dla niego ubranka wykonane z wysokiej jakości bawełny. Przed spakowaniem do torby wypierz je w antyalergicznym proszku dla dzieci i wyprasuj. Pamiętaj, że w kwestii wyprawki do szpitala każda placówka medyczna może mieć odrębne wymagania – dlatego poznaj je, zanim rozpoczniesz pakowanie.
Sprawdź też, czym jest poród kleszczowy i jakie niesie ze sobą ryzyko.
Czego nie warto zabierać do szpitala do porodu?
Pakując walizkę do porodu, staraj się nie wkładać do niej zbędnych rzeczy. Nie musisz brać ze sobą laktatora, ponieważ oddziały położnicze są wyposażone w tego rodzaju sprzęt. Nie ma też potrzeby zabierania butelki do karmienia i mleka modyfikowanego – szpitale udostępniają świeżo upieczonym mamom jednorazowe buteleczki i małe porcje mleka. Mleko zabierz ze sobą tylko wtedy, gdy jesteś zdecydowana na konkretny rodzaj mieszanki i zależy Ci na tym, aby podawać ją od początku.
Co zabrać do szpitala na poród przez cesarskie cięcie?
Jeśli masz zaplanowane cięcie cesarskie, Twoja lista niezbędnych rzeczy dla mamy i dziecka będzie wyglądała niemal identycznie. Nie musisz jednak zabierać ze sobą koszuli do porodu, ponieważ przed operacją zostaniesz ubrana w specjalną szpitalną koszulę. Jeśli masz dłuższe włosy, zabierz ze sobą gumkę do włosów, ponieważ personel szpitala może poprosić Cię o ich związanie.
Dobrym pomysłem będzie również spakowanie herbatek pobudzających laktację, ponieważ po cesarskim cięciu rozpoczęcie karmienia może być utrudnione.
Kiedy zacząć pakować walizkę do szpitala?
Walizkę lub torbę do porodu najlepiej spakować ok. 4 tygodni przed planowanym terminem porodu i postawić ją w widocznym miejscu. Pamiętaj, że zgodnie z definicją WHO o donoszonej ciąży można mówić po skończonym 37. tygodniu, więc już 2 tygodnie przed wyznaczonym przez lekarza terminem mogą pojawić się skurcze porodowe. Dzięki wcześniejszym przygotowaniom nie będziesz już myśleć o pakowaniu walizki, tylko w pełni skoncentrujesz się na przebiegu akcji porodowej.
Dowiedz się też, jak pozbyć się rozstępów, które powstały w czasie ciąży!
Jeśli masz jeszcze wiele pytań do lekarza przed porodem lub chcesz mieć dostęp do ginekologa w ciągu 3 dni roboczych od umówienia wizyty, możesz kupić Polisę Zdrowie Welbi. To prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego ofertę możesz zamówić na Welbi. Już po opłaceniu pierwszej składki za wybrany pakiet będziesz mieć dostęp do konsultacji lekarskich i badań oraz innych usług medycznych, w zależności od tego, na który pakiet się zdecydujesz.
Zamów na Welbi ofertę i sprawdź, jak możesz skorzystać na kupieniu tego prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Co więcej, ochrona ubezpieczeniowa w ramach Twojej polisy może objąć również Twoje dziecko do 7 roku życia.
- M. Fraś i in., Styl życia kobiet w ciąży, „Hygeia Public Health” 2012, nr 47, s. 412–417.
- H. Baston, Podstawy położnictwa. Najważniejsze zagadnienia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Wrocław 2011.
- G. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, t. 1–2, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020.
- P. Simkin (red.), Udany poród, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2023.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.