Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
FitnessĆwiczenia 1 min.

Poznaj efekty ćwiczeń na trampolinie!

Sylwia Brodniewska

29.10.2021

Aktualizacja: 04.10.2022

Skakanie na trampolinie kojarzy się z dzieciństwem i beztroską zabawą na świeżym powietrzu. Od kilku lat coraz bardziej popularne stały się nowe rodzaje aktywności fizycznej. Jedną z nich jest jumping fitness, który pozwala na spalenie aż 1000 kcal podczas jednego treningu. Nie bez powodu wiele osób chce go trenować, aby schudnąć.


cwiczenia-na-trampolinie-co-daja-jakie-sa-efekty
pexels.com

Polecane

deska-plank-cwiczenie-jak-je-wykonywac-co-daje
Fitness
2 min.
Deska (plank) ćwiczenie - jak je wykonywać? Co daje?
27.07.2021
cwiczenia-na-miesnie-nog-jak-je-wzmocnic
Fitness
1 min.
Ćwiczenia na mięśnie nóg - jak je wzmocnić?
29.10.2021
trening-nog-cwiczenia-wzmacniajace-i-rozciagajace
Fitness
2 min.
Trening nóg - co trzeba o nim wiedzieć? Jak wykonywać?
28.10.2021
jakie-cwiczenia-sa-skuteczne-na-nietrzymanie-moczu
Fitness
1 min.
Jakie ćwiczenia są skuteczne na nietrzymanie moczu?
28.10.2021
Spis treści
 1. Na czym polegają ćwiczenia na trampolinie?
 2. Jak prawidłowo trenować na trampolinach?
 3. Ćwiczenia na trampolinie – efekty
 4. Przeciwwskazania do ćwiczeń na trampolinie

Na czym polegają ćwiczenia na trampolinie?

Do tej pory skoki na trampolinie kojarzyły się z dziecięcą zabawą, jednak od kilku lat rośnie popularność tego rodzaju treningu. Ten rodzaj aktywności fizycznej doskonale spala kalorie, a także wyzwala endorfiny, które uwalniają się pod wpływem szczęścia. Ćwiczenia na trampolinie należą do dziedziny cardio, ale są ciekawsze od biegania na bieżni czy jeździe na rowerku stacjonarnym. Polegają one na skakaniu w rytm muzyki, pozwalając spalić nawet do 1000 kcal podczas jednego godzinnego treningu. Gimnastyka na trampolinie wymaga od uczestników dobrej kondycji fizycznej, ponieważ tempo treningu jest bardzo szybkie. Jumping fitness to aktywność, która dostarcza niesamowitej energii, łącząc zabawę z profesjonalnym treningiem. W klubach fitness wykorzystuje się niewielkie jednoosobowe trampoliny, jednak wiele osób ma własne, na użytek domowy.

Trening na trampolinie pozwala na ćwiczenie wielu partii mięśni, w szczególności pośladków, ud, nóg, a także brzucha. Skakanie na trampolinie jest treningiem ogólnorozwojowym, poprawiającym sprawność i kondycję całego organizmu. Podczas jednego treningu wykonuje się ponad 5000 skoków, dzięki czemu utrata kilogramów jest szybka i zauważalna.

Polecamy

jak-sprawic-aby-cwiczenia-weszly-nam-w-nawyk-3-sprawdzone-sposoby
Fitness

Jak sprawić, aby ćwiczenia weszły ci w nawyk? 3 sprawdzone sposoby

Nawyk kojarzy się z regularnością, systematycznością, wpisaniem w naturalny rytm dnia. Jeśli robisz coś nawykowo, to nie musisz o tym pamiętać, dlatego tak ważne jest osadzenie nawyku w konkretnym kontekście. Dobre nawyki jednak nie tworzą się same – zanim staną się naturalną częścią twojego życia, trzeba je wyrobić i wypracować.

Redakcja27.08.2021

Jak prawidłowo trenować na trampolinach?

Przed przystąpieniem do właściwego treningu należy wykonać rozgrzewkę, która powinna trwać kilka minut. Technika wykonywania konkretnych pozycji jest bardzo ważna, ponieważ pozwala na zminimalizowanie pojawienia się kontuzji. Podczas podskoków kolana powinny być ugięte, a mięśnie brzucha napięte. Pierwszy trening powinien być umiarkowany i nie przekraczać kwadransa. Każdy następny warto wydłużać o kolejne minuty. Podczas jumping fitness można wykonywać:

 • pajacyki,

 • podskoki,

 • bieg z wysokim podnoszeniem kolan,

 • podskoki z wyciągnięciem ramion do przodu,

 • bieg z uderzaniem stopami o pośladki.

Każde z tych ćwiczeń wpływa na mięśnie nóg, sprawiając, że stają się szczuplejsze i bardziej wysmuklone. Odpowiednio dobrane pozycje pomagają również na brzuch, a także na wyszczuplenie talii. Przy regularnym treningu efekty są jeszcze bardziej widoczne. Domowa trampolina do ćwiczeń jest sposobem na to, aby móc ćwiczyć w dowolnym momencie. Aktywność fizyczna pozwala schudnąć z ud, a także zadbać o wygląd całego ciała, dlatego warto wybrać to, co się lubi. Trampolina do ćwiczeń jest sposobem na urozmaicenie innych treningów.

Ćwiczenia na trampolinie – efekty

Każdy ruch pozytywnie wpływa na zdrowie, poprawiając figurę oraz samopoczucie osoby trenującej. Ćwiczenia na trampolinie pomagają w wyrzeźbieniu pięknej sylwetki, w tym łydek. Efektem regularnych treningów są jędrniejsze pośladki, wyszczuplone ramiona oraz wzmocnione mięśnie nóg. Ten rodzaj ćwiczeń wpływa na stres, łagodząc napięcie i usuwając z organizmu toksyny. Skakanie na przykład na trampolinie ogrodowej zwiększa gibkość ciała, pozwalając wykonać nowe pozycje. Dzięki pozytywnym skojarzeniom pozwala się zrelaksować, obniżyć poziom stresu i niepokoju.

Efekty w postaci szczuplejszego ciała, chudszych ud czy bardziej umięśnionego brzucha są widoczne szybko, dlatego treningi na trampolinie poleca się tym, którzy się odchudzają. Zajęcia z jumping fitness sprawdzą się u osób, które chcą przyspieszyć przemianę materii, są znudzone obecnymi treningami i poszukują czegoś ciekawszego. Trampolina pozwala wykonywać ćwiczenia na kolana, łydki czy uda w inny sposób niż na większości zajęć w fitness klubie. Dodatkowo jest dobrym wstępem do wykonywania ćwiczeń równoważnych, które świetnie budują koordynację ruchową.

Przeciwwskazania do ćwiczeń na trampolinie

Niestety, ćwiczenia na trampolinach nie mogą być wykonywane przez wszystkich. Przed rozpoczęciem zajęć warto skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, że nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania tego rodzaju aktywności fizycznej. Kobiety w ciąży, a także karmiące piersią czy z problemami z miednicą nie powinny wykonywać tego rodzaju ćwiczeń, ponieważ może to być niebezpieczne dla ich zdrowia. Ponieważ te treningi są bardzo intensywne i szybko podnoszą puls, nie są one rekomendowane dla osób z nadciśnieniem tętniczym, problemami z krążeniem, a także po zawałach. Osoby, które mają jakiekolwiek problemy ze stawami, kręgosłupem, koordynacją ruchową czy urazami powinny wybrać mniej intensywny rodzaj ćwiczeń, dopasowany do swoich możliwości.

Źródła
 1. Trening korekcyjny dla osób pracujących w pozycji siedzącej, red. mgr Paweł Niewiadomy, dr n. o zdr. Katarzyna Szuścik-Niewiadomy, dr hab. n. o kult. fiz. Michał Kuszewski, Wiedza w praktyce, Katowice 2020, s. 59–69.
 2. https://www.dietox.uk/news/jumping-fitness (dostęp czerwiec 2021 r.).
 3. https://www.jumpingmalaysia.com/ (dostęp czerwiec 2021 r.).
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jazda-na-rowerze-co-daje-na-co-wplywa-w-czym-pomaga
Fitness
1 min.
Jazda na rowerze - co daje? Na co wpływa? W czym pomaga?
30.07.2021
termolezja-co-to-jest-jakie-sa-skutki-uboczne
Fitness
1 min.
Termolezja - co to jest? Jakie są skutki uboczne?
30.07.2021
rozgrzewka-nog-jak-powinna-wygladac-przed-treningiem
Fitness
1 min.
Rozgrzewka nóg - jak powinna wyglądać przed treningiem?
30.07.2021
rozgrzewka-dla-dzieci-jak-powinna-wygladac
Fitness
2 min.
Rozgrzewka dla dzieci - jak powinna wyglądać?
30.07.2021
Popularne w kategorii Fitness
ile-kalorii-ma-jajko-sadzone-na-twardo-na-miekko
Odżywianie
1 min.
Czy jajka są kaloryczne? Fakty i mity
19.05.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.