Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів

8 miesięcy temu

Czy trzustka boli? Jak rozpoznać zapalenie trzustki?

Od kilku miesięcy odczuwam napady umiarkowanego bólu w nadbrzuszu, nasilające się najczęściej po zjedzeniu posiłku. Do jakiego lekarza należy się zgłosić? Co może być przyczyną tych dolegliwości? Czy trzustka boli i może dawać takie objawy?

Odpowiedź

Wskazane dolegliwości mogą sugerować przewlekłe zapalenie trzustki, szczególnie jeśli chory spożywa alkohol, pali papierosy czy ma kamicę pęcherzyka żółciowego. Pojedynczy objaw w postaci dolegliwości bólowych w nadbrzuszu nie wystarczy jednak do postawienia rozpoznania. Warto zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który po przeprowadzeniu wstępnej diagnostyki ambulatoryjnej skieruje pacjenta na dalsze badania specjalistyczne. Konieczne będzie badanie fizykalne jamy brzusznej, badania laboratoryjne, USG i gastroskopia. Dopiero na tej podstawie lekarz będzie mógł podać przyczynę dolegliwości bólowych.

lek. Agnieszka Widera

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.