Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів

9 miesięcy temu

Co to znaczy „na czczo”?

Dostałam zalecenie od lekarza, aby w ramach przygotowania do zleconych badań być „na czczo”. Co to znaczy?

Odpowiedź

Określenie „na czczo” oznacza, że w punkcie pobrań stawiamy się na pusty żołądek, czyli nie jemy śniadania po zakończeniu nocnego wypoczynku. W niektórych przypadkach dodatkowo określa się, jak długi musi być czas bez jedzenia. Wtedy nie tylko trzeba pominąć poranny posiłek, ale także odpowiednio wcześnie zjeść kolację w dniu poprzedzającym pobranie. W przypadku wykonywania badań krwi można rano napić się wody bez żadnych dodatków. Ze względu na swoją specyfikę różne testy mogą wymagać odmiennego przygotowania, więc zawsze warto o to dopytać lekarza, który je zleca, lub sprawdzić informacje na stronie laboratorium.

Agnieszka Falborska

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.