account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
Zdrowie psychiczneZaburzenia psychiczne 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Delirium tremens – co to takiego i jak się objawia?

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian07.05.2024Aktualizacja: 07.05.2024

Delirium tremens – potocznie nazywane białą gorączką – to najgroźniejsza forma zaburzeń związanych z odstawieniem alkoholu. Stanowi ono realne zagrożenie dla życia, a śmiertelność wynosi 4%. Delirium tremens może pojawić się po długotrwałym spożywaniu alkoholu lub nagłym zaprzestaniu jego picia. Sprawdź, jakie są typowe objawy i przyczyny tego stanu oraz metody leczenia.


delirium tremens
Pixabay.com

Polecane

androfobia-lek-przed-mezczyznami-objawy-i-przyczyny
Zdrowie psychiczne
1 min.
Androfobia (lęk przed mężczyznami) - objawy i przyczyny
29.10.2021
autyzm-atypowy-co-to-objawy-leczenie
Zdrowie psychiczne
1 min.
Autyzm atypowy – przyczyny, objawy, terapia
28.07.2022
psychoterpia-humanistyczna-na-czym-polega
Zdrowie psychiczne
1 min.
Na czym polega psychoterapia humanistyczna?
29.07.2022
ziola-na-nerwice-jakie-sa-najskuteczniejsze
Zdrowie psychiczne
2 min.
Zioła na nerwicę - jakie są najskuteczniejsze?
30.10.2021
Spis treści
 1. Delirium tremens – co to takiego?
 2. Przyczyny delirium tremens
 3. Jakie są objawy delirium tremens?
 4. Diagnostyka i leczenie delirium tremens
 5. Profilaktyka delirium tremens

Delirium tremens – co to takiego?

Delirium tremens – zwane także białą gorączką lub majaczeniem alkoholowym – to stan, który dotyczy osób głęboko i długotrwale uzależnionych od alkoholu. Obejmuje on zaburzenia świadomości, iluzje, urojenia, kołatanie serca i drgawki, które pojawiają się na skutek nagłego odstawienia alkoholu lub zmniejszenia jego dotychczasowej dawki. Często występuje u osób, które nagle odstawiły używkę. 

Jest to najbardziej niebezpieczne stadium alkoholizmu, które może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych, w tym ryzyka śmierci. Szacuje się, że w takich przypadkach śmiertelność może wynosić nawet 4%. Dlatego osoby, które chcą zerwać z zaawansowanym nałogiem, powinny skorzystać z profesjonalnego wsparcia.

Czas trwania delirium tremens może się różnić w zależności od indywidualnych czynników, takich jak stopień uzależnienia od alkoholu czy ogólny stan zdrowia. W większości przypadków objawy powinny ustąpić w ciągu kilku dni, ale w niektórych przypadkach konieczna jest dłuższa hospitalizacja.

Przyczyny delirium tremens

Główną przyczyną delirium tremens jest długotrwałe spożywanie alkoholu w dużych ilościach, a następnie nagłe zaprzestanie picia. Wpływ alkoholu na organizm człowieka jest ogromny – ma on działanie hamujące na ośrodkowy układ nerwowy, a jego regularne spożywanie sprawia, że organizm adaptuje się do obecności alkoholu. Gdy substancja nagle znika, dochodzi do zaburzenia równowagi organizmu. 

Delirium tremens może być też związane z:

 • niedoborem neuroprzekaźników hamujących – GABA to neuroprzekaźnik, który hamuje aktywność mózgu. Uważa się, że u alkoholików w stanie delirium tremens dochodzi do niedoboru tych neuroprzekaźników, co prowadzi do lęku, majaczenia i innych objawów psychotycznych;

 • nagłym spadkiem poziomu alkoholu we krwi – u osób uzależnionych od alkoholu mózg przystosowuje się do ciągłej obecności alkoholu. Nagłe zaprzestanie picia powoduje gwałtowny spadek poziomu alkoholu we krwi, co może prowadzić do zaburzeń równowagi neuroprzekaźników w mózgu.

 • nadmierną aktywnością układu glutaminergicznego – glutaminian jest neuroprzekaźnikiem, który odgrywa ważną rolę w pobudzeniu mózgu. Uważa się, że u osób z delirium tremens dochodzi do nadmiernej aktywności układu glutaminergicznego, a w konsekwencji do pobudzenia, drżenia czy napadów padaczkowych.

Jakie są objawy delirium tremens?

Delirium tremens to stan, któremu towarzyszy zespół charakterystycznych objawów. Wśród nich są m.in.:

 • dezorientacja i splątanie umysłowe;

 • nadwrażliwość na bodźce środowiskowe;

 • drżenie rąk i całego ciała;

 • halucynacje wzrokowe, słuchowe lub dotykowe – z powodu tych urojeń delirium tremens nazywa się majaczeniem alkoholowym;

 • niepokój i pobudzenie psychoruchowe;

 • niedobór snu i utrata rytmu dobowego;

 • wahania nastroju, od depresji do euforii;

 • niewłaściwe zachowanie lub agresja;

 • zaburzenia autonomiczne, takie jak nadmierne pocenie się, przyspieszone bicie serca i wysokie ciśnienie krwi.

Wymienione symptomy mają też związek z działaniem substancji toksycznych w organizmie. Pamiętaj, że nadmierne spożycie napojów wysokoprocentowych prowadzi do zatrucia alkoholowego, które może dotyczyć także osób okazjonalnie nadużywających alkoholu.

Do najpoważniejszych powikłań delirium tremens należą: niewydolność oddechowa, niewydolność nerek, zaburzenia rytmu serca,stan padaczkowy, śpiączka, a w końcu też śmierć.

Diagnostyka i leczenie delirium tremens

Delirium tremens może być śmiertelne, zwłaszcza jeśli nie jest odpowiednio leczone. Dlatego tak ważne jest, aby osoby z objawami delirium tremens natychmiast szukały pomocy medycznej.

Diagnoza delirium tremens opiera się na obserwacji objawów i wywiadzie z pacjentem, jeśli oczywiście objawy pozwalają na logiczny kontakt. Lekarz może również przeprowadzić badania krwi i moczu, aby wykluczyć inne dolegliwości. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie tomografii komputerowej mózgu lub elektroencefalografii (EEG), czyli badania bioelektrycznej czynności mózgu.

Leczenie delirium tremens wymaga hospitalizacji i monitorowania parametrów życiowych pacjenta przez personel medyczny. Głównym celem leczenia jest złagodzenie objawów i zapobieganie powikłaniom. Pacjenci otrzymują leki przeciwlękowe i uspokajające, które pomagają w kontrolowaniu drżenia i lęki. Dodatkowo, stosuje się nawodnienie i suplementację elektrolitów.

Kolejnym krokiem do zdrowia jest terapia uzależnienia, która polega na oczyszczeniu organizmu z toksyn i kompleksowej psychoterapii. Są to etapy, w których alkoholicy uczestniczą dobrowolnie.

Wsparcie psychologiczne jest niezwykle ważne dla osób, które przeszły delirium tremens i chcą wrócić do zdrowia. Terapia poznawczo-behawioralna i grupowa mogą pomóc pacjentom w porzuceniu nałogu i unikaniu jego nawrotów. Dodatkowo, wsparcie rodzinne i przyjacielskie może znacznie przyspieszyć proces zdrowienia.

Profilaktyka delirium tremens

Najważniejszą formą profilaktyki delirium tremens jest unikanie nadużywania alkoholu. Osoby, które mają problemy z tą używką, powinny szukać pomocy medycznej i psychologicznej. Leczenie uzależnienia od alkoholu rozpoczyna się od dobrowolnej decyzji osoby uzależnionej, która potrafi przyznać, że jest alkoholikiem/alkoholiczką i jest świadoma negatywnego wpływu długotrwałego picia na swoje życie.

Terapię powinien poprzedzać detoks przeprowadzany w ośrodkach zamkniętych pod okiem specjalistów, którzy dbają o łagodzenie objawów zespołu odstawiennego.

Uzależnienie od alkoholu bardzo negatywnie wpływa na ogólny stan zdrowia, dlatego równolegle z rozpoczęciem terapii warto kompleksowo sprawdzić swój stan zdrowia. Jeśli chcesz mieć szybki dostęp do lekarzy i badań, dowiedz się, co zawiera oferta Polisy Zdrowie Welbi. Prywatna opieka medyczna w ramach wybranego pakietu zapewni Ci szybki dostęp do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, specjalistów i badań laboratoryjnych oraz obrazowych i innych usług medycznych.

Prywatna opieka medyczna, której ofertę można zamówić na Welbi, to m.in.:

 • konsultacje u lekarzy specjalistów bez skierowania (nawet 39 specjalistów w pakiecie OCHRONA GOLD),

 • dostęp do minimum 190 badań diagnostycznych,

 • wizyty u lekarzy bez kolejek – ze specjalistą skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych, a z lekarzem POZ w ciągu 1 dnia,

 • opiekę w placówkach na terenie całego kraju współpracujących z ubezpieczycielem (TU Zdrowie) – prawie 3500 placówek w 650 miastach Polski,

 • inne korzyści w zależności od pakietu.

Sprawdź, co możesz zyskać, wybierając pakiet Polisy Zdrowie Welbi. Ochrona ubezpieczeniowa działa niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Źródła
 1. W. Osiatyński, Alkoholizm. Grzech czy choroba?, Wydawnictwo Iskry, Warszawa 2022.
 2. J. Chodkiewicz, Uzależnienie od alkoholu, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2020.
 3. J. Chodkiewicz, Wybrane zagadnienia psychologii alkoholizmu, Wydawnictwo Difin, Warszawa 2013.
 4. S. Krupa, Delirium, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2023.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

agresja-jakie-sa-rodzaje-jak-ja-rozpoznac
Zdrowie psychiczne
2 min.
Agresja - jakie są rodzaje? Jak ją rozpoznać?
27.07.2021
sangwinik-kto-to-jest-jak-go-rozpoznac-cechy-osobowosci
Zdrowie psychiczne
2 min.
Sangwinik - kto to jest? Jak go rozpoznać? Cechy osobowości
28.10.2021
choleryk-kto-to-jest-jak-go-rozpoznac-i-z-nim-zyc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Choleryk - kto to jest? Jak go rozpoznać i z nim żyć?
28.10.2021
czlowiek-empatyczny-co-to-znaczy-czym-sie-cechuje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Kim jest człowiek empatyczny? Czemu służy empatia i czy można jej się nauczyć?
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
melisa-na-sen-czy-pomaga-na-bezsennosc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Melisa na bezsenność i inne dolegliwości
17.09.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.