Delirium tremens – co to takiego i jak się objawia?
Delirium tremens – potocznie nazywane białą gorączką – to najgroźniejsza forma zaburzeń związanych z odstawieniem alkoholu. Stanowi ono realne zagrożenie dla życia, a śmiertelność wynosi 4%. Delirium tremens może pojawić się po długotrwałym spożywaniu alkoholu lub nagłym zaprzestaniu jego picia. Sprawdź, jakie są typowe objawy i przyczyny tego stanu oraz metody leczenia.
Polecane
Delirium tremens – co to takiego?
Delirium tremens – zwane także białą gorączką lub majaczeniem alkoholowym – to stan, który dotyczy osób głęboko i długotrwale uzależnionych od alkoholu. Obejmuje on zaburzenia świadomości, iluzje, urojenia, kołatanie serca i drgawki, które pojawiają się na skutek nagłego odstawienia alkoholu lub zmniejszenia jego dotychczasowej dawki. Często występuje u osób, które nagle odstawiły używkę.
Jest to najbardziej niebezpieczne stadium alkoholizmu, które może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych, w tym ryzyka śmierci. Szacuje się, że w takich przypadkach śmiertelność może wynosić nawet 4%. Dlatego osoby, które chcą zerwać z zaawansowanym nałogiem, powinny skorzystać z profesjonalnego wsparcia.
Czas trwania delirium tremens może się różnić w zależności od indywidualnych czynników, takich jak stopień uzależnienia od alkoholu czy ogólny stan zdrowia. W większości przypadków objawy powinny ustąpić w ciągu kilku dni, ale w niektórych przypadkach konieczna jest dłuższa hospitalizacja.
Przyczyny delirium tremens
Główną przyczyną delirium tremens jest długotrwałe spożywanie alkoholu w dużych ilościach, a następnie nagłe zaprzestanie picia. Wpływ alkoholu na organizm człowieka jest ogromny – ma on działanie hamujące na ośrodkowy układ nerwowy, a jego regularne spożywanie sprawia, że organizm adaptuje się do obecności alkoholu. Gdy substancja nagle znika, dochodzi do zaburzenia równowagi organizmu.
Delirium tremens może być też związane z:
niedoborem neuroprzekaźników hamujących – GABA to neuroprzekaźnik, który hamuje aktywność mózgu. Uważa się, że u alkoholików w stanie delirium tremens dochodzi do niedoboru tych neuroprzekaźników, co prowadzi do lęku, majaczenia i innych objawów psychotycznych;
nagłym spadkiem poziomu alkoholu we krwi – u osób uzależnionych od alkoholu mózg przystosowuje się do ciągłej obecności alkoholu. Nagłe zaprzestanie picia powoduje gwałtowny spadek poziomu alkoholu we krwi, co może prowadzić do zaburzeń równowagi neuroprzekaźników w mózgu.
nadmierną aktywnością układu glutaminergicznego – glutaminian jest neuroprzekaźnikiem, który odgrywa ważną rolę w pobudzeniu mózgu. Uważa się, że u osób z delirium tremens dochodzi do nadmiernej aktywności układu glutaminergicznego, a w konsekwencji do pobudzenia, drżenia czy napadów padaczkowych.
Jakie są objawy delirium tremens?
Delirium tremens to stan, któremu towarzyszy zespół charakterystycznych objawów. Wśród nich są m.in.:
dezorientacja i splątanie umysłowe;
nadwrażliwość na bodźce środowiskowe;
drżenie rąk i całego ciała;
halucynacje wzrokowe, słuchowe lub dotykowe – z powodu tych urojeń delirium tremens nazywa się majaczeniem alkoholowym;
niepokój i pobudzenie psychoruchowe;
niedobór snu i utrata rytmu dobowego;
wahania nastroju, od depresji do euforii;
niewłaściwe zachowanie lub agresja;
zaburzenia autonomiczne, takie jak nadmierne pocenie się, przyspieszone bicie serca i wysokie ciśnienie krwi.
Wymienione symptomy mają też związek z działaniem substancji toksycznych w organizmie. Pamiętaj, że nadmierne spożycie napojów wysokoprocentowych prowadzi do zatrucia alkoholowego, które może dotyczyć także osób okazjonalnie nadużywających alkoholu.
Do najpoważniejszych powikłań delirium tremens należą: niewydolność oddechowa, niewydolność nerek, zaburzenia rytmu serca,stan padaczkowy, śpiączka, a w końcu też śmierć.
Sprawdź, czym jest depresja alkoholowa i jak należy radzić sobie z ich objawami.
Diagnostyka i leczenie delirium tremens
Delirium tremens może być śmiertelne, zwłaszcza jeśli nie jest odpowiednio leczone. Dlatego tak ważne jest, aby osoby z objawami delirium tremens natychmiast szukały pomocy medycznej.
Diagnoza delirium tremens opiera się na obserwacji objawów i wywiadzie z pacjentem, jeśli oczywiście objawy pozwalają na logiczny kontakt. Lekarz może również przeprowadzić badania krwi i moczu, aby wykluczyć inne dolegliwości. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie tomografii komputerowej mózgu lub elektroencefalografii (EEG), czyli badania bioelektrycznej czynności mózgu.
Leczenie delirium tremens wymaga hospitalizacji i monitorowania parametrów życiowych pacjenta przez personel medyczny. Głównym celem leczenia jest złagodzenie objawów i zapobieganie powikłaniom. Pacjenci otrzymują leki przeciwlękowe i uspokajające, które pomagają w kontrolowaniu drżenia i lęki. Dodatkowo, stosuje się nawodnienie i suplementację elektrolitów.
Kolejnym krokiem do zdrowia jest terapia uzależnienia, która polega na oczyszczeniu organizmu z toksyn i kompleksowej psychoterapii. Są to etapy, w których alkoholicy uczestniczą dobrowolnie.
Wsparcie psychologiczne jest niezwykle ważne dla osób, które przeszły delirium tremens i chcą wrócić do zdrowia. Terapia poznawczo-behawioralna i grupowa mogą pomóc pacjentom w porzuceniu nałogu i unikaniu jego nawrotów. Dodatkowo, wsparcie rodzinne i przyjacielskie może znacznie przyspieszyć proces zdrowienia.
Profilaktyka delirium tremens
Najważniejszą formą profilaktyki delirium tremens jest unikanie nadużywania alkoholu. Osoby, które mają problemy z tą używką, powinny szukać pomocy medycznej i psychologicznej. Leczenie uzależnienia od alkoholu rozpoczyna się od dobrowolnej decyzji osoby uzależnionej, która potrafi przyznać, że jest alkoholikiem/alkoholiczką i jest świadoma negatywnego wpływu długotrwałego picia na swoje życie.
Terapię powinien poprzedzać detoks przeprowadzany w ośrodkach zamkniętych pod okiem specjalistów, którzy dbają o łagodzenie objawów zespołu odstawiennego.
Uzależnienie od alkoholu bardzo negatywnie wpływa na ogólny stan zdrowia, dlatego równolegle z rozpoczęciem terapii warto kompleksowo sprawdzić swój stan zdrowia. Jeśli chcesz mieć szybki dostęp do lekarzy i badań, dowiedz się, co zawiera oferta Polisy Zdrowie Welbi. Prywatna opieka medyczna w ramach wybranego pakietu zapewni Ci szybki dostęp do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, specjalistów i badań laboratoryjnych oraz obrazowych i innych usług medycznych.
Prywatna opieka medyczna, której ofertę można zamówić na Welbi, to m.in.:
konsultacje u lekarzy specjalistów bez skierowania (nawet 39 specjalistów w pakiecie OCHRONA GOLD),
dostęp do minimum 190 badań diagnostycznych,
wizyty u lekarzy bez kolejek – ze specjalistą skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych, a z lekarzem POZ w ciągu 1 dnia,
opiekę w placówkach na terenie całego kraju współpracujących z ubezpieczycielem (TU Zdrowie) – prawie 3500 placówek w 650 miastach Polski,
inne korzyści w zależności od pakietu.
Sprawdź, co możesz zyskać, wybierając pakiet Polisy Zdrowie Welbi. Ochrona ubezpieczeniowa działa niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.
- W. Osiatyński, Alkoholizm. Grzech czy choroba?, Wydawnictwo Iskry, Warszawa 2022.
- J. Chodkiewicz, Uzależnienie od alkoholu, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2020.
- J. Chodkiewicz, Wybrane zagadnienia psychologii alkoholizmu, Wydawnictwo Difin, Warszawa 2013.
- S. Krupa, Delirium, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2023.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.