account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
Zdrowie psychiczneZaburzenia psychiczne 1 min.

Co to jest depresja alkoholowa i jak ją leczyć?

Katarzyna Piątkowska15.12.2023Aktualizacja: 27.02.2024

Spożywamy coraz więcej alkoholu. W efekcie wzrasta odsetek osób uzależnionych. Nadużywanie napojów wyskokowych niesie za sobą szereg negatywnych konsekwencji, wśród których wymienić możemy m.in. depresję alkoholową. Dowiedz się, czym się ona objawia i jak ją leczyć.


depresja-alkoholowa-przyczyny-objawy-leczenie
Pixabay.com

Polecane

talassofobia-co-to-jest-jak-ja-skutecznie-leczyc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Co to jest talassofobia? Jak rozpoznać jej główne objawy?
30.05.2022
autyzm-u-doroslych-objawy-diagnoza-leczenie
Zdrowie psychiczne
1 min.
Autyzm u dorosłych – jak się objawia i jak można sobie z nim radzić?
28.07.2022
gynofobia-lek-przed-kobietami-przyczyny-leczenie
Zdrowie psychiczne
2 min.
Gynofobia (lęk przed kobietami) - przyczyny, leczenie
04.11.2021
melisa-na-sen-czy-pomaga-na-bezsennosc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Melisa na bezsenność i inne dolegliwości
17.09.2021
Spis treści
 1. Co to jest depresja alkoholowa?
 2. Objawy depresji alkoholowej
 3. Przyczyny depresji alkoholowej
 4. Leczenie depresji alkoholowej
 5. Wsparcie pacjenta w depresji alkoholowej

Co to jest depresja alkoholowa?

Depresja i alkohol są ze sobą nierozerwalnie połączone. Zdarza się, że osoba zmagająca się z zaburzeniami nastroju sięga po alkohol jako po „lekarstwo”. Niekiedy się nawet od niego uzależnia. Znacznie częściej kolejność jest jednak odwrotna: depresja pojawia się w wyniku rozwoju zespołu zależności alkoholowej. W pierwszym przypadku mówimy o wtórnym alkoholizmie, w drugim mamy do czynienia z pierwotnym alkoholizmem i wtórną depresją. Niektóre źródła szacują, że nawet 90% przypadków depresji alkoholowej to wtórny skutek nadużywania alkoholu

Depresja alkoholowa może rozwinąć się na każdym etapie zespołu zależności alkoholowej, a więc w jednej z czterech faz: przedalkoholowej, ostrzegawczej, ostrej lub przewlekłej. Zdarza się także, że pojawia się jako wynik nagłego odstawienia alkoholu. 

Skuteczne leczenie depresji alkoholowej jest możliwe, wymaga jednak ogromnego zaangażowania i motywacji ze strony pacjenta. Trwa zwykle minimum kilka miesięcy, a w przypadku uporczywie nawracających stanów depresyjnych – nawet kilka lat.

Objawy depresji alkoholowej

Zaburzenie to łączy typowe symptomy depresji z objawami uzależnienia od alkoholu. Do najbardziej charakterystycznych należą:

 • przygnębienie, apatia, wyraźny spadek nastroju i energii;

 • obniżenie samooceny, poczucie winy;

 • spadek zainteresowania dotychczasową aktywnością, wycofanie z życia społecznego;

 • lęk, niekiedy urojenia lub halucynacje;

 • obniżenie sprawności intelektualnej;

 • problemy ze snem, zaburzenia łaknienia;

 • myśli/próby samobójcze. 

Depresja pojawiająca się w alkoholowym zespole abstynencyjnym charakteryzuje się dodatkowo takimi objawami somatycznymi jak drżenie, przyspieszone bicie serca, nadmierne pobudzenie czy bóle głowy. Przyczyny cięższego przebiegu zespołu abstynencyjnego oraz towarzyszącej mu depresji to przede wszystkim długi czas trwania uzależnienia i przyjmowanie dużych dawek alkoholu.

Szacuje się, że depresja alkoholowa częściej dotyka mężczyzn. Oni również częściej podejmują skuteczne próby samobójcze.

Przyczyny depresji alkoholowej

Alkohol jest jednym z najczęstszych czynników zwiększających ryzyko wystąpienia zaburzeń afektywnych, w tym depresji. Ma niekorzystny wpływ na tzw. chemię mózgu. Jego nadużywanie wiąże się ponadto z podwyższonym niepokojem, lękiem i napięciem.

W przypadku depresji alkoholowej pierwotnej obniżenie nastroju jest czynnikiem prowokującym rozwój zespołu zależności alkoholowej. Osoba zmagająca się z epizodami depresji sięga po alkohol, aby poprawić sobie samopoczucie, stłumić uczucie smutku, zredukować napięcie. Przynosi to chwilową ulgę, jednak na dłuższą metę pogłębia objawy zaburzeń nastroju. Powstaje błędne koło, które często prowadzi do uzależnienia.

Znacznie częściej występująca wtórna depresja alkoholowa jest następstwem zespołu zależności alkoholowej. Nadużywanie alkoholu generuje szereg czynników, które przyczyniają się do rozwoju zaburzeń nastroju. Należą do nich zmiany w biochemii mózgu, a także całego organizmu (np. niedobory witamin, prowadzące do ogólnego spadku kondycji czy zaburzeń hormonalnych). Destrukcyjne działanie mają również towarzyszące uzależnieniu stres, izolacja, poczucie wstydu i braku kontroli nad swoim życiem. 

Leczenie depresji alkoholowej

Jak długo trwa depresja alkoholowa? Niestety często tak długo, jak długo dotknięta nią osoba nadużywa napojów wyskokowych. Ponieważ alkohol jest silnym depresantem, w dłuższej perspektywie nasila objawy obniżenia nastroju, co z kolei prowadzi do prób poprawienia sobie samopoczucia kolejnym drinkiem. Trudno wyjść z takiej spirali. 

Depresja alkoholowa wymaga zwykle połączenia farmakoterapii z psychoterapią. Dodatkowo konieczne jest zaprzestanie spożywania alkoholu. Niekiedy niezbędnym krokiem okazuje się przymusowe leczenie osoby dotkniętej chorobą alkoholową, gdyż może ona wypierać problem i nie szukać samodzielnie pomocy.

Leczenie jest długotrwałe i często przykre dla pacjenta, wymaga więc od niego pełnego zaangażowania, ogromnej motywacji i determinacji. Leczenie farmakologiczne bywa szczególnie kłopotliwe, gdyż organizm osoby uzależnionej może źle reagować na leki, co obniża motywację do ich przyjmowania. Nieocenione jest wówczas wsparcie najbliższych, a także wdrożenie psychoterapii. Terapia jest metodą skuteczną i przynoszącą zwykle trwałą poprawę samopoczucia. 

Jeżeli epizod depresyjny pojawia się jako element alkoholowego zespołu abstynencyjnego, zazwyczaj trwa relatywnie krótko (3 tygodnie), ma łagodny przebieg i mija samoistnie. Zawsze jednak warto skorzystać z profesjonalnej pomocy, by zminimalizować ryzyko poważniejszych następstw (jak próby samobójcze). 

Wsparcie pacjenta w depresji alkoholowej

Choć dla skutecznej terapii, zarówno samego uzależnienia od alkoholu, jak i depresji alkoholowej, kluczowa jest motywacja chorego, ogromną rolę w procesie zdrowienia odgrywa wsparcie otoczenia

Jeżeli masz w swojej rodzinie lub wśród przyjaciół osobę zmagająca się z zespołem zależności alkoholowej powikłanej depresją, nie wahaj się pomóc. Podkreślaj sens leczenia, by podtrzymać motywację – to ona jest zwykle największym problemem podczas terapii. Okazuj zainteresowanie i wsparcie, pomóż znaleźć konstruktywne zajęcie, hobby. Liczy się każdy gest, najtrudniejsze bowiem w depresji alkoholowej jest bycie pozostawionym samemu sobie.

Źródła
 1. A. Klimkieiwcz, J. Klimkiewicz, A. Jakubczyk i in., Współwystępowanie uzależnienia od alkoholu z innymi zaburzeniami psychicznymi. cz.II, Patogeneza i leczenie, „Psychiatria Polska” 2015, t. 49, nr 2.
 2. J. Chodkiewicz, K. Gąsior (red.), Wybrane zagadnienia psychologii alkoholizmu, Wydawnictwo Difin, Warszawa 2013.
Author Katarzyna Piątkowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

sangwinik-kto-to-jest-jak-go-rozpoznac-cechy-osobowosci
Zdrowie psychiczne
2 min.
Sangwinik - kto to jest? Jak go rozpoznać? Cechy osobowości
28.10.2021
czlowiek-empatyczny-co-to-znaczy-czym-sie-cechuje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Kim jest człowiek empatyczny? Czemu służy empatia i czy można jej się nauczyć?
03.06.2022
zawisc-co-to-jest-jak-sobie-z-nia-poradzic
Zdrowie psychiczne
2 min.
Co to jest zawiść? Poznaj metody radzenia sobie z zawiścią ludzką
19.05.2021
lek-przed-ptakami-awizofobia-jakie-sa-przyczyny-i-objawy
Zdrowie psychiczne
2 min.
Lęk przed ptakami (awizofobia) - jakie są przyczyny i objawy?
30.07.2021
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
nienawisc-jak-poradzic-sobie-z-ta-emocja
Zdrowie psychiczne
1 min.
Skąd bierze się nienawiść i jak sobie z nią radzić?
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.