account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
Zdrowie psychiczneZaburzenia psychiczne 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Depresja w ciąży – czym się charakteryzuje i jak sobie z nią radzić?

Alicja Skibińskalek. Agnieszka Żędzian18.02.2023Aktualizacja: 18.10.2023

Ciąża to wyjątkowy, jednak nierzadko również trudny czas w życiu. Przyszła mama mierzy się z wieloma wyzwaniami, które mogą ją przerosnąć. Jeśli podejrzewasz u siebie depresję w ciąży, nie czekaj, tylko jak najszybciej zgłoś się po pomoc do specjalisty.


depresja-w-ciazy-objawy-jak-leczyc
pixabay.com

Polecane

talassofobia-co-to-jest-jak-ja-skutecznie-leczyc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Co to jest talassofobia? Jak rozpoznać jej główne objawy?
30.05.2022
autyzm-u-doroslych-objawy-diagnoza-leczenie
Zdrowie psychiczne
1 min.
Autyzm u dorosłych – jak się objawia i jak można sobie z nim radzić?
28.07.2022
gynofobia-lek-przed-kobietami-przyczyny-leczenie
Zdrowie psychiczne
2 min.
Gynofobia (lęk przed kobietami) - przyczyny, leczenie
04.11.2021
melisa-na-sen-czy-pomaga-na-bezsennosc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Melisa na bezsenność i inne dolegliwości
17.09.2021
Spis treści
 1. Na czym polega depresja?
 2. Psychologiczne aspekty ciąży
 3. Zaburzenia psychiczne w ciąży
 4. Depresja w ciąży – co należy o niej wiedzieć?
 5. Depresja w ciąży – jak leczyć?

Na czym polega depresja?

W ciągu ostatnich lat depresja zyskała niechlubny status choroby cywilizacyjnej, a także stała się jednym z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. Jeśli jesteś osobą, która przyszła na świat po 1975 roku, ryzyko, że na nią zapadniesz, jest dwukrotnie wyższe niż w przypadku Twoich dziadków. Według badań epidemiologicznych na depresję choruje ok. 17% ludzi, z czego większość to kobiety. W dodatku zapadają na nią coraz młodsze osoby – nierzadko nastolatki. Warto podkreślić, że skłonność do zaburzeń afektywnych bywa dziedziczna i częściej chorują na nie osoby, w których rodzinach już one występowały. Choć depresja jest klasyfikowana jako zaburzenie nastroju, w rzeczywistości nie jest to jedyna sfera funkcjonowania, która zmienia się i cierpi pod jej wpływem. Do jej objawów należą m.in.:

 • smutek, przygnębienie, rozpacz i poczucie beznadziei,

 • apatia,

 • lęk (zwłaszcza w przebiegu depresji lękowej),

 • chroniczne zmęczenie,

 • anhedonia, czyli niezdolność do przeżywania przyjemności i satysfakcji,

 • osłabienie zainteresowania i przyjemności związanych z czynnościami wykonywanymi w ciągu dnia (w tym również obojętność wobec dotychczasowych pasji),

 • znaczna zmiana wagi niespowodowana dietą,

 • bezsenność lub nadmierna potrzeba snu,

 • pobudzenie lub zahamowanie psychoruchowe,

 • nadmierne, nieuzasadnione poczucie winy i bezwartościowości,

 • trudności poznawcze, np. spadek zdolności myślenia i utrata koncentracji uwagi,

 • powracające myśli na temat śmierci i myśli samobójcze.

Depresja to poważna choroba, która wymaga specjalistycznego leczenia. Nie można bagatelizować jej objawów, ponieważ mogą one stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo.

Psychologiczne aspekty ciąży

Ciąża może być pięknym okresem w życiu przyszłej matki, jednak nie należy zapominać również o tym, że jest to stan bardzo wymagający dla ciała i psychiki. W organizmie zachodzi wtedy wiele dynamicznych zmian, m.in. w zakresie wydzielania hormonów, które mają wpływ zarówno na funkcjonowanie różnych narządów, jak i reakcje emocjonalne. Kobieta musi poradzić sobie z tym, jak zmienia się jej ciało, a także z nowym sposobem, w jaki postrzega ją otoczenie. Zdarza się, że czuje, iż straciła samą siebie i swoje dotychczasowe życie, a w zamian została zredukowana do roli mamy. Warto przy tym pamiętać, że nie każda ciąża jest chciana i planowana, co również wywołuje trudne emocje. Do tego wszystkiego może dojść strach przed porodem i połogiem, a także niepokój związany z nową rolą i nadchodzącymi nieodwracalnymi zmianami w życiu.

Jednocześnie wzorce kulturowe nie przewidują dla przyszłej matki innych emocji niż szczęście, spełnienie i radosne oczekiwanie. Ciąża często bywa idealizowana, przez co zachodzące w nią kobiety nie zawsze mają możliwość przygotowania się na to, co rzeczywiście je czeka. Co ciekawe, według badań aż 90% kobiet przeżywa swoje macierzyństwo inaczej, niż oczekiwały. Niestety rozdźwięk pomiędzy wyobrażeniami a rzeczywistością połączony z brakiem możliwości swobodnego wyrażania emocji mogą przyczynić się do kryzysu psychicznego.

Aby zadbać o swój dobrostan, pobierz aplikację Welbi i skorzystaj z programu MindSpace, który pozwala skupić się przez sześć tygodni na swoim zdrowiu psychicznym, co tydzień na innym jego aspekcie.

Zaburzenia psychiczne w ciąży

Ciąża to czas, w którym zmysły stają się bardzo wyczulone. Chyba każdy zna co najmniej jedną historię o dziwnych zachciankach i połączeniach smakowych preferowanych przez przyszłą matkę. Zmieniony stan wiąże się też z dużym natężeniem emocji. Nic dziwnego, że część ciężarnych doświadcza różnego rodzaju trudności, a nawet zaburzeń psychicznych. Największe ryzyko dotyczy osób, które już wcześniej na nie chorowały. Szczególnie niebezpieczna jest sytuacja, w której kobieta z uwagi na ciążę odstawia wcześniej przyjmowane leki psychiatryczne. Taki krok może wyzwolić u niej kolejny epizod choroby.

W tej grupie społecznej szczególnie często zdarzają się zaburzenia afektywne (w tym depresja), zaburzenia lękowe i nerwice. Znane jest także zjawisko pregoreksji, czyli zaburzeń odżywiania w ciąży, związane z silnym lękiem przed zmianami w wyglądzie i funkcjonowaniu ciała.

Depresja w ciąży – co należy o niej wiedzieć?

Najczęściej występującym zaburzeniem psychicznym w ciąży jest depresja. Szacuje się, że dotyka ona ok. 10–25% kobiet w tym stanie. Niestety wiele przyszłych matek nie decyduje się na jej leczenie. Badania przeprowadzone w ramach programu Motherisk w Toronto dowiodły, że ciężarne cierpiące na depresję lub zaburzenia lękowe mają tendencję do niedoceniania negatywnych konsekwencji wynikających z braku leczenia oraz do przeceniania ryzyka przyjmowania środków farmakologicznych. Tymczasem nieleczona depresja w ciąży zwiększa prawdopodobieństwo poronienia, przedwczesnego porodu, niskiej masy urodzeniowej dziecka, zaburzeń jego rozwoju, a także wystąpieniadepresji poporodowej. Dodatkowo ciężarne z depresją mniej o siebie dbają, gorzej współpracują z lekarzami i częściej zażywają alkohol i inne substancje psychoaktywne oraz palą papierosy. Skutkami nieleczonej depresji w ciąży mogą być również niechęć do dziecka po jego urodzeniu, próby wywołania poronienia oraz myśli i próby samobójcze.

Depresja w ciąży – jak leczyć?

Podobnie jak w przypadku wszystkich innych zaburzeń nastroju, depresja w ciąży wymaga specjalistycznej pomocy lekarza lub/i psychoterapeuty. Pomocne mogą okazać się takie metody jak psychoterapia indywidualna oraz uczestnictwo w spotkaniach grupy wsparcia. Farmakoterapia w ciąży jest wyjątkowo utrudniona, ponieważ leki często nie są bezpieczne dla płodu. Jednak jeśli zajdzie taka potrzeba, psychiatra w porozumieniu z ginekologiem powinien dobrać takie środki, w przypadku których ryzyko będzie minimalne.

Źródła
 1. A. Augustynek, Psychopatologia człowieka dorosłego, Difin, Warszawa 2015.
 2. I. Koszewska, O depresji w ciąży i po porodzie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.
 3. M. Seligman, E. Walker, D. Rosenhan, Psychopatologia, tłum. J. Gilewicz, A. Wojciechowski, Zysk i S-ka, Poznań 2001.
Author Alicja Skibińska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

sangwinik-kto-to-jest-jak-go-rozpoznac-cechy-osobowosci
Zdrowie psychiczne
2 min.
Sangwinik - kto to jest? Jak go rozpoznać? Cechy osobowości
28.10.2021
lek-przed-ptakami-awizofobia-jakie-sa-przyczyny-i-objawy
Zdrowie psychiczne
2 min.
Lęk przed ptakami (awizofobia) - jakie są przyczyny i objawy?
30.07.2021
zawisc-co-to-jest-jak-sobie-z-nia-poradzic
Zdrowie psychiczne
2 min.
Co to jest zawiść? Poznaj metody radzenia sobie z zawiścią ludzką
19.05.2021
czlowiek-empatyczny-co-to-znaczy-czym-sie-cechuje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Kim jest człowiek empatyczny? Czemu służy empatia i czy można jej się nauczyć?
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
ciaza-o-co-warto-zapytac-ginekologa
Zdrowie
1 min.
Ciąża – o co zapytać ginekologa? Kiedy warto skorzystać z teleporady
19.08.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.