account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
OdżywianiePorady 1 min.

Co warto wiedzieć o diastemie? Jak wygląda, kiedy i jak ją leczyć?

Agata Oleszkiewicz27.10.2023Aktualizacja: 30.10.2023

Diastema u dzieci stanowi najczęściej efekt wyrzynania się zębów i nie powinna wzbudzać niepokoju, bo zanika samoistnie. U dorosłych jednak bywa spowodowana zespołem różnorodnych czynników i warto poddać ją leczeniu, gdyż może wpływać na zgryz. Sprawdź, czym jest i jak wygląda diastema oraz kiedy ją leczyć!


diastema-jak-wyglada-jake-leczyc
Adobe Stock

Polecane

przewlekle-zmeczenie-kiedy-skonsultowac-sie-z-lekarzem
Telemedycyna
1 min.
Przewlekłe zmęczenie – kiedy skonsultować się z lekarzem?
18.11.2021
chore-dziecko-na-wakacjach-gdzie-szukac-pomocy
Telemedycyna
1 min.
Chore dziecko na wakacjach – gdzie szukać pomocy
27.08.2021
skierowanie-na-badania-w-trakcie-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Czy mogę uzyskać skierowanie na badania w trakcie teleporady?
03.12.2021
gdzie-leczyc-wypadanie-włosow-do-jakiego-specjalisty-sie-udac
Telemedycyna
1 min.
Gdzie leczyć wypadanie włosów – podpowiadamy, do jakiego specjalisty się udać
12.11.2021
Spis treści
  1. Co to jest diastema?
  2. Jak wygląda diastema?
  3. Diastema – leczenie
  4. Odbudowa zachowawcza
  5. Protetyczne leczenie diastemy
  6. Leczenie ortodontyczne diastemy
  7. Leczenie chirurgiczne diastemy
  8. Diastema a moda

Co to jest diastema?

Diastema to specjalistyczne określenie na przestrzeń znajdującą się w linii pośrodkowej, występującej w górnym łuku zębów. Oznacza odstęp zwykle pomiędzy centralnymi siekaczami (jedynkami). Diastema stanowi nieprawidłowość w położeniu zębów i najczęściej dotyczy dzieci i seniorów.

Ze względu na to, że rozsunięcie się zębów może mieć różne pochodzenie, diastemę dzieli się na:

  • fizjologiczną, spowodowaną wyrzynaniem się zębów, która po zakończeniu procesu wzrostu zębów zanika samoistnie (diastema u dzieci stanowi naturalny etap rozwoju i nie powinna wzbudzać niepokoju, choć nierzadko może stanowić defekt estetyczny);

  • prawdziwą i rzekomą – ich występowanie nie ma związku z procesami fizjologicznymi, a łączy się z anomaliami różnego pochodzenia (np. genetycznymi, pourazowymi, związanymi z prowadzonym leczeniem ortodontycznym, chorobami uzębienia, w tym obciążającymi ząb mądrości), powodującymi m.in. niski przyczep wędzidełka wargi górnej, zaburzenie równowagi mięśni okrężnych ust czy języka, problemy z ustawieniem zębów.

Jak wygląda diastema?

Ze względu na ustawienie zębów, pomiędzy którymi powstaje diastema, wyróżnia się jej 3 postacie, w tym:

  • diastemę zbieżną – polega na odchyleniu korzeni przy jednoczesnym zbliżeniu koron;

  • diastemę rozbieżną – stanowi odchylenie koron od siebie a zbliżenie korzeni;

  • diastemę równoległą – jej istotą jest równoległe ustawienie zębów względem siebie.

Co ciekawe, diastema może także występować między innymi zębami niż jedynki. Zdarza się, że diastema znajduje się pomiędzy siekaczami bocznymi i kłami czy siekaczami przyśrodkowymi i bocznymi. Rzadko obejmuje jednak zęby trzonowe. Diastema może mieć charakter obustronny.

Diastema – leczenie

W zależności od wielkości szpary międzyzębowej, a także przyczyny problemu proponuje się różne metody leczenia. Może odbywać się ono na drodze odbudowy zachowawczej (zalepianie ubytku materiałem kompozytowym) lub protetycznej bądź leczenia ortodontycznego oraz chirurgicznego. Każda z metod może być prowadzone samodzielnie, jednak niekiedy terapia wymaga łączenia kilku różnych procedur.

Odbudowa zachowawcza

Jedną z powszechnych metod leczenia diastemy jest stosowanie materiałów kompozytowych, służących do odbudowywania ubytków. To szybki sposób na wypełnienie diastemy. Zabieg ma głównie charakter estetyczny, dlatego jego przeprowadzenie wykonywane jest najczęściej w przypadku braku innych nieprawidłowości w obrębie zębów, np. związanych ze zgryzem.

Leczenie diastemy kompozytowo przynosi najbardziej zadowalające efekty, kiedy szpara jest niewielka. Wówczas diastema może zostać wypełniona w 100%. Jeśli jednak Twoja diastema jest wyraźnie większa, po zastosowaniu kompozytu przestrzeń międzyzębowa może zostać niewypełniona całkowicie. Miejsce pozostałej przestrzeni nazywane jest tzw. czarnym trójkątem.

Trwałość kompozytu nie jest stała i zwykle w ciągu kilku lat od zabiegu diastema wymaga powtórzenia odbudowy. Mimo to kompozyty to ciekawa i skuteczna metoda na piękny uśmiech.

Protetyczne leczenie diastemy

Licówki i inne wypełnienia protetyczne, np. korony, stanowią trwałe rozwiązanie, a wskazaniem do ich zastosowania są przede wszystkim zęby zniszczone, z przebarwieniami lub z dużymi wypełnieniami. Licówki mogą stanowić alternatywę dla odbudowy zachowawczej, choć ich nałożenie wymaga kilku wizyt w gabinecie w przeciwieństwie do zabiegu z użyciem kompozytów, który przeprowadza się podczas jednego spotkania.

Leczenie ortodontyczne diastemy

Leczenie ortodontyczne obejmuje dwa rodzaje terapii, w tym wspomagające. Ma ono na celu wyeliminowanie nieprawidłowych nawyków mięśniowych w obrębie warg, policzków oraz języka. To niezbędny etap, zwłaszcza przed przystąpieniem do zamykania diastemy aparatem ortodontycznym, stanowiącym właściwą, dominującą technikę ortodontyczną.

W zależności od tego, jak duża jest diastema i jaki ma charakter (zbieżny, rozbieżny, równoległy), stosuje się aparaty stałe lub zdejmowane. Zdejmowane modele zwykle sprawdzają się przy niedużej diastemie, np. nie większej niż 3 mm, kiedy zęby znajdują się w prawidłowym położeniu. Mechaniczne kompozyty aparatów odpowiedzialne za ruch zębów powodują zamknięcie przestrzeni. Ruchomy aparat na diastemę najczęściej jest stosowany, aby wywołać dośrodkowy ruch koron lub podniebienne przechylenie koron. Aparatów ruchomych nie stosuje się na diastemę równoległą, kiedy to konieczne jest przemieszczenie także korzeni zębów.

Zamknięta diastema, zwłaszcza technikami ortodontycznymi, ma tendencję do nawrotów, dlatego wymagane jest zastosowanie dodatkowych zabiegów. Zaleca się m.in. zainstalowanie stałych retainerów – aparatów retencyjnych, utrwalających efekty leczenia ortodontycznego.

Leczenie chirurgiczne diastemy

Leczenie chirurgiczne obejmuje przede wszystkim zabiegi w obrębie wędzidełka wargi górnej. W zakres możliwości wchodzą m.in.:

  • frenulotomia, czyli podcięcie, wskazana najczęściej w przypadku cienkich wędzidełek;

  • frenulektomia, tzn. wycięcie, wskazana przy nisko położonych i sprężystych wędzidełkach;

  • frenuloplastyka, tj. plastyka wędzidełka, wskazana do szerokich i zwłókniałych wędzidełek.

Zdarza się, że w leczeniu diastemy wykonuje się inne zabiegi chirurgiczne dotyczące jamy ustnej. Przykładowo jeśli redukcja napięcia języka naciskającego na zęby metodami zachowawczymi nie jest wystarczająca, język jest zbyt duży bądź pomimo leczenia diastema nawraca, może być zaproponowane częściowe wycięcie języka. Dobór techniki operacji chirurgicznej uwarunkowany jest skalą problemu oraz jego przyczyną.

Diastema a moda

Mimo że diastema uznawana jest za nieprawidłowość w położeniu zębów, wpływa również na estetykę uśmiechu. Opinie co do atrakcyjności przestrzeni bywają podzielone. Niekiedy diastema stanowi powód do kompleksów, a czasem jest atrybutem urody, zwłaszcza u kobiet.

Źródła
  1. Z. Filkiewicz, A. Dudzińska-Filkiewicz, Zamknięcie trem zębowych za pomocą licówek porcelanowych – opis przypadku, „Magazyn Stomatologiczny” 2012, nr 4.
  2. J. Kunert, Diastema – defekt czy efektowny detal?, „Stomatologia po Dyplomie” 2017, nr 12.
  3. M. Piskórz i in., Diagnostyka obrazowa diastemy – opis przypadków, „Ortodoncja w Praktyce” 2018, nr 3.
  4. M. Peruga, Przegląd etiologii diastem i trem – doświadczenia własne, „Clinical Orthodontics” 2017, nr 4.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

sprawdzony-przepis-na-chrupiace-gofry-fit
Odżywianie
2 min.
Przepis na gofry fit – jak zrobić pyszny i zdrowy posiłek w kilku wersjach?
19.05.2021
syrop-z-bialego-bzu-na-co-pomaga-jak-zrobic
Odżywianie
1 min.
Jak przygotować syrop z białego bzu i kiedy warto go stosować?
17.09.2021
woda-z-imbirem-jak-przygotowac-jakie-daje-efekty
Odżywianie
1 min.
Woda z imbirem – przepis na napój wspomagający zdrowie i odchudzanie
19.05.2021
sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
afta-w-gardle-jakie-sa-objawy-jak-wyglada-leczenie
Zdrowie
2 min.
Afta w gardle - jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.