account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieSkładniki odżywcze 1 min.

Dozwolone i zakazane produkty w czasie diety dr Budwig

Klaudia Gaicka19.02.2024Aktualizacja: 19.02.2024

Dieta dr Budwig pomaga zmienić złe nawyki żywieniowe i wspomaga leczenie chorób przewlekłych. Choć na pierwszy rzut oka bardzo przypomina dietę śródziemnomorską, odróżnia ją od niej wiele elementów. Oprócz wskazań, co jeść, nie brakuje także produktów zakazanych. Dowiedz się, czym jest dieta dr Budwig!


dieta-dr-budwig-na-co-pomaga-co-mozna-jesc
Pixabay.com

Polecane

kurkuma-na-stawy-jak-nalezy-ja-stosowac
Odżywianie
1 min.
Kurkuma na stawy – dlaczego i w jaki sposób ją stosować?
14.05.2021
bulka-grahamka-jakie-ma-wartosci-odzywcze-i-sklad
Odżywianie
1 min.
Bułka grahamka - jakie ma wartości odżywcze i skład?
21.01.2022
nalewka-z-aloesu-zastosowanie-i-wlasciwosci
Odżywianie
1 min.
Nalewka z aloesu – zastosowanie i właściwości
19.05.2021
woda-oligocenska-jakie-ma-wlasciwosci
Odżywianie
1 min.
Co to jest woda oligoceńska? Poznaj jej pochodzenie i właściwości
19.05.2021
Spis treści
  1. Czym charakteryzuje się dieta dr Budwig?
  2. Kiedy stosuje się dietę dr Budwig?
  3. Co można jeść i pić w czasie diety dr Budwig?
  4. Czego należy unikać podczas diety dr Budwig?

Czym charakteryzuje się dieta dr Budwig?

Dr Johanna Budwig była chemiczką, aptekarką i fizyczką z Niemiec. Jako jedna z pierwszych opisała zbawienny wpływ nienasyconych kwasów tłuszczowych na zdrowie i życie człowieka. Szczególną rolę przypisała kwasom tłuszczowych omega-3, na których między innymi oparta jest jej dieta.

Dieta dr Budwig dzieli kwasy tłuszczowe na nienasycone i nasycone. Taki podział umożliwia łatwiejsze rozpoznanie poszczególnych składników jadłospisu, dzięki czemu możesz zadbać o odpowiedni stosunek substancji w organizmie.

Dieta, która powstała pod nazwiskiem dr Budwig, okazała się bardzo zbliżona do innej zdrowej diety – diety śródziemnomorskiej. Dodatkowo zasady diety dr Budwig znajdują odzwierciedlenie w piramidzie żywienia. Wśród składników tego jadłospisu znajdziemy mnóstwo antyoksydantów i kwasów omega-3. Jest w niej także dużo błonnika, który usprawnia trawienie, oraz węglowodanów złożonych, czyli takich, które pochodzą m.in. z produktów pełnoziarnistych, owoców, warzyw i roślin strączkowych.

Kiedy stosuje się dietę dr Budwig?

Kiedyś dieta dr Budwig testowana była w terapii chorych na nowotwory. Na dalszym etapie stosowano ją także u pacjentów cierpiących z powodu stwardnienia rozsianego oraz chorób o podłożu zapalnym. Mowa tutaj między innymi o reumatoidalnym zapaleniu stawów.

Badania nad zastosowaniem diety dr Budwig wśród pacjentów wykazały bardzo dobre efekty. Autorka jadłospisu nie wiedziała jednak, który z elementów diety przyniósł najlepsze rezultaty. Dziś, po ponad 70 latach od odkrycia tego specyficznego jadłospisu, dietę stosuje się przy znacznie szerszym spektrum profilaktyki, dolegliwości i chorób. Skuteczność diety została udowodniona w wielu badaniach dotyczących terapii przewlekłych, a także cieszy się powodzeniem wśród sportowców.

Co można jeść i pić w czasie diety dr Budwig?

Dieta dr Budwig składa się z kilku etapów. Na pierwszym etapie, Twoimi jedynymi źródłami tłuszczu powinny być olej lniany i ryby. Produkty te bogate są w cenne kwasy omega-3. Tłuszcze innego rodzaju, np. nasycone tłuszcze zwierzęce, nie są w tym czasie wskazane. Etap ten ma na celu wypełnić Twoje tkanki zdrowymi kwasami.

W czasie tego etapu olej lniany powinno się spożywać w połączeniu z chudym, białym serem. Łącząc te produkty, uzyskasz zdrową pastę, do której możesz dodać także odrobinę kefiru lub jogurtu z niską zawartością tłuszczu. Dzięki stworzonej w ten sposób formule składniki odżywcze lepiej się przyswoją.

Jadłospis autorstwa Johanny Budwig zakłada spożywanie od 2 do 6 łyżek stołowych oleju lnianego każdego dnia. Przy czym dawki od 4 do 6 uważane są już za lecznicze, a nie jedynie profilaktyczne. Dodatkowo powinno się łączyć olej z chudym białym serem w ilości 1250 g.

Aby w diecie było dużo błonnika, konieczne jest codzienne jedzeniu kilku łyżek zmielonego siemienia lnianego. Najlepsze będzie to, które zmielisz samodzielnie, bezpośrednio przed zjedzeniem. Oprócz błonnika jest w nim mnóstwo białka, przeciwutleniaczy, minerałów i witamin. Ten składnik wykorzystać możesz również jako dodatek do pasty z oleju i twarogu. Tak przygotowana pasta może być wykorzystana także w trakcie trwania diety białej.

Innym ważnym elementem diety dr Budwig są mleczne produkty fermentowane. Składniki, takie jak mleko, maślanka czy kefir, są łatwo dostępne. Znajdziesz w nich mnóstwo białka oraz minerały, takie jak wapń, fosfor czy potas.

Czego należy unikać podczas diety dr Budwig?

Zwolennicy kuchni według dr Budwig preferują produkty z ekologicznych upraw. Ma to związek przede wszystkim z ich składem. Bardzo często mają one mniej sztucznych dodatków niż ich odpowiedniki nieoznaczone specjalną etykietą.

Dieta dr Budwig, podobnie jak dieta dr Dąbrowskiej czy dieta wegańska, nie mogłaby się obyć bez dokładnego określenia pokarmów zakazanych. Unikaj wysoko przetworzonych produktów, które są niezdrowe, a wręcz szkodliwe. Dodatkowo zrezygnuj z cukru, pszennego pieczywa, tłustego nabiału, jaj oraz potraw smażonych.

Źródła
  1. U. Strunz, A. Jopp, Cała prawda o tłuszczach. Zdrowie i długowieczność dzięki kwasom omega-3, Vital, Białystok 2017.
  2. M. Black, N. Newidea, Które diety naprawdę działają? Prawdziwe historie, wnioski, opinie, porady..., Ale Historie!, Warszawa 2015.
  3. M. Gałęcka, Dieta w chorobach autoimmunologicznych. Co jeść, by czuć się lepiej?, PZWL, Warszawa 2017.
Author Klaudia Gaicka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

sprawdzony-przepis-na-chrupiace-gofry-fit
Odżywianie
2 min.
Przepis na gofry fit – jak zrobić pyszny i zdrowy posiłek w kilku wersjach?
19.05.2021
syrop-z-bialego-bzu-na-co-pomaga-jak-zrobic
Odżywianie
1 min.
Jak przygotować syrop z białego bzu i kiedy warto go stosować?
17.09.2021
woda-z-imbirem-jak-przygotowac-jakie-daje-efekty
Odżywianie
1 min.
Woda z imbirem – przepis na napój wspomagający zdrowie i odchudzanie
19.05.2021
sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
zoltko-co-zawiera-ile-wazy-ile-ma-kalorii
Odżywianie
2 min.
Żółtko kurze – co warto o nim wiedzieć?
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.