account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieProfilaktyka 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

DMSO – co to takiego? Korzyści i bezpieczeństwo

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian07.05.2024Aktualizacja: 07.05.2024

DMSO – czyli dimetylosulfotlenek – jest związkiem organicznym zawierającym siarkę, który zdobył popularność wśród zwolenników medycyny alternatywnej. Według nich, ten naturalny lek ma szerokie spektrum działania: od łagodzenia bólu, przez gojenie ran, aż po wspieranie leczenia zwyrodnienia stawów. Zanim sięgniesz po ten środek, poznaj jego właściwości, przeciwwskazania i działania niepożądane i pamiętaj, że jego stosowanie nie zastąpi leczenia przyczynowego zaleconego przez lekarza.


dmso-korzysci-bezpieczenstwo
Unsplash.com

Polecane

jakie-jest-polozenie-serca-w-klatce-piersiowej
Zdrowie
2 min.
Jakie jest położenie serca w klatce piersiowej?
31.10.2021
wszy-skad-sie-biora-wyglad-objawy
Zdrowie
1 min.
Wszy – skąd się biorą, jak wyglądają i jak się nimi zarazić?
31.05.2022
zab-madrosci-kiedy-i-jak-dlugo-rosnie
Zdrowie
1 min.
Ząb mądrości – czy trzeba go usuwać? Objawy i powikłania
19.05.2021
przeciwciala-czym-sa-co-je-wytwarza
Zdrowie
2 min.
Przeciwciała - czym są? Co je wytwarza?
31.10.2021
Spis treści
  1. Czym jest i jak działa DMSO?
  2. Właściwości DMSO
  3. Zastosowanie DMSO
  4. Jak stosować DMSO?
  5. Skutki uboczne DMSO i przeciwwskazania do jego stosowania 

Czym jest i jak działa DMSO?

DMSO – czyli dimetylosulfotlenek – to organiczny związek chemiczny o wzorze (CH3)2SO. Jest bezbarwną, bezwonna cieczą o silnym higroskopijnym charakterze, co oznacza, że ​​łatwo pochłania wodę z otoczenia. Ten naturalny środek znajduje zastosowanie w trzech kierunkach:

  1. Medycyna – DMSO jest stosowane w leczeniu śródmiąższowego zapalenia pęcherza moczowego. Znalazł też zastosowanie w transplantologii, do ochrony organów przeznaczonych do przeszczepu. Środek wykorzystywany jest zarówno w medycynie konwencjonalnej, jak i alternatywnej;

  2. Badania biomedyczne – DMSO jest powszechnie stosowane w badaniach biomedycznych do rozpuszczania substancji i przenoszenia ich przez błony komórkowe;

  3. Przemysł – DMSO jest stosowane w różnych gałęziach przemysłu, m.in. w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym i tekstylnym.

Dimetylosulfotlenek (DMSO) został odkryty w 1866 roku przez rosyjskiego chemika Aleksandra Zajcewa. Badacz opracował metodę syntezy DMSO z kwasu metylosiarkowego i metanolu. Początkowo DMSO nie wzbudzało większego zainteresowania, ale w latach 40. XX wieku rozpoczęto badania nad potencjalnymi zastosowaniami tego środka w medycynie. Badania wykazały, że ten naturalny związek siarki ma właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, przeciwwirusowe oraz przeciwgrzybicze. Ponadto wspomaga procesy gojenia ran, pobudza układ immunologiczny oraz może łagodzić ból. Łatwo przenika przez błony biologiczne, co umożliwia jego działanie wewnątrz organizmu.

Właściwości DMSO

DMSO ma wiele charakterystycznych właściwości chemicznych, którym zawdzięcza swoją skuteczność. Jest silnym rozpuszczalnikiem, który dobrze miesza się zarówno z wodą, jak i z większością organicznych rozpuszczalników. Ponadto może łatwo przenikać przez błony komórkowe, co czyni go użytecznym narzędziem w badaniach biomedycznych. Wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, a oprócz tego może chronić komórki przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. 

DMSO znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, ale również w przemyśle chemicznym i farmaceutycznym.

Zastosowanie DMSO

Zastosowanie DMSO w medycynie jest przedmiotem wielu badań. DMSO może być potencjalnie stosowane w:

  • Leczeniu bólu – DMSO może łagodzić ból mięśni i stawów, ból pourazowy czy ból neuropatyczny;

  • Gojeniu ran – dimetylosulfotlenek może przyspieszać procesy gojenia ran i usprawniać regenerację tkanek;

  • Wspomaganiu terapii przeciwnowotworowej – w niektórych badaniach laboratoryjnych i klinicznych, DMSO wykazało pewne działanie przeciwnowotworowe (np. w przypadku znamion o charakterze nowotworowym), jednak jego skuteczność w leczeniu raka nadal budzi kontrowersje i wymaga dalszych badań;

  • Przeciwdziałaniu stanom zapalnym – omawiany lek może przynosić ulgę w przypadku stanów zapalnych, takich jak zapalenie stawów czy choroby autoimmunologiczne;

  • Wspieraniu układu odpornościowego – DMSO może pobudzać układ immunologiczny, dzięki czemu organizm łatwiej radzi sobie z infekcjami. 

Według zwolenników medycyny alternatywnej DMSO może mieć również wpływ na włosy – wzmacnia je, stymuluje ich wzrost, a także – ze względu na swoje właściwości wysuszające – pomaga poradzić sobie z problemem przetłuszczającej się skóry głowy. Z czasem, dimetylosulfotlenek może mieć też potencjał w pielęgnowaniu suchej skóry twarzy i suchej skóry pod oczami.

Jak stosować DMSO?

Medycyna tradycyjna stosuje DMSO w leczeniu śródmiąższowego zapalenia pęcherza. Na co dzień nie korzysta z tego środka w terapii innych schorzeń. Ma on pewien potencjał, jednak nie dysponujemy wystarczającą ilością badań, które potwierdzałyby jego skuteczność.

Środek ten spotkasz przede wszystkim w medycynie alternatywnej i raczej należy traktować go jako uzupełnienie terapii, a nie zastępstwo za nią. Jeśli decydujesz się na stosowanie tej substancji, pamiętaj, aby najpierw skonsultować się z lekarzem.

  • Sprawdź również, czym są brodawki i kiedy ich wygląd powinien Cię zaniepokoić.

Skutki uboczne DMSO i przeciwwskazania do jego stosowania 

Podobnie jak każdy lek, DMSO może wywoływać skutki uboczne i nie każdy będzie mógł skorzystać z dobroczynnego działania tego środka. Najczęściej zgłaszane skutki uboczne to: uczucie pieczenia, suchość skóry, swędzenie lub zaczerwienienie w miejscu aplikacji. 

Wśród przeciwwskazań do stosowania DMSO można wymienić:

  • alergię lub nadwrażliwość na DMSO lub jakiekolwiek składniki preparatu;

  • ciążę i karmienie piersią – ze względu na brak wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania DMSO w tych okresach;

  • ciężkie schorzenia wątroby lub nerek – DMSO może być metabolizowane przez te narządy, dlatego poinformuj o chorobie lekarza przed rozpoczęciem leczenia z użyciem DMSO.

Przed rozpoczęciem leczenia z użyciem DMSO, skonsultuj się z lekarzem i porozmawiaj o ewentualnych przeciwwskazaniach. Zależy Ci na szybkim kontakcie z lekarzem POZ lub specjalistą? Zamów na Welbi ofertę prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego Polisa Zdrowie Welbi. Zyskaj możliwość konsultacji z lekarzami nawet 39 specjalizacji (w pakiecie OCHRONA GOLD), wykonania wielu badań laboratoryjnych i obrazowych i skróć czas oczekiwania na wizytę. Do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej umówisz się w ciągu 24 godzin, a na konsultację ze specjalistą przeważnie nie będziesz czekać dłużej niż 3 dni robocze.

Ponadto Polisa Zdrowie Welbi daje Ci dostęp do całego katalogu usług, w tym:

  • wizyt u specjalistów bez skierowania,

  • diagnostyki obrazowej,

  • szerokiego panelu badań laboratoryjnych (nawet 152 badania w pakiecie OCHRONA GOLD).

Zapoznaj się z ofertą i wybierz pakiet, który wesprze Twoje starania w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia lub powrocie do pełni sił.

Źródła
  1. W. Kostowski i in., Farmakologia. Podręcznik dla studentów medycyny i farmacji, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020.
  2. A. Ciołkowski i in., Zioła w medycynie, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2024.
  3. S. Stephenson, Medycyna holistyczna, Wydawnictwo Aba, Warszawa 2022.
  4. A. Żak, Poradnik medycyny naturalnej, Oficyna Wydawnicza Rytm, Warszawa 2022.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
oklady-z-octu-na-opuchlizne-stluczenia-jak-zrobic
Zdrowie
1 min.
Okłady z octu - na opuchliznę, stłuczenia. Jak zrobić?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
na-ile-dni-przed-okresem-zaczyna-bolec-brzuch
Seks
1 min.
Na ile dni przed okresem zaczyna boleć brzuch?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.