account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
Zdrowie psychiczneZaburzenia psychiczne 1 min.

Entomofobia – nowoczesne sposoby leczenia

Paulina Cywka

31.03.2023

Aktualizacja: 26.05.2023

Entomofobia to jedno z najczęściej występujących zaburzeń lękowych. Może dotyczyć różnego rodzaju owadów – poczynając od much czy komarów, poprzez motyle, a na pszczołach, osach czy szerszeniach kończąc. Zazwyczaj wywołują ją traumatyczne wydarzenia z dzieciństwa, ale może mieć też podłoże genetyczne. Jak objawia się przywołane zaburzenie? Czy nowoczesne technologie komputerowe mogą okazać się pomocne w leczeniu tego typu fobii? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w artykule.


entomofobia-co-jest-objawy-jak-leczyc
pixabay.com

Polecane

natrectwo-co-to-jest-jak-sobie-radzic-jak-leczyc
Zdrowie psychiczne
2 min.
Jak zdiagnozować natręctwo myśli? Czy istnieją metody leczenia?
19.05.2021
hipnoza-co-to-jest-jak-dziala-jakie-sa-techniki
Zdrowie psychiczne
2 min.
Hipnoza - co to jest? Jak działa? Jakie są techniki?
30.07.2021
melisa-na-sen-czy-pomaga-na-bezsennosc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Melisa na bezsenność i inne dolegliwości
17.09.2021
agresja-jakie-sa-rodzaje-jak-ja-rozpoznac
Zdrowie psychiczne
2 min.
Agresja - jakie są rodzaje? Jak ją rozpoznać?
27.07.2021
Spis treści
 1. Entomofobia – co to takiego?
 2. Entomofobia – jakie mogą być jej przyczyny?
 3. Objawy entomofobii
 4. Jak entomofobia wpływa na funkcjonowanie jednostki?
 5. Leczenie entomofobii

Entomofobia – co to takiego?

Entomofobia jest zaliczana do tak zwanych fobii specyficznych. Co to oznacza w praktyce? Jednostka boi się konkretnych obiektów. W tym przypadku chodzi o różnego rodzaju insekty. Silny dyskomfort budzą zwłaszcza owady, które mają zdolność do żądlenia. Mowa tu więc między innymi o pszczołach, osach, trzmielach czy szerszeniach. Prezentowane zaburzenie lękowe może jednak dotyczyć również much, biedronek, komarów czy motyli. 

Entomofobia – jakie mogą być jej przyczyny?

Dlaczego jedni ludzie boją się owadów, a inni przechodzą obok nich obojętnie? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Etiologia entomofobii nie została bowiem do końca poznana. Można jednak domniemywać, że u podłoża wspomnianych zaburzeń leżą negatywne doświadczenia jednostki nabyte w kontakcie z pszczołami, osami czy innymi zwierzętami z rodziny stawonogów. 

Opisywany problem nierzadko bywa psychologicznym skutkiem użądleń. Bardzo często wywołują one nie tylko fizyczny ból, ale także rozmaite niepożądane reakcje ze strony organizmu (pieczenie i zaczerwienie skóry, opuchliznę, świąd itp.). Warto też podkreślić, że niektóre osoby wykazują większą podatność na różne rodzaje lęków, nie tylko ze względu na cechy temperamentalne. Psychologowie i neurofizjologowie zwracają uwagę na kwestie dziedziczenia fobii i tak zwaną transmisję międzypokoleniową dokonującą się poprzez zmiany biologiczne w komórkach rozrodczych. 

Objawy entomofobii

Entomofobia może dawać o sobie znać w różnych sytuacjach – nie tylko w bezpośrednim kontakcie z owadem budzącym lęk, ale również na widok zdjęcia insekta opublikowanego w prasie lub w Internecie. Bodźce te wywołują u pacjenta szereg różnego rodzaju reakcji. Pojawiają się bóle brzucha, mdłości, duszności, zaburzenia rytmu serca, niekontrolowane ruchy kończyn, trudności w koncentracji uwagi i problemy gastryczne. Niektóre jednostki zastygają w zupełnym bezruchu i nie są w stanie podjąć żadnej aktywności, inne bezradnie machają rękami i za wszelką cenę próbują oddalić się od źródła dyskomfortu.  

Jak entomofobia wpływa na funkcjonowanie jednostki?

Wydawać by się mogło, że lęk przed owadami – na przykład ugryzieniem bąka – nie jest zbyt uciążliwy. Nic bardziej mylnego. Zaburzenie to, podobnie jak inne rodzaje fobii, potrafi bardzo utrudnić jednostce codzienne funkcjonowanie. Może skłonić ją do rezygnacji z wielu różnych przyjemności, na przykład spacerów na świeżym powietrzu czy uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych pod gołym niebem (biwakach, masowych koncertach, festynach itp.). Co więcej, dla osoby, która panicznie boi się insektów, nawet przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach bywa nie lada wyzwaniem. Już sama myśl o potencjalnym spotkaniu z muchami, pszczołami czy pasożytami paraliżuje i nie pozwala na podjęcie zwyczajowych aktywności. Dekoncentruje, zaburza procesy myślenia i wywołuje atak paniki

Leczenie entomofobii

Entomofobia to zaburzenie, które należy leczyć. Im wcześniej zostanie podjęta interwencja, tym lepsze są rokowania. Jaka metoda jest najbardziej skuteczna? Specjaliści wskazują na bardzo dużą efektywność terapii poznawczo-behawioralnej, a w szczególności takich technik jak: ekspozycja, systematyczna desensytyzacja, modelowanie, eksperyment behawioralny czy dialog sokratejski. Dobór sposobów pracy z pacjentem zależy przede wszystkim od przyjętego celu terapeutycznego, nasilenia zaburzeń, a także potrzeb i oczekiwań danej jednostki. 

Obecnie ważną rolę w leczeniu różnego rodzaju fobii, w tym lęku przed owadami, odgrywają nowoczesne technologie, a dokładniej rzecz ujmując symulacje komputerowe. Specjalista ma pełną kontrolę nad ich przebiegiem. Steruje liczebnością owadów, a także zachowaniem poszczególnych insektów. Wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości w terapii zaburzeń lękowych ma wiele zalet – zarówno z punktu widzenia psychologa, jak i pacjenta. Jest to metoda bezpieczna i nie generuje dużych kosztów. Nie wymaga użycia żywych zwierząt i może być przeprowadzona w jednym miejscu. Poza tym osobie zmagającej się z insektofobią łatwiej skonfrontować się z iluzorycznymi pszczołami, muchami czy komarami niż prawdziwymi owadami.

Źródła
 1. K. Adamczyk i in., Rzadkie fobie specyficzne – rodzaje i leczenie, „Varia Medica” 2018, t. 2, nr 5, s. 423–429.
 2. J. K. Kowalczyk, C. Watała, Toksyczne i alergiczne właściwości jadu błonkówek, „Kosmos. Problemy nauk biologicznych” 1996, t. 45, nr 1, s. 97–111.
 3. S. Murawiec, Rozpoznawanie i leczenie depresji w praktyce lekarza POZ – aspekty praktyczne, „Lekarz POZ” 2017, vol. 3, nr 5, s. 338–343.
 4. A. Nitka-Siemińska, Zaburzenia lękowe – charakterystyka i zasady leczenia, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2014, t. 8, nr 1, s. 37–43.
 5. A. Popiel, E. Pragłowska, Psychoterapia poznawczo-behawioralna. Teoria i praktyka, Wydawnictwo PARADYGMAT, Warszawa 2008, s. 131–181.
 6. Wywiad z prof. Jadwigą Jośko-Ochojską, „Możemy odziedziczyć lęki i podatność na zaburzenia nastroju”, https://plus.pomorska.pl/mozemy-odziedziczyc-leki-i-podatnosc-na-zaburzenia-nastroju/ar/11499853 (dostęp: listopad 2022).
 7. M. Żołnowski, J. Lebiedź, Wspomaganie leczenia fobii za pomocą zanurzenia w rzeczywistość wirtualną, ICT Young 2014, IV konferencja Studentów i Doktorantów Elektroniki, Telekomunikacji, Informatyki, Automatyki i Robotyki, Gdańsk, 2014, s.1–6.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

sangwinik-kto-to-jest-jak-go-rozpoznac-cechy-osobowosci
Zdrowie psychiczne
2 min.
Sangwinik - kto to jest? Jak go rozpoznać? Cechy osobowości
28.10.2021
egoizm-a-egocentryzm-jak-je-rozroznic-co-warto-wiedziec
Zdrowie psychiczne
1 min.
Egoizm a egocentryzm - jak je rozróżnić? Co warto wiedzieć?
27.07.2021
osobowosc-chwiejna-emocjonalnie-jakie-sa-typy
Zdrowie psychiczne
2 min.
Czym jest osobowość chwiejna emocjonalnie?
19.05.2021
autyzm-wysokofunkcjonujacy-objawy-terapia
Zdrowie psychiczne
1 min.
Autyzm wysokofunkcjonujący – jak się objawia i jak sobie z nim radzić?
28.07.2022
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
ofidiofobia-lek-przed-wezami-jak-ja-skutecznie-leczyc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jak pozbyć się lęku przed wężami?
26.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.