Fibromialgia – co to za choroba i jak się ją leczy?
Redakcja
21.12.2021
Aktualizacja: 29.09.2022
Fibromialgia jest chorobą zaliczaną do chorób reumatycznych. Jej głównym objawem jest uogólniony ból całego ciała. Zwykle jest on bardzo uciążliwy, niekiedy utrudnia codzienne funkcjonowanie i pogarsza jakość życia pacjentów. Szacuje się, że cierpi na nią aż 2-4% ludzi, a kobiety dotyka nawet od 6 do 10 razy częściej niż mężczyzn. Dowiedz się, w jaki sposób objawia się fibromialgia i jak można ją leczyć.

Polecane




Fibromialgia – objawy
Fibromialgia, mimo postępu medycyny, jest nadal tajemniczą chorobą – podobnie jak w przypadku wielu innych schorzeń reumatycznych, jej przyczyna nie została ustalona. Objawy często pojawiają się pod wpływem stresujących dla organizmu sytuacji – po operacjach, urazach, a także w przebiegu zaburzeń hormonalnych i innych chorób reumatycznych.
Najczęstszym objawem zgłaszanym przez pacjentów jest rozlany, uogólniony ból mięśni i stawów, któremu często towarzyszy uczucie sztywności bądź też mrowienie kończyn. Chorzy często mają trudności z zasypianiem, są stale zmęczeni i cierpią na bóle głowy. Dodatkowo mogą pojawić się:
bóle brzucha, biegunka bądź zaparcia;
suchość w jamie ustnej;
uczucie zimnych rąk lub stóp;
nadmierna potliwość;
zawroty głowy;
stany depresyjne, zaburzenia lękowe i zmiany osobowości;
zaburzenia w oddawaniu moczu;
uczucie kołatania serca.
Powyższe objawy mogą znacznie utrudniać pacjentom wykonywanie codziennych czynności. Przewlekły ból może powodować problemy z koncentracją, a to z kolei może prowadzić do trudności w wykonywaniu obowiązków zawodowych czy pogorszeniu wyników w nauce.
Diagnostyka fibromialgii
Ze względu na fakt, że objawy fibromialgii często pokrywają się z symptomami innych chorób reumatycznych, konieczne jest ich wykluczenie. W tym celu wykonuje się morfologię krwi, badanie parametrów stanu zapalnego – OB, CRP, a także oznacza się poziom czynnika reumatoidalnego i obecność przeciwciał przeciwjądrowych ANA we krwi. U zdecydowanej większości osób z fibromialgią w badaniach krwi nie stwierdza się żadnych nieprawidłowości. Dodatkowo lekarz bada uciskowo obecność bolesnych punktów spustowych, które znajdują się w różnych lokalizacjach na całym ciele – fibromialgię można rozpoznać, jeżeli tkliwość jest stwierdzana w co najmniej 11 na 18 punktach.
Leczenie fibromialgii
Terapia fibromialgii niestety często jest trudna i niekiedy mało skuteczna. Standardowe leki przeciwbólowe z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) i steroidy są nieskuteczne w łagodzeniu objawów choroby. Główną grupą przepisywanych leków są leki przeciwdepresyjne, ponieważ to one okazały się najbardziej skuteczne w łagodzeniu bólu w przebiegu fibromialgii, niestety nie u wszystkich pacjentów ta terapia przynosi rezultaty. Ważnym elementem jest również psychoterapia, która pomaga radzić sobie z bólem w codziennym życiu. Ćwiczenia o niskiej intensywności pod okiem fizjoterapeuty także zmniejszają intensywność dolegliwości.
Czy na co dzień żyjesz z przewlekłym bólem, ale nie masz ochoty czekać miesiącami na wizytę u lekarza? Możesz skorzystać z teleporady i omówić swoje symptomy z lekarzem przez telefon. Specjalista, w miarę możliwości, pokieruje cię dalej i zdecyduje o kolejnych krokach leczenia.
- W. Samborski, Fibromialgia - aktualne zasady rozpoznawania choroby, nowe propozycje dotyczące patogenezy i leczenia, Forum reumatologiczne 2015, tom 1, nr 1, s. 5-1
- A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika 2021, wyd. 12, Kraków 2021
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.
Najchętniej czytane



