account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Fibromialgia – co to za choroba i jak się ją leczy?

Redakcja21.12.2021Aktualizacja: 02.04.2024

Fibromialgia jest chorobą zaliczaną do chorób reumatycznych. Jej głównym objawem jest uogólniony ból całego ciała. Zwykle jest on bardzo uciążliwy, niekiedy utrudnia codzienne funkcjonowanie i pogarsza jakość życia pacjentów. Szacuje się, że cierpi na nią aż 2-4% ludzi, a kobiety dotyka nawet od 6 do 10 razy częściej niż mężczyzn. Dowiedz się, w jaki sposób objawia się fibromialgia i jak można ją leczyć.


fibromialgia-co-to-za-choroba-jak-sie-ja-leczy
pexels.com

Polecane

czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
nadmierna-potliwosc-glowy-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Nadmierna potliwość głowy - jakie są przyczyny?
24.01.2022
co-najlepiej-jesc-na-uchylki-jelita-grubego
Zdrowie
1 min.
Co najlepiej jeść na uchyłki jelita grubego?
24.01.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
  1. Fibromialgia – objawy
  2. Diagnostyka fibromialgii
  3. Leczenie fibromialgii

Fibromialgia – objawy

Fibromialgia, mimo postępu medycyny, jest nadal tajemniczą chorobą – podobnie jak w przypadku wielu innych schorzeń reumatycznych, jej przyczyna nie została ustalona. Objawy często pojawiają się pod wpływem stresujących dla organizmu sytuacji – po operacjach, urazach, a także w przebiegu zaburzeń hormonalnych i innych chorób reumatycznych.

Najczęstszym objawem zgłaszanym przez pacjentów jest rozlany, uogólniony ból mięśni i stawów, któremu często towarzyszy uczucie sztywności bądź też mrowienie kończyn. Chorzy często mają trudności z zasypianiem, są stale zmęczeni i cierpią na bóle głowy. Dodatkowo mogą pojawić się:

  • bóle brzucha, biegunka bądź zaparcia;

  • suchość w jamie ustnej;

  • uczucie zimnych rąk lub stóp;

  • nadmierna potliwość;

  • zawroty głowy;

  • stany depresyjne, zaburzenia lękowe i zmiany osobowości;

  • zaburzenia w oddawaniu moczu;

  • uczucie kołatania serca.

Powyższe objawy mogą znacznie utrudniać pacjentom wykonywanie codziennych czynności. Przewlekły ból może powodować problemy z koncentracją, a to z kolei może prowadzić do trudności w wykonywaniu obowiązków zawodowych czy pogorszeniu wyników w nauce.

Polecamy

reumatolog-jak-moze-pomoc-ci-poczas-teleporady
Telemedycyna

Wizyta u reumatologa: jak może pomóc Ci online?

Choroby reumatyczne wpływają negatywnie na układ ruchu. Atakują stawy, tkanki a nawet narządy wewnętrzne. Aby im przeciwdziałać, konieczne są wizyty u reumatologa. Reumatolodzy – także za pośrednictwem teleporad – pomagają pacjentom, którzy borykają się z bólami kości, stawów oraz mięśni. Dlaczego konsultacja online to dobry pomysł? Sprawdźmy!

Redakcja16.11.2021

Diagnostyka fibromialgii

Ze względu na fakt, że objawy fibromialgii często pokrywają się z symptomami innych chorób reumatycznych, konieczne jest ich wykluczenie. W tym celu wykonuje się morfologię krwi, badanie parametrów stanu zapalnego – OB, CRP, a także oznacza się poziom czynnika reumatoidalnego i obecność przeciwciał przeciwjądrowych ANA we krwi. U zdecydowanej większości osób z fibromialgią w badaniach krwi nie stwierdza się żadnych nieprawidłowości. Dodatkowo lekarz bada uciskowo obecność bolesnych punktów spustowych, które znajdują się w różnych lokalizacjach na całym ciele – fibromialgię można rozpoznać, jeżeli tkliwość jest stwierdzana w co najmniej 11 na 18 punktach.

Jeśli zmagasz się z fibromialgią i chcesz mieć dostęp do lekarzy rozmaitych specjalizacji bez konieczności czekania w długich kolejkach, zamów na Welbi ofertę Polisy Zdrowie Welbi – prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Po opłaceniu pierwszej składki zyskasz możliwość uzyskania porady, omówienia wyników badań, a także otrzymania recepty i skierowania na badania, jeśli lekarz uzna, że to niezbędne. Diagnoza i leczenie fibromialgii wiąże się z koniecznością wykonania rozmaitych badań i częstych konsultacji. Zapewnij sobie wsparcie. 

Prywatna opieka medyczna, której ofertę zamówisz na Welbi, to m.in.:

  • nielimitowane wizyty u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej,

  • konsultacje u lekarzy specjalistów bez skierowania (nawet 39 specjalistów w pakiecie OCHRONA GOLD, w tym reumatolog),

  • dostęp do minimum 190 badań diagnostycznych, w tym do diagnostyki obrazowej i laboratoryjnej (np.do morfologii krwi, OB czy CRP),

  • wizyty u lekarzy bez kolejek – ze specjalistą skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych, a z lekarzem POZ w ciągu 1 dnia.

Zamów na Welbi ofertę. Sprawdź, co możesz zyskać, wybierając pakiet Polisy Zdrowie Welbi. Ochrona ubezpieczeniowa działa niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Leczenie fibromialgii

Terapia fibromialgii niestety często jest trudna i niekiedy mało skuteczna. Standardowe leki przeciwbólowe z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) i steroidy są nieskuteczne w łagodzeniu objawów choroby. Główną grupą przepisywanych leków są leki przeciwdepresyjne, ponieważ to one okazały się najbardziej skuteczne w łagodzeniu bólu w przebiegu fibromialgii, niestety nie u wszystkich pacjentów ta terapia przynosi rezultaty. Ważnym elementem jest również psychoterapia, która pomaga radzić sobie z bólem w codziennym życiu. Ćwiczenia o niskiej intensywności pod okiem fizjoterapeuty także zmniejszają intensywność dolegliwości.

Czy na co dzień żyjesz z przewlekłym bólem, ale nie masz ochoty czekać miesiącami na wizytę u lekarza? Możesz skorzystać z teleporady i omówić swoje symptomy z lekarzem przez telefon. Specjalista, w miarę możliwości, pokieruje cię dalej i zdecyduje o kolejnych krokach leczenia.

Źródła
  1. W. Samborski, Fibromialgia - aktualne zasady rozpoznawania choroby, nowe propozycje dotyczące patogenezy i leczenia, Forum reumatologiczne 2015, tom 1, nr 1, s. 5-1
  2. A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika 2021, wyd. 12, Kraków 2021

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
ugryzienie-szerszenia-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie szerszenia - jak wygląda? Jakie są objawy?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.