Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieChoroby 1 min.

Fibromialgia – co to za choroba i jak się ją leczy?

Redakcja

21.12.2021

Aktualizacja: 29.09.2022

Fibromialgia jest chorobą zaliczaną do chorób reumatycznych. Jej głównym objawem jest uogólniony ból całego ciała. Zwykle jest on bardzo uciążliwy, niekiedy utrudnia codzienne funkcjonowanie i pogarsza jakość życia pacjentów. Szacuje się, że cierpi na nią aż 2-4% ludzi, a kobiety dotyka nawet od 6 do 10 razy częściej niż mężczyzn. Dowiedz się, w jaki sposób objawia się fibromialgia i jak można ją leczyć.


fibromialgia-co-to-za-choroba-jak-sie-ja-leczy
pexels.com

Polecane

oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
afta-w-gardle-jakie-sa-objawy-jak-wyglada-leczenie
Zdrowie
2 min.
Afta w gardle - jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?
24.01.2022
nadmierna-potliwosc-glowy-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Nadmierna potliwość głowy - jakie są przyczyny?
24.01.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Spis treści
 1. Fibromialgia – objawy
 2. Diagnostyka fibromialgii
 3. Leczenie fibromialgii

Fibromialgia – objawy

Fibromialgia, mimo postępu medycyny, jest nadal tajemniczą chorobą – podobnie jak w przypadku wielu innych schorzeń reumatycznych, jej przyczyna nie została ustalona. Objawy często pojawiają się pod wpływem stresujących dla organizmu sytuacji – po operacjach, urazach, a także w przebiegu zaburzeń hormonalnych i innych chorób reumatycznych.

Najczęstszym objawem zgłaszanym przez pacjentów jest rozlany, uogólniony ból mięśni i stawów, któremu często towarzyszy uczucie sztywności bądź też mrowienie kończyn. Chorzy często mają trudności z zasypianiem, są stale zmęczeni i cierpią na bóle głowy. Dodatkowo mogą pojawić się:

 • bóle brzucha, biegunka bądź zaparcia;

 • suchość w jamie ustnej;

 • uczucie zimnych rąk lub stóp;

 • nadmierna potliwość;

 • zawroty głowy;

 • stany depresyjne, zaburzenia lękowe i zmiany osobowości;

 • zaburzenia w oddawaniu moczu;

 • uczucie kołatania serca.

Powyższe objawy mogą znacznie utrudniać pacjentom wykonywanie codziennych czynności. Przewlekły ból może powodować problemy z koncentracją, a to z kolei może prowadzić do trudności w wykonywaniu obowiązków zawodowych czy pogorszeniu wyników w nauce.

Polecamy

reumatolog-jak-moze-pomoc-ci-poczas-teleporady
Telemedycyna

Wizyta u reumatologa: jak może pomóc Ci online?

Choroby reumatyczne wpływają negatywnie na układ ruchu. Atakują stawy, tkanki a nawet narządy wewnętrzne. Aby im przeciwdziałać, konieczne są wizyty u reumatologa. Reumatolodzy – także za pośrednictwem teleporad – pomagają pacjentom, którzy borykają się z bólami kości, stawów oraz mięśni. Dlaczego konsultacja online to dobry pomysł? Sprawdźmy!

Redakcja16.11.2021

Diagnostyka fibromialgii

Ze względu na fakt, że objawy fibromialgii często pokrywają się z symptomami innych chorób reumatycznych, konieczne jest ich wykluczenie. W tym celu wykonuje się morfologię krwi, badanie parametrów stanu zapalnego – OB, CRP, a także oznacza się poziom czynnika reumatoidalnego i obecność przeciwciał przeciwjądrowych ANA we krwi. U zdecydowanej większości osób z fibromialgią w badaniach krwi nie stwierdza się żadnych nieprawidłowości. Dodatkowo lekarz bada uciskowo obecność bolesnych punktów spustowych, które znajdują się w różnych lokalizacjach na całym ciele – fibromialgię można rozpoznać, jeżeli tkliwość jest stwierdzana w co najmniej 11 na 18 punktach.

Leczenie fibromialgii

Terapia fibromialgii niestety często jest trudna i niekiedy mało skuteczna. Standardowe leki przeciwbólowe z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) i steroidy są nieskuteczne w łagodzeniu objawów choroby. Główną grupą przepisywanych leków są leki przeciwdepresyjne, ponieważ to one okazały się najbardziej skuteczne w łagodzeniu bólu w przebiegu fibromialgii, niestety nie u wszystkich pacjentów ta terapia przynosi rezultaty. Ważnym elementem jest również psychoterapia, która pomaga radzić sobie z bólem w codziennym życiu. Ćwiczenia o niskiej intensywności pod okiem fizjoterapeuty także zmniejszają intensywność dolegliwości.

Czy na co dzień żyjesz z przewlekłym bólem, ale nie masz ochoty czekać miesiącami na wizytę u lekarza? Możesz skorzystać z teleporady i omówić swoje symptomy z lekarzem przez telefon. Specjalista, w miarę możliwości, pokieruje cię dalej i zdecyduje o kolejnych krokach leczenia.

Źródła
 1. W. Samborski, Fibromialgia - aktualne zasady rozpoznawania choroby, nowe propozycje dotyczące patogenezy i leczenia, Forum reumatologiczne 2015, tom 1, nr 1, s. 5-1
 2. A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika 2021, wyd. 12, Kraków 2021

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
bol-plecow-przed-okresem-krzyza-kregoslupa
Seks
1 min.
Jak złagodzić ból pleców przed okresem?
03.06.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.