account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieUrazy 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Głęboka rana bez szycia – jak opatrzyć uszkodzenia i pomóc poszkodowanemu

Agata Oleszkiewicz

lek. Agnieszka Żędzian

15.02.2023

Aktualizacja: 15.02.2023

Jeśli nie dojdzie do szybkiego zamknięcia rany ze względu na jej rozległe rozmiary, mogą pojawić się komplikacje w procesie gojenia. Przy udzielaniu pierwszej pomocy ważne jest przede wszystkim tamowanie krwotoków. Unikanie szycia bywa też celowym zabiegiem. Sprawdź, jak leczyć głębokie rany bez szycia


gleboka-rana-bez-szycia-co-robic-jak-leczyc
unsplash.com

Polecane

siniaki-jakie-sa-przyczyny-jak-je-zlikwidowac
Zdrowie
2 min.
Siniaki - jakie są przyczyny? Jak je zlikwidować?
30.07.2021
wypadajacy-dysk-jakie-sa-objawy-jak-leczyc
Zdrowie
2 min.
Wypadający dysk – jakie są przyczyny i objawy tej przypadłości?
19.05.2021
bole-reumatyczne-jakie-sa-objawy-co-robic
Zdrowie
1 min.
Bóle reumatyczne – w jaki sposób można je łagodzić?
27.05.2022
zerwane-sciegno-objawy-rehabilitacja-i-leczenie
Zdrowie
1 min.
Zerwane ścięgno - objawy, rehabilitacja i leczenie
24.01.2022
Spis treści
 1. Dlaczego rana głęboka bez szycia jest niebezpieczna?
 2. Tamowanie krwawienia i opatrzenie rany
 3. Co robić, gdy rana jest duża?
 4. Głęboka rana z ciałem obcym
 5. Przewlekła głęboka rana bez szycia

Dlaczego rana głęboka bez szycia jest niebezpieczna?

Kiedy doszło do przerwania ciągłości skóry wskutek działania czynników mechanicznych, termicznych lub chemicznych, niezbędne jest udzielenie pierwszej pomocy bez względu na to, jak rozległe są uszkodzenia. Jeśli rana jest płytka i powierzchowna, opanowanie sytuacji zwykle nie wymaga podjęcia szczególnych kroków, a oczyszczenie skóry i zabezpieczenie brzegów rany przed postępem uszkodzeń przebiega sprawnie i szybko. Problematyczna w opatrzeniu może być rana szarpana, kłuta, cięta czy inne rodzaje sięgające poza warstwę tkanki podskórnej. Charakteryzują się one różnego rodzaju rozejściem brzegów skóry i nierzadko występują w towarzystwie mniej lub bardziej intensywnych krwotoków, którymi to właśnie w pierwszej kolejności należy się zająć, udzielając pierwszej pomocy osobie poszkodowanej.

Głęboka rana bez szycia sprawia ból ze względu na przerwanie ciągłości skóry i podrażnienie zakończeń nerwowych. Odczuwany dyskomfort jest dodatkowo związany z obecnością ciała obcego w ranie czy zalegającymi w niej zanieczyszczeniami. To stan szczególnie niebezpieczny dla zdrowia ze względu na bezpośredni kontakt uszkodzonego ciała ze szkodliwymi czynnikami środowiskowymi. Głęboka rana bez szycia zwiększa ryzyko wdania się infekcji, ale także naraża na dużą i szybką utratę płynów ustrojowych. Sprzyja ponadto uszkodzeniom innych narządów, w tym pobliskich mięśni i naczyń krwionośnych. Aby ograniczyć możliwość powstania powikłań i przyspieszyć proces regeneracji skóry, niezbędne jest odpowiednie opatrzenie uszkodzonej okolicy.

Tamowanie krwawienia i opatrzenie rany

Bez względu na rodzaj rany tuż po powstaniu uszkodzeń rozpoczyna się naturalny proces gojenia. Aby jednak przerwane naczynia krwionośne mogły utworzyć czop płytkowy (niezbędny element do zatrzymania dalszego wypływu krwi poprzez stworzenie galaretowatego skrzepu), konieczne jest zabezpieczenie od zewnątrz uszkodzonego fragmentu ciała. Kiedy masz do czynienia z głęboką raną bez szycia, musisz sięgnąć po jałowy opatrunek i zamocować go bezpośrednio na przerwanym odcinku skóry. Jeśli nie masz pod ręką gazy, przydatny będzie ręcznik, bluza lub koszulka. Nie zakładaj opatrunków z waty bądź ligniny. Możesz ranę delikatnie przemyć, najlepiej z użyciem soli fizjologicznej lub środków antyseptycznych, ale unikaj bezpośredniego polewania rany. Zabieg możesz wykonać po zatamowaniu krwotoku lub w trakcie jego trwania, ale pamiętaj, że nie jest on niezbędny. Najważniejsze, aby głęboka rana bez szycia nie narażała poszkodowanego na zbytnią utratę krwi. 

Co robić, gdy rana jest duża?

O ile tamowanie mało obfitego krwotoku głębokiej rany nie jest absorbujące, przy silnym krwawieniu możesz zastosować dodatkowy zabieg, który ograniczy upływ krwi z rany. Wykonaj opatrunek uciskowy, np. poprzez przyłożenie rolki bandaża lub wałka z czystego ubrania lub ręcznika do rany, a następnie owinięcie całości szczelnie bandażem lub czystym materiałem. Pamiętaj jednocześnie, aby ograniczyć swój bezpośredni kontakt z płynami ustrojowymi poszkodowanego do minimum. Jeśli to rana po oparzeniu, podczas czynności ratowniczych, tak jak w przypadku innych ran, załóż rękawiczki jednorazowe. Głęboka rana bez szycia może nie uspokoić się po założeniu jednej warstwy opatrunków. W tej sytuacji dołóż więcej materiałów opatrunkowych, ale nie zdejmuj poprzednich warstw. Podczas tamowania wezwij pogotowie.

Głęboka rana z ciałem obcym

Zanim zabierzesz się do udzielania pomocy, oceń, czy wewnątrz rany nie znajduje się ciało obce bądź inne zabrudzenia, np. błoto, szkło, kamienie czy kawałki drewna. Jeśli dostrzeżesz zanieczyszczenia, nie staraj się ich samodzielnie usuwać, polewając wodą czy dmuchając na ranę. W ten sposób narażasz poszkodowanego na postęp uszkodzeń naczyń krwionośnych oraz zakażenie drobnoustrojami. Wbite ciało obce pełni rolę tamponu zapobiegającego postępowi krwotoku. Udzielając pierwszej pomocy, postaraj się odpowiednio ułożyć osobę, która uległa urazowi. Najlepiej, aby usiadła lub położyła się, ponieważ krwotoki i znaczne ubytki tkanek sprzyjają omdleniom i nudnościom. 

Przewlekła głęboka rana bez szycia

Zdarza się, że nie tylko w wyniku urazu powstaje uszkodzenie tego typu. Głęboka rana bez szycia bywa niekiedy zabiegiem mającym na celu usprawnienie leczenia, ale powstaje ona w wyniku choroby współistniejącej lub zaistnienia miejscowych procesów patologicznych, które wpływają na postęp faz procesów gojenia. Zaburzenia funkcjonowania układu immunologicznego lub inne nieprawidłowości upośledzające etapy regeneracji mogą sprawiać, że jest to nieestetycznie wyglądająca ropiejąca rana, obciążona wysiękami i skrzepami czy martwicą. Wówczas wymaga się stosowania specjalnych opatrunków, a nawet zabiegów fizykalnych z użyciem lasera czy ultradźwięków.

Źródła
 1. J. Fibak, Chirurgia, PZWL, Warszawa 2010.
 2. W. Noszczyk, Chirurgia, PZWL, Warszawa 2007.
 3. A. Trott, Rany i obrażenia, Urban & Partner, Wrocław 2012.
 4. G. Ziółkowski i in., Pielęgnacja skóry i rany, Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Epidemiologicznych, Katowice 2011.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
jak-odgrzybic-organizm-domowymi-sposobami
Zdrowie
2 min.
Jak odgrzybić organizm domowymi sposobami?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
jak-zatamowac-krew-z-nosa-pierwsza-pomoc
Zdrowie
2 min.
Jak zatamować krwawienie z nosa? Postępowanie krok po kroku
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.