account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Hamartoma – przyczyny, objawy, leczenie

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian05.05.2024Aktualizacja: 05.05.2024

Hamartoma to łagodna zmiana nienowotworowa w postaci guza, który może występować w różnych narządach. Choroba charakteryzuje się chaotycznym rozkładem i zaburzonymi proporcjami komórek, które normalnie występują w danym narządzie. Sprawdź, jakie są objawy hamartomy, do jakiego lekarza się zgłosić i jak przebiega leczenie.


hamartoma-diagnoza-leczenie
Pixabay.com

Polecane

soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
ugryzienie-szerszenia-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie szerszenia - jak wygląda? Jakie są objawy?
24.01.2022
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
skurcze-miesni-jakie-sa-przyczyny-neurologiczne
Zdrowie
1 min.
Skurcze mięśni - jakie są przyczyny neurologiczne?
29.10.2021
Spis treści
 1. Co to jest hamartoma?
 2. Przyczyny hamartomy
 3. Jakie są objawy hamartomy?
 4. Diagnoza hamartomy
 5. Metody leczenia hamartomy
 6. Rokowanie i opieka pooperacyjna

Co to jest hamartoma?

Hamartoma – inaczej nazywana błędniakiem – jest guzem o charakterze nienowotworowym. Składa się z dojrzałych tkanek, które normalnie występują w danym narządzie, ale są chaotycznie rozmieszczone w guzie. Wiele narządów może być dotkniętych hamartomą, ale najczęściej występuje ona w płucach i podwzgórzu.

Dla przykładu, hamartoma płuc składa się z różnych tkanek, takich jak tkanka nabłonkowa, mięśniowa gładka, łączna, naczyń krwionośnych i limfatycznych. Jednak układ tych tkanek jest chaotyczny i nie tworzy typowej struktury płuc. Hamartoma podwzgórza, z kolei, powstaje z dojrzałych tkanek, które normalnie występują w podwzgórzu, ale w zaburzonych proporcjach i nieprawidłowym rozmieszczeniu.

Według badania opublikowanego w European Respiratory Journal, hamartoma płuc stanowi około 7% wszystkich tego rodzaju zmian u dzieci, natomiast badanie opublikowane w Journal of Neurosurgery: Pediatrics wskazuje, że hamartoma podwzgórza stanowi około 3% wszystkich guzów śródczaszkowych u dzieci.

Przyczyny hamartomy

Przyczyny hamartomy nie są do końca poznane. Uważa się, że mogą być one spowodowane przez:

 • mutacje genetyczne – za powstanie hamartomy – podobnie jak w przypadku raka podstawnokomórkowego czy raka kolczystokomórkowego skóry – mogą odpowiadać mutacje w niektórych genach;

 • zaburzenia rozwojowe – hamartoma może rozwinąć się w wyniku nieprawidłowego rozwoju płodowego;

 • czynniki środowiskowe – narażenie na niektóre czynniki, takie jak promieniowanie jonizujące, może również zwiększać ryzyko rozwoju niezłośliwych guzów.

W niektórych przypadkach hamartoma może być związana z zespołami genetycznymi, takimi jak zespół Cowdena, który charakteryzuje się występowaniem guzów w różnych narządach, takich jak skóra, mózg i przewód pokarmowy czy zespół Bannayana-Riley-Ruvalcaby, w którym występują także zmiany o charakterze polipów. 

Jakie są objawy hamartomy?

Hamartoma zazwyczaj nie daje żadnych objawów. Większość przypadków jest wykrywana przypadkowo podczas badań obrazowych wykonywanych z zupełnie innych powodów. Jednak czasami – w zależności od lokalizacji hamartomy – mogą występować pewne symptomy. Na przykład hamartoma płuc może objawiać się dusznością, kaszlem lub bólem w klatce piersiowej.

Z kolei hamartoma podwzgórza może wywoływać objawy neurologiczne, takie jak: napady padaczkowe, bóle głowy, zaburzenia widzenia. Oprócz tego mogą wystąpić także zaburzenia hormonalne, które dają o sobie znać m.in. poprzez pogorszenie samopoczucia czy zaburzenia dojrzewania.

Diagnoza hamartomy

Diagnoza hamartomy bazuje przede wszystkim na różnych metodach obrazowych, takich jak tomografia komputerowa (TK), rezonans magnetyczny (MRI) i badanie histopatologiczne. TK i MRI pozwalają na dokładne zobrazowanie guza, co umożliwia określenie jego lokalizacji oraz ocenę rozmiaru i cech strukturalnych. Badanie histopatologiczne, które jest niezbędne do ostatecznego potwierdzenia diagnozy, polega na dokładnym oglądaniu fragmentu guza pod mikroskopem.

Metody leczenia hamartomy

Leczenie hamartomy zależy przede wszystkim od lokalizacji guza oraz pojawiających się objawów. W przypadku hamartomy płuc – jeśli guz jest mały i nie powoduje objawów – zazwyczaj wystarczy regularne monitorowanie za pomocą badań obrazowych. Jeśli zmiana rośnie lub powoduje trudności w oddychaniu, konieczne jest leczenie operacyjne.

Hamartoma w innych narządach, takich jak wątroba czy podwzgórze, również wymaga leczenia, którego przebieg również zależy od objawów i wielkości guza. W niektórych przypadkach pomaga terapia laserowa, a czasami konieczne jest chirurgiczne usunięcie guza.  

Leczenie hamartomy to wielokierunkowy proces, w który zaangażowanych jest kilku specjalistów, m.in. lekarz rodzinny (zleca badania diagnostyczne i kieruje do specjalisty), onkolog (określa, czy zmiana ma charakter złośliwy), chirurg (usuwa guzy operacyjnie) i neurolog (pomaga w leczeniu hamartoma w mózgu).

Chcesz uniknąć długich kolejek do specjalistów? Jest to możliwe dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu od TU Zdrowie, którego ofertę możesz zamówić za pośrednictwem Welbi. Już od 119 zł miesięcznie możesz zyskać dostęp do e-konsultacji i wizyt w gabinecie stacjonarnym nie tylko u kardiologa, ale też 28 innych specjalistów oraz lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Co więcej, na wizytę u specjalisty będziesz czekać nie dłużej niż 3 dni robocze, a do lekarza POZ możesz dostać się w 1 dzień.

Decydując się na Polisę Zdrowie Welbi, w ramach wybranego przez siebie pakietu możesz otrzymać również:

 • dostęp do nawet blisko 300 badań (w pakiecie OCHRONA GOLD), w tym laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych, np. EKG, RTG klatki piersiowej,

 • możliwość wykonania profilaktycznego przeglądu zdrowia raz w roku, który w przypadku mężczyzn zawiera konsultację kardiologiczną, lipidogram i EKG spoczynkowe lub wysiłkowe (pakiety OCHRONA COMPLEX i OCHRONA GOLD),

 • szczepienie przeciwko grypie sezonowej,

 • inne korzyści w zależności od pakietu, na który się zdecydujesz, np. 4 wizyty domowe w roku w pakiecie OCHRONA GOLD (już od 239 zł miesięcznie).

Rokowanie i opieka pooperacyjna

Hamartoma jest zazwyczaj łagodną zmianą nienowotworową, dlatego rokowanie po usunięciu guza jest dobre. Po zabiegu chirurgicznym pacjent może wymagać krótkiego okresu rekonwalescencji, ale większość wraca do normalnego funkcjonowania w krótkim czasie. Transformacja złośliwa bywa stwierdzana m.in. u pacjentów z zespołem Cowdena.

Po usunięciu guza zaleca się regularne monitorowanie obszaru, którego dotyczyła operacja, aby upewnić się, że guz nie powraca. W tym celu lekarz zleca badania obrazowe takie jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa.

Źródła
 1. R. Krajewski, Łagodne guzy mózgu: guzy siodła tureckiego i okolicy okołosiodłowej, https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/013/615/original/7-19.pdf?1477296405 (dostęp 03.2024).
 2. A. Kułakowski i in., Onkologia Podręcznik dla studentów medycyny, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020.
 3. T. Jankowski i in., Nowotwory płuca i klatki piersiowej, Nowe opcje terapeutyczne w ramach programów lekowych, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2023.
 4. P. Dobosz (red.), Nowoczesna diagnostyka w onkologii Innowacje, rekomendacje i ścieżki postępowania w onkologii personalizowanej, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2021.
 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3929341/ (dostęp 03.2024).
 6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3091338/ (dostęp 03.2024).

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
jakie-sa-rodzaje-nowotworow-co-warto-wiedziec
Zdrowie
2 min.
Rodzaje nowotworów łagodnych i złośliwych
14.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.