account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Jak zdiagnozować i leczyć bigeminię komorową?

Katarzyna Grzyś-Kurkalek. Agnieszka Żędzian30.04.2024Aktualizacja: 30.04.2024

Bigeminia komorowa może nie dawać o sobie wyraźnie znać. Czasami poczujesz kołatanie w klatce piersiowej, innym razem będziesz mieć wrażenie, że serce ucieka Ci do gardła lub żołądka. Łatwo zrzucić te symptomy na karb stresu. Tymczasem mogą to być właśnie sygnały bigeminii komorowej. W zdrowym sercu nie powoduje ona przeważnie groźnych konsekwencji. Jeśli jednak rozwinęły się wady, z których nie zdajesz sobie sprawy, szybka diagnoza i leczenie mogą uchronić Cię przed poważnymi powikłaniami.


bigeminia-komorowa-diagnoza-leczenie
Pixabay.com

Polecane

skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
Spis treści
 1. Na czym polega bigeminia komorowa?
 2. Jaka jest różnica między bigeminią komorową a nadkomorową?
 3. Jak zmienia się zapis EKG przy bigeminii komorowej?
 4. Czy bigeminia komorowa jest niebezpieczna?
 5. Jakie są przyczyny bigeminii komorowej?
 6. Na czym polega leczenie bigeminii komorowej?

Na czym polega bigeminia komorowa?

Bigeminia komorowa zwana też rytmem dwojaczym jest zaburzeniem pracy komór serca. Naprzemiennie występuje tu pobudzenie prawidłowe i dodatkowe. Na jeden dodatkowy skurcz komorowy przypada jedno prawidłowe pobudzenie zatokowe.

Mimo iż bigeminia jest nieprawidłowością w pracy serca, nie zawsze jej objawy są wyraźne. Zdarza się, że osoby chore do końca życia nie zdają sobie sprawy, że zmagali się z zaburzeniem rytmu. Często też jest ono wykrywane w profilaktycznie wykonywanym badaniu EKG.

U osób, które doświadczają symptomów bigeminii komorowej, mogą wystąpić:

 • kołatanie serca,

 • wrażenie podchodzenia serca w stronę żołądka lub przełyku,

 • kłucie w klatce piersiowej, 

 • uczucie nieregularnego lub wolniejszego bicia serca,

 • osłabienie,

 • niepokój.

Bigeminia komorowa nie powinna jednak zwykle wywoływać duszności, świszczącego oddechu czy wrażenia zachłyśnięcia. Tak objawia się m.in. astma sercowa. Podobnie jak duszność, kołatanie serca, kaszel i zawroty głowy mogą sugerować kardiomiopatię. W takim wypadku konieczne jest konsultacja z lekarzem. Bagatelizowanie objawów zaburzeń sercowych jest bardzo niebezpieczne.

Obserwujesz u siebie niepokojące objawy mogące mieć związek z pracą serca, które powinny zostać skonsultowane z kardiologiem? Zapewnij sobie wsparcie! Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu Polisa Zdrowie Welbi, którego ofertę możesz zamówić na Welbi, będziesz mieć możliwość uzyskania porady, omówienia wyników badań, a także otrzymania recepty i skierowania na dalszą diagnostykę w krótkim terminie.

Prywatna opieka medyczna, której ofertę można zamówić na Welbi, to m.in.:

 • konsultacje u lekarzy specjalistów bez skierowania (nawet 39 specjalistów w pakiecie OCHRONA GOLD, w tym kardiolog),

 • dostęp do minimum 190 badań diagnostycznych, w tym do diagnostyki obrazowej, laboratoryjnej i czynnościowej np. EKG, echo serca,

 • wizyty u lekarzy bez kolejek – ze specjalistą skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych, a z lekarzem POZ w ciągu 1 dnia,

 • opiekę w placówkach na terenie całego kraju – prawie 3500 placówek współpracujących z ubezpieczycielem w 650 miastach Polski,

 • coroczny profilaktycznego przeglądu zdrowia w wersji dla kobiet i mężczyzn.

Wypełnij formularz i zamów ofertę. Sprawdź, co możesz zyskać, wybierając pakiet Polisy Zdrowie Welbi. Ochrona ubezpieczeniowa działa niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Jaka jest różnica między bigeminią komorową a nadkomorową?

Zarówna bigeminia komorowa, jak i nadkomorowa stanowią formę arytmii serca. Powstają jednak w różnych jego częściach. Bigeminia komorowa dotyczy dodatkowych pobudzeń w komorach serca. Natomiast o bigeminii nadkomorowej mowa jest, gdy arytmia dotyczy przedsionków. W zapisie EKG na każde pobudzenie zatokowe (prawidłowe) przypada wówczas jedno dodatkowe, różniące się morfologią załamka P.

Jak zmienia się zapis EKG przy bigeminii komorowej?

Podstawą diagnostyki bigeminii komorowej jest badanie spoczynkowe EKG. Prawidłowy zapis EKG to taki, który prezentuje regularny rytm zatokowy (częstość skurczowa: 60−100/min). Kluczowe dla odczytu zapisu są trzy podstawowe parametry:

 • załamek P – informuje o czasie skurczu przedsionkowego,

 • załamek T – informuje o repolaryzacji komór serca,

 • zespół QRS – informuje o czasie skurczu komorowego.

Przy bigeminii komorowej zapis EKG nie jest prawidłowy. Widać „dodatkowe wzniesienia”, czyli przedwczesne pobudzenie komorowe serca, które występuje regularnie. Do tego pobudzenia komorowe są od siebie oddzielone pojedynczymi, prawidłowymi pobudzeniami zatokowymi.

W diagnostyce bigeminii komorowej, poza EKG, lekarz może zalecić wykonanie badań laboratoryjnych w celu rozpoznania jej przyczyn poza mięśniem sercowym (np. zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej, w obrębie tarczycy) oraz echa serca, aby ocenić budowę organu.

Czy bigeminia komorowa jest niebezpieczna?

Występowanie dodatkowego pobudzenia komorowego najczęściej nie jest groźne. Wiele osób żyje z tą nieprawidłowością, nie zdając sobie z niej spawy i często nie odczuwając wyraźnych tego symptomów. Nie ma też zwykle wskazań co do tego, aby osoby z bigeminią komorową unikały aktywności fizycznej.

Bigeminia może jednak mieć związek z poważnymi schorzeniami podstawowymi i to one wymagają wówczas terapii np. ustabilizowania gospodarki wodno-elektrolitowej, wyleczenia zaburzenia pracy tarczycy. 

Ponadto ta forma arytmii może prowadzić do rozwoju schorzeń takich jak kardiomiopatia (powiększenie i osłabienie mięśnia sercowego). Powstaje ona m.in. u osób z długotrwale utrzymującą się przyspieszoną pracą serca w następstwie arytmii komorowej bądź nadkomorowej. 

Jakie są przyczyny bigeminii komorowej?

Przyczyny bigeminii komorowej mogą wynikać zarówno z poważnych wad wrodzonych, jak i stosowanych leków czy niedoborów niektórych składników odżywczych. Wśród najczęstszych przyczyn tej postać arytmii wyróżnić należy:

 • zaburzenia elektrolitowe (przede wszystkim niedobór potasu),

 • wpływ różnych leków (m.in. leków antyhistaminowych),

 • genetyczna skłonność do bigeminii,

 • choroby i wady serca (np. przerost mięśnia sercowego, choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca),

 • choroby tarczycy (przede wszystkim nadczynność tarczycy),

 • wysokie ciśnienie krwi,

 • nadużywanie alkoholu, kofeiny, nikotyny,

 • stosowanie narkotyków (m.in. amfetaminy),

 • utrzymujące się wzmożone napięcie nerwowe.

Na czym polega leczenie bigeminii komorowej?

Leczenie bigeminii zależy od przyczyny, która wywołuje arytmię. Jeśli spowodowana jest nadużywaniem kofeiny, alkoholu czy tytoniu – konieczne jest ograniczenie stosowania używek, a najlepiej całkowite z nich zrezygnowanie.

Jeśli powodem są stosowane leki – warto opowiedzieć lekarzowi o odczuwanych objawach. Być może zmiana leku na taki, który zawiera inne substancje czynne, ograniczy arytmię.

W przypadku nadczynności tarczycy, nadciśnienia, zaburzeń wodno-elektrolitowych lub chorób serca – konieczne jest rozpoczęcie ich leczenia, aby ustabilizować pracę serca.

Gdy natomiast podłoże bigeminii komorowej tkwi w długotrwałe utrzymującym się stresie, cennym wsparciem może okazać się terapia pod okiem psychologa lub psychiatry oraz stosowanie różnorodnych technik relaksacyjnych.

Lekarz może zalecić też stosowanie leków antyarytmicznych – beta-adrenolityków. Są one środkami pierwszego rzutu w terapii zaburzeń rytmu komorowego serca.

Aż wreszcie lekarz może zadecydować o leczeniu zabiegowym. Wówczas stosuje się ablację przezskórną. Leczenie operacyjne może być zalecane w przypadku tych pacjentów, u których arytmię wywołuje wada w organie np. blizna pooperacyjna czy tętniak. Jest to jednak zabieg wykonywany w ostateczności, ponieważ rodzi ryzyko wystąpienia powikłań takich jak tamponada serca czy uszkodzenie naczyń wieńcowych.

Źródła
 1. D. Kozłowski, Inne komorowe zaburzenia rytmu, https://podyplomie.pl/wiedza/wielka-interna/977,inne-komorowe-zaburzenia-rytmu, dostęp: 3.04.2024 r.
 2. B. Aehlert, EKG łatwo zrozumieć, Wydawnictwo Edra Urban & Partner, Wrocław 2023.
 3. P. Pławiak, Rozprawa doktorska: Automatyczne diagnozowanie dysfunkcji mięśnia sercowego na podstawie analizy sygnału elektrokardiograficznego (EKG) przy wykorzystaniu systemu ewolucyjno-neuronowego, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Kraków 2016.
 4. T. Kulpok-Bagiński, K. Nadolny, EKG w pediatrii Zaburzenia rytmu serca u dzieci – cz. IV, „Na Ratunek” 2017, nr 5, s. 38–46.
Author Katarzyna Grzyś-Kurka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
dretwienie-opuszkow-palcow-u-rak-u-nog
Zdrowie
1 min.
Drętwienie opuszków palców u rąk i nóg – gdzie szukać przyczyny?
10.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.